Bir Yurt Yerine Üç Yurt Yapılacak - Son Dakika
Yaşam

Bir Yurt Yerine Üç Yurt Yapılacak

Bir Yurt Yerine Üç Yurt Yapılacak

Milliyet Gazetesi'Nin Başlattığı, "Baba Beni Okula Gönder" Kampanyasının Beşinci Yılında Kız Çocukları Yararına Düzenlenen Müzayedede 2 Milyon 100 Bin Tl Toplandı.

24.03.2010 00:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

MİLLİYET Gazetesi'nin 23 Nisan 2005'de başlattığı, " Baba Beni Okula Gönder" kampanyasının beşinci yılında, kız çocukları yararına, müzayede düzenlendi. 11 sanatçı ve 56 ressamın 67 eseri, toplam 2 milyon 100 bin TL'ye satıldı. Türkan Şoray'ın yaptığı, 'Figürlü Kompozisyon' adlı yağlı boya resmini, 200 bin TL'ye Haluk Akakçe satın aldı. Müzayedede, 700 bin TL toplanıp, bir yurt yapılması planlanıyordu. Ancak toplanan miktar, 2 milyon 100 bin TL'ye ulaşınca, kız çocuklarına bir yurt yerine 3 adet yurt yapılabilecek.'Baba Beni Okula Gönder' kampanyası, beşinci yılında yine, kız çocuklarının eğitimine katkıda bulunacak çok özel bir etkinliğe imza attı. Milliyet Gazetesi'nin 60'ıncı yılına da denk düşen projenin için 2009 yılının Haziran ayından bu yana çalışılıyor. Milliyet Sanat Dergisi'nin, 'Sanat Eğitime Destek Veriyor' diyerek, Baba Beni Okula Gönder kampanyası yararına başlattığı proje, iki ayaklı bir çalışma olarak gerçekleşti.

SANATçILAR İçİN RESİM ATÖLYESİ

Projenin ilk aşamasında, sanatın farklı disiplinlerinden, 11 sanatçı, Yavuz Bingöl, Cemal Hünal, Pınar Kür, Şebnem Bozoklu, Beyhan Murphy, Altan Erkekli, Rengim Gökmen, Feridun Düzağaç ve kızı Tuya Naz, Beren Saat, Türkan Şoray ile Başak Köklükaya, Milliyet Gazetesi binasında, ressam Hüsamettin Koçan'ın eğitmenliğindeki atölyede bir araya geldiler. Bu atölyede aldıkları hızlandırılmış eğitimin ardından, kız çocukları için resim yaptılar.

USTALARIN ESERLERİ MüZAYEDEDE

Projenin ikinci aşamasında Milliyet Gazetesi Baba Beni Okula Gönder kampanyası çalışma grubu, Milliyet Sanat Dergisi ve Beyaz Müzayede ekibi bir araya gelerek çalışmalara başladı. Bu aşamada Türk sanatının ustalarıyla görüşmeler yapıldı. Ressamlardan, kız çocuklarının eğitimine destek olmak için düzenlenecek olan müzayedede satışa sunulmak üzere eser istendi. Sonuçta 11'i sanatın farklı dalından, 56'sı ressam toplam 67 sanatçının eseri bir araya geldi. Tüm bu çalışmalar 9 aylık bir sürede gerçekleşti. Müzayede, bu gece Hilton Convention Center'da yapıldı. Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, eşi Sema Doğan ve tüm Doğan ailesinin ev sahipliği yaptığı geceye, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TüSİAD Başkanı ümit Boyner, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner, Star TV İcra Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Aysel çelikel, Hülya Avşar ve Sadettin Saran, Tuba ünsal, Feridun Düzağaç, Nevbahar Koç, Cem Boyner, Erdoğan Demirören ve Revna Demirören ile çok sayıda davetli katıldı. Sunuculuğunu Ceyda Düvenci'nin yaptığı gece, Baba Beni Okula Gönder kampanyası ile ilgili kısa bir film gösterimi ile başladı.

"HAYIRSEVERLERİ CANI GÖNüLDEN DESTEKLİYORUM"

Geceye katılan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, "çok güzel bir kampanya. Reklam filminde, Kars'taki çocuğun müzikle beraber söylemi çok hoşuma gidiyor. Türkiye'nin geri kalmış bölgelerinde çok güzel şeyler yaptılar. Ben de Aydın Doğan Vakfı olarak, 6 yurt yaptırarak bu kampanyaya iştirak ettim. Bu kampanyaya emeği geçen bütün hayırseverleri canı gönülden destekliyorum" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin çelik ise çocukların hayattaki süsler olduğunu belirterek, "Kız çocukları daha güzel süsleridir. Baba Beni Okula Gönder kampanyasını başlatan Milliyet Gazetesi'ne ve Bahçesaray'da yaptığımız bir yurt açılışı esnasında, kendisini bu kampanyanın isim annesi olarak nitelendirdiğim Hanzade Doğan Boyner'e ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu vesileyle kız çocuklarımızın okumasında, aydınlanmasında çok ciddi emekleri olan ve ebediyete intikal eden merhum Türkan Saylan'ı da bu vesileyle rahmetle anmak istiyorum. Tüm özürlülüklerin rehabilitasyonu mümkündür. Ancak bir özürlülük çeşidi vardır ki onun rehabilitasyonu mümkün değildir. Varlıklı olduğu halde, dünyalık açısından bir problemi olmadığı halde, başkasının derdiyle dertlenmeyenler, kederiyle kederlenmeyenler, başkasının sefaletiyle ilgilenmeyenler, işte bu engellilik türüne girer ki biz bu türe, gönülden engellilik diyoruz. Gönülden engelli olmanın rehabilitasyonu yoktur. Bizim toplumumuz, gönülden engellilere çok sahip değildir" diye konuştu.

"UFACIK ADIMLAR BüYüK DEĞİŞİKLİĞE YOL AçIYOR"

Hanzade Doğan Boyner de "Bizlerin yapacağı mütevazı katkılar, atacağımız ufacık bir adım, Türkiye'nin bir başka köşesinde, çocukların hayatında çok büyük değişikliklere yol açıyor. Biz 5 yıl boyunca yaptığımız her yurt ziyaretinde, burs alan öğrencilerle her görüşmemizde, bir fiil bu değişikliğin tanığı olduk. Fark yaratmış olmanın, çocukları tarlalardan, ahırlardan hatta bazen çocuk yaştaki evliliklerin eşiğinden, sınıflara kavuşturmanın büyük hazzını yaşadık. Bu akşam bu sevinci hep beraber inşa edip, inşallah ümidi gerçeğe dönüştüreceğiz. Seneye hep birlikte yurdumuzu ziyaret edip, çocuklarımızla tanışma fırsatı bulacağız. Rahmetli Türkan Saylan'ı saygıyla, anmadan geçemeyeceğim. Onun enerjisi, kararlılığı her zaman bizim için itici bir güç oldu. Hastalığının en zor günlerinde dahi bizleri yalnız bırakmadı. Aynı azimle çalışmalarımıza devam etti. Tüm Türkiye gibi Milliyet ailesi de Türkan hocaya çok şey borçludur. 2005 yılının Nisan ayında, 59'uncu hükümetin Milli Eğitim Bakanı sayın Hüseyin çelik ile Kars'ın Sarıkamış ilçesinde bu seferberliğin ilk adımlarını attık. Sayın çelik sadece bir Bakan'ın gerekliliği dışında, bir kız çocuk babası olarak da kalbinden, gönlünden inanarak yanımızda oldu"dedi. Aysel çelikel ise "Her bireyin insana yakışır bir hayat sürmesinin ana kriterinin, öncelikle çocuklarımızın ve özellikle kızlarımızın eğitiminden geçtiğini çok iyi biliyoruz. çağdaş, demokratik bir toplum oluşturmanın anahtarı, eğitim. Baba ben okula gönder projesi, okul çağında olup da okula gidemeyen, okul yerine, törelerin kurbanı olarak evlendirilen yada satılan kız çocuklarının, taşıyamayacak ağır yükler altında ezilmelerini önlemek amacıyla oluşturulmuş olan önemli bir insan hakları projesidir. Bu proje ileriki yıllarda insan haklarının temel öğesi olan eşitliği yani kadın erkek eşitliğini de gerçekleştirecek bir proje olarak hem hukuki hem de insanim olarak çok önemli bir projeö diye konuştu.

2 MİLYON 100 BİN TL TOPLANDI

Müzayedede 67 eser, yaklaşık 2 milyon 100 bin TL'ye satıldı. Türkan Şoray'ın yaptığı, 'Figürlü Kompozisyon' adlı yağlı boya resmi, 200 bin TL'ye Haluk Akakçe satın aldı. Müzayededen elde edilen gelir ile kız çocukları için 3 yurt yapılacak.Gecenin sonunda şarkıcı Candan Erçetin bir konser verdi.

İsmail AKTAŞ-Murat DELİKLİTAŞ/İSTANBUL, (DHA)

Kaynak: DHA

Son Dakika Yaşam Bir Yurt Yerine Üç Yurt Yapılacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Konya'da Ahşap Ürünleri Üreten Fabrikada Yangın
  01:29 Konya'da Ahşap Ürünleri Üreten Fabrikada Yangın

  Konya'nın Karatay ilçesinde bulunan bir ahşap ürünleri fabrikasında çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından büyümeden kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangında fabrikada maddi hasar meydana geldi.

 • Konya'nın Kulu ilçesinde trafik kazası: 5 kişi yaralandı
  01:13 Konya'nın Kulu ilçesinde trafik kazası: 5 kişi yaralandı

  Konya'nın Kulu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı. Kazada otomobilin motor kısmı yerinden çıkarak yol ortasına düştü. Yaralılar, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Kaza nedeniyle bir süre trafiğe kapanan yol, otomobilin kaldırılmasının ardından tekrar açıldı.

 • Burdur Kocapınar köyünde boş kerpiç ev yangında kullanılamaz hale geldi
  00:58 Burdur Kocapınar köyünde boş kerpiç ev yangında kullanılamaz hale geldi

  Burdur merkeze bağlı Kocapınar köyünde çıkan yangında Emine Tosun'a ait boş kerpiç ev tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri yangını kontrol altına alarak söndürdü. Yangının çıkış nedeniyle ilgili inceleme başlatıldı.

 • Küçük çocuk yağmurda sokak köpeğini korudu
  00:28 Küçük çocuk yağmurda sokak köpeğini korudu

  Esenyurt'ta sağanak yağış sırasında küçük bir çocuk, yanındaki sokak köpeğini ıslanmaması için tahta parçasıyla korudu. Çocuğun insanlık dersi veren bu davranışı, bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.

 • Elazığ'da kaza: Sürücü yaralandı, annesi hastanede hayatını kaybetti
  00:19 Elazığ'da kaza: Sürücü yaralandı, annesi hastanede hayatını kaybetti

  Elazığ'da F.Ç. isimli sürücü, annesini hastaneye götürürken kaza yaptı. Kaza sonucunda sürücü yaralanırken, annesi kalp krizi geçirerek hastanede hayatını kaybetti. Olay yerine 112 Acil Sağlık ve polis ekipleri sevk edildi.


Advertisement