İsveç Başbakanı : ya Sığınmacıları Kabul Edin ya da Schengen'i Terk Edin - Son Dakika

İsveç Başbakanı : ya Sığınmacıları Kabul Edin ya da Schengen'i Terk Edin

10.03.2016 09:46
İsveç Başbakanı : ya Sığınmacıları Kabul Edin ya da Schengen'i Terk Edin, System.String[]

– İsveç Başbakan'ı Stefan Löfven sığınmacı sorunun ele alındığı AB – Türkiye zirvesinin ardından Strasburg'ta Avrupa Parlamento'sunda dün yaptığı konuşmada sığınmacıları kabul etmemekte direnen ülkelere konuşmasında, "Ya sığınmacıları kabul edin ya da Schengen'i terk edin" diyerek seslendi.

İsveç Başbakan'ı Stefan Löfven sığınmacı sorunun ele alındığı AB – Türkiye zirvesinin ardından Strasburg'ta Avrupa Parlamento'sunda dün yaptığı konuşmada sığınmacıları kabul etmemekte direnen ülkelere konuşmasında, "Ya sığınmacıları kabul edin ya da Schengen'i terk edin" diyerek seslendi.

Konuşmasına Charles Dickens'ın "İki Şehir" adlı romanına atıfta bulunarak başlayan İsveç Başbakan'ı Stefan Löfven kanlı terör saldırılarını, Rusya'nın ülke sınırlarını zorla genişletmesini, birliğin esnekliğini zorlayan, süregelen global sığınmacı krizini "çaresizliğin kışı" olarak değerlendirerek "Eğer ortak tehdide karşı birlikte güçlü olarak durabilirsek Avrupa Birliği'nin önünde umutlu bir bahar olabilir" diye konuştu.

Löfven Dublin Sözleşmesi'nin işlemediğinin artık kabul edilerek yerine bir yenisinin konulması gerektiğini, İsveç'in, sığınmacıların tek tek ülkelerde sığınmacı başvurusu yapması yerine bütün AB'yi kapsayacak tek bir başvuru sistemi için çaba harcayacağını söyledi. "AB içindeki işbirliğinin geniş halk kesimlerince desteklenmesini istiyorsak, halkın refahı için daha fazla çalışan bir birliğe gereksinmemiz var" diyerek konuşan İsveç Başbakan'ı, Yahudiler, Müslümanlar ve romanları sayarak azınlıkların ayrımcılığa, tehdit ve şiddete karşı korunmasının önemine de değindi. - Stockholm

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İsveç Başbakanı : ya Sığınmacıları Kabul Edin ya da Schengen'i Terk Edin - Son Dakika


Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü CHP'de bir taciz iddiası daha! Mağdur kadının ifadeleri kan dondurdu İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf? Kahramanmaraş'ta polisimizi şehit eden katilin cenazesi morgda kaldı