CHP'den "İnsan Hakları Bülteni" - Son Dakika

CHP'den "İnsan Hakları Bülteni"

12.04.2018 11:06
CHP'den

CHP, çalışma hayatından kadına ve çocuğa yönelik şiddete, adaletten özgürlüklere, hayatın birçok alanındaki hak ihlallerine dikkati çekmek amacıyla "İnsan Hakları Bülteni" hazırladı.

MEHMET TOSUN - CHP, çalışma hayatından kadına ve çocuğa yönelik şiddete, adaletten özgürlüklere, hayatın birçok alanındaki hak ihlallerine dikkati çekmek amacıyla "İnsan Hakları Bülteni" hazırladı.

İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl'ün koordinatörlüğünde bir ekip tarafından hazırlanan bültenin ilk sayısı 18 Nisan Çarşamba günü kamuoyuyla paylaşılacak.

Çeşitli insan hakları örgütlerinden, sivil toplum kuruluşlarından, sendikalardan alınan raporlar doğrultusunda hazırlanan bülten, 45 günlük periyotlar halinde çıkarılacak.

Önsözünü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yazacağı bültenin sayfa sayısı, yaşanan hak ihlallerinin oranına göre belirlenecek.

Toplumsal duyarlılığı artırmak ve sorunların çözümlerine katkıda bulunmak amacıyla çıkarılan bülten, Türkiye'nin 81 ilindeki CHP örgütleri, partinin yetkili kurulları ve milletvekillerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve sendikalara da ulaştırılacak.

CHP, sorunların çözümüne fayda sağlaması ve mağduriyetlerin giderilmesi bakımından, bu bültenleri, ilgili bakanlıklara ve hükümet yetkililerine de göndermeyi planlıyor.

Cezaevlerinden mektuplar da olacak

Cezaevlerindeki mahkumların ve onların yakınlarının CHP'ye gönderdiği mektupların da yer bulacağı bültenlerde, işsiz gençlere, şiddet gören kadınlara da yer verilecek.

Basın aracılığıyla, toplumun geniş kesimlerine ulaştırılacak bültenin, ilerleyen sayılarda kapsamının daha da genişletilmesi planlanıyor.

"Amacımız haksızlığa uğrayanların sesi olmak"

Bingöl, yaptığı ziyaret ve görüşmeler sonucunda, Türkiye'de iyi bir "İnsan Hakları Bülteni"ne ihtiyaç olduğunu gördüğünü, bu kapsamda, belli periyotlarla bir bültenin çıkarılmasına karar verdiklerini söyledi.

Hak ihlalleri konusunda toplumsal duyarlılığı artırmanın önemine işaret eden Bingöl, bu kapsamda, bültenleri kısa zaman aralıklarında çıkararak, çok sayıda kişiye ulaşmayı planladıklarını ifade etti.

Bingöl, bültenin sayfa sayısının Türkiye'de yaşanan ihlallere göre belirleneceğini belirterek, "Amacımız haksızlığa uğrayanların sesi olmak. Umut ediyorum ki çok fazla hak ihlalleri yaşanmaz ve bizim çıkaracağımız bültenin sayfa sayısı da az olur. Hepimizin umudu ve çabası hak ihlallerinin yaşanmaması ve böyle bir bültene ihtiyaç duyulmaması." dedi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika CHP'den 'İnsan Hakları Bülteni' - Son Dakika


Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Sivasspor, öne geçtiği maçta Maccabi Tel Aviv'e 2-1 yenildi Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici