Kuruyan baraja Meriç Nehri can suyu oldu - Son Dakika

Kuruyan baraja Meriç Nehri can suyu oldu

20.04.2021 13:11

Edirne'de, Meriç Nehri'nden su takviyesi yapılan Altınyazı Barajı çiftçinin umudu oldu.

Edirne'de, Meriç Nehri'nden su takviyesi yapılan Altınyazı Barajı çiftçinin umudu oldu.

Yaşanan kuraklık yüzünden su seviyesi yüzde 1'lere kadar düşen Uzunköprü ilçesindeki baraj göleti, arızalı istasyonların tamir edilmesi ile Meriç Nehri'nden su takviyesi ve etkili olan son yağışlarla doldu.

Meriç Nehri'nden 18 yıl sonra ilk defa su verilen barajın doluluk oranı yüzde 50'nin üzerine çıktı.

Baraj yaz aylarında özellikle çeltik sulamasında 16 köy çiftçisine hizmet edecek, 52 bin dönüm araziyi sulayacak.

Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifi Başkanı Alaattin Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atıl durumdaki istasyon, pompa ve su kanallarını onardıklarını söyledi.

Bu sayede açılan kanallardan Meriç Nehri'nden 4 aktarmayla baraja su akıttıklarını anlatan Kaya, "Geçen yıl ciddi bir kuraklık yaşandı ülkemizde. Bizim de burada üreticiler kuraklıktan fazlasıyla etkilendi. Ama bu sene yağışların güzel olması ve Meriç Nehri'nden gelen suyla barajımız doldu. Çiftçimiz bu sene umutlu mağdur olmayacaklar." diye konuştu.

Her zaman üreticinin yanında olduklarını vurgulayan Kaya, bölge üreticisine en iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceğini belirtti.

Kaya, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve AK Parti Edine İl Başkanı Belgin İba'ya desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Kuruyan baraja Meriç Nehri can suyu oldu
Kuruyan baraja Meriç Nehri can suyu oldu
Kuruyan baraja Meriç Nehri can suyu oldu
Kuruyan baraja Meriç Nehri can suyu oldu

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kuruyan baraja Meriç Nehri can suyu oldu - Son Dakika


Son Dakika

İBB'nin organizasyonunda Akşener'in yakasındaki rozet dikkat çekti 00:10 İBB'nin organizasyonunda Akşener'in yakasındaki rozet dikkat çekti Camdaki Kız'ın Nalan'ı Burcu Biricik'in dergi için verdiği pozlar olay oldu 22:39 Camdaki Kız'ın Nalan'ı Burcu Biricik'in dergi için verdiği pozlar olay oldu Aşı olanlar dikkat! Son dönemde sıkça görülen kalp iltihaplanması ile aşının bağlantısı ortaya çıktı 21:55 Aşı olanlar dikkat! Son dönemde sıkça görülen kalp iltihaplanması ile aşının bağlantısı ortaya çıktı
Az kalsın turşu diye yiyeceklerdi! Ünlü fast-food zincirinden alınan hamburgerin içinden sümüklü böcek çıktı 21:03 Az kalsın turşu diye yiyeceklerdi! Ünlü fast-food zincirinden alınan hamburgerin içinden sümüklü böcek çıktı Çifte cinayetin arkasındaki korkutan detay! Eşinin başkasıyla ilişki yaşamasına dayanamadığı öne sürüldü 18:12 Çifte cinayetin arkasındaki korkutan detay! Eşinin başkasıyla ilişki yaşamasına dayanamadığı öne sürüldü Arkadaşlarını korumak için bacağını kaybeden Gazi Yusuf Yayla: Devlete değil bacağımız, canımız feda 17:35 Arkadaşlarını korumak için bacağını kaybeden Gazi Yusuf Yayla: Devlete değil bacağımız, canımız feda
Kamunun üç katılım bankası birleşme hazırlığı yapıyor 16:03 Kamunun üç katılım bankası birleşme hazırlığı yapıyor İlk soruda elendi! Dakikalarca aldığı eğitimi anlatan yarışmacı büyük hayal kırıklığı yarattı 14:07 İlk soruda elendi! Dakikalarca aldığı eğitimi anlatan yarışmacı büyük hayal kırıklığı yarattı
Advertisement