UHAP'ta avukatlara ait bilgilerin çalınıp satıldığı iddia edildi - Son Dakika

UHAP'ta avukatlara ait bilgilerin çalınıp satıldığı iddia edildi

18.01.2022 12:26
UHAP'ta avukatlara ait bilgilerin çalınıp satıldığı iddia edildi

Baroların ihtiyacını karşılamak amacıyla hizmet veren UHAP'ta veri sızıntısı yaşandığı, birçok avukatın bilgisi çalınarak forum sayfalarında satışa çıkarıldığı iddiası gündem oldu. Çok sayıda avukat sisteme girişte sorun yaşadığını ifade ederken, UHAP sızıntı iddialarını yalanladı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada herhangi bir sızmanın olmadığı, bir avukatın şifresini çaldırdığı ve şifrelerin sıfırlandığı ifade edildi.

Ulusal Yargı Ağı Projesi ile Türkiye Barolar Birliği tarafından hizmete sunulan UHAP'ın veri tabanında sızıntı yaşandığı ve çok sayıda avukatın bilgilerinin ele geçirildiği iddiası sosyal medyada infial yarattı.

VERİLERİN SATIŞA ÇIKARILDIĞI İDDİA EDİLDİ

Avukat Hakları Grubu İzmir tarafından gündeme getirilen iddiaya göre, UHAP makbuztek, icratek gibi TBB tabanlı programlardaki veriler forum sayfalarında satışa çıkarıldı. Sızıntının boyutunun ise henüz net olarak bilinmediği belirtildi. Öte yandan paylaşımın altına yorum yapan pek çok avukat, sisteme giriş yapamadıklarını dile getirdi.

UHAP'ta veri sızıntı krizi! Avukatlara ait bilgilerin çalınıp satıldığı iddia edildi

UHAP'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Veri sızıntı iddiaları tartışmalara neden olurken, UHAP'tan konuyla ilgili açıklama geldi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada herhangi bir sızmanın olmadığı, bir avukatın şifresini çaldırdığı ifade edildi. Sistemdeki kullanıcıların tüm şifrelerinin sıfırlandığı belirtilen açıklamada gün içinde sistemlere SMS doğrulaması getirileceği aktarıldı.

UHAP'ta veri sızıntı krizi! Avukatlara ait bilgilerin çalınıp satıldığı iddia edildi
UHAP'ta veri sızıntı krizi! Avukatlara ait bilgilerin çalınıp satıldığı iddia edildi

UHAP NEDİR?

Ulusal Hukuk Ağı Projesi (UHAP) Türkiye Barolar Birliği tarafından Barolar için özel olarak hazırlanmış bir online Baro Otomasyon Sistemidir. Sistemin temel amaçları arasında, iş akışları, süreçleri ve kaynakları kapsayan kurumsal bilgi ve belge bankasının oluşturulması, güncellenmesi, yetki ve onay sistemleri çerçevesinde kolay erişiminin ve yayınlanmasının sağlanması ile güvenli bir şekilde saklanmasına kadar geçen tüm aşamalarda süreç yönetiminin sağlanması yer alıyor.

YORUMLAR
500
AK Parti'li Dağ: Çilek üretiminde dünyada 4'üncü sıradayız AK Parti'li Dağ: Çilek üretiminde dünyada 4'üncü sıradayız Basketbolda 16 Yaş Altı Kızlar Türkiye Şampiyonası'nda finalistler belirlendi Basketbolda 16 Yaş Altı Kızlar Türkiye Şampiyonası'nda finalistler belirlendi Urla'da engellilerin kullanımına uygun tasarlanan plaj hizmete girdi Urla'da engellilerin kullanımına uygun tasarlanan plaj hizmete girdi

Son Dakika Güncel UHAP'ta avukatlara ait bilgilerin çalınıp satıldığı iddia edildi - Son Dakika


Advertisement