Beyaz Müzayede'de Rekorlar Kırıldı - Son Dakika

Beyaz Müzayede'de Rekorlar Kırıldı

Beyaz Müzayede'nin gerçekleştirdiği 41. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, rekorlara imza attı.

Türk Çağdaş Sanatı'nın öncülerinden ve en değerli kadın ressamı Fahrelnissa Zeid'in öğrencilerinden Ufemia Rizk için resmettiği 'Feminity' isimli ünlü otoportre 1 milyon 260 bin TL'ye alıcı bularak müzayedenin en yüksek fiyata satılan eseri oldu.

Türk Çağdaş Sanatı ustalarından modern sanatın dünyaca ünlü temsilcilerine kadar 133 sanatçının birbirinden değerli 221 eserinin yer aldığı 41. Beyaz Müzayede, 19 Kasım Pazar günü Orjin Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Sezonun ilk müzayedesi olmasının yanında sanat değeri yüksek birçok eseri bir araya getirmesi sebebiyle sanatseverler müzayedeye yoğun bir katılım gösterdi. Yerli ve yabancı sanatseverlerin katılımıyla müzayedeye gösterilen ilgi oldukça yüksekti, rekorlarla dolu bir müzayede oldu.

Müzayedede Fahrelnissa Zeid'in başyapıtı 1981 yılına ait 'Feminity' 1 Milyon 260 bin TL ile bugüne kadar satılan en yüksek fiyatlı Fahrelnissa portre yapıtı oldu. Zeid'in 1980'lerde Ürdün'deki evinin salonunda asılı 'Bedouin' isimli bir Bedevi'yi resmettiği portre ise sanatseverlerden hak ettiği ilgiyi görerek 620 bin TL'den satıldı ve en yüksek fiyatla alıcısını bulan ikinci eser oldu.

Adnan Çoker'in 180x360 cm ebadındaki 2015 yılına ait 'Retrospektif' isimli başyapıtı ise 600 bin TL'den alıcısını bularak müzayedenin en pahalı satılan üçüncü eseri oldu. Fikret Mualla'nın büyük ebat kağıt üzeri guaş eserleri kapışıldı. 190 bin TL bugüne kadar Fikret Mualla'nın bir guaş eserine verilen en yüksek fiyat oldu. Diğer eserleri de 140-190 bin TL arasında fiyatlarla alıcılarını buldu.

Diğer dikkat çeken satışlar ise 440 bin TL'ye satılan Erol Akyavaş, 280 bin TL'ye satılan Canan Tolon, 227 bin TL'ye satılan Nuri İyem'in eserleri idi. 227 bin TL'ye alıcı bulan Selma Gürbüz bugüne kadar en yüksek fiyat ile satılmış olan Selma Gürbüz eseri oldu.

Aziz Karadeniz tarafından yönetilen ve yoğun ilgi ile takip edilen 41. Beyaz Müzayede, bir müzayedede en fazla rekorların kırıldığı müzayedelerden biri olarak hatırlanacak.

YORUMLAR

Son Dakika

07:24 Ünlü anketçinin çalışmasına göre, Türkiye'deki en büyük sorun ekonomi; çözüm AK Parti 05:09 Çocuklar "İnşaatta cansız beden gördük" deyince mahalleli sokağa döküldü 04:45 Arjantin'de 70 yıl önce bulunan balık fosilinin 70 milyon yıllık olduğu keşfedildi 04:38 Kadıköy'de yolda yürüyen kadına laf atan şahıs, meydan dayağı yedi 00:29 İsrail basınına konuşan FETÖ'cü Enes Kanter'den küstah sözler 23:51 Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, Beşiktaş maçı sonrası gözyaşlarını tutamadı 23:13 Altın Kelebek Ödülleri'ne Demet Özdemir'in güzelliği ve şıklığı damga vurdu 22:28 50'den az çalışanı olan tüm iş yerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurmak artık zorunlu hale geldi 19:51 Rus turistler, yaz tatilini Türkiye'de geçirmek istiyor 19:11 Polonya'da eşcinsellerin evlat edinmesi yasaklanıyor 19:09 Efsane dövüşçü Randy Orton, eşiyle duşta çıplak poz verdi 18:55 Gümüşhane'de koronavirüs vakaları artınca Valilik'ten uyarı geldi: Tedbirlere riayet edelim 16:28 Son 3 günde koronavirüs vakalarının en çok arttığı iller arasında olan kentte termometreler 52 dereceyi gösterdi 15:36 Sivas'ta doğal kaynak tuzunun hasadı başladı 14:05 Küçük çocuğun yardım çığlığına koşan genç kadın, sapığı yakalayıp emniyete teslim etti