Kuşdili Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu - Son Dakika

Kuşdili Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

23.07.2017 19:56

Kuşdili festivali renkli görüntülere sahne oldu Giresun'un Çanakçı ilçesinde günümüzde yaşatılmaya devam eden Kuş Dili ile haberleşme festivali yapıldıGİRESUN - Giresun'un Çanakçı ilçesinde günümüzde yaşatılmaya devam eden Kuş Dili ile haberleşme festivali düzenlendi.

Kuşdili festivali renkli görüntülere sahne oldu

Giresun'un Çanakçı ilçesinde günümüzde yaşatılmaya devam eden Kuş Dili ile haberleşme festivali yapıldı

GİRESUN - Giresun'un Çanakçı ilçesinde günümüzde yaşatılmaya devam eden Kuş Dili ile haberleşme festivali düzenlendi.

Giresun'un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy'de her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kuş Dili Kültür ve Sanat Festivali'nin 20.'si yapıldı. Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, kuşdilinin Türkiye ve bölgeleri için kaybedilmemesi gereken bir kültür olduğunu söyledi. Kasım "Bu kültürü gelecek nesillere aktarmak yöre insanları olarak öncelikle bizim olduğu kadar herkesin görevidir. Bizim için çok önemli ve özel bir etkinliği yaşatmak adına düzenlenen bu festivalin uzun yıllar devam etmesi için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Kuşdili Festivali'nin yalnızca yörede değil Türkiye sınırlarını aşması yönünde çalışmaların başlatıldığını ifade eden Kuş Dilini Tanıtma Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeref Köçek, ise "Kuşdili Festivali yalnızca yöremizde değil, Türkiye'nin sınırları dışında ve hatta dünyada tanınan bilinen bir festival olması için UNESCO nezdinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kuşdilini Somut Olmayan Kültürel Miraslar içerisine alınmasını sağlayacağız. Bu gün burada kültür bakanlığı tarafından gelen ekip kuşdili ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kadınlar ve erkekler kategorisinde Kuşdili ile haberleşme yarışması düzenlendi. Yarışmada ikililer arasında Kuş Dili ile konuşularak haberleşme yapıldı. Yarışma sonunda Erkekler kategorisinde Mehmet Köçek- Mahmut Civelek, Kadınlarda ise Esma Kozalak Güller Kozalak çifti birinci oldu. Yarışmada birinci olanlara çeyrek altın hediye edildi.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı festival, halk oyunları gösterileri ve mahalli sanatçıların konseriyle sona erdi.

Kuşdili Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu
Kuşdili Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu
Kuşdili Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu
Kuşdili Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

YORUMLAR
500
AYDIN'DA 'YÖRÜK TOYU' RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU AYDIN'DA 'YÖRÜK TOYU' RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU Bakan Soylu: 'Siz bu ülkenin tek dereceden oyla seçilen yöneticilerisiniz, size güveniyoruz' Bakan Soylu: 'Siz bu ülkenin tek dereceden oyla seçilen yöneticilerisiniz, size güveniyoruz' Kılıçdaroğlu, Van'da elektriği kesilen aileyi ziyaret etti Kılıçdaroğlu, Van'da elektriği kesilen aileyi ziyaret etti
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Kuşdili Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu - Son Dakika


Advertisement