Diyarbakır'da 26 Görme Engelliye Akıllı Cihaz Dağıtıldı - Son Dakika

Diyarbakır'da 26 Görme Engelliye Akıllı Cihaz Dağıtıldı

07.06.2016 10:25
Diyarbakır'da 26 Görme Engelliye Akıllı Cihaz Dağıtıldı, System.String[]

Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şubesi’nce, 26 görme engelliye, renk bulma, renk tanıma, yaya navigasyonu, acil yardım butonu, dijital kontrastlı büyütücü gibi özelliklere sahip akıllı cihaz dağıtıldı.

Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şubesi'nce, 26 görme engelliye, renk bulma, renk tanıma, yaya navigasyonu, acil yardım butonu, dijital kontrastlı büyütücü gibi özelliklere sahip akıllı cihaz dağıtıldı.

Altı Nokta Körler Derneği'nce, Türkiye genelinde 300 görme engelliye dağıtılan akıllı cihazlardan 26'sı Diyarbakır'daki görme engellilere verildi. Cihazların dağıtımı için dernek binasında tören düzenlendi. Törene, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Vali yardımcısı Tuğba Koşal, Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Akif Karakaş, İş-Kur ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) yöneticileri ile görme engelli vatandaşlar katıldı.

İş-Kur işbirliğiyle görme engellilere yönelik olarak gerçekleştirilen bilgisayar işletmenliği kursunu başarı ile tamamlayanlara sertifikalarının da verildiği törende, engelli vatandaşlara cihazlara dağıtıldı. Akıllı cihazın renk tanıma özelliğini Vali Yardımcısı Tuğba Koşal ve kurum müdürlerinin giysilerinde deneyen ve sesli yanıtta renkleri doğru söyleyen akıllı cihaz karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Milletvekili Bal, bu cihazın görme engelliler için çok faydalı olacağını söyledi.

Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Akif Karakaş, "Dünya Göz Vakfı sponsorluğuyla görme engelli arkadaşlarımız için özel olarak üretilen smartvision adlı akıllı cihazın dağıtımı için bir araya geldik. Türkiye genelinde 300 görme engelliye dağıtılan, konuşan program özelliği olan, navigasyon cihazı, renk tanıma özelliği olan bu cihaz yürürken yolu konuşarak size tarif ediyor. Kitap okuma özelliği var. Evde mavi kazağınızı bulamadığınız zaman kazağın rengini söyleme özelliği var. Çok kapsamlı bir cihaz. Türkiye geneli dağıtılan 300 telefondan 26'sı Diyarbakır'a düştü. Yıl sonunda bunun ikinci etabı olacak. Böylece daha fazla görme engelli arkadaşımız bu imkandan yararlanacak. Ayrıca burada İş-Kur desteğiyle 2007 yılından beri çeşitli meslek alanlarında çeşitli zamanlarda kurslar veriyoruz ve 250'yi aşkın görme engelliye sertifika verdik. Hükümetimizin engellilere yaptığı büyük hizmetler var ve 6 yıl içerisinde 20 bine yakın engelli istihdamı yapıldı Türkiye'de" dedi.

Organik Tarım 1.Sınıf öğrencisi görme engelli Ferhat Çınar ise, "Tuşlu telefon kullanmakta çok zorluk yaşıyorduk. Bu projelerin olması çok önemli. Derneklerin bu tür projeleri desteklemesi çok önemli. Bu tür projeler engelli arkadaşlarımızın engelli olmayan diğer arkadaşlarımıza yetişmesi için yapılan projeler" diye konuştu. - DİYARBAKIR

Diyarbakır'da 26 Görme Engelliye Akıllı Cihaz Dağıtıldı
Diyarbakır'da 26 Görme Engelliye Akıllı Cihaz Dağıtıldı
Diyarbakır'da 26 Görme Engelliye Akıllı Cihaz Dağıtıldı
Diyarbakır'da 26 Görme Engelliye Akıllı Cihaz Dağıtıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Diyarbakır'da 26 Görme Engelliye Akıllı Cihaz Dağıtıldı - Son Dakika


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Beşiktaş derbisinde kırmızı kart gören G.Saraylı Diagne'ye 2 maç ceza verildi Fenerbahçe, Sivasspor'a konuk oluyor! Canlı anlatım Son Dakika: KKTC'de 5 büyüklüğünde deprem Yeşilçam'ın emektar ismi Oktay Yavuz, 78 yaşında hayatını kaybetti Sereney Sarıkaya rekor bir ücret karşılığında ATV'nin yeni dizisiyle ekranlara dönüş yapıyor Son Dakika! Endonezya Talaud Adaları açıklarında 7,1 büyüklüğünde deprem Trump'ın Biden'a bıraktığı mektubun içeriği basına sızdı: Joe biliyorsun ben kazandım İbo Show'un 10. bölüm fragmanı yayınlandı! 15 yıldır İbrahim Tatlıses ile küs olan Ebru Yaşar programa geliyor