Sivas Katliamı'nın 30. Yılı Dolayısıyla İzmir'de Anma Etkinliği Düzenlendi, Hayatını Kaybedenler İçin Denize Karanfil Bırakıldı - Son Dakika
Güncel

Sivas Katliamı'nın 30. Yılı Dolayısıyla İzmir'de Anma Etkinliği Düzenlendi, Hayatını Kaybedenler İçin Denize Karanfil Bırakıldı

Sivas Katliamı’nın 30. yıl dönümü nedeniyle İzmir’de anma etkinliği düzenlendi. Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, “Madımak Katliamı hoşgörüsüzlüğün ve karanlığın acımasızca ortaya çıktığı bir trajedidir. Kültür ve düşünce dünyasının seçkin isimlerine yapılan bu saldırı insanlık onuruna karşı işlenen bir suçtur. Bugün o karanlık günün üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala adalet sağlanamamıştır” dedi. Açıklamanın ardından katliamda hayatını kaybedenler adına denize karanfil bırakıldı.

03.07.2023 22:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

KERİM UĞUR

Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümü nedeniyle İzmir'de anma etkinliği düzenlendi. Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, "Madımak Katliamı hoşgörüsüzlüğün ve karanlığın acımasızca ortaya çıktığı bir trajedidir. Kültür ve düşünce dünyasının seçkin isimlerine yapılan bu saldırı insanlık onuruna karşı işlenen bir suçtur. Bugün o karanlık günün üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala adalet sağlanamamıştır" dedi. Açıklamanın ardından katliamda hayatını kaybedenler adına denize karanfil bırakıldı.

Konak Kent Konseyi, Sivas Katliamı'nın 30. yıl dönümünde katliamda hayatını kaybedenleri andı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yapılan basın açıklamasına Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, Konak Belediye Başkan Yardımcısı Anıl Feroğlu, İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak ve çok sayıda STK ve parti yöneticisi ile üyeleri katıldı.

"BİZ MADIMAK'I ANMAYA, YAŞATMAYA, HOCALARIMIZI YAŞATMAYA, ONLARIN DEĞERLERİNİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Konak Belediye Başkan Yardımcısı Anıl Feroğlu, "O gün yitirilen canlarımız sadece bu ülkenin güzelliğinden başka hiçbir şey istemediler. İçlerinde şairler, yazarlar, aydınlar, gazeteciler vardı. O günden bugüne kalan birkaç video kesitinde ve birkaç fotoğrafta da her gün izliyoruz sosyal medyada görüyorsunuz. Yakın, yakın diye haydut işleri devlet o gün orada izledi, müdahale etmedi. Söylenecek hiçbir güzel söz yok. İçimiz acıyor. Allah ailelerine, hayatta olan aile bireylerine, yakınlarına, bizlere, o olaya tanık olan herkese sabır versin diliyorum. Biz bu olayı anmaya, Madımak'ı anmaya, yaşatmaya, hocalarımızı yaşatmaya, onların değerlerini yaşatmaya, güçlenerek, birleşerek, her gün daha da çok büyüyerek devam edeceğiz. Hiçbir zaman aydınlık, karanlığın karşısında sönmeyecek. Hiçbir zaman aydınlık bu düşüncenin karşılığına boyun eğmeyecek. Hiçbir zaman laiklik bu ülkenin temellerinden biri olmasından kaynaklı hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz laiklikten" dedi.

"AÇIKTAN AYDINLANMA DEVRİMLERİNE, CUMHURİYET REJİMİNE YÖNELİK BİR KALKIŞMAYDI"

Feroğlu'nun ardından babası Şair Yazar Metin Altınok'u Sivas Katliamı'nda kaybeden eski CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altınok, yaşanan olayı bir kalkışma olarak nitelendirerek şunları söyledi:

"O gün otuz yıl önce Sivas'ta çok büyük bir kalkışma yaşandı bu kalkışma elbette geçmişten güç alan çok öncesinden muaviyeden bu yana Çorum'dan, Maraş'tan el alan Alevi toplumunu doğrudan ve açıkça hedef alan bir kalkışmaydı. Ama bu hedef alışın arkasında Alevi toplumunun bilgiye, Anadolu'nun kültürel zenginliklerine, insana, iyiliğe gönül vermiş bir toplum olması yatıyordu. Aynı zamanda Sivas bir aydın katliamıydı. Açıktan aydınlanma devrimlerine, cumhuriyet rejimine yönelik bir kalkışmaydı. Sivas'ta Cumhuriyet'in kurulduğu yerde ilk kez cesaretle, yüksek sesle 'Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak. Kahrolsun laiklik, yaşasın şeriat' çığlıklarıyla aydınları ve aydınlatan insanları ateşe veren olduğu bir katliamdı. Aynı zamanda bir çocuk katliamıydı. On bir yaşındaki Koray Kaya'yı ve çoğunun yaşı çok genç olan sayısız tiyatrocumuzu, gencimizi, temas dönem aşçımızı hedef alan bir kalkışmaydı. ve kesin büyük bir adaletsizlikle otuz yıldır baş başa bırakıldığımız bir kalkışmaydı. O gün Sivas'ın katliamın arkasından gelen adaletsizliğin mahkeme sürecinde sanıkları değil de mağdur yakınlarını kaybetmiş aileleri hedef alan yaklaşımla avukat dövenler, yerlerde sürükleyenler, bizlere saldıranlar yine onlardı. Yine mahkeme salonlarında şeriat çığlıkları vardı. ve oradan güçlenerek adımını iktidara atanlar, tarikatlarla, cemaatlerle, el ele tutuşarak kadrolaşma hareketini başlatanlar, eğitim içini boşaltanlar sistemli bir şekilde cumhuriyetin içini boşaltanlar demokrasiye karşı, rejime karşı açıktan gün günden güçlendikçe el yükselten bir ideolojik yaklaşım işte bizi bugünün karanlığına kadar taşıyan bir yaklaşım karşımızda duruyor. Sivas'ın adaletsizliği bugünün karanlığının mimarıdır. Belleksiz bir toplum yaratılmak için son derece özen gösterilir. Medya kısıtlanır, yasaklanır. Hatta geçmişte gazetecilerin, konuşanların, aydınların öldürülerek susturulduğu, geleneğin yerini bugün tutuklamalar alır" diye konuştu.

"MADIMAK KATLİAMI HOŞGÖRÜSÜZLÜĞÜN VE KARANIN ACIMASIZCA ORTAYA ÇIKTIĞI BİR TRAJEDİDİR"

Grup adına basın açıklamasını ise Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu okudu. Mumcu açıklamada şunları söyledi:

"Otuz yıldır adalet istiyoruz. Bugün Türkiye tarihinin kara bir günü olan 2 Temmuz Madımak Katliamı'nın yıl dönümünü anarken derin bir üzüntü ve öfke içindeyiz. Otuz yıl önce Sivas Madımak Oteli'nde yaşanan dehşet verici olayda aralarında yazanların, sanatçıların ve düşünce insanlarının da bulunduğu otuz üç canımızı kaybettik. Bugün onları anmak ve adalet talebimizi yüksek sesle dile getirmek için buradayız. Madımak Katliamı hoşgörüsüzlüğün ve karanın acımasızca ortaya çıktığı bir trajedidir. Kültür ve düşünce dünyasının seçkin isimlerine yapılan bu saldırı insanlık onuruna karşı işlenen bir suçtur. Bugün o karanlık günün üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala adalet sağlanamamıştır. Bu acı olayın sorumluları cezalandırılmadıkları sürece yaralarımız hiçbir zaman tam olarak sarılamayacaktır. Ancak bu katliamın çözümsüzlüğe mahkum edilen yargı süreci de zaman aşımına bürünmek üzere Madımak'ta yaşananlar insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında değerlendirilmediği için otuzuncu yılında göz önünde olan olmayan bütün suçlular zaman aşımıyla birlikte kanun önünde hiçbir sorumlulukları yokmuş gibi aktaracaklardır. Bu cezasızlık benzer suçlarının işlenmesinin önündeki caydırıcı etkenleri de ortadan kaldırıp yeni katliama cesaret verecektir. Sürecin en başından beri suçluları koruyanlar, azmettirenleri gizleyenler, hukuki işlevsiz kılanlar failleri affedenler zaman aşımı kalkanına sığınmaları için çabalayanlar kısacası bu katliamı atlayanlar da en az katiller kadar suçludur. Bu insanlık ayıbının tozlu raflara kaldırılmasına asla izin vermeyeceğiz. Bugün Madımak Katliamı'nın yıl dönümünde hayatını kaybedenleri saygıyla anıyorum. Onların mücadeleci ruhunu yaşatmak için hep birlikte unutturmayacağımızı haykırıyoruz"

Grup anma etkinliğini basın açıklamasının ardından Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinden sahile çıkarak denize katliamda hayatını kaybedenler adına karanfil bırakarak sonlandırdı.

Sivas Katliamı\'nın 30. Yılı Dolayısıyla İzmir\'de Anma Etkinliği Düzenlendi, Hayatını Kaybedenler İçin Denize Karanfil Bırakıldı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Sivas Katliamı'nın 30. Yılı Dolayısıyla İzmir'de Anma Etkinliği Düzenlendi, Hayatını Kaybedenler İçin Denize Karanfil Bırakıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı
  01:03 Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı

  Survivor All Star'da Sema Aydemir ile Pınar Saka arasında yaşanan kavganın nedeni ortaya çıktı. Yarışmacı Nagihan, kavgaya ilişkin, Sema ve Pınar arasındaki anlaşmazlığın 2011 yılında dünya şampiyonasında madalya aldıktan sonra bayraklı yarışa çıktıkları süreçten kaynaklandığını ifade etti. Olayın ardından Acun Ilıcalı, kavga eden yarışmacılarla ilgili kararını verip Sema Aydemir'i diskalifiye etti.

 • Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık
  26 Şub Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık

  Antalyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1 mağlup oldukları Galatasaray maçının hakemine tepki gösterdi. Kararları eleştiren Yalçın, ''Bu kadar emek, bu kadar mücadele. VAR hakemi ve sahadaki hakem. Yazık. Türk futbolu adına yazık. Masa başında yapmayın bunları. VAR sistemi böyle kullanılacaksa hiç kullanmayın'' dedi.

 • Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım
  26 Şub Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım

  Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, Galatasaray'ın Antalyaspor'u 2-1 yendiği maçın ardından sert bir açıklama yaptı. Pekin'in paylaşımında, ''Tarih boyunca unutulmayacak bir adaletsizlik ve emek hırsızlığı. Tarihe geçecek bir tiyatro'' ifadeleri yer aldı.

 • AK Parti İBB Başkan adayı Murat Kurum mal varlığını paylaştı
  26 Şub AK Parti İBB Başkan adayı Murat Kurum mal varlığını paylaştı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP'nin yeniden aday gösterdiği Mansur Yavaş'ın, mal varlığını kamuoyuyla paylaşması sonrası AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum da mal varlığını açıkladı. Katıldığı bir canlı yayında konuşan Kurum, ''Ankara'da ve İstanbul'da evimiz var, 1 tane arabamız var, biraz da borcumuz var. Mal varlığımız bu.'' ifadelerini kullandı.

 • Binali Yıldırım'la protokol krizi mi yaşadılar? Murat Kurum, açılış törenindeki görüntülere açıklık getirdi
  26 Şub Binali Yıldırım'la protokol krizi mi yaşadılar? Murat Kurum, açılış törenindeki görüntülere açıklık getirdi

  AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'a katıldığı canlı yayında, Sirkeci-Kazlıçeşme hattının açılış töreninde Binali Yıldırım'la arasında yaşananlar soruldu. Protokol krizi olmadığını söyleyen Kurum, ''Çok samimi bir şekilde Binali Abi'ye dedik ki 'Sayın Başbakanım sayın Cumhurbaşkanımızın yanına geçin, emeğiniz var, orada olmanız yakışır.' dedim. O da nezaket gösterip, ''Murat Bey sen İBB adayısın, sen buraya geç' dedi. O kadar nezaket sahibi bir abimiz. Gülerek bu kriz yaşanır mı?'' ifadelerini kullandı.

 • Aslan sahasında kükredi! Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 yendi
  26 Şub Aslan sahasında kükredi! Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 yendi

  Galatasaray, Süper Lig'in 27. haftasının kapanış maçında sahasında Antalyaspor'u 2-1 mağlup etti.

 • Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken ekonomiyi eleştirdi
  26 Şub Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken ekonomiyi eleştirdi

  CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken çektiği bir videoyla kredi kartı taksitlerinin kaldırıldığını iddia ederek tepki gösterdi. Sarıgül, ekonomiyi ve yoksulluğu eleştirerek, ''Kredi kartları olmadan yaşamınızı geçindirebiliyor musunuz?'' diye sordu.

 • Hakkari-Van karayolunda minibüsün üzerine çığ düştü: 1 ölü, 12 yaralı
  26 Şub Hakkari-Van karayolunda minibüsün üzerine çığ düştü: 1 ölü, 12 yaralı

  Hakkari-Van kara yolunda bir minibüsün üzerine çığ düştü. Düşen çığın sürüklediği minibüs şarampole yuvarlandı. Çığın altında kalan minibüsteki 1 kadın hayatını kaybederken, 12 kişi ise yaralı olarak kurtarıldı.

 • İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ''Beni tehdit etmeye kalkma'' çıkışı
  26 Şub İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Beni tehdit etmeye kalkma" çıkışı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bir açılışta yaptığı konuşmadaki ''İnşallah Murat Kurum kardeşimizle birlikte AK Parti yerel yönetimi ile Cumhur İttifakı, Ankara'da el ele verdiğimiz zaman herhangi bir sarkma söz konusu olmayacak ve yola emin adımlarla yürüyeceğiz.'' sözlerine İBB Başkanı İmamoğlu yanıt verdi. İmamoğlu, ''Beni tehdit etmeye kalkma. Bugün yine itiraf etmiş beni engellediğini. 'Murat Kurum gelirse işler aksamaz' diyerek beni engellediğini itiraf etmiş. Bu milleti tehdit etmeyin.'' dedi.


Advertisement