Darbecilerin "İstanbul Valiliği'ni İşgal Girişimi" Whatsapp Yazışmalarında - Son Dakika

Darbecilerin "İstanbul Valiliği'ni İşgal Girişimi" Whatsapp Yazışmalarında

15.12.2016 17:06
Darbecilerin "İstanbul Valiliği'ni İşgal Girişimi" Whatsapp Yazışmalarında

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul'da hazırlanan üçüncü iddianamede, darbeci askerlerin "Yurtta Sulh" adlı Whatsapp grubundan İstanbul Valiliği'ni işgal girişimiyle ilgili yaptıkları yazışmalar da yer aldı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul'da hazırlanan üçüncü iddianamede, darbeci askerlerin "Yurtta Sulh" adlı Whatsapp grubundan İstanbul Valiliği'ni işgal girişimiyle ilgili yaptıkları yazışmalar da yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Orhan Yolasığmaz tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul'da yapılan darbe toplantısında İstanbul Valiliği'ni işgal etmeye kalkışan şüphelilerin eylemlerine yer verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) silahlı terör örgütünün mali yapılanmasının da anlatıldığı iddianamede, örgütün silahlı kanadının 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde yaptığı 17 ve 25 Aralık operasyonu ve MİT'e ait yardım tırlarının durdurulması gibi eylemler hakkında da bilgi verildi.

Şüphelilerin, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yapılanan ve emir komuta zinciri dışında hareket eden silahlı terör örgütü mensupları tarafından gerçekleştirildiği savunulan iddianamede, şunlar kaydedildi:

"15 Temmuz darbe kalkışmasına kadar geçen son su¨rece bakıldığında, FETÖ/PDY silahlı terör örgu¨tu¨nu¨n hedeflerine ulaşmak için Tu¨rkiye Cumhuriyeti Hu¨ku¨meti ile gu¨ç mu¨cadelesine girdiği, örgütün nihai hedefine ulaşmak için başlatılan eylemlerin ilk aşamasında, Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, İzmir Askeri Casusluk soruşturmaları geldiği, bunu daha sonra Tahşiye, Selam Tevhid, MİT Tırları ve 17 ve 25 Aralık gibi kurgu ve kumpas soruşturmalarının izlediği görülmüştür."

İddianamede, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili bazı kamu görevlileriyle ilgili yürütülen kovuşturmanın hatırlatıldığı iddianamede, bazı sanıkların FETÖ üyeliğinden yargılandığı da hatırlatıldı.

Darbeci askerlerin yazışmaları

İddianamede, FETÖ silahlı terör örgütünün nihai hedefine ulaşmak için daha önce de kumpas ve kurgu operasyonlarla darbe girişiminde bulunduğu öne sürülerek, "İstanbul Valiliği'ni ele geçirmekle görevli Albay Nizamettin Aydın'ın emir ve komutasındaki askerlerle valiliğin işgalinde görevlendirildiği anlaşılmaktadır." denildi.

İstanbul Valiliği'ni işgal etmekle görevli konuta Aydın'a yönelik talimatların anlatıldığı iddianamede, örgüt üyelerinin sosyal paylaşım ağı olan Whatsapp'daki konuşmaları da aleyhlerinde delil olarak iddianamede yer aldı.

İddianamede, 15 Temmuz gecesi, 47. Motorlu Piyade Alayı'ndan İstanbul Valiliği'ne doğru giden askerlerin sevk ve idaresi ise Whatsapp yazışmalarına şöyle yansıdı:

"Yurtta Sulh' isimli Whatsapp grubunda Sadık Cebeci tarafından

saat 22.21: 31'de '10 dak. içinde valilik birliği çıkıyor',

22: 40: 24 de 'Valilik birliği yolda'

23: 18: 42 'de 'Valilik direnmeye çalışıyor. Görüşme devam ediyor'

23: 41: 05'de 'İstanbul valiliği kontrol altına alınmak üzere'

23: 41: 24'te 'Polis valilikte direnmekten vazgeçti' şeklindeki paylaşımlardan Sadık Cebeci'nin İstanbul Valiliği'nde gerçekleştirilen darbe girişiminden haberdar olduğu, bu bilgilendirmenin de şüpheliler Nizamettin Aydın ve Recep Karaçam tarafından yapıldığı değerlendirilmiştir."

Darbe girişiminde bulunan askerlerin rütbeleri, konumları ve eylemlerine dikkati çekilen iddianamede, "Nizamettin Aydın, Recep Karaçam, İsa Turan, Mehmet Umut, Mehmet Ekerbiçer, Erkan Tercan, Halit Turan ve Sadık Efe'nin silahlı terör örgütünün üyesi olduğunun kabulü gerekmektedir." denildi.

Uçak kazasında yaşamını yitiren orman mühendisi mezarı başında anıldı Uçak kazasında yaşamını yitiren orman mühendisi mezarı başında anıldı Aydın Esnaf Odası Başkanı Künkcü: 'Zincir marketlerle mücadelemiz sürecek' Aydın Esnaf Odası Başkanı Künkcü: 'Zincir marketlerle mücadelemiz sürecek' Aydın'daki uyuşturucu operasyonunda 2 şüpheli yakalandı Aydın'daki uyuşturucu operasyonunda 2 şüpheli yakalandı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Darbecilerin 'İstanbul Valiliği'ni İşgal Girişimi' Whatsapp Yazışmalarında - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement