'Le Cordon Bleu' Lezzet Severler Bir Araya Getirdi - Son Dakika

'Le Cordon Bleu' Lezzet Severler Bir Araya Getirdi

02.12.2015 13:51
'Le Cordon Bleu' Lezzet Severler Bir Araya Getirdi, System.String[]

Le Cordon Bleu Yönetici Şefi Eric Germanangues yönetiminde, "Sanat ve İnovasyon" temalı restoranda Peru mutfağı sunuldu.

Türkiye'deki gastronomi sektörünün en büyük buluşması SIRHA 2015 İstanbul kapsamında, Özyeğin Üniversitesi – Le Cordon Bleu İstanbul tarafından hayata geçirilen Altıncı Duyu Gastronomi Platformu, üç farklı temalı restoranla gastronomi dünyasının duayenlerini ve lezzet severleri ağırladı.

Peru'nun sisli dağlarından esinlenerek hazırlanan "Bulutta Cheviche" lezzetsel ve görsel zenginliği ile büyük beğeni kazandı.

Restoranda, Le Cordon Bleu Eğitmen Şefi Ammar Khliel'in çikolata ve şeker heykelleri, Osman Bahadır'ın gastronomi konulu fotoğraf sergisi eşliğinde sunuldu.

"Seyahat" temalı ikinci restoranda Le Cordon Bleu Eğitmen Şefi Arnaud Declercq yönetiminde Fransa'nın farklı bölgelerine özel yemeklerden oluşan bir menü servis edildi. Bretagne yöresine ait havuç soslu ıstakoz, Provence bölgesinden kuzu eti, Paris'ten "Paris Brest" isimli tatlıdan oluşan menü ile katılımcıların Fransa'da bir lezzet turu yaşaması amaçlandı.

Her iki restoranda da sunulan tadım menüleri "kralların pasta şefi" olarak bilinen Le Cordon Bleu Master Şefi Christophe Bidault yönetiminde hazırlanan tatlılarla sona erdi.

Gastronomi dünyasının en önemli isimlerini bir araya getiren, Master Chef Franc Bruwier yönetimindeki Chef's Table'da ise konuklar, Şef Franck'ın bizzat kendisinden yemeğin inceliklerini dinleyerek, müzik notalarından esinlenerek hazırlanmış Şefin özel menüsünü tatma şansı yakaladılar. Chef's Table, Arda Türkmen, Hazer Amani, Nedim Atilla, Nur Çintay, Müge Akgün, Aydan Üstkanat, Zeynep Kakınç, Mohammaed Hamman, Timur Bayındır ve Galip Yorgancıoğlu gibi basından ve sektörden çok değerli misafirleri ağırladı.

Fuarın son oturumunda misafirler, Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk ev sahipliğinde ağırlandı.

Fuar süresince restoranlarda tadım menüleri deneyimlerinden sonra, The Marmara Collection Başkan Yardımcısı Ata Eremsoy ve Yiyecek İçecek İş Geliştirme Danışmanı Osman Serim ile "Şehir Otellerinde Otel Restoranlarının Sonu mu Geldi?, Hilton Worldwide Türkiye İş Geliştirme Direktörü Tuğrul Temel, Edition önceki Genel Müdürü Banu Kırmaz ve Konsept Oteller Marka Tasarım Danışmanı Murat Tufan ile "Kriz Ortamlarında Otel Markalarının Genişleme Stratejileri", TURYID Yönetim Kurulu Bakanı Kaya Demirer ve Vodafone KOBİ Segment Pazarlama Müdürü Nedim Beytorun ile "Yarına Hazır Restoranlar ve Oteller" konulu yuvarlak masa konuşmaları gerçekleştirildi. Aynı zamanda Ömür Akkor, Ebru Omurcalı ve Refika Birgül ile söyleşi ve imza günleri gerçekleştirildi.

140 metrekarelik bir alana kurulan Altıncı Duyu Gastronomi Platformu, fuarın en büyük standı olmasının yanı sıra, Le Cordon Bleu Master Şefleri yönetiminde, Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü ile Le Cordon Bleu öğrencilerinden oluşan ekibin, hem mutfakta hem serviste çalışarak gerçekleştirdikleri etkinlik, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Aynı zamanda dünyanın önde gelen avangard ve alternatife mutfaklar festivali Omnivore'da, Le Cordon Bleu öğrencileri Master Class'larında Türk ve yabancı şeflere asistanlık yaparak destek verdiler. Bu sayede Dünya'nın en prestijli yemek festivalleri arasında kabul edilen Omnivore'da görev alan Le Cordon Bleu İstanbul öğrencileri, profesyonelliklerini gösterme imkânı elde ettiler.

Sirha 2015 İstanbul Fuarı'na Le Cordon Bleu İstanbul öğrencilerinin yanı sıra, uluslararası Le Cordon Bleu okullarından mezun olmuş Türk Şefleri de katıldı.

Altıncı Duyu Gastronomi Platformu'nda, Coffee Lounge alanında hizmet veren Café Vergnano'da, Le Cordon Bleu Londra mezunlarından Ülkü Kahraman'ın Café Vergnano'ya özel olarak hazırlattığı ve yakın zamanda tüm Dünya'ya satışı yapılacak Türk Kahvesi karışımının tadımı yapıldı.

Le Cordon Bleu Paris mezunlarından Nazlı Öğücü, Coupe du Monde de la Pâtisserie (Dünya Pastacılık Kupası)'de yarıştı.

Electrolux firmasının Profesyonel Mutfak Ekipmanlarıyla destek verdiği etkinlikte Vodafone desteğiyle kurulan digital ekran ve tablet menüler ile "Yarının Restoranları"nın nasıl olacağı öne çıkarılırken, Interni firmasının yenilikçi ve sanatsal tasarıma sahip Pordomsa Porselen Takımı ile Şef Eric'in sunumu bir arada görsel bir şölen sundu. Chef's Table'da bulgur yatağında, tuzda pişirilmiş ve lezzetlendirilmiş ördeğin yanında, müzik notalarından esinlenerek sunulan 7 farklı lezzetin Öküzgözü üzümünden yapılmış şarap ile uyumu ve ağızda yarattığı tat eşleşmesi ile davetlilere unutulmaz bir deneyim yaşatılmak istendi.

Etkinlik, Fibabanka, Electrolux, IWSA, Vodafone, Erenil, Villeroy & Boch, interni, Café Vergnano, TURYID ve The Himalayan Miracle' ın destekleriyle gerçekleşti.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Le Cordon Bleu' Lezzet Severler Bir Araya Getirdi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İmamoğlu'ndan tüyler ürperten iddia: İstanbul'da vefat sayısı 450'lere koşuyor, definlere yetişemiyoruz Fortuna Sittard Feyenoord'a kaybetti, ligin son sırasına demir attı Uyuşturucu batağına saplanan genç kadının itirafları torbacıları yakalattı Ayrılmak isteyen eşinin evinin önüne bomba düzeneği kurdu Son Dakika! Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 9 bin 583 kişiye adli ya da idari işlem yapıldı 6 yıllık evlilik tek celsede bitti! Esra Ruşan ve Fatih Kızılgök boşandı Evli kadın saplantılı sapığın tecavüzüne uğradı, o görüntüler kocasına gönderilince soluğu mahkemede aldı Çin'de 14 bin kişinin karantinaya alınmasına neden olan SARS virüsü Irak'ta da görüldü