Son Dakika Son Dakika Son Dakika
5 Haziran Dünya Çevre Günü - Son Dakika

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Sinema sanatçısı Ediz Hun, "Bizim doğaya çok ihtiyacımız var. Onsuz yaşamamıza ve nefes almamıza imkan yok. Bizim bütün bitkileri korumamız gerekiyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü
05.06.2018 - 18:26,

Sinema sanatçısı Ediz Hun, "Bizim doğaya çok ihtiyacımız var. Onsuz yaşamamıza ve nefes almamıza imkan yok. Bizim bütün bitkileri korumamız gerekiyor. Çevre yoksa yaşam yok." dedi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nden düzenlenen "Doğa ve İnsan" konulu panelde konuşan sinema sanatçılarından Ediz Hun, Muğla'nın doğasına, çevresine hayran kaldığını söyledi.

Konuşmasında sinemaya nasıl başladığı, ilk filmi ve rol aldığı bazı filmler hakkında bilgi veren Ediz Hun, 130'ya yakın filmde yer aldığını, kendine göre aldığı bazı kararlar nedeniyle sektörden ayrıldığını ifade etti.

Hun, 41 yaşında üniversite mezunu olduğunu ve ona rağmen üniversiteyi ikincilikle bitirdiğini, 3 kitabı bulunduğunu, bazı üniversitelerde sinema ve çevre alanlarında ders verdiğini söyledi.

Çevrenin korunmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Hun, şöyle konuştu:

"Çevre yoksa yaşam yok. Dünyadan bütün bitki topluluklarını kaldıracak olursak insan ve diğer yaşamdaki varlıklar sadece 47 saat oksijene sahip olabiliyorlar. 47 saat sonra hayat bitiyor. Çünkü bitkiler fotosentezi meydana getiriyorlar. Besin üretiyor ve enerjimizi sağlıyor. Bu yüzden bitkileri korumak çok önemli."

Hun, özellikle 1980'li yılların ardından çevre kavramının filizlendiğini belirterek, sağlıklı bir çevre olmazsa yaşamın devamına imkan olmadığını vurguladı.

Çağdaş yönetim anlayışı ve global değerler sisteminde 3 temel başlık bulunduğunu aktaran Hun, bunların demokrasi, hukuk ve çevre olduğunu ifade etti.

Çevre konusunun son yıllarda öneminin daha fazla arttığına dikkati çeken Hun, "Doğadaki bütün canlılar eşit yaşam hakkına sahiptir. Bugün artık insanoğlu artan bilimsel gücüyle doğayı hükmü altına almıştır. Bizim doğaya çok ihtiyacımız var. Onsuz yaşamamıza ve nefes almamıza imkan yok. Bizim bütün bitkileri korumamız gerekiyor. Çevre yoksa yaşam yok. Muğla'da yaşayanlar cennette yaşıyor, çok şanslı." dedi.

Hun, çevrenin korunmasına ve temiz kalmasına her bireyin özen göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Kültür Sanat 5 Haziran Dünya Çevre Günü - Son Dakika


Advertisement