Peygamberler şehrinde Ahilik Haftası kutlandı - Son Dakika

Peygamberler şehrinde Ahilik Haftası kutlandı

17.09.2019 17:18

Peygamberler şehrinde Ahilik Haftası kutlandıŞANLIURFA - Peygamberler şehrinde 'Ahilik Kültürü Haftası' kentin tarihi yapılarından olan Gümrükhan'ında düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Peygamberler şehrinde Ahilik Haftası kutlandı

ŞANLIURFA - Peygamberler şehrinde 'Ahilik Kültürü Haftası' kentin tarihi yapılarından olan Gümrükhan'ında düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Şanlıurfa'da bu yıl 35.si düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası kentin tarihi yapılarından biri olan Gümrükhanı'nda gerçekleştirildi. Dualarla başlayan etkinliklerde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tiyatro ekibi tarafından eski Ahilik Geleneği sergilendi. Etkinliğe, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ile çok sayıda esnaf ve vatandaş katılım sağladı.

Ahilik Anadolu'da bir medeniyetin oluşumu olduğunu belirten Beyazgül, "Ahilik inancın, hayata dönüşmesidir. Ahilikle Anadolu ticarete, siyasete ve ekonomide dünyanın ileri devleti haline gelmiştir. Biz bir siyasi çalışma yaparken tevazu, gayret ve samimi Ahili prensibidir. Bir ustanın çırağına nasihati gibi, harama bakma, haram yeme, haram, içme. Doğru dayanıklı sabırlı ol, yalan söyle, büyüklerinden önce söze başlama, kanaatkar ol, dünya malına tamah etme" dedi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ise, "11. Yüzyılda Anadolu'ya gelmeye başlayan atalarımız güçlü ve yerli sanatkarlar buraya yurt olarak mesleki çalışmayı kurmak amacıyla belli prensipleri bir araya getirerek oluşturdukları, kurdukları bir mesleki dayanışma örgütüdür. Ahilik aynı zamanda bir ekonomik teşkilatlanma yapıdır. Kültürel hatta askeri boyutu olan bizim köklü geleneklerimden bir tanesidir. Ahilik teşkilatı bir taraftan meslek teşkilatında yardımlaşmayı, dayanışmayı ve bütün evrensel güzellikler birleştiren esnafa yardımlaşmayı esas alan bir kuruluştur. Toplumsal birliğin beraberliğin devamı ve devletimizin güçlü olarak kalması içinde çok büyük fonksiyonlar inşa etmiştir" diye konuştu.

Peygamberler şehrinde Ahilik Haftası kutlandı
Peygamberler şehrinde Ahilik Haftası kutlandı
Peygamberler şehrinde Ahilik Haftası kutlandı
Peygamberler şehrinde Ahilik Haftası kutlandı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Peygamberler şehrinde Ahilik Haftası kutlandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan son çareyi mahkumlarda buldu! Tutuklular bırakılarak cepheye gönderiliyor Ünlü isimler, Türkiye'yi ayağa kaldıran İzmir depreminin ardından sessiz kalamadı 16 yaşındaki İnci depremden 17 saat sonra enkazdan yaralı olarak çıkarıldı Sığacık'ta boğulan tekerlekli sandalyeli yaşlı kadının bulunma anları kamerada Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu Son Dakika: İzmir'de kurtarma çalışmalarının simge ismi Buse, 9.5 saat sonra enkazdan kurtarıldı Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti