Çanakkale Zaferi'nin Anlam ve Önemi' - Son Dakika
Yerel

Çanakkale Zaferi'nin Anlam ve Önemi'

Çanakkale Zaferi\'nin Anlam ve Önemi\'

Malatya İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Arslan, “Türk milleti cephesinin sarsılmadığını, Çanakkale’de göstermiştir” dedi.

19.03.2014 12:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Malatya İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Arslan, "Türk milleti cephesinin sarsılmadığını, Çanakkale'de göstermiştir" dedi.

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 99'uncu yıldönümü münasebetiyle İnönü Üniversitesi'nde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, İlahiyat Fakültesi tarafından 'Çanakkale Zaferi'nin Anlam ve Önemi' başlıklı bir konferans düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Türköz ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum'un yanı sıra Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hulusi Arslan, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Mustafa Bulut tarafından Kur'an-ı Kerim, Fakültenin 1'inci sınıf öğrencisi Serkan Taşkın Büyükusta'nın milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un 'Çanakkale Şehitleri' şiirini okumasıyla devam eden konferansın açılış konuşmasını Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hulusi Arslan yaptı.

Bir milleti millet yapan birtakım dini ve milli değerlerin olduğunu belirten İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hulusi Arslan, "Çanakkale Zaferi; topyekün, milletimizin gösterdiği bir kahramanlık destanıdır. Bu destanda Mehmetçiğimiz, göğsündeki iman ve tevekkül sayesinde dünyanın en süper güçlerine karşı mücadele etmiştir. Bu mücadelede Mehmetçik, Kur'an okuyarak, kelime-i şahadet getirerek, 'ölürsem şehit kalırsam gazi' şuur ve bilinci ile sonunda düşmanın namahrem elinin vatanın göğsüne değmesine izin vermemiştir" şeklinde konuştu.

Çanakkale Zaferi'nin bütün İslam Dünyasını uyandırdığını ve ümitlendirdiğini belirterek konferansına başlayan Yrd. Doç. Dr. Hasan Arslan, "Çanakkale, İngiliz ve Fransız sömürgesi olan Müslüman ülkelerde de bir iman, ümit ve hürriyet meşalesi yaktı. Demek ki, dünyanın sömürgeci güçlerinin hepsi tüm silahları ile toplanıp gelseler bile yenilebiliyorlardı. Çanakkale bu gerçeği ortaya çıkardı. Çanakkale Zaferi'nin sevinci ve heyecanı ile kendine gelen Müslümanlar, başta Hindistan olmak üzere, bütün dünyada bağımsızlık mücadelesini başlattılar. Rusya'nın İstanbul ve boğazlar üzerindeki hayali gerçekleşmedi. Çanakkale Zaferi, Rusya'da rejimin kökten değişmesine yol açtı. İtilaf Devletleri, bilhassa İngiliz ve Fransızlar Türklerle savaşmanın kendi sömürgeleri ile savaşmak gibi olmadığını 300 bine yakın kayıp vererek anladılar. Bundan sonra ise doğrudan bir harp yerine, türlü propaganda yöntemleriyle, düşmanlıklarını sürdürmektedirler" ifadelerini kullandı.

Çanakkale Savaşları ve Zaferi'nin anlam ve önemi ile savaş yıllarında Türk Milleti ve ordusunun vatan, millet ve dinini savunma duygu, düşünce, şuur ve motivasyonu konularında değerlendirmelerde bulunan Yrd. Doç. Dr. Hasan Arslan, "Türk Milleti ve onun kahraman ordusu, vatana olan aşkı, Allah'a olan imanıyla korkmadığını, yılmadığını ve cephesinin sarsılmadığını, Çanakkale'de göstermiştir" şeklinde konuştu.

Konferansın sonunda Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Kamiloğlu tarafından Çanakkale Türküleri seslendirildi. - MALATYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Çanakkale Zaferi'nin Anlam ve Önemi' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Afganistan Dernekleri Başkanı Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı oldu
  17:33 Afganistan Dernekleri Başkanı Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı oldu

  Afganistan Dernekleri Başkanı Ezatullah Sadat, İstanbul Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı olduğunu açıkladı. Daha önce de BBP'den İstanbul milletvekili adayı olduğu ortaya çıkan Sadat'ın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdaki ''Afganların bağımsız adayı'' ifadesi ise dikkatlerden kaçmadı. Afganların kimlik alamadığını, kolay bir şekilde banka hesabı açamadığını ve ikamet belgelerinin iptal edilerek sınır dışı edilmelerinden dem vuran Sadat, seçim vaadinin bu sorunları çözmek olduğunu duyurdu.

 • Muhalif siyasetçi Navalni'nin ölümünde
  17:29 Muhalif siyasetçi Navalni'nin ölümünde "tek yumruk" şüphesi: Bu KGB'nin ayırt edici özelliğiydi

  Rusya'da Putin'in en büyük rakibi muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin hapishanede hayatını kaybetmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, bir insan hakları grubu lideri, Navalni'nin kalbine atılan bir yumruk sonrası ölmüş olabileceğini öne sürdü. Navalni'nin göğsündeki morlukların buna işaret ettiğini söyleyen aktivist, "Sanırım ilk önce onu uzun süre soğukta tutup sonra kalbine yumruk attılar. Bu, KGB'nin özel kuvvetler birimlerinin eski bir yöntemi. bu KGB'nin ayırt edici özelliğiydi." dedi.

 • Ronaldo oğluyla beraber poz verdi, her gören aynı detaya takıldı
  17:10 Ronaldo oğluyla beraber poz verdi, her gören aynı detaya takıldı

  Ronaldo, oğluyla beraber spor salonunda olduğu anları paylaştı. Yıldız futbolcunun bu paylaşımını gören hayranları Ronaldo'nun ayak parmaklarındaki siyahlığa anlam veremedi. Bazı kullanıcılar, Ronaldo'nun ayağındaki siyahlığın oje olduğunu belirtirken bazıları ise boya olduğunu savundu.

 • CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi
  16:59 CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi

  CHP'den Edirne'den Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Şükrü Ciravoğlu, sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildiğini açıkladı. Ciravoğlu, ön seçimden sonra geçirdiği kalp operasyonunun ardından yeniden sağlık sorunları yaşadı ve adaylıktan çekilme kararı aldı. Yerine avukat Filiz Gencan Akın'ın aday gösterilmesi bekleniyor.

 • AK Parti Muş'ta büyük bir kalabalık eşliğinde seçim koordinasyon merkezi açılışı yaptı
  16:23 AK Parti Muş'ta büyük bir kalabalık eşliğinde seçim koordinasyon merkezi açılışı yaptı

  AK Parti, Muş merkezde kullanacağı Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı ve Adayı Feyat Asya, AK Parti İl Başkanı Melik Emre, MHP İl Başkanı Osman Yüce ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmalarında, halka hizmet etme ve gerçek belediyecilik vurgusu yapıldı.

 • Oğlunu öldürüp intihar etti
  16:15 Oğlunu öldürüp intihar etti

  Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşanan olayda, Derviş Nebi Köse isimli bir baba, oğlu Oğuz Kağan Köse ile evlerinde tartıştıktan sonra onu tabancayla vurdu ve ardından aynı silahla intihar etti. Baba ve oğul, hastaneye kaldırılmalarına rağmen hayatlarını kaybettiler.

 • Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı
  16:12 Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü desteğiyle uyguladıkları politikaların, seçim sonrasında da hedefler doğrultusunda devam edeceğini belirterek, ''Bu çerçevede dolaşıma kasıtlı olarak sunulan spekülasyonlara itibar etmeyiniz.'' ifadelerini kullandı.

 • Hayrete düşüren görüntü! Koca köy adeta ikiye ayrıldı
  16:00 Hayrete düşüren görüntü! Koca köy adeta ikiye ayrıldı

  Tokat'ın Günebakan köyü, 4 gün arayla meydana gelen heyelanlar sonucu adeta ikiye ayrıldı. Ekipler tarafından yapılacak jeolojik incelemeler sonrası 900 nüfuslu köyün boşaltılıp boşaltılmayacağı belli olacak.

 • Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı
  15:52 Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı

  Abisinin evine giden bir kişi, yengesini tanımadığı biriyle yarı çıplak halde yakaladı. O anlarda öfkeden deliye dönen adamın çektiği video, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.


Advertisement