İstanbul'da Reikili Tedavi Skandalı! İyileşmek İçin İlişkiye Girdi - Son Dakika

İstanbul'da Reikili Tedavi Skandalı! İyileşmek İçin İlişkiye Girdi

27.12.2016 07:45

İstanbul'da iş adamı S.L. erken boşalma şikayetiyle biyoenerji seanslarına katıldı. Ardından reiki uzmanı Z.Ş. ile tadavi için birlikte oldu, fayda göremeyince de polise şikayette bulundu.

İstanbul'da iş adamı S.L., erken boşalma şikâyetiyle doktora gitmek yerine bir dernekte biyoenerji seanslarına katıldı. Ardından destek için reikici Z.Ş.'ye yönlendirildi. İş adamı seans ücretlerini ödeyip Z.Ş. ile birçok kez birlikte oldu. Seansı 250 TL'den 25 bin TL'si giden S.L., ''Terapilerde birlikte olduk. Fayda görmedim. Dolandırıldım'' iddiasıyla polise başvurdu. ''Başkalarına da aynısını yaptılar'' demesine rağmen 20 gün sonra şikayetini çekti ama skandal ortaya çıktı.

Habertürk Gazetesi'nden Yusuf Doğan'ın haberine göre, finans danışmanı iş adamı S.L. (44), daha önce bazı programlarına katıldığı Bilgi Paylaşım Merkezi adlı derneğin, "Sevgi Şelalesi" olarak da bilinen ve biyoenerjiyle kimi hastalıkları tedavi ettiğini iddia eden İngiliz biyoenerji uzmanı Stephen Turoff'u (69) Türkiye'ye getirdiğini öğrendi. Randevu aldı. 'Erken boşalma' sorunu yaşadığını ve eşiyle ayrılma aşamasına geldiğini söyleyen iş adamı, derneğin İstanbul Beyoğlu'ndaki ofisinde biyoenerji seansına katıldı.

REİKİ UZMANIYLA BİRLİKTE OLDU

Turoff'un semineriyle başlayan ve skandala dönüşen olaylar zinciri iddiaya göre şöyle gelişti: Seanstan sonra merkezin çalışanları S.L.'yi terapi için reiki uzmanı Z.Ş.'ye (50) yönlendirdi. İş adamının iddiasına göre terapi için seans ücretini ödedi. Ardından da reiki uzmanıyla birlikte oldu.

'BAŞKALARINA DA AYNI ŞEYİ YAPTILAR'

Sonrasında iş adamı, reiki uzmanıyla görüşmeye ve seanslara devam etti. Bu süreçte S.L., seanslar için toplamda 25 bin lira harcadı. Ardından iyileşmediğini ve terapinin evliliğini daha kötüye götürdüğünü söyleyen S.L., polise giderek dernekten şikâyetçi oldu. İfadesinde de "Tedavi için gitmiştim. Z.Ş. vücudumu okşamaya başladı ve terapi için birlikte olduk. Seans başına 250 TL verdim ancak hiçbir fayda görmedim. Evliliğim bozuldu. Bir süre beraber yaşadık. Maddi-manevi çok zarar gördüm. Başkalarına da aynı şekilde terapi yaptığını gördüm" diyerek, dolandırıldığını öne sürdü.

İNCELEME BAŞLATILDI

Şikâyet üzerine inceleme başlatıldı. Polis, ekim ayında tekrar Türkiye'ye gelen Turoff'un yanı sıra merkez yöneticisi D.D.M. ve reiki uzmanı Z.Ş.'nin ifadelerini aldı. Turoff, "Dünyanın birçok yerinde çalıştım. İnsanları biyoenerjiyle tedavi ediyorum. Kimine iyi geliyor kimine gelmiyor. Zaten insanlardan para almıyorum. Paramı dernekten alıyorum" dedi. Suçlamaları reddeden D.D.M. ve Z.Ş. de serbest bırakıldı.

Reiki uzmanı Z.Ş., konuyla ilgili konuşmak istemediğini söyleyip "Ben artık bu konuya dahil olmak istemiyorum. Ortada suçlamaya yapılacak bir şey yok. Bitmiş bir ilişki" yanıtını verdi.


20 GÜN SONRA ŞİKÂYETİNİ ÇEKTİ

Emniyette suçlamalarda bulunan iş adamı S.L. de 20 gün sonra savcılığa dilekçe vererek şikâyetinden vazgeçti. Savcılık ise, "Müşteki ve şüpheli Z.Ş.'nin duygusal ilişki yaşadıklarını, bu hususun bir süre devam ettiğini, iş adamının dolandırıldığına dair delil bulunmadığını" belirterek takipsizlik kararı verdi. Ancak yaşananlar bir soruşturmaya konu olunca kamuoyuna da mal oldu. Faaliyetleri arasında "spritüel", "meditasyon", "bioenerji", "reiki" vs ifadeleri geçen bir merkezle ilgili "faaliyet dışı" bir konuda yeni bir skandal daha ortaya çıkmış oldu.

'RUHSAL GELİŞİME KATKI SAĞLIYORUZ'

Bilgi Paylaşım Merkezi adıyla dernek faaliyeti yürüten merkez, 31 Ocak 2005'te açıldı. Merkez amacını, "kişisel olarak kendini geliştirmek ve ruhsal gelişime katkıda bulunmak isteyenleri, bu konuda çalışmalar yapmış değerli üstatlar ve konuşmacılarla bir araya getirmek ve bunu sürekli kılmak" olarak açıklıyor. Merkezde herhangi bir çalışmanın tedavi amacıyla yapılmadığı iddia edilirken, tanı ve tedavinin doktor tarafından yapılması gerektiğinin de dile getirildiği savunuluyor.

İstanbul'da Reikili Tedavi Skandalı! İyileşmek İçin İlişkiye Girdi
İstanbul'da Reikili Tedavi Skandalı! İyileşmek İçin İlişkiye Girdi

Son Dakika Güncel İstanbul'da Reikili Tedavi Skandalı! İyileşmek İçin İlişkiye Girdi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İngiliz perakende devleri Peacocks ve Jaeger iflas etti Son Dakika! MSB, kasım sevk tarihlerini aralık ayına erteledi Son dakika! Bakan Elvan'dan faiz kararı sonrası Merkez Bankası mesajı: Fiyat istikrarını sağlama görevi Merkez'e aittir Uyuşturucu çetesi 'Mavi Kelebekler' çökertildi Nijeryalı iş insanı Orji Kalu, Arsenal'i satın almak için harekete geçti "Bakkala gidiyorum" diye evden çıkan oyuncu Broselianda Hernandez'in cansız bedeni bulundu Başak Demirtaş, cezaevinden arayan Selahattin Demirtaş ile kameralar önünde konuştu Küçük yaştaki erkek çocuklarla ilişkiye giren kadına 7 yıl hapis! Kocası küvette bastı