Bursa, İpeği ve İznik Çinisiyle UNESCO Şehirler Ağına Dahil Oldu - Son Dakika
Yerel

Bursa, İpeği ve İznik Çinisiyle UNESCO Şehirler Ağına Dahil Oldu

Bursa, İpeği ve İznik Çinisiyle UNESCO Şehirler Ağına Dahil Oldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, turizmde payını artırmak amacıyla İpeği ve İznik Çinisiyle UNESCO Şehirler Ağına dahil oldu. Şimdi de Çini ve Seramik Sempozyumu düzenleyerek, Bursa'nın evrensel değerlerini vitrine çıkarmayı hedefliyorlar. Sempozyumun ön hazırlık toplantısı, akademisyenler ve konunun tüm taraflarının katılımıyla gerçekleştirildi.

08.05.2023 16:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa İpeği ve İznik Çinisiyle 'Zanaat ve Halk Sanatları' dalında UNESCO Şehirler Ağına dahil olan Bursa, Büyükşehir Belediyesi'nin koordinasyonunda ateşte açan çiçekleri Çini ve Seramik Sempozyumuyla masaya yatıracak.

Bursa'nın turizmden aldığı payı artırmak amacıyla kentin sahip olduğu tüm değerleri vitrine çıkaran Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla Bursa, 2021 yılında ipek ve çini ile UNESCO Şehirler Ağına dahil olmuştu. Bursa'ya has bu değerleri evrensel değer haline getirip, Bursa turizmine katma değer sağlamayı hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Çini ve Seramik Sempozyumu düzenliyor. Sempozyumun ön hazırlık toplantısı akademisyenlerin yanı sıra konunun tüm taraflarınığn katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda yapıldı.

Ev sahipliğini Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Abdülkerim Baştürk'ün yaptığı toplantıya, İznik Belediyesi Başkan Yardımcısı Zeliha Peşte, TURSAB Güney Marmara Yönetim Kurulu üyeleri Banu Erkmen ve Gülşen Erice, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Yunus Kaldırım, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Ayşe Hacıoğlu, İl Kültür Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Rıza Alan, İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nden araştırmacı Zedal Kondakçı, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Taş, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hicabi Gülgen, Mudanya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karahan Dalbaş ve Öğretim Görevlisi Yunus Emre Çelik, Bursa Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyal Beşeri Bilimler Fakültesi İç Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aylin Aras, Uludağ Üniversitesi İznik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Basri Öcalan, Çini Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Mehmet Aras ile Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Nuri Kılavuz katıldı.

Sempozyum hazırlık toplantısını değerlendiren Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Abdülkerim Baştürk, Bursa'nın zanaat ve halk sanatları dalında UNESCO Şehirler Ağına akreditasyonunun tamamlandığını hatırlattı. Önümüzdeki süreçte çini ve seramik sempozyumu ile ilgili akademik süreci tamamlayacaklarını belirten Baştürk, "Uludağ Üniversitesi, Mudanya Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesindeki hocalarımızın katılımıyla, İznik Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz ve sanatçılarımız ve konunun tüm taraflarıyla Uluslararası bir sempozyum gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" dedi. - BURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bursa, İpeği ve İznik Çinisiyle UNESCO Şehirler Ağına Dahil Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tavşanlı Beşiktaşlılar Derneği'nde bayrak değişimi yaşandı
  23 Şub Tavşanlı Beşiktaşlılar Derneği'nde bayrak değişimi yaşandı

  Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde Tavşanlı Beşiktaşlılar Derneği'nde başkanlık görevi değişti. Kurucu Başkan Kudret Vural, görevi Ahmet Turan Esen'e devretti. Vural, yeni başkana başarı dileklerinde bulunurken, 2024 Yerel Seçimlerinde Yeni Mahalle Muhtar adayı olacağı bilgisi edinildi.

 • Salih Yılmaz: Beni dinleyen de memleketimi görsün isterim
  23 Şub Salih Yılmaz: Beni dinleyen de memleketimi görsün isterim

  Karadeniz müziği sanatçısı Salih Yılmaz, Karadeniz'e olan sevgisine işaret ederek, bütün kliplerini Karadeniz'de çektiğini ve dinleyenlerin memleketini görmesini istediğini söyledi. Yılmaz, müziğe olan tutkusunu ve Karadeniz müziğinin önemini anlattı.

 • AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Mahmudiye ilçesinde vatandaşlara çözüm sözü verdi
  23 Şub AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Mahmudiye ilçesinde vatandaşlara çözüm sözü verdi

  AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, yıllardır hizmet alamadıklarını söyleyen Mahmudiye ilçesinin Türkmenmecidiye ile İsmetpaşa mahallelerini ziyaret ederek, vatandaşlara 'çözüm sözü' verdi.

 • İnegöl'deki Kardeşler Motosiklet Sporunda 3 Kupaya Sahip
  23 Şub İnegöl'deki Kardeşler Motosiklet Sporunda 3 Kupaya Sahip

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan Rüzgar ve Toprak Ceyhan kardeşler, babalarının mesleği sayesinde motosiklet sporuna ilgi duymaya başladı. Şimdiden 3 kupa kazanan kardeşler, 2024 Türkiye Pist ve Süpermoto Şampiyonası'nda birinci olmak için antrenmanlarını sürdürüyor. Babaları tarafından desteklenen Rüzgar ve Toprak, gelecekte başarılı birer sporcu olmayı hedefliyor.

 • Depremzede Kadınlara Dikiş Eğitimi Veren Terzi
  23 Şub Depremzede Kadınlara Dikiş Eğitimi Veren Terzi

  İstanbul'da terzilik yapan Züleyha Akgül, Hatay'da depremzede kadınlara çadırda dikiş eğitimi vererek aile bütçelerine katkı sağlıyor. Akgül, çocuklarla oyuncak yapma etkinliğine annelerin de katılmasıyla dikiş öğretme fikriyle harekete geçti. Hatay'da kurduğu atölyede depremzede kadınlara dikiş eğitimi veren Akgül, onların meslek sahibi olmalarını ve ev bütçelerine katkı sağlamalarını amaçlıyor. Proje kapsamında yaklaşık 50 kadına dikiş eğitimi verildi ve kadınlar ürettikleri ürünleri satarak geçimlerini sağlıyor.

 • Denizli'de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları Kentin Altını Üstüne Getiriyor
  23 Şub Denizli'de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları Kentin Altını Üstüne Getiriyor

  AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, yaklaşan yerel seçim öncesinde Cumhur ittifakı belediye başkan adaylarının millete hizmetkar olmak için kentin altını üstüne getirdiklerini söyledi.

 • Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Muhtarlarla Buluştu
  23 Şub Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Muhtarlarla Buluştu

  Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, çalışma döneminde kendisine eşlik eden muhtarlarla bir araya geldi. Buluşmada Filiz Başkan, 25 yıl boyunca Zafer Mahallesi'nde muhtarlık yapan Derviş Dede'ye teşekkür plaketi verdi.

 • Çanakkale'de Kadın Çiftçiler Süs Bitkileri Üretimine Başlıyor
  23 Şub Çanakkale'de Kadın Çiftçiler Süs Bitkileri Üretimine Başlıyor

  Çanakkale'de kadın çiftçilerin süs bitkileri sektöründe üretime başlaması için protokol imzalandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Ziraat Odası ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokol ile üreticilere başlangıç materyali sağlanacak ve satış-pazarlama desteği verilecek. Proje kapsamında kadın çiftçilere eğitimler verilecek ve üretim seraları gezilecek. Temmuz ayında süs bitkisi üretimine geçilecek ve ürün ihracatı desteklenecek.

 • İspanya'da 14 Katlı Binada Çıkan Yangında 4 Kişi Hayatını Kaybetti
  23 Şub İspanya'da 14 Katlı Binada Çıkan Yangında 4 Kişi Hayatını Kaybetti

  İspanya'nın Valencia kentinde bulunan 14 katlı bir binada çıkan yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Yangın, binanın dış cephesinde bulunan son derece yanıcı poliüretan kaplama nedeniyle hızla yayıldı. Söndürme çalışmalarında 22 itfaiye ekibi görev aldı ve yangın gece saatlerine doğru kontrol altına alındı.

 • Aydın Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, Aşağı Görle Mahallesi'nde Vatandaşlarla Buluştu
  23 Şub Aydın Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, Aşağı Görle Mahallesi'nde Vatandaşlarla Buluştu

  Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Aşağı Görle Mahallesi'nde yerel halkla buluştu. Mahalle ziyaretleri kapsamında gerçekleşen etkinlikte Kaymakam Gündoğdu, vatandaşlarla samimi bir şekilde sohbet ederek, mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

 • Havza Voleybol Halk Turnuvası Başladı
  23 Şub Havza Voleybol Halk Turnuvası Başladı

  Samsun'un Havza ilçesinde düzenlenen Yurdum Spor Yapıyor Havza Voleybol Halk Turnuvası başladı. Turnuvada 16 takım mücadele edecek ve final müsabakası 9 Mart'ta oynanacak. Takımlar, kadına karşı şiddet konusunda farkındalık sağlamak amacıyla sahaya 'Kadına şiddete karşıyım de' yazılı pankartlarla çıktılar. Ayrıca turnuvaya başvuru yapan takımların gönüllülük esasıyla topladığı 16 bin lira, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı hesabına yatırıldı.

 • AK Parti Pamukkale Belediye Başkan Adayı Halil Pekdemir'den kırsal bölgelere hizmet sözü
  23 Şub AK Parti Pamukkale Belediye Başkan Adayı Halil Pekdemir'den kırsal bölgelere hizmet sözü

  AK Parti Pamukkale Belediye Başkan Adayı Halil Pekdemir, kırsal bölgelerde ücretsiz veterinerlik ve ziraat mühendisliği hizmeti vereceğini, Pamukkale Belediyesi bünyesinde tarım, ticaret ve turizm konseyi kurulacağını, uzak mahallelere ise belediye hizmet ofisi açılacağının sözünü verdi.


Advertisement