Orhan Pamuk, Makedonya Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülünü Aldı - Son Dakika

Orhan Pamuk, Makedonya Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülünü Aldı

26.12.2013 16:10
Orhan Pamuk, Makedonya Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülünü Aldı, System.String[]

Tabernakul Yayınevi'nin ikinci kez düzenlediği ödül kararı Lyubivoye Rışumovik, Milan Kundera, Tsvetan Vrajiviriski,Venko Andonovski, Goran Stefanovski ve Ferid Muhiç'ten oluşan komisyon tarafından oy birliğiyle onaylandı.

Tabernakul Yayınevi'nin ikinci kez düzenlediği ödül kararı Lyubivoye Rışumovik, Milan Kundera, Tsvetan Vrajiviriski,Venko Andonovski, Goran Stefanovski ve Ferid Muhiç'ten oluşan komisyon tarafından oy birliğiyle onaylandı.

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski'nin himayesi altında düzenlenen ödül töreninde Makedon diline tercüme edilen kitaplara büyük ilgi vardı.

Orhan Pamuk'un 'Sessiz Ev' ve 'Saf ve Düşünceli Romancı', Viktor Erofeyev'in de 'Akimudi' ve 'Rus Güzeli' romanları Tabernakul Yayınevi tarafından Makedoncaya çevrilerek yayınlandı.

Ödül töreninde ilk önce Orhan Pamuk ve Viktor Erofeyev'e yayınevini anımsatan bronz heykel, altın ve para ödülü verildi. Orhan Pamuk'un hayatı ve eserleri hakkında Prof. Dr. Ferid Muhiç konuştu. Ödül töreninde konuşan Orhan Pamuk, dünyanın her yerinde kitaplarına büyük ilginin var olduğunu ve ödül gecelerindeki güzelliğin de tek başına odada iğneyle kuyu kazar gibi yazarken dünyada yalnız olmadığınızı, insan kalbinin dünyanın her yerinde birbirine benzer olduğunu görmek olduğunu söyledi. Pamuk, Tarih yükünün, ahlaki buyrukların, güncel siyasetin, zorlukların, tehlikelerin, idelojilerin, utopyaların hayatta önemli olduğunu, fakat bunların ikinci planda olması gerektiğini ifade etti.

Orhan Pamuk, Edebiyatın vereceği asıl büyük ödülün insan kalbinin dünyanın her yerinde aynı olduğunu ve insan ruhunun zenginliğini keşfetmek olduğunu belirterek, bu zenginlikle kendimizi bir kardeş gibi hissetmek, dünyaya ait olmanın zevklerini kesinlikle hissetmek olduğunu söyledi.

DHA ya verdiği demecinde, Makedonya kültürünün tanık bir kültür olduğunu, Türkiye'de orta okulu bitiren herkesin Makedonya deyinci Kemal Atatürk'ün hayatını, Osmanlıı geçmişini hatırladığını söyledi. Törende okurlara seslendiğini, burada kitap baskılarının yapıldığını, kitapların sevilmesinden ve yeni baskıların yapılmasından mutlu olduğunu ifade etti.

Tören sonunda Orhan Pamuk'a soru sormak isteyen Saşo İvanovski ' Politiko ismindeki gazeteciye moderatör tarafından söz verilmeyince yüksek sesle ( salonda bulunan Makedonya başbakanı Nikola Gruevski'i kastederek) Orhan Pamuk'a yönelik: 'Bir diktatörden ödül aldığınızın farkındamısınız' Diktatör bir iktidardan. İktidarı eleştiren 50 gazeteci işsiz kaldı, bir gazeteci de hapistedir. Sayın Pamuk, bu bir diktatörlük hükümetidir. Sizin isminizi kullanarak demokrasinin var olduğunu göstermek istiyorlar, bu demokrasi değildir? dedi.

Orhan Pamuk, Makedonya Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülünü Aldı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Orhan Pamuk, Makedonya Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülünü Aldı - Son Dakika


Son Dakika

Eşi tarafından dövülen kadın hastanelik oldu Polis denetimine takılan ehliyetsiz sürücü ve yanındaki 5 kişiye ceza yağdı İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kur'an-ı Kerim ayetleri hakkındaki tepki çeken sözleri sonrası istifa etti Son Dakika: Koronavirüs aşısında kimler öncelikli olacak? Bilim Kurulu, aşılamada 4 aşamayı belirledi Canlı yayında şoke eden itiraf! Evli ve 5 çocuk babası şahıs, 18 yaşındaki kızı alıkoydu Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu