Son dakika Sivas Katliamı haberleri, Sivas Katliamı son dakika, son dakika Sivas Katliamı

Son Dakika Sivas Katliamı Haberleri

 • Haftanın tarihine bakış
  17 Ara Haftanın tarihine bakış

  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002'de, evinin önündeki park yerinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

 • CHP İstanbul İl Kongresi... Cemal Canpolat: 'Hepiniz Oralarda Dolaşacaksınız, Sonra Döneceksiniz Kılıçdaroğlu'nu Sırtından Bıçaklamaya Kalkacaksınız,...
  08 Eki CHP İstanbul İl Kongresi... Cemal Canpolat: "Hepiniz Oralarda Dolaşacaksınız, Sonra Döneceksiniz Kılıçdaroğlu'nu Sırtından Bıçaklamaya Kalkacaksınız,...

  CHP İstanbul İl Başkan Adayı Cemal Canpolat, il kongresinde; "Ben İstanbul’u teslim ettiğimde Bahçelievler’de referandumda aldığımız oy yüzde 49,98 civarındaydı. Biraz önce Bahçelievler’deki başarıdan bahsedince baktım kaç almışız, yüzde 26 almışız. 49’dan 26’ya düşürmüşsünüz. Bunun tek sorumlusu Kemal Kılıçdaroğlu, değil mi! Hepiniz oralarda dolaşacaksınız, sonra döneceksiniz Kılıçdaroğlu’nu sırtından bıçaklamaya kalkacaksınız. Kemal Kılıçdaroğlu’nu size yedirmeyeceğiz. Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanımızdır, arkasında duruyoruz, durmaya devam edeceğiz. O yenileşmeyi, o değişimi de Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte yapacağız" dedi. Canpolat, "20 yıldır bu partide MYK üyeliği yapanlar, 27 yıldır bu partide milletvekilliği yapanlar, hayatında hiç ön seçime girmeyenler CHP örgütünü anlayamazlar. Solu, sosyal demokrasiyi anlayamazlar. Hanginiz ön seçime girdiniz. Hanginiz yüzünüzü sola çevirdiniz. Hanginiz yüzünü gençlere, kadınlara çevirdiniz? Seçme seçilme hakkını gençlerin elinden aldınız, milletvekillerini atama ile yaptınız. Daha 4 gün önce Genel Merkez koridorlarında dolaşıp atama ile milletvekili olanlar değişimden bahsedemezler" diye konuştu.

 • Narlıdere Belediyesi 2. Kitap ve Kültür Günleri Başladı
  01 Eki Narlıdere Belediyesi 2. Kitap ve Kültür Günleri Başladı

  Narlıdere Belediyesi'nin Tarihi Yukarıköy'de düzenlediği 2. Kitap ve Kültür Günleri başladı. İki gün boyunca ülke gündemi, sanat, edebiyat ve eğitim konuları Narlıdere'de konuşulacak. Programın ilk gününde kitap stantları, söyleşiler ve okur-yazar buluşmaları gerçekleştirildi. Ayrıca, Türkiye ekonomisi ve Sivas Katliamı gibi konular da ele alındı. Etkinlik, müzik ve şiir dinletisiyle sona erdi.

 • Tgc, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Pen Yazarlar Sendikası'ndan Sivas Katliamı Davasındaki Zamanaşımı Kararına Tepki... Başkan Olcayto: 'Madımak...
  26 Eyl Tgc, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Pen Yazarlar Sendikası'ndan Sivas Katliamı Davasındaki Zamanaşımı Kararına Tepki... Başkan Olcayto: "Madımak...

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN Yazarlar Derneği Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te 33 yazar, aydın ve sanatçının yakılarak katledilmesine ilişkin davada mahkemenin verdiği zamanaşımı kararına karşı açıklama yaptı. TGC Başkanı Turgay Olcayto, "Gerici bir darbeyle gittiler. Failler ellerini kollarını sallayarak aramızda dolaştılar. Bir kısmı yurt dışına kaçtı. Üç-beş kişi cezaevine konuldu. Sonra da ‘Dava 30 yılı doldurdu artık zamanaşımı zamanıdır’ denildi. Halbuki bilindiği gibi insanlık suçlarına karşı zaman aşımının işlememesi gerekir. 2 Temmuz Madımak katliamı Türkiye’nin siyaset tarihine kara bir leke olarak geçmiştir" dedi.

 • CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka: Yoksul daha yoksul, zengin daha zengin oluyor
  17 Eyl CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka: Yoksul daha yoksul, zengin daha zengin oluyor

  CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Amasya İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki gelir adaletsizliğine dikkat çekerek, bu düzeni değiştirmenin CHP'nin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Nazlıaka, yerel seçimlerde sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla halka dokunarak, icracı bir pozisyonda gösterilebileceklerini ifade etti.

 • Eğitim Örgütleri İzmir'de Çedes'e 'Hayır' Dedi.
  16 Eyl Eğitim Örgütleri İzmir'de Çedes'e "Hayır" Dedi.

  Eğitim örgütleri, bugün İzmir Gündoğdu Meydanı'nda ÇEDES’e Hayır, Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık” Mitingi düzenledi. Miting öncesi konuşan CHP Grup Başkanı Özgür Özel, ÇEDES Projesi ile ilgili; "Pedagoji açısından çocukları eğitmek üzere eğitilmiş kişiler çocuklara eğitim verirler. Din dersi vermek üzere eğitilmiş kişilerin din dersi vermesi de normaldir. Ancak çocuk eğitimi üzerine uzmanlığı olmayan kişilerin okullara görevlendirilmesi ve bu kişilerin okullarda bu projeyi yürütüyor olmaları son derece sakıncalı, son derece rahatsızlık vericidir" dedi.

 • KESK, Madımak katliamı davasının zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine tepki gösterdi
  14 Eyl KESK, Madımak katliamı davasının zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine tepki gösterdi

  Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), 3 firari sanık yönünden devam eden Madımak katliamı davasının zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine tepki gösterdi. KESK, insanlık suçlarında zaman aşımı olmaz diyerek Madımak faillerini unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirtti.

 • Kılıçdaroğlu: Sivas Katliamı davasının zaman aşımı kararı suç ortaklığıdır
  14 Eyl Kılıçdaroğlu: Sivas Katliamı davasının zaman aşımı kararı suç ortaklığıdır

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sivas Katliamı davasının zaman aşımından düşürülmesi kararına ilişkin, 'İnsanlık suçunun zaman aşımı olmaz. Bu karar adalet için Türk Milleti adına değil, tek bir kişinin isteği doğrultusunda verilmiştir. Buna karar denmez, olsa olsa suç ortaklığıdır' dedi.

 • Aylin Nazlıaka'dan Sivas Katliamı Açıklaması: 'Avukat Şenal Sarıhan Firari Sanıklardan Birisinin Türkiye Cumhuriyeti Aleyhine Ajanlık Çalışması...
  14 Eyl Aylin Nazlıaka'dan Sivas Katliamı Açıklaması: "Avukat Şenal Sarıhan Firari Sanıklardan Birisinin Türkiye Cumhuriyeti Aleyhine Ajanlık Çalışması...

  CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, zaman aşımına uğrama tehlikesi olan Sivas Katliamı davası dosyasına ilişkin “Bugün duruşmaya çok önemli bir belge sunuldu. 30 yıldır davanın avukatlığını yapan eski Ankara Milletvekilimiz avukat Şenol Sarıhan, bu firari sanıklardan birisinin Türkiye Cumhuriyeti aleyhine ajanlık çalışmaları yürüttüğüne dair birtakım belgeler sundu” dedi.

 • Sivas Katliamı davasının düşürülmesine Kılıçdaroğlu'ndan sert tepki: Buna karar denmez, olsa olsa suç ortaklığıdır
  14 Eyl Sivas Katliamı davasının düşürülmesine Kılıçdaroğlu'ndan sert tepki: Buna karar denmez, olsa olsa suç ortaklığıdır

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sivas Katliamı davasının zaman aşımı gerekçesiyle düşürülmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, ''İnsanlık suçunun zaman aşımı olmaz. Bu karar adalet için Türk Milleti adına değil, tek bir kişinin isteği doğrultusunda verilmiştir. Buna karar denmez, olsa olsa suç ortaklığıdır'' dedi.

 • Sivas Katliamı davası zaman aşımından düştü
  14 Eyl Sivas Katliamı davası zaman aşımından düştü

  Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin firari sanıkların yargılandığı son dava, zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü.

 • Zaman Aşımı Süresinin Dolmasının Ardından Madımak Davasının İlk Duruşması 14 Eylül'de Yapılacak.
  12 Eyl Zaman Aşımı Süresinin Dolmasının Ardından Madımak Davasının İlk Duruşması 14 Eylül'de Yapılacak.

  Firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş yönünden devam eden Madımak katliamı davasının, zaman aşımı süresinin 2 Temmuz'da dolmasının ardından ilk duruşması 14 Eylül'de yapılacak. Davanın avukatlarından Şenal Sarıhan, ANKA Haber Ajansı'na konuştu. Sanıklardan birisinin Alman ajanı olarak Türklere karşı faaliyet yürüttüğü bilgisini mahkemeye sunduklarını belirten Sarıhan, “Vicdanınızla hareket edin ve insanlığa karşı suç olarak sayın. Bu davayı düşürmeyin” çağrısını yaptı.

 • Tedavi Randevusuna 1 Gün Kala Ölen Mahkumun Durumun Yeşil Sol Partili Gergerlioğlu Anlattı: 1 Yılda 40 Kilo Kaybetmiş, Teşhis Konulamıyor.
  07 Eyl Tedavi Randevusuna 1 Gün Kala Ölen Mahkumun Durumun Yeşil Sol Partili Gergerlioğlu Anlattı: 1 Yılda 40 Kilo Kaybetmiş, Teşhis Konulamıyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sivas Katliamı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan 75 yaşındaki Hayrettin Gül’ün cezasının ‘sürekli hastalık’ gerekçesiyle affederken, Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevinde 4 ayda 24 kilo veren kanser hastası 66 yaşındaki mahkum Şakir Turan için ‘infazın erteleme almasına gerek yoktur’ raporu verildiğini ve 20 gün sonra Turan’ın yaşamını yitirdiğini açıkladı. Turan’ın 1 Eylül’de hastane randevusu olduğu belirtilirken, Turan 30 Ağustos günü yaşamını yitirdi. Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Düşünün neredeyse 1 yıldır hasta olan bir kişi ileri derecede şikayetleri var, 30-40 kilo zayıflamış ve hala bir hastalığa teşhis konulamıyor! Sıradan bir muayene ile bu gırtlak kanseri nefes borusu ve yemek borusu arasında oluşan delik, tiroid bölgesine yayılan kanser çok rahat bir şekilde tespit edilebilirdi. Bu nasıl bir gecikme? Bu nasıl bir ihmal" dedi.

 • Gülizar Biçer Karaca'dan Sivas Katliamı Hükümlüsü Hayrettin Gül'ün Affına Tepki: 'Erdoğan İktidarında Eli Kalem Tutanlar Mahpusa, İnsan Yakanlar...
  06 Eyl Gülizar Biçer Karaca'dan Sivas Katliamı Hükümlüsü Hayrettin Gül'ün Affına Tepki: "Erdoğan İktidarında Eli Kalem Tutanlar Mahpusa, İnsan Yakanlar...

  TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, Sivas Katliamı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olan Hayrettin Gül'ün cezasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından affedilmesine tepki gösterdi. Biçer Karaca, "Erdoğan iktidarında eli kalem tutanlar mahpusa, insan yakanlar dışarıya. Erdoğan 'görevini' ifa etmeye devam ediyor. Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğraması sonucu katliamın kimi sanıkları hakkında dava düşürülmüştü. Dönemin Başbakanı Erdoğan, 'hayırlı olsun' demişti. Bugün katliam sanığı Hayrettin Gül de yine Erdoğan eliyle serbest bırakıldı. İnsanlık suçu affedilmez" dedi.

 • Ali Mahir Başarır'dan Sivas Katliamı Hükümlüsü Hayrettin Gül'ün Erdoğan Tarafından Affına Tepki: Yazıklar Olsun
  06 Eyl Ali Mahir Başarır'dan Sivas Katliamı Hükümlüsü Hayrettin Gül'ün Erdoğan Tarafından Affına Tepki: Yazıklar Olsun

  CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Sivas Katliamı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Hayrettin Gül’ün cezasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından affedilmesini, “Bugün 80-90 yaşlarında, bu ülke için silah tutmuş generaller cezaevinde. Ölümle pençeleşiyor. Onlarla ilgili en küçük tasarrufta bulunmayan Cumhurbaşkanı, Sivas Katliamı’nın canilerine, hükümlülerine af yetkisini kullanıyor. Türkiye’deki adalet ve hukuk bu şekilde yürüyor. Yazıklar olsun” sözleriyle eleştirdi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas Katliamı'nın İdam Hükümlüsü Hayrettin Gül'ü Affetti
  06 Eyl Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas Katliamı'nın İdam Hükümlüsü Hayrettin Gül'ü Affetti

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Katliamı nedeniyle Ankara 1 no'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından 2000 yılında idama mahkum edilen, daha sonra çıkan yasalarla cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilen Hayrettin Gül’ün (75) cezasını affetti.

 • Madımak Oteli Katliamı Kurbanları İçin Anma Töreni Düzenlenecek
  06 Tem Madımak Oteli Katliamı Kurbanları İçin Anma Töreni Düzenlenecek

  Çiğli Belediyesi, 1993 yılında Sivas'ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri sırasında Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu hayatını kaybeden 33 aydın için bugün anma töreni düzenleyecek. Tören kapsamında, Madımak Oteli önünde dikilen fidanların yanındaki anı taşlarına karanfil bırakılacak. Ayrıca, Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu'nda Hasret Gültekin Türkü Müzikali ve Konseri gerçekleştirilecek. Başkan Gümrükçü, tüm İzmirlileri anma etkinliklerine davet etti ve Sivas katliamının 30. yıl dönümünde aydınları anacaklarını belirtti.

 • Sivas Katliamı Torbalı'da Anıldı
  05 Tem Sivas Katliamı Torbalı'da Anıldı

  2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı'nda yaşamını yitiren canlar, Torbalı'da bir kez daha anıldı. Torbalı Belediyesi ve Torbalı Aşık Mahzuni Şerif Cem ve Kültür Evi iş birliğiyle düzenlenen anma konserinde Bahtiyar Vural, Delal Kahraman ve Cevdet Bağca sahne aldı. Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, Sivas'ta katledilen 33 aydınımızı saygıyla anıdığını belirtti ve Madımak'ın ışığının hiç sönmeyeceğini vurguladı.

 • Yeşil Sol Parti'nin Sivas Katliamı'nın Araştırılması Önerisi, TBMM Genel Kurulu'nda AKP ve MHP'li Vekillerin Oylarıyla Reddedildi
  04 Tem Yeşil Sol Parti'nin Sivas Katliamı'nın Araştırılması Önerisi, TBMM Genel Kurulu'nda AKP ve MHP'li Vekillerin Oylarıyla Reddedildi

  Yeşil Sol Parti'nin Sivas Katliamı'yla ilgili araştırma önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP'li vekillerin oylarıyla reddedildi. Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, "Bu katliamların inkâr edilmesinin altında Alevilerin öz inançsal ve öz yaşam değerlerinden uzaklaştırarak özgürlüklerden yoksun bırakılması vardır. Her katliam, Alevi toplumunu sindirme politikalarıyla duygusal bağlamda kriz veya travmatik sürece sokmaya yöneliktir. Her inkâr, yitik bir sosyobellektir" dedi.

 • Yeşil Sol Parti Milletvekili: Sivas Katliamı Araştırılmalı
  04 Tem Yeşil Sol Parti Milletvekili: Sivas Katliamı Araştırılmalı

  Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, Sivas'ta yaşanan olayların acısının hala taze olduğunu belirterek, Sivas katliamının araştırılması gerektiğini söyledi. Fırat, 2 Temmuz 1993'te Sivas olaylarında hayatını kaybedenleri anarken, adaletsizliklerin katliamın acısını artırdığını ve gerçeklerin ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı.

 • Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanı Akın: 'Türkiye'de Hiçbir Sözün Demokratik Bir Şekilde Söylenemediği, Her Söyleyenin Cezaevine Atıldığı Bir Ortamda...
  04 Tem Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanı Akın: "Türkiye'de Hiçbir Sözün Demokratik Bir Şekilde Söylenemediği, Her Söyleyenin Cezaevine Atıldığı Bir Ortamda...

  Yeşiller ve Sol Gelecek (Yeşil Sol) Parti Eş Genel Başkanı İbrahim Akın, yeni bir anayasa tartışmalarına ilişkin, “Anayasa bir toplumsal sözleşmedir. Toplumsal sözleşmeler, Türkiye’de herkesin eşit, demokratik bir şekilde katılabildiği süreçte ortak tartışmalar sonrası ancak gerçekleşebilir. Türkiye’de hiçbir sözün demokratik bir şekilde söylenemediği, her söyleyenin cezaevine atıldığı bir ortamda demokratik, katılımcı bir anayasa yapmak mümkün değildir” değerlendirmesini yaptı. Akın, “Her gün baskılarla sözü olan herkesi kısıtlayarak cezaevine atıyor. En son Merdan Yanardağ’ın başına gelenleri herkes biliyor. Aynı zamanda hala vekil olarak odası olmasına rağmen ismi geçmesine rağmen Can Atalay hala hapishanelerde dolaşıyor. Buradan bir kez daha onlara selamlarımızı gönderiyoruz, mücadelemiz ortaktır diyoruz” dedi.

 • Mersin Yenişehir Belediyesi, Sivas Katliamı'nın 30. yılında anma programı düzenliyor
  04 Tem Mersin Yenişehir Belediyesi, Sivas Katliamı'nın 30. yılında anma programı düzenliyor

  Yenişehir Belediyesi, Sivas Katliamı'nın 30. yılında anma programı düzenliyor. Programda İlkay Akkaya ve Turhan Alıcı'nın katılımıyla türküler seslendirilecek. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, tüm vatandaşları müzik dinletisine davet etti.

 • Sivas Katliamı'nın 30. Yılı Dolayısıyla İzmir'de Anma Etkinliği Düzenlendi, Hayatını Kaybedenler İçin Denize Karanfil Bırakıldı
  03 Tem Sivas Katliamı'nın 30. Yılı Dolayısıyla İzmir'de Anma Etkinliği Düzenlendi, Hayatını Kaybedenler İçin Denize Karanfil Bırakıldı

  Sivas Katliamı’nın 30. yıl dönümü nedeniyle İzmir’de anma etkinliği düzenlendi. Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, “Madımak Katliamı hoşgörüsüzlüğün ve karanlığın acımasızca ortaya çıktığı bir trajedidir. Kültür ve düşünce dünyasının seçkin isimlerine yapılan bu saldırı insanlık onuruna karşı işlenen bir suçtur. Bugün o karanlık günün üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala adalet sağlanamamıştır” dedi. Açıklamanın ardından katliamda hayatını kaybedenler adına denize karanfil bırakıldı.

 • Mithat Sancar'dan 'Kobani Davası' Açıklaması: 'Bu Davada Yapılan Her Şey Zamanı Geldiğinde Bütün Muhaliflere Karşı Uygulanacak Bir Norm Yaratma...
  03 Tem Mithat Sancar'dan "Kobani Davası" Açıklaması: "Bu Davada Yapılan Her Şey Zamanı Geldiğinde Bütün Muhaliflere Karşı Uygulanacak Bir Norm Yaratma...

  HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Hukuk Komisyonu, Yeşil Sol Parti milletvekilleri, HDP ve Yeşil Sol Parti yöneticileri ve avukatları bugün 52’nci duruşması yapılan Kobani Davası ile ilgili açıklama yaptı. Sancar, “Bu davada yapılan her şey zamanı geldiğinde bütün muhaliflere karşı uygulanacak bir norm yaratma amacını da taşımaktadır. Bu davayı sadece HDP’ye karşı bir tasfiye planı görmek yanıltıcı olacak demiştik, ne yazık ki haklı çıktık. Asıl bunların test edildiği yer Kobani Kumpas Davası olmuştur. Bu tür davalara ve tezgahlara karşı geniş bir toplumsal duyarlılık ve kararlı bir demokratik mücadele en etkili yöntemdir” dedi.

 • Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt: 'İnsanlık Suçunda Zaman Aşımı Olmaz. Sivas Katliamı'nı Unutturmayalım'
  03 Tem Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt: "İnsanlık Suçunda Zaman Aşımı Olmaz. Sivas Katliamı'nı Unutturmayalım"

  Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek” sloganı ile yürütülen anma etkinliklerinde, “Namus borcumuzu ödeyemedik. Bu kompleks ile geziyor, toplumun karşısına çıkıyoruz. Ama Sivas Katliamı’nın unutturulmaması için de mücadele vermek zorundayız. Bugün, 30 yıl sonra sadece unutturmayalım diyorum. Bir insanlık suçu işlenmiştir ve insanlık suçunda zaman aşımı olmaz” dedi.

 • Fethiye'de Sivas Katliamı'nın 30. yılı anma programı düzenlendi
  03 Tem Fethiye'de Sivas Katliamı'nın 30. yılı anma programı düzenlendi

  Fethiye Belediyesi, Fethiye Alevi Kültür Derneği ve Pir Sultan Abdal Derneği Fethiye Şubesi iş birliğiyle Sivas Katliamı'nın 30'uncu yılında Fethiye Günlükbaşı Futbol Sahası'nda anma programı düzenlendi. Programda Cengiz Özkan ve Tolga Sağ sahne aldı, semah gösterisi yapıldı. Anma programında konuşan dernek başkanları ve Fethiye Belediye Başkanı, adaletin henüz sağlanmadığını vurgulayarak mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

 • Sivas Katliamı'nın 30. yılında anma etkinliği düzenlenecek
  03 Tem Sivas Katliamı'nın 30. yılında anma etkinliği düzenlenecek

  Sivas Katliamı'nın 30. yılında, Torbalı Belediyesi ile Torbalı Aşık Mahzuni Şerif Cem ve Kültür Evi iş birliğiyle İsmail Uygur Kültür Merkezi'nde anma etkinliği düzenlenecek. Torbalı Belediyesi, 2 Temmuz 1993'te, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri'ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 33'ü aydın ve 2'si otel görevlisi 35 canın yitirilmesinin 30'uncu yılında anma programı düzenliyor. Etkinlikler çerçevesinde, yarın ilk olarak saat 16: 00'da CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem'in konuşmacı olarak katılacağı, Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özkan Yıldız'ın moderatörlüğünde yürütülecek bir panel; saat 20: 30'da ise Cevdet Bağca, Delal Kahraman ve Bahtiyar Vural'ın sahne alacağı bir dinleti düzenlenecek. Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, 'Tam 30 yıl önce bu ülkenin aydınları canice yakıldı. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen ve bugün hala faillerinin birçoğunun tespit edilemediği, bazılarınınsa zaman aşımından yararlandığı bu katliam nedeniyle Torbalı'da anma etkinlikleri düzenleyeceğiz. Panel ve dinletimize tüm ilçe sakinlerimizi davet ediyoruz' dedi.

 • Sivas'ta Madımak Katliamı'nın 30. yılı anıldı
  02 Tem Sivas'ta Madımak Katliamı'nın 30. yılı anıldı

  Sivas'ta düzenlenen anma etkinliğine, Madımak Katliamı'nda hayatını kaybedenlerin yakınları ve 10 Ekim Katliamı ile depremzedeler de katıldı. Anmada konuşan katliamın yaşandığı tarihten bu yana adaletin gelmediğini belirtenler, hesaplaşma sürecinin daha iyi işletilmesi gerektiğini vurguladı. Depremzede olanlar ise unutulmaması gerektiğini ve adalet talep etmeyi istediklerini dile getirdi.

 • Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde anma mesajı yayınladı
  02 Tem Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde anma mesajı yayınladı

  Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sivas'ta gerçekleşen Madımak Katliamı'nda hayatını kaybedenleri saygıyla ve rahmetle anıyor.

 • Yeşil Sol Parti Milletvekili Sivas Katliamı için Adalet İstedi
  02 Tem Yeşil Sol Parti Milletvekili Sivas Katliamı için Adalet İstedi

  Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Sivas'ta yapılan yürüyüş sırasında, Madımak Katliamının 30. yıldönümünde adalet talebinde bulundu. Hatimoğulları Oruç, katliamlarla yüzleşme, hakikatlerin araştırılması ve Alevi toplumundan özür dilenmesi gerektiğini belirtti.

 • CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Sivas Katliamı'nın 30. yıldönümünde hesap soracaklarını söyledi
  02 Tem CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Sivas Katliamı'nın 30. yıldönümünde hesap soracaklarını söyledi

  CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Sivas Katliamı'nın 30. yıldönümünde yaptığı açıklamada, dönemin Başbakanı'nın sözlerini unutmadıklarını ve suçluların hesap verene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. Nazlıaka, Madımak Oteli'nin anıt müzeye dönüştürülmesi çağrısında bulundu.

 • CHP Grup Başkanı Özgür Özel: Sivas Katliamı bir insanlık suçudur
  02 Tem CHP Grup Başkanı Özgür Özel: Sivas Katliamı bir insanlık suçudur

  CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Sivas'ta yapılan yürüyüş sırasında Madımak Katliamının 30. yıldönümünde adaletin olmamasının en önemli sebeplerinden birinin zaman aşımı olduğunu belirtti. Özel, bu davanın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olmasına rağmen zaman aşımına uğratıldığını ve zaman aşımını savunanların sadece Recep Tayyip Erdoğan ve mahkemenin hakimi olduğunu söyledi. Ayrıca, Sivas Katliamının 30. yıldönümünde yapılan yürüyüşte CHP milletvekilleri ile birlikte olan Özgür Özel, adalet sağlanana kadar yüreklerinin soğumayacağını vurguladı ve ülkenin farklılıklarını kucaklayacaklarını ve birlikte olacaklarını ifade etti.

 • CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül: Sivas Katliamı'nın hesabını soracağız
  02 Tem CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül: Sivas Katliamı'nın hesabını soracağız

  CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Sivas'ta yapılan yürüyüş sırasında, Madımak Katliamı'nın 30. yıldönümünde suçluların adalet önüne çıkarılması gerektiğini ve kamu vicdanının rahatlaması gerektiğini belirtti. Sarıgül, her sene Sivas'ta olacaklarını ve Sivas'ı unutturmayacaklarını vurguladı.

 • Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te yaşamını yitirenler anıldı
  02 Tem Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te yaşamını yitirenler anıldı

  Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te çıkan olaylarda hayatını kaybedenler, kentte düzenlenen programda anıldı. Olaylarda hayatını kaybedenlerin aileleri, yakınları, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve diğer katılımcılar, Seyrantepe Mahallesi'nde toplandı. Grup, sloganlar atarak eski Madımak Oteli'nin bulunduğu sokağa kadar yürüdü. Burada hayatını kaybedenlerin isimleri okundu ve konuşmalar yapıldı. CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Sivas'ta yaşanan acının yıl dönümü dolayısıyla geldiklerini belirterek, olayın aydınlatılması gerektiğini ve adaletin sağlanması için mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül ise toplumsal barışa ve kardeşlik hukukuna vurgu yaparak, 30 yıl önceki acının hala içlerinde olduğunu ifade etti. Anma programı için güvenlik önlemleri alındı ve yaklaşık 2 bin 400 polis görev yaptı.

 • Sivas Katliamının 30. Yılında İşçi Partisi: Bu Dava Divana Kalmayacak
  02 Tem Sivas Katliamının 30. Yılında İşçi Partisi: Bu Dava Divana Kalmayacak

  Türkiye İşçi Partisi Aleviler İçin Eşit Yurttaşlık Komisyonu, Sivas Katliamının 30. yıl dönümünde, katliamın aydınlatılmamış olmasının ve faillerin serbest dolaşmasının devletin katliamla yüzleşmek istemediğinin kanıtı olduğunu belirtti. Açıklamada, ülkenin aydınları, sanatçıları, Alevileri ve insanlık onuru için mücadele eden sosyalistler olduğu sürece bu davanın unutulmayacağı vurgulandı. Sivas katliamını yapanlar ve göz yumanlar hesap vermek zorunda kalacak.

 • Sivas Olayları'nın 30'uncu yılında anma (2)
  02 Tem Sivas Olayları'nın 30'uncu yılında anma (2)

  BİNA ÖNÜNE AİLELER KARANFİL VE GÜLLER BIRAKTIValilik programının ardından olayda hayatını kaybedenlerin aileleri ile siyasi partiler, çeşitli sivil toplum kuruluşları, Alevi ve Bektaşi derneklerinin temsilcilerinin katılımıyla Seyrantepe Mahallesi'nde toplanan kortej, Mevlana Caddesi...

 • CHP Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde açıklama yaptı
  02 Tem CHP Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde açıklama yaptı

  Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve CHP Milletvekilleri, Madımak Oteli'nin yerine yapılan Bilim ve Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. Özel, Sivas Katliamı'nın Cumhuriyet'e meydan okuması olduğunu belirterek adaletin sağlanması için mücadele edeceklerini söyledi. CHP, Madımak Katliamı'nın 30. yıl dönümünde kalabalık bir heyetle yürüyüşe katıldı ve Madımak Oteli'nin yerindeki Bilim ve Kültür Merkezi önüne karanfil bıraktı. Özel, Madımak'ta işlenen insanlık suçunu hatırlatarak adaletin sağlanması için mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.

 • Sivas Katliamı'nın 30. Yılında Anma Yürüyüşü Gerçekleştirildi
  02 Tem Sivas Katliamı'nın 30. Yılında Anma Yürüyüşü Gerçekleştirildi

  Sivas Katliamının 30. yıl dönümünde, Sivas'ta yapılan anma yürüyüşünde, Madımak Oteli'nin bulunduğu Bilim ve Kültür Merkezi önüne karanfiller bırakıldı ve katledilenler anıldı. Oğlu katliamda kaybedilen Mehmet Gündüz, mücadeleye devam edeceklerini ve birlik olmanın önemini vurguladı.

 • Ali Babacan, Madımak Katliamı'nın 30. yıl dönümünde anma mesajı paylaştı
  02 Tem Ali Babacan, Madımak Katliamı'nın 30. yıl dönümünde anma mesajı paylaştı

  Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümü nedeniyle Twitter hesabından paylaşım yaparak, Madımak Katliamı'nda kaybettiğimiz 35 canı saygıyla ve rahmetle anma mesajını iletti.

 • Sivas Katliamı'nın 30. Yılı... Yeter Gültekin: 'Bu Travma ve Acı Nesiller Boyu Devredilecek.
  02 Tem Sivas Katliamı'nın 30. Yılı... Yeter Gültekin: "Bu Travma ve Acı Nesiller Boyu Devredilecek.

  Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren sanatçı Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin, “Bu travma ve bu acı nesiller boyu devredilecek. Ama eğer biz ‘Bundan sonra bir daha bu katliam yaşanmaz’ inancıyla yaşayabilirsek affedebiliriz. Yüzleşmiş olmayı başarabilirsek hep birlikte barış içinde yaşayıp, kendimizi güvende hissedip, her şeyden önemlisi gerçekten yasalarda yazdığı gibi kendimizi eşit hissedebiliriz” dedi. Gültekin, “Ben torunlarıma şunu anlatmak isterim. ‘Evet büyük acılar yaşandı. Ama biz ondan sonra toplum olarak hep birlikte bununla yüzleşmeyi başardık. Karşılıklı birbirimizi anlamaya çalışarak bu acıların üstesinden geldik. Bir daha asla böyle bir şey yaşanmayacak. Buna inanabilirsin. Herkesle birlikte etnik kökeni, inancı ne olursa olsun birlikte yaşamalısın, yaşayabilirsin’ diyebilmeliyim” diye konuştu.

 • CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2 Temmuz'u 'Sevgi ve Hoşgörü Günü' olarak anılması için kanun teklifi verdi
  02 Tem CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2 Temmuz'u 'Sevgi ve Hoşgörü Günü' olarak anılması için kanun teklifi verdi

  CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde 2 Temmuz'un 'Sevgi ve Hoşgörü Günü' olarak anılması için kanun teklifi verdi. Teklifte, Madımak Oteli'nin müzeye çevrilmesi ve aynı yerde sanatsal bir anıt yapılması öngörüldü. Teklifin gerekçesinde, yaşamını yitiren yurttaşlara saygıyı ifade etmek ve ülkede sevgi ve hoşgörüyü vurgulamak amacıyla 2 Temmuz gününün 'Sevgi ve Hoşgörü Günü' olarak anılması gerektiği belirtildi.

 • Kılıçdaroğlu, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde anma mesajı paylaştı
  02 Tem Kılıçdaroğlu, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde anma mesajı paylaştı

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Madımak Katliamı'nın 30. yıl dönümünde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Sivas Katliamı'nda hayatını kaybedenleri saygı, rahmet ve hüzünle anarak, olayın unutulmaması gerektiğini vurguladı.

 • KESK: Sivas Katliamı'nın 30. yılında hesap sorulmadı
  02 Tem KESK: Sivas Katliamı'nın 30. yılında hesap sorulmadı

  KESK, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümüne ilişkin açıklama yaparak, katliamın gerçek sorumlularının hesap sorulmadığını ve katillerin korunduğunu belirtti. Ayrıca, katillerin avukatlarının mevcut iktidar tarafından ödüllendirildiği ifade edildi.

 • 6 Nisan 1920 Haberleri
  02 Tem 6 Nisan 1920 Haberleri

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem kentlerindeki belediye başkanlarıyla toplantı yapacak. Fransa'da polis tarafından vurulan genç ve devam eden protestolar takip ediliyor. Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te yaşanan olaylar anılacak. Milli sporcular Polonya'da düzenlenen Avrupa Oyunları'nda mücadele edecek. A Milli Kadın Voleybol Takımı, Hırvatistan ile karşılaşacak. Basketbol kadınlarda FIBA 18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası devam ediyor. Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda Avusturya Grand Prix'si yapılacak. Dünya Superbike Şampiyonası İngiltere'de sona erecek. Fransa Bisiklet Turu İspanya'da devam edecek.

 • Sabahat Akkiraz, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde 'Unutmadım' şarkısını kliple yayınladı
  01 Tem Sabahat Akkiraz, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde 'Unutmadım' şarkısını kliple yayınladı

  Sanatçı Sabahat Akkiraz, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde 'Unutmadım' şarkısını kliple yayınladı. Klipte Madımak Katliamı'na ilişkin görseller, videolar, gazete haberleri yer aldı.

 • CHP Milletvekili Umut Akdoğan: Sivas Katliamı davası iktidarın Alevi açılımındaki samimiyet sınavıdır
  01 Tem CHP Milletvekili Umut Akdoğan: Sivas Katliamı davası iktidarın Alevi açılımındaki samimiyet sınavıdır

  CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Sivas Katliamı davasının zamanaşımına tabi tutulmaması gerektiğini belirterek, adaletin bağımsız yargı tarafından adil ve adaletli bir şekilde sağlanması gerektiğini söyledi. Akdoğan, iktidarın Alevi açılımına dair samimiyetini sorguladığı bu davada adaletin tesis edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

 • Sivas Katliamında öldürülen şair Dr. Behçet Aysan anısına 'Yanık Ağıt' albümü yayınlanacak
  28 Haz Sivas Katliamında öldürülen şair Dr. Behçet Aysan anısına 'Yanık Ağıt' albümü yayınlanacak

  Sivas Katliamında hayatını kaybeden şair Dr. Behçet Aysan'ın anısına hazırlanan 'Yanık Ağıt' albümü, katliamın 30. yılında Ada Müzik etiketiyle yayınlanacak. Albümde, Aysan'ın şiirlerinden bestelenen 16 şarkı ve Fazıl Say'ın eserleri de yer alacak. Albüm, Sivas Katliamı'nın otuzuncu yılında tüm dijital platformlardan erişilebilecek.

 • Sivas Katliamı'nda Yaşamını Yitirenler Ankara'da Anıldı.
  21 Haz Sivas Katliamı'nda Yaşamını Yitirenler Ankara'da Anıldı.

  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Sivas’taki Madımak Otel’de katledilenleri Ankara'da andı. Anmada konuşan PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, "2 Temmuz'da evlerimizde asılı olan bağlamalarımızı, derneklerimizde asıl olan bağlamalarımızı yerlerinden çıkaracağız. 2 Temmuz'da Sivas'ta olacağız. Tarihimizle yüzleşmek bize yetmeyecek, katillerimizle de yüzleşmek zorundayız. Bundan böyle başka katliamların yaşanmaması için bu yüzleşmeyi sağlamak zorundayız" dedi.

 • Erkan Baş: 'Cumhuriyet'in 100. Yılında, Saltanat Sevdalılarını Bir Kere Daha Alt Edeceğiz'
  13 May Erkan Baş: "Cumhuriyet'in 100. Yılında, Saltanat Sevdalılarını Bir Kere Daha Alt Edeceğiz"

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TRT’de yaptığı propaganda konuşmasında, “Size söz; sarayları daha önce nasıl indirdiysek bu saray rejimini de tarihin çöp sepetine atacağız. Cumhuriyet’in 100. yılında, saltanat sevdalılarını bir kere daha alt edeceğiz. TİP, patronların partisi değil. TİP, tarikatların partisi değil, onlardan destek almıyor. TİP, yalnızca emekçilerin. TİP, sizin partiniz, sesiniz” dedi.

 • Aym 'Terör Örgütü Olmadan Terör Suçlusu Olunmaz' Dedi, Sivas Katliamı Hükümlüsüne Tahliye Yolu Açıldı
  14 Nis Aym "Terör Örgütü Olmadan Terör Suçlusu Olunmaz" Dedi, Sivas Katliamı Hükümlüsüne Tahliye Yolu Açıldı

  Anayasa Mahkemesi (AYM), Sivas Katliamı Davası’nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Yunis Karataş’ın ‘terör suçlusu olduğu’ gerekçesiyle koşullu salıverme hükümlerinden yararlandırılmamasını, ‘suçta ve cezada kanunilik’ ilkesinin ihlali saydı. AYM, Sivas Katliamı’nda ortada bir terör örgütü olmadığına ve terör örgütü olmadan terör suçlusu olunamayacağına hükmetti. AYM’nin bu kararıyla Yunis Karataş’a tahliye yolu açılmış oldu.

 • Aym 'Terör Örgütü Olmadan Terör Suçlusu Olunmaz' Dedi, Sivas Katliamı Hükümlüsüne Tahliye Yolu Açıldı
  14 Nis Aym "Terör Örgütü Olmadan Terör Suçlusu Olunmaz" Dedi, Sivas Katliamı Hükümlüsüne Tahliye Yolu Açıldı

  Anayasa Mahkemesi (AYM), Sivas Katliamı Davası’nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Yunis Karataş’ın ‘terör suçlusu olduğu’ gerekçesiyle koşullu salıverme hükümlerinden yararlandırılmamasını, ‘suçta ve cezada kanunilik’ ilkesinin ihlali saydı. AYM, Sivas Katliamı’nda ortada bir terör örgütü olmadığına ve terör örgütü olmadan terör suçlusu olunamayacağına hükmetti. AYM’nin bu kararıyla Yunis Karataş’a tahliye yolu açılmış oldu.

 • Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş: 'Uğur Ağabey Yazdı, Biz Yaşıyoruz. Eleştirdiği Ne Varsa Şu An Hepsi İktidar'
  25 Oca Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş: "Uğur Ağabey Yazdı, Biz Yaşıyoruz. Eleştirdiği Ne Varsa Şu An Hepsi İktidar"

  Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş, “Uğur Ağabey yazdı, biz yaşıyoruz. Uğur Ağabeyin eleştirdiği ne varsa şu an hepsi iktidar. Dinsel eğitim; tarikatların sermayeleşmesi, devlete hükmetmesi. Birileri uyguluyor, biz bunu gözlemleyerek yaşıyoruz” dedi.

 • Haftanın tarihine bakış
  18 Ara Haftanın tarihine bakış

  Dünyanın önde gelen mühendislik projelerinden, Asya ile Avrupa'yı deniz tabanının altından kara yoluyla birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 20 Aralık 2016'da açıldı.

 • Erkan Baş: 'Açalım Kızıl Sancağı, Geçsin Yezidlerin Çağı Diyoruz ve Modern Yezidlerin Bu Çağını da Kapatacağımıza Söz Veriyoruz'
  09 Kas Erkan Baş: "Açalım Kızıl Sancağı, Geçsin Yezidlerin Çağı Diyoruz ve Modern Yezidlerin Bu Çağını da Kapatacağımıza Söz Veriyoruz"

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, “Aleviler, bu memleketin eşit, onurlu yurttaşlarıdır. Cemevleri, ibadethanedir. Biz, bu çizgiden ve laiklikten bir adım geri atmayacağız. O yüzden bu iktidarın yalanlarına, dolanlarına, oyunlarına karşı başta Alevi yurttaşlarımız olmak üzere tüm emekçi yurttaşlarımıza çağrımız: ‘Gelin canlar bir olalım’ diyen Pir Sultan’ın çağrısıdır. Açalım kızıl sancağı, geçsin Yezidlerin çağı diyoruz ve modern Yezidlerin bu çağını da kapatacağımıza da söz veriyoruz” dedi.

 • 9 Ekim'deki Selda Bağcan Konseri Öncesi Çarpıcı İddia!
  26 Eki 9 Ekim'deki Selda Bağcan Konseri Öncesi Çarpıcı İddia!

  Türk müziğinin usta sesi Selda Bağcan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 99'uncu yılındaki kutlamaları kapsamında Üsküdar Meydanı'nda sahne alacak. Bağcan'ın bu konser için herhangi bir ücret talep etmediği iddia edildi. İşte detaylar...

 • Son dakika haberi... Sivas katliamı davasında zaman aşımı uyarısı
  21 Eyl Son dakika haberi... Sivas katliamı davasında zaman aşımı uyarısı

  Bir son dakika haberine göre SİVAS'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davada dosyası ayrılan firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş'ın yargılanmasına devam edildi.

 • Sivas Katliamı Davasının Duruşması Ertelendi.
  21 Eyl Sivas Katliamı Davasının Duruşması Ertelendi.

  Sivas katliamına yönelik yargılamada, üç firari sanık yönünden devam eden davanın bugünkü duruşmasında; avukatların, dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in tanık olarak dinlenmesi talebi reddedildi. Avukat Şenal Sarıhan, mahkeme heyetinin genç hakimlerden oluştuğuna dikkat çekerek, “Yaşları da çok genç. Bu katliam yaşandığında belki sizler hayatta bile değildiniz. Katliamın üzerinden 29 yıl geçti. Zaman aşımı tehlikesiyle karşı karşıyayız” dedi. Duruşma, 26 Ocak 2023 tarihine ertelendi.

 • İzmir yerel haberi: Seferihisar Belediye Başkanı Yetişkin: 'Zeytinli Rock Festivali'ne Talibiz'
  13 Ağu İzmir yerel haberi: Seferihisar Belediye Başkanı Yetişkin: "Zeytinli Rock Festivali'ne Talibiz"

  İzmir haber: Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin her hafta siyaset, sanat ve medya dünyasından değerli isimlerin ağırlandığı Kaleiçi Söyleşileri’nden bir kez daha seslendi. Seferihisar’ı kültür ve sanat merkezi yapmayı hedefliyoruz diyen Yetişkin “İptal edilen Zeytinli Rock Festivali’ni Seferihisar’da yapmaya talibiz” diye konuştu.

 • Sivas Katliamı'nda Yitirilenler, Bornova'da Anıldı
  04 Tem Sivas Katliamı'nda Yitirilenler, Bornova'da Anıldı

  Bornova Belediyesi, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli’nde katledilen canları, Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen konserle andı.

 • Madımak Katliamı'nda Yitirilenler, Mudanya'da Anıldı
  03 Tem Madımak Katliamı'nda Yitirilenler, Mudanya'da Anıldı

  Mudanya Belediyesi, 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 29. yılında, Madımak Oteli’nde yitirilen 33 sanatçı ve aydını, şiir dinletisi ile andı.

 • Başkan Büyükerşen: 'Atatürk'e Borcumu Ödemeye Çalışıyorum'
  03 Tem Başkan Büyükerşen: "Atatürk'e Borcumu Ödemeye Çalışıyorum"

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e olan borcumu ödemeye çalışıyorum” dedi.

 • Sivas Katliamı'nda Hayatını Kaybedenler Esenyurt'ta Anıldı
  03 Tem Sivas Katliamı'nda Hayatını Kaybedenler Esenyurt'ta Anıldı

  Sivas’taki Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’te gerçekleşen katliamda hayatını kaybeden 33 şair, yazar ve halk ozanları Esenyurt’ta anıldı. Anma programında sahne alan sanatçı Mazlum Çimen, katliamda yaşamını yitiren babası Nesimi Çimen'in bestelerini seslendirdi.

 • Sivas Katliamı'nın 29. Yılında, Sahnede 'Abdal' Vardı
  03 Tem Sivas Katliamı'nın 29. Yılında, Sahnede 'Abdal' Vardı

  2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan Sivas Katliamı'nın 29'uncu yılında; Pir Sultan’ı anlatan tek kişilik tiyatro oyunu ‘Abdal’, Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde Ankaralılarla buluştu.

 • Sivas Katliamı'nda Yaşamını Yitiren Nesimi Çimen Mezarı Başında Anıldı
  02 Tem Sivas Katliamı'nda Yaşamını Yitiren Nesimi Çimen Mezarı Başında Anıldı

  Sivas Madımak Oteli’nde katledilen halk ozanı Nesimi Çimen, İstanbul’daki Karacaahmet Mezarlığı'nda kabri başında anıldı.

 • Beşiktaş'ta Sivas Katliamı Anması
  02 Tem Beşiktaş'ta Sivas Katliamı Anması

  Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 aydın, Beşiktaş Cemevi ve Mustafa Kemal Merkezi’nde düzenlenen programlarla anıldı.

 • Sivas Katliamı'nda Yaşamını Yitirenler Anılıyor.. Ulaş Karasu: 'Sivaslılar Olarak Bizler de Buranın Utanç Müzesi Olmasından Asla Gocunmayız'
  02 Tem Sivas Katliamı'nda Yaşamını Yitirenler Anılıyor.. Ulaş Karasu: "Sivaslılar Olarak Bizler de Buranın Utanç Müzesi Olmasından Asla Gocunmayız"

  CHP milletvekilleri Sivas Katliamının 29. yıl dönümünde kentte düzenlenen anma etkinliklerine katıldı. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Gördüğünüz gibi binada Sivas İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi yazıyor. Buradan yetkililere sormak istiyorum; bu binada bilimin b’si kültürün k’si kalmış mıdır? Buraya bilim de yazsanız kültür de yazsanız 29 yıl önce burası tüm dünya tarihi açısından bir utanç müzesi olmuştur. Olması gereken buranın utanç müzesi olmasıdır. Bundan kimse korkmasın, çekinmesin. Bunun dünyada örnekleri var. Sivaslılar olarak bizler de buranın utanç müzesi olmasından asla gocunmayız” dedi.

 • Sivas Katliamı'nın Yıldönümünde Asım Bezirci, Kabri Başında Anıldı
  02 Tem Sivas Katliamı'nın Yıldönümünde Asım Bezirci, Kabri Başında Anıldı

  Pir Sultan Abdal'ı anma etkinlikleri kapsamında 1993 yılında Sivas'ta düzenlenen etkinlikler sırasında Madımak Oteli'nde katledilen 33 aydından birisi olan Türk edebiyatının en önemli eleştirmenlerinden yazar, çevirmen Asım Bezirci, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

 • İmamoğlu: 2 Temmuz 1993'te Sivas'taki Katliamda Yitirdiğimiz Canları Rahmet ve Özlemle Anıyorum
  02 Tem İmamoğlu: 2 Temmuz 1993'te Sivas'taki Katliamda Yitirdiğimiz Canları Rahmet ve Özlemle Anıyorum

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “2 Temmuz 1993’te Sivas’taki katliamda yitirdiğimiz canları rahmet ve özlemle anıyorum. Sazında, sözünde, kaleminde hep sevgi olan o güzel insanları hiç unutmadık” dedi.

 • Sivas Katliamı'nda Yaşamını Yitirenler Anılıyor.
  02 Tem Sivas Katliamı'nda Yaşamını Yitirenler Anılıyor.

  Sivas’ta Madımak Oteli'nde 2 Temmuz 1993 tarihinde öldürülen 33 yurttaş kentte düzenlenen yürüyüş ve etkinliklerle anıldı. Kalabalık CHP heyetiyle kente gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Biliyoruz ki Sivas’ta Madımak Oteli’nde sadece yakılan insanlar hedef değildi. Atılan sloganlardan da biliyoruz ki burada Cumhuriyet’e, laikliğe, demokrasiye karşı bir başkaldırı vardı. Maalesef bu katliamın arkasındaki güçler, halen hesap verebilmiş değil. Hala o katiller yargılanabilmiş değiller. Hem ailelerin hem de Türkiye’de laikliğe, demokrasiye, Cumhuriyet’e inanan herkesin yüreği kanamaya devam ediyor" diye konuştu.

 • İzmir'de 1550 Kişi Törenle CHP'ye Geçti.
  02 Tem İzmir'de 1550 Kişi Törenle CHP'ye Geçti.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP İzmir İl Başkanlığı’nın üye katılım töreninde "Mart ayını görmedi asgari ücretin zammı. Türkiye'de 4 kişilik ailenin açlık sınırı 6 bin 400 lira iken 5 bin 500 lira asgari ücret vermekten utanmayan, bunu da böbürlenerek anlatan bir iktidar var. Sizin desteğinizle, katkınızla biz bu iktidarı sandığa gömeceğiz. O seçim erken mi olur, baskın mı olur, zamanında mı olur bilmem. Ne zaman olacaksa vatandaşımız Adalet ve Kalkınma Partisi'ne kırmızı kartı gösterecek. Recep Tayyip Erdoğan'ı torunlarını sevmek üzere emekli edeceğiz" diye konuştu.

 • Beşiktaş'ta Sivas Katliamı Anması
  02 Tem Beşiktaş'ta Sivas Katliamı Anması

  Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 aydın, Beşiktaş Cemevi ve Mustafa Kemal Merkezi’nde düzenlenen programlarla anıldı.

 • Davutoğlu: 'Madımak Katliamı'nda Hayatını Kaybeden Canlarımızı Rahmetle Anıyorum. Birliğimize Kasteden Tüm Katliamları Lanetliyorum'
  02 Tem Davutoğlu: "Madımak Katliamı'nda Hayatını Kaybeden Canlarımızı Rahmetle Anıyorum. Birliğimize Kasteden Tüm Katliamları Lanetliyorum"

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 29 yıl önce Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri “Madımak Katliamı'nda hayatını kaybeden canlarımızı rahmetle anıyorum. Birliğimize, kardeşliğimize kasteden tüm katliamları lanetliyorum” mesajıyla andı.

 • Demirtaş: 'Sivas Katliamı'nın Derin Yarası Yine Sızlıyor Çünkü Aradan Geçen Bunca Yıla Rağmen Hakiki Bir Yüzleşme Olmadı'
  02 Tem Demirtaş: "Sivas Katliamı'nın Derin Yarası Yine Sızlıyor Çünkü Aradan Geçen Bunca Yıla Rağmen Hakiki Bir Yüzleşme Olmadı"

  Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 33 şair, yazar, sanatçının yaşamını yitirdiği Sivas Katliamı’nın yıl dönümünde, “Sivas Katliamı'nın derin yarası yine sızlıyor çünkü aradan geçen bunca yıla rağmen hakiki bir yüzleşme olmadı” mesajını paylaştı.

 • Servet Ünsal: 'Acı Hala Yüreklerimizde Çünkü Failler Cezasız Kaldı'
  01 Tem Servet Ünsal: "Acı Hala Yüreklerimizde Çünkü Failler Cezasız Kaldı"

  CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, Sivas Katliamı'nın yıl dönümü nedeniyle “Acı hala yüreklerimizde. Çünkü adalet sağlanmadı. Çünkü asıl failler cezasız kaldı. Düşünün hala Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nde Sivas Davası devam ediyor. Gerçek sorunlar zaten hiç ortaya çıkarılmadı. Göstermelik birkaç kişi cezalandırıldı” dedi.

 • Son dakika haber! Aylin Nazlıaka: 'Erdoğan Zaman Aşımı Kararına 'Hayırlı Olsun' Dediyse de Bizler 'Bu Dava Bitti' Demeden Bitmeyecek'
  22 Haz Son dakika haber! Aylin Nazlıaka: "Erdoğan Zaman Aşımı Kararına 'Hayırlı Olsun' Dediyse de Bizler 'Bu Dava Bitti' Demeden Bitmeyecek"

  Son dakika haberler... Sivas katliamının firari 3 sanığının yargılandığı davanın 28’inci duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmayı izleyen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Duruşmada, Adalet Bakanlığı’na, tekrar talep açılması ve kırmızı bültenle arananların teslim edilmesi yönündeki talebin yinelenmesi konusunda bir vurgu yapıldı. Heyet başkanı, bunu yapacağını dile getirdi. İnsanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımı olmaz. Her ne kadar Erdoğan zaman aşımı kararına ‘Hayırlı olsun’ dediyse de bizler ‘bu dava bitti’ demeden bitmeyecek. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Unutursak kalbimiz kurusun” dedi.

 • Basın ve Sosyal Medya Düzenlemesi Komisyonda Tartışılıyor. Tuncay Özkan: 'Gazeteci Yalan Haber Yapmaz, Yalanı Devlet Görevlisi veya Siyasetçi Söyler'
  01 Haz Basın ve Sosyal Medya Düzenlemesi Komisyonda Tartışılıyor. Tuncay Özkan: "Gazeteci Yalan Haber Yapmaz, Yalanı Devlet Görevlisi veya Siyasetçi Söyler"

  Basına ve sosyal medyaya yönelik yeni yaptırımlar içeren kanun teklifi TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda görüşülüyor. HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, teklifi “sansür torba yasası” olarak tanımladı. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Türk Ceza Kanunu’na ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunun eklenmesini öngören 29. maddeyi eleştirdi. Özkan, kendi yaşadıklarından örnek vererek, “Şimdi, bir sabah evimden alındım. Örgüte üyelikti. İçeride terfi ettim. Örgütte yönetici oldum. Bunu yazan savcı değil miydi… Gazeteci yalan haber yapmaz, yalanı bir devlet görevlisi veya siyasetçi söyler. Devlet görevlisi veya siyasetçi söylemezse o, yalan haber yapmaz” dedi.

 • Ankara Barosu Başkanlığına Adaylığını Açıklayan Şenal Sarıhan: ''bana Dokunmayan Yılan Bin Yaşasın' Diye Bakamayız'
  10 May Ankara Barosu Başkanlığına Adaylığını Açıklayan Şenal Sarıhan: "'bana Dokunmayan Yılan Bin Yaşasın' Diye Bakamayız"

  Ankara Barosu’nun sonbaharda yapılacak seçiminde aday göstereceği başkan adayını belirlemek için ön seçim yapmaya hazırlanan Demokratik Sol Avukatlar Grubu’ndan aday adaylığını açıklayan Şenal Sarıhan, “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ diye bakamayız. O yılan hepimizi sokabilir. O yılandan hepimiz zarar görebiliriz” dedi.

 • Sivas olaylarına ilişkin hüküm giyen sanıkların yeniden yargılanması talebi
  28 Şub Sivas olaylarına ilişkin hüküm giyen sanıkların yeniden yargılanması talebi

  İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) üyeleri, Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te çıkan olaylara ilişkin davada hüküm giyen sanıkların yeniden yargılanmasını talep etti.

 • Haftanın tarihine bakış
  19 Ara Haftanın tarihine bakış

  Dünyanın önde gelen mühendislik projelerinden olan ve Asya ile Avrupa'yı deniz tabanının altından kara yoluyla birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 20 Aralık 2016'da açıldı.

 • Yenişehir Belediyesinden Madımak anması
  05 Tem Yenişehir Belediyesinden Madımak anması

  Mersin Yenişehir Belediyesi, 28 yıl önce Sivas Katliamı'nda hayatını kaybeden yazar, şair, akademisyen ve sanatçıları 'unutMADIMAKlımda' etkinliğinde şiir ve türkülerle andı.

Advertisement