Güney Amerika'nın en büyük hava yolu şirketi LATAM, 2 bin 700 kişiyi işten çıkaracak - Son Dakika

Güney Amerika'nın en büyük hava yolu şirketi LATAM, 2 bin 700 kişiyi işten çıkaracak

Mayıs ayında iflas erteleme başvurusu yapan, Güney Amerika'nın en büyük hava yolu şirketi olan LATAM, personel maaşlarının Brezilya'daki sektör ortalamasına indirmek için işçi sendikasıyla yapılan görüşmelerden sonuç alamadı. Şirket bunun üzerine maliyetleri kısmak için 2 bin 700 kişiyi kovma kararı aldı.

Güney Amerika'nın en büyük hava yolu şirketi LATAM, 2 bin 700 kişiyi işten çıkaracak, System.String[]

Güney Amerika'nın en büyük hava yolu firması olan LATAM, mayıs ayında ABD'de iflas erteleme başvurusu yapmıştı. Reuters'ta yer alan habere göre şirket, Brezilya'da aralarında pilotların da olduğu en az 2 bin 700 çalışanını kovma kararı aldı.

LATAM Brezilya'dan yapılan açıklamada, 4 Ağustos'a kadar gönüllü işten çıkarma sürecinin işletileceği, ardından şirketin gerekli adımları atacağı belirtildi. İşten çıkarma kararı, hava yolu işçilerinin sendikası olan SNA ile LATAM arasında maaşların düşürülmesi konusunda yapılan görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından geldi.

MAAŞLAR ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

LATAM, çalışanlarına Brezilya'daki rakiplerinden çok daha iyi maaşlar sunduğu görüşünde. Şirket, koronavirüs salgını nedeniyle hava yolu endüstrisinde yaşanan daralma sonrası personel maaşını, rakiplerinin ortalamasına çekmek için girişimde bulunmuştu. Ancak sendika ile uzlaşma sağlanamadı.

18 MİLYAR DOLAR BORCU VAR

Salgın başlamadan önce LATAM'ın dünya çapında 43 bin çalışanı bulunuyordu. Bunların çoğu Brezilya ve Şili'deydi. 18 milyar dolar borcu bulunan LATAM, salgın sürecinde iflas erteleme başvurusu yapan en büyük hava yolu şirketi oldu.

YORUMLAR

Son Dakika

Hande Erçel, eski sevgilisi Murat Dalkılıç'a övgü yağdırdı, Kerem Bürsin sorusunu duyunca da kaçtı Merkez Bankası'nın hamleleri doların ateşini söndürdü Liseli genç kızı istismar olayında mide bulandıran detay: Arkadaşlarıyla birlikte olması için para teklif etmiş Son Dakika: Doğu Akdeniz'de faaliyet gösteren Oruç Reis gemisinin içinden çekilen görüntüler yayınlandı Son Dakika: Bakanlık harekete geçti! Vale ve değnekçi sorununu ortadan kaldıracak adım Yaşlı çifti ölüm bile ayıramadı! Devrilen traktörün altında can verdiler Güvenli limandan büyük kaçış! Altın fiyatları düşmeye devam ediyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eren Bülbül için şiir okudu Türkiye'nin Oruç Reis gemisini Doğu Akdeniz'e göndermesinin arka planında yaşananlar MasterChef Türkiye'nin 10. ana kadro yarışmacısı da seçildi Iğdır'da 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi Kaza sonrası alev topuna dönen otomobilde sürücü feci şekilde can verdi Miras kavgasında kardeş, ağabeyini tüfekle vurarak öldürdü Günlük burç yorumları 12 Ağustos 2020 Çarşamba (Haftalık burç yorumları) Koronavirüs vakalarının arttığı Kütahya'da düğün, nikah, nişan organizasyonları yasaklandı