Bilim Tarihine Büyük İlgi - Son Dakika

Bilim Tarihine Büyük İlgi

14.03.2019 10:48
Bilim Tarihine Büyük İlgi, System.String[]

15 Şubat'ta kapılarını açan ve kısa sürede 7'den 77'ye 20 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan "Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri" sergisi büyük bir ilgi ile karşılandı.

"Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri" sergisi, bilim ve tarih meraklılarını, sanatseverleri bir araya getirmeye devam ediyor. 15 Şubat'ta kapılarını açan ve Anadolu'nun en büyük mucidi Cezeri'nin 13. yüzyılda yazdığı Kitab-ül Hiyel'deki tarife uygun, çalışır vaziyette üretilen makinelerini sunan sergi, ilk ayında 20 bin ziyaretçiyi ağırladı.

UNIQ EXPO'da yer alan, haftanın her günü açık olan ve bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan sergi 7'den 77'ye her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

Bekledikleri ilgiyi gördüklerini belirten küratör Mehmed Ali Çalışkan sergiyle ilgili olarak şunları söyledi; "15 yıllık titiz bir çalışmayla hayata geçirdiğimiz sergimiz büyük bir ilgiyle karşılandı, oldukça mutluyuz. Sergimizi baştan sona ilham vermek üzere tasarladık. Mekanik, bize önümüzdeki soruna odaklanmayı ve düzenli düşünmeyi öğretir ama beraberinde sınırsız bir hayal gücü de talep eder. Cezeri'nin hayatı bize bir yandan deha ve azmin bu meydan okumalara yönelik nasıl sıra dışı çözümler bulduğunu gösteriyor, diğer yandan da küçük gibi görünen bir fikrin nasıl büyük değişimler doğurabilecek güçte olduğunu. Bu açıdan özellikle gençlerin düşünme biçimine, hayal güçlerine pozitif bir etkisi olan bir sergi. Bugüne dek yaklaşık 120 farklı okulu ağırladık sergimizde, ziyaretçilerimizin çoğu da gençler. Bu da bizim için ayrı bir gurur. Türkiye'nin birçok noktasından sergimize talep var. İstanbul'dan sonra sergimizi önce Ankara'ya, ardından da yurtdışından gelen talepler doğrultusunda dünyanın dört bir yanına taşıma fikrimiz var".

"Tarihine bak, geleceği yaz!" sloganıyla geçmiş, şimdi ve gelecek arasında uzun bir yolculuk sunan, her detayı incelikle düşünülmüş "Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri" sergisi 15 Haziran'a kadar ziyarete açık olacak.

Bilim Tarihine Büyük İlgi

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bilim Tarihine Büyük İlgi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde 07:16 Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına cevap: Fırsatçılık yapanlara asla müsaade etmeyeceğiz Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim 00:37 Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim AK Partili Numan Kurtulmuş'tan Z kuşağı çıkışı: Anketlerde açık ara birinci partiyiz 23:42 AK Partili Numan Kurtulmuş'tan Z kuşağı çıkışı: Anketlerde açık ara birinci partiyiz
Amirleri her şeyi kaydetti! Soygun ihbarına gitmesi gereken polisler, ekip otosunda cinsel ilişkiye girdi 21:04 Amirleri her şeyi kaydetti! Soygun ihbarına gitmesi gereken polisler, ekip otosunda cinsel ilişkiye girdi TEKNOFEST'te gövde gösterisi! Selçuk Bayraktar 20:50 TEKNOFEST'te gövde gösterisi! Selçuk Bayraktar "Dünyada bir ilk" diyerek paylaştı Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler 18:50 Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler
5 kamyonu hurdaya çeviren firma sahibi durumu açıkladı: Olay basına yansıdığı gibi değil 15:56 5 kamyonu hurdaya çeviren firma sahibi durumu açıkladı: Olay basına yansıdığı gibi değil Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti 14:43 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti
Advertisement