Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki Ebola salgınının 13'üncü dalgası sona erdi - Son Dakika

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki Ebola salgınının 13'üncü dalgası sona erdi

16.12.2021 21:09
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki Ebola salgınının 13'üncü dalgası sona erdi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda 9 Ekim'de başlayan 13'üncü dalga Ebola salgınının sona erdiği bildirildi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda 9 Ekim'de başlayan 13'üncü dalga Ebola salgınının sona erdiği bildirildi.

KDC Sağlık Bakanı Jean Jacques Mbungani, yaptığı açıklamada, ülkenin doğusu Kuzey Kivu eyaletinde ortaya çıkan Ebola salgınının, uzman müdahale ve sağlık ekibinin özverili çalışması sonucu kısa sürede atlatıldığını vurgulayarak, 13'üncü dalga Ebola salgınında, 11 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre, salgının bittiğinin ilan edilebilmesi için bölgede 42 gün boyunca yeni bir vakaya rastlanmaması gerekiyor.

Ebola Afrika'da binlerce kişinin hayatına mal oldu

Bir tür kanamalı ateşe yol açan Ebola virüsü, ilk kez 1976'da Sudan'ın Nzara ve KDC'nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı. KDC'deki salgın, Ebola Nehri yakınında bir köyde başladığı için hastalığa bu nehrin ismi verilmişti.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış ve hastaların 11 binden fazlası ölmüştü.

YORUMLAR
500
Şeffaf tasarımlı Nothing Phone (1) hakkında yeni detaylar ortaya çıktı! Şeffaf tasarımlı Nothing Phone (1) hakkında yeni detaylar ortaya çıktı! Çorlu Tren Katliamı Davasında Aileler Adliye Önünde Nöbet Tuttu: 'Adaletleri Batsın. Siyasi İktidardır Katil. Bizim Artık Tahammülümüz Yok' Çorlu Tren Katliamı Davasında Aileler Adliye Önünde Nöbet Tuttu: 'Adaletleri Batsın. Siyasi İktidardır Katil. Bizim Artık Tahammülümüz Yok' Kozmetik ve turizmde helal akreditasyon dönemi başlıyor Kozmetik ve turizmde helal akreditasyon dönemi başlıyor
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki Ebola salgınının 13'üncü dalgası sona erdi - Son Dakika


Advertisement