Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Gıda, petrol ve döviz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle enflasyon arttı - Son Dakika

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Gıda, petrol ve döviz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle enflasyon arttı

03.12.2020 12:51

Enflasyon rakamlarının değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Kasım enflasyonu; gıda, petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurundaki etkilerin yansımasıyla yıllık %14,03 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti." dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre kasımda enflasyon yüzde 2,3 artarken, yıllık bazda yüzde 14,03 oldu. Böylece enflasyon piyasa beklentisinin oldukça üzerinde artış gösterdi.

FİYATLARIN DÜŞTÜĞÜ TEK GRUP EĞİTİM OLDU

Enflasyonun alt dalları incelendiğinde yıllık en düşük artış %0,67 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşirken, aylık düşüş gösteren tek grup ise %0,19 ile eğitim oldu.

ENFLASYON RAKAMLARI NEDEN YÜKSEK GELDİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Elvan; gıda, petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurundaki etkilerin yansımasıyla rakamların beklentinin üzerinde geldiğini söyledi.

Twitter'dan açıklama yapan Elvan şunları söyledi:

Kasım enflasyonu; gıda, petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurundaki etkilerin yansımasıyla yıllık %14,03 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Yüksek enflasyonun vatandaşımız üzerindeki etkilerini en aza indirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Enflasyonist beklentilerin iyi yönetilmesi ve fiyat istikrarının tesisi için, para ve maliye politikası araçlarımızı eşgüdüm içinde kullanacağız.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Gıda, petrol ve döviz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle enflasyon arttı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Gıda, petrol ve döviz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle enflasyon arttı
Son dakika: Enflasyon kasımda yüzde 2,3 artarken yıllık enflasyon yüzde 14,03 oldu

Son Dakika Ekonomi Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Gıda, petrol ve döviz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle enflasyon arttı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (14)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Evlerin çatısında dahi çim çıkıyor! Dünyanın kuzey ucundaki Faroe Adaları'nda yer gök yeşil Çukur'un Nehir'i Hazal Subaşı, yeni dizi projesi ile seyircilerin karşısına çıkıyor Galatasaray, Jesse Sekidika'yı Konyaspor'a kiralık olarak gönderdi Sakarya, Düzce ve Eşkişehir'de duyulan sesin sonik patlama olduğu ortaya çıktı 9 gündür tek bir vaka bile görülmeyen Avusturalya'da halk plajlara akın etti Sahilde bulunan cansız bedenin sır perdesi aralandı; kaçak göçmen dramı çıktı Oyuncu Asia Argento, yönetmen Rob Cohen'in kendisine tecavüz ettiğini itiraf etti Kocasına kızan Hanife, sosyal medyadan dekolteli pozunu paylaştı