Ağaçlar, Güneş Enerjisiyle Kurtarılıyor - Son Dakika

Ağaçlar, Güneş Enerjisiyle Kurtarılıyor

12.01.2012 13:20
Ağaçlar, Güneş Enerjisiyle Kurtarılıyor, System.String[]

Orman ve Su İşleri Gümüşhane Şube Müdürü Emel Mazlum, "Sosyal nitelikli krediyle kurulan güneş enerjisiyle su ısıtma sistemi, insanların ormanlara olan baskısını en aza indirmek, doğal ve yenilebilir güneş enerjisinden köylülerin yararlanmasını hedefliyor" dedi.

Orman ve Su İşleri Gümüşhane Şube Müdürü Emel Mazlum, "Sosyal nitelikli krediyle kurulan güneş enerjisiyle su ısıtma sistemi, insanların ormanlara olan baskısını en aza indirmek, doğal ve yenilebilir güneş enerjisinden köylülerin yararlanmasını hedefliyor" dedi.

Mazlum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümüşhane'de ormanların korunmasına yönelik Orman ve Su İşleri Gümüşhane ORKÖY Şubesince 4 yıl önce başlatılan "Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Sistemleri" projesi kapsamında, orman köylülerine kredi verilerek, su ısıtmada odun kullanımının önüne geçildiğini belirtti.

Projenin 2007 yılında başlatıldığını anımsatan Mazlum, "Proje kapsamında ilk yıl 7 orman köyünde 168 haneye toplam 210 bin lira kredi verilerek, güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi kuruldu. 2008 yılında 5 köyde 134 haneye 174 bin 200 lira, 2009 yılında 9 köyde 227 haneye 306 bin 450 lira, 2010 yılında ise 7 köyde 213 haneye 298 bin 200 lira kredi verildi. Bu yıl içerisinde ise Gümüşhane merkez ilçe başta olmak üzere Kelkit, Şiran, Torul ve Kürtün ilçelerimize bağlı toplam 9 köyde 150 haneye 225 bin lira kredi sağlandı. 4 yıllık süre içerisinde 37 köyümüzde 892 haneye 1 milyon 213 bin 850 lira kredi verildi" dedi.

Sosyal nitelikli krediyle kurulan güneş enerjisi ile su ısıtma sisteminin, insanların ormanlara olan baskısının en aza indirilmesi, doğal ve yenilebilir güneş enerjisinden köylülerin yararlanmasının hedeflendiğini ifade eden Mazlum, proje kapsamında kullandırılan kredinin faizsiz, bir yıl ödemesiz ve 3 yılda geri ödemeli olduğunu kaydetti.

Mazlum, şunları söyledi:

"İlimizdeki 322 köyün 247'si orman köyü kapsamında. Bunların 56'sı orman içi ve 191'i de ormana bitişik köy. Orman köylüsü açısından Türkiye ortalamasının çok üzerindeyiz. Son yıllarda yaşanan küresel ısınmayı ilimizde en aza indirmek için ormanlarımızı korumak, geliştirmek çabası içerisindeyiz. Gerek orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden faydalanmasının yaygınlaştırılması, gerekse bu amaçla ormandan kesilen ağacın azaltılması amacıyla güneş enerjisi ile su ısıtma projesi orman köylerinde yaygınlaştırılmaktadır. Bu proje ile ayrıca orman köylüsünün yaşam kalitesinin yükseltilmesi ile daha sağlıklı bir yaşam ortamına kavuşması da sağlanmış olacaktır."

- GÜMÜŞHANE

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ağaçlar, Güneş Enerjisiyle Kurtarılıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Konya'daki katliama tepkiler çığ gibi büyüyor! Siyasilerden peş peşe açıklamalar 00:43 Konya'daki katliama tepkiler çığ gibi büyüyor! Siyasilerden peş peşe açıklamalar Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok 23:17 Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor 23:09 David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor
Konya'daki aile katliamının nedeninin 10 yıllık husumet olduğu ortaya çıktı 20:54 Konya'daki aile katliamının nedeninin 10 yıllık husumet olduğu ortaya çıktı Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliam evinden ilk görüntü! Cansız bedenler avluya dizilmiş 20:07 Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliam evinden ilk görüntü! Cansız bedenler avluya dizilmiş Sabancıların torunu Kerem Kamışlı'yı denize atan Yiğit Marcus Aral için öldürmeye teşebbüsten 34 yıl hapsi istendi 18:40 Sabancıların torunu Kerem Kamışlı'yı denize atan Yiğit Marcus Aral için öldürmeye teşebbüsten 34 yıl hapsi istendi
Manavgat'ta çiftliği yandığı için felç geçirdiğini söyleyen Tuğba Özay'dan haber var 18:02 Manavgat'ta çiftliği yandığı için felç geçirdiğini söyleyen Tuğba Özay'dan haber var Son Dakika: Topçu ve Füze Okulu'nu yakmaya çalışan zanlı, tutuklandı 17:14 Son Dakika: Topçu ve Füze Okulu'nu yakmaya çalışan zanlı, tutuklandı
Advertisement