Bulgaristan'da Kurban Bayramı coşkusu - Son Dakika

Bulgaristan'da Kurban Bayramı coşkusu

31.07.2020 14:53
Bulgaristan'da Kurban Bayramı coşkusu, System.String[]

Bulgaristan'da yaşayan Müslümanlar Kurban Bayramı'nı coşkuyla kutluyor.

Bulgaristan'da yaşayan Müslümanlar Kurban Bayramı'nı coşkuyla kutluyor. Koronavirüs (Covid-19) salgını önlemi kapsamında ülke çapında Kurban Bayramı namazı açık alanlarda kılındı.

Avrupa'da Kurban Bayramı coşkusu yaşanıyor. Bulgaristan'da yaşayan Müslümanlar Kurban Bayramı'nı coşkuyla kutluyor. Koronavirüs (Covid-19) salgını önlemi kapsamında ülke çapında Kurban Bayramı namazı açık alanlarda kılındı. Ülkenin Kuzeybatısındaki Tuna boyu Türkleri bayram hazırlıklarına Arefe gününde başladı. Geleneksel yiyecekler pişirildi, dayanışma mesajı verildi.  Bulgaristan'da yaşayan Türklere has "pesmet dağıtma" geleneğinin hikayesini Ürküş Zilabiddin DHA'ya anlattı: "Bu pişilere pesmet denilir. Her taraf mis gibi kokar ve melekler gelir diye düşünülür ve komşular birbirine dağıtır. Pesmetlerimizi pişirdikten sonra, evin çocukları onları 3'er 3'er komşulara, yakınlara dağıtır. Önemli olan gelenekler yerine getirilir." Sofya, Varna, Kırcaali ve Türklerin yaşadığı diğer büyük şehirlerde Bayram namazı stadyumlarda ve başka açık alanlarda kılındı.

BAŞBAKAN BORİSOV'DAN BAYRAM MESAJI

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov Müslümanların Kurban Bayramını kutlayarak, mesaj yayımladı. Borisov mesajında,  "Bayramlar tevazuyu öğretir. Benim Müslüman dostlarım ve ailelerinin bayramı kutlu olsun. Aziz bayramlarımız bize saygıyı, tevazu ve barış ve hoşgörü içinde yaşama ya ilham veriyor" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bulgaristan'da Kurban Bayramı coşkusu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çinli et tüccarlarının elinden yüzü yırtılmış halde kurtarılan köpek, şimdilerde İngiltere'nin maskotu Alevler arasında kalan talihsiz kadın feci şekilde can verdi, yakınları sinir krizi geçirdi Alman basını Mesut Özil'in imza törenindeki açıklamalarına geniş yer verdi Sadakatsiz'de Mert karakterini canlandıran Eren Vurdem diziye veda etti Kuliste kurşun döktüren Alişan, o anları sosyal medyadan paylaştı Eğlence mekanına çevrilen bodrum katına yapılan baskında 50 kişiye ceza kesildi Tatlıses'in meşhur ettiği oryantal Didem, yıllar sonra yeniden İbo Show'da boy gösterecek Volkswagen'i tahtından eden Toyota dünyanın en çok satan otomobil markası oldu