Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Hac işlemleri artık E-Devlet üzerinden yapılabilecek" - Son Dakika

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Hac işlemleri artık E-Devlet üzerinden yapılabilecek"

11.05.2022 21:23

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Hac işlemleri artık E-Devlet üzerinden yapılabilecek" -Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hac İşlemleri E - Devlet Kapısında Tanıtım Programı'nda konuştu Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Hac işlemleri artık E-Devlet üzerinden yapılabilecek"

-Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hac İşlemleri E - Devlet Kapısında Tanıtım Programı'nda konuştu

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren hac organizasyon tercihi ve hac kesin kayıt işlemleri E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başkanlığın konferans salonunda düzenlenen "Hac İşlemleri E-Devlet Kapısında Tanıtım Programı"na katıldı. Programa Başkan Erbaş'ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve Diyanet İşleri Başkanlığı personelleri katılım gösterdi. Diyanet İşleri Başkanlığı, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Türksat iş birliğinde geliştirilen entegrasyon sisteminin tanıtıldığı program Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Burada bir de konuşma gerçekleştiren Başkan Erbaş, teknolojinin tüm imkanlarını Diyanet hizmetlerinde kullanmaya gayret ettiklerini, bu çerçevede Dijital Daire Başkanlığı kurduklarını açıkladı.

"Son 3 ayda sadece yayın sitelerimizde 15 milyonu aşkın görüntülenme aldık"

Özellikle yeni neslin ilgisini çekebilen, ihtiyaçlarına hitap edebilen nitelikli yayınlar ve içeriklerle onları buluşturmak için gayret ettiklerini anlatan Başkan Erbaş, eğitim ve irşat hizmetleri alanında dijital teknolojilerden azami derecede istifade ettiklerini hatırlattı. Erbaş, Diyanet'in dijital anlamda sunduğu hizmetlerden elde edilen rakamları, "Son 3 ayda sadece yayın sitelerimizde 15 milyonu aşkın görüntülenme, E-kitap ve sesli kitap uygulamamızda 1 milyon civarında indirilme gerçekleştiğini görmüş olmaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Aynı şekilde sosyal medyadan yapılan paylaşımlar milyonlarca izlenmiş durumdadır" sözleriyle açıkladı.

"Hac ve umre işlemlerinin dijital ortamlardan yapılacak hale gelmesi çok sevindiricidir"

Hac ibadetinin Müminler için en büyük ve en heyecanlı ibadetlerden biri olduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bu bağlamda gerçekleştirdiğimiz önemli hizmetlerden biri de hac ve umre alanında başvuru takip ve benzeri iş ve işlemlerin dijital ortamlardan yapılacak, yapılabilecek hale gelmiş olmasıdır. Bu gerçekten çok sevindiricidir" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umre hizmetlerine büyük bir ehemmiyet verdiğinin altını çizen Erbaş, hac organizasyonu yapan devletlerin bu konuda Türkiye'den örnek aldığını kendilerinin söylediklerini belirtti.

"Hac ve umre işlemlerini E-Devlet üzerinden yapılmasını sağladık"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, 9 Mayıs 2022 tarihi itibariyle hac işlemlerinin artık E-Devlet üzerinden yapılabildiğini şu sözlerle açıkladı:

"Başkanlığımız, hac ve umre ibadetleri ile ilgili bilgi edinmeden başvuruya, işlemlerinin takibinden ibadetlerin ifasına kadar her alanda hizmet standartlarını her geçen yıl daha da üst seviyeye çıkarmaktadır. İşte bunun bir örneği olarak vatandaşlarımızın hac ve umreye başvurup kayıt ve takip gibi işlerini E-Devlet üzerinden yapabilmelerini sağladık. Bunun altyapısını ve programları oluşturduk. 22 Nisan 2022 tarihinden itibaren umre ve Kudüs ziyaretlerine ilişkin kayıtlar E-Devlet kapısı üzerinden alınmaya başlanmış, halen kayıtlar bu şekilde alınmaya devam etmektedir. 9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren de hac organizasyon tercihi ve hac kesin kayıt işlemleri E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir."

"Hac işlemleri çatısı altında tek bir hizmette toplanmıştır"

Vatandaşların işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmesi için E-Devlet hizmetini nasıl kullanacaklarını anlatan eğitim videolarının da eklendiğini kaydeden Başkan Erbaş, tüm hizmetlerin hac işlemleri çatısı altında toplandığını vurgulayarak, "Hac ön kayıt, kura sonuç, organizasyon seçimi, kesin kayıt işlemleri ile eğitim, aşı, pasaport, kutsal topraklara gidiş dönüş, otel bilgileri, kafile görevlerine ilişkin bilgilerin bulunduğu ilave hizmetler, hac işlemleri çatısı altında tek bir hizmette toplanmıştır elhamdülillah. Vatandaşımız E-Devlet Kapısı üzerinden hac işlemlerine girdiğinde hangi aşamada buluyor ve hangi işlemi gerçekleştirmek istiyor ise o menüden işleme başlayabilecektir" diye konuştu.

Erbaş, konuşmasını çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederek sonlandırdı.

"Bunların hepsini E-Devlet kapısını almış durumdayız"

Çalışmanın paydaşlarından olan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç ise şu cümlelere yer verdi:

"Her sene hac ve umre için binlerce vatandaşımız başvuru yapıyor. Aynı şekilde Kudüs'e gitmek için de binlerce vatandaşımız başvurular yapıyor. Artık bunların hepsini E-Devlet kapısını almış durumdayız. Bizler de bu mukaddes yolculuğu daha da rahat bir hale nasıl getirebiliriz diyerek hac ve umre işlemlerimizi dijitalleştirdik ve E-Devlet kapısına aldık."

"Hac İşlemleri E-Devlet Kapısında Tanıtım Programı", günün anısına protokol katılımcılarının fotoğraf çekilmesiyle son buldu.

YORUMLAR
500
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Manisa'da Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Manisa'da
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 'Hac işlemleri artık E-Devlet üzerinden yapılabilecek' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement