MİT Kanunu Teklifi Üzerindeki Görüşmeler Tamamlandı - Son Dakika

MİT Kanunu Teklifi Üzerindeki Görüşmeler Tamamlandı

14.02.2012 19:35
MİT Kanunu Teklifi Üzerindeki Görüşmeler Tamamlandı

TBMM Adalet Komisyonunda, MİT Kanununda değişiklik öngören kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı."Hukuk herkese lazım, özel yetkili mahkemelerin hukuk sisteminden çıkarılması gerekir."

TBMM Adalet Komisyonunda, MİT Kanununda değişiklik öngören kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin tümü üzerinde söz alan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan,

"Hukuk herkese lazım, özel yetkili mahkemelerin hukuk sisteminden çıkarılması gerekir. Özel yetkili mahkemelerin hukuksuzluğuna daha ihtiyaç duyduğunuz için kaldırılmasını istemiyorsunuz. Çeteciliği güvence altına alacak bir hukuk zemini ile karşı karşıyayız" diye konuştu.

Teklif sahibi AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, teklife ilişkin yapılan "çete kanunu" gibi yakıştırmalara karşı ne diyeceğini bilemediğini belirterek, "Soruşturma makamının yasayı yanlış yorumlamasından kaynaklanan bir durumun doğru uygulanması için bunu getirdik" dedi. Özel, savcının konuyla ilgili yetkisini yanlış yorumladığını söyledi.

MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, teklifle yargının işleyişine müdahil olunduğunu iddia etti.

Teklifte eksiklikler olduğunu söyleyen Başesgioğlu, "Teklifin Başbakanlık'a bildirilmesi gerekir. Acaba bildirilmiş mi, ilgili kurumların görüşü var mı bilmiyorum- MİT'in ve güvenlik bürokrasisinin görüşlerinin komisyona yansımasının faydalı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

AK Parti'li Özel'in "savcılar yanlış yorumluyor" dediğini belirten Başesgiolu, yorum farkı varsa bunun genelgelerle giderilebileceğini, yasa ile müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.

-Önerge tartışmaya neden oldu-

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü'nün, "Geneli üzerindeki konuşmalarla teklif açıklığa kavuştuğundan maddelerine geçilmesine" ilişkin verdiği önerge tartışmaya neden oldu. Başta CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk olmak üzere muhalefet milletvekilleri önergeye karşı çıktı.

Ayağa kalkan Köktürk, "Bunu kabul edemeyiz, yapamazsınız bunu. Bu, AKP'nin faşizminin komisyonu esir almasıdır" diyerek tepkisini ortaya koydu.

Komisyon Başkanvekili Hakkı Köylü de söz isteyen milletvekillerine teklifin maddeleri üzerindeki görüşmelerde söz vereceğini söyledi.

Tartışmanın ardından, önerge kabul edildi ve teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. - TBMM

Kaynak: AA

Son Dakika Politika MİT Kanunu Teklifi Üzerindeki Görüşmeler Tamamlandı - Son Dakika


Advertisement