CHP'nin Manisa Kongresinde Yumruklar Konuştu - Son Dakika
Yerel

CHP'nin Manisa Kongresinde Yumruklar Konuştu

CHP\'nin Manisa Kongresinde Yumruklar Konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Manisa Merkez İlçe Olağan Kongresi Olaylı Geçti. İl Başkanı Vehbi Köse ile Eski CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören Arasındaki Karşılıklı Suçlamalarla Başlayan Gerginlik Delegeler Arasında Yumruklaşmayla Devam Etti. Kongreyi Takip Eden Bir Yerel Gazete Muhabiri de Çıkan Olaylardan Nasibini Alarak Bir Partilinin Saldırısına Uğradı.

09.12.2007 19:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Manisa Merkez İlçe Olağan Kongresi olaylı geçti. İl Başkanı Vehbi Köse ile eski CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören arasındaki karşılıklı suçlamalarla başlayan gerginlik delegeler arasında yumruklaşmayla devam etti. Kongreyi takip eden bir yerel gazete muhabiri de çıkan olaylardan nasibini alarak bir partilinin saldırısına uğradı.

Belediye Kültür Sitesi Lale Salonu'nda yapılan kongreye CHP İzmir eski milletvekillerinden Ali Rıza Bodur, eski Manisa Milletvekili Hasan Ören, İl Başkanı Vehbi Köse, degeler ve partililer katıldı. Kongrenin divan başkanlığına Ali Rıza Bodur seçildi. Şimdiki başkan Hamza Kopal ile Cahit Kaplan'ın aday olduğu kongre gergin başladı. CHP Merkez İlçe Başkanı Hamza Kopal'ın yaptığı konuşmanın ardından divan başkanı Ali Rıza Bodur ile eski Manisa Milletvekili Hasan Ören arasında tartışma yaşandı. Israrla

konuşmak isteyen Ören, gerekli izin verildikten sonra kürsüye gelerek CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü'yü eleştiren bir konuşma yaptı. "Şahin Mengü neden kongrede yok?" diye tepki gösteren Hasan Ören, "Eskiden de kavgalar olurdu bu partide ancak sonra partililer kolkola girerdi. Şimdi erozyona uğradık. Ancak bu partinin artık değişmesi lazım. Değişmezsek 2009'daki yerel seçimlerde felaket yaşanır" dedi.

Bu sırada salonu terk eden CHP Kadın Kolları üyeleri, mevcut yönetimin partiyi meyhaneye çevirdiğini iddia etti. Partili kadınlar, delege listesine alınmadıkları gerekçesiyle yönetime de tepki gösterdi.

Daha sonra CHP Manisa İl Başkanı Vehbi Köse söz istedi. Ören'in ardından kürsüye gelen CHP İl Başkanı Vehbi Köse, Hasan Ören'i demagoji yapmakla suçladı. Ören'in zaman zaman yerinden kalkarak itiraz etmesi üzerine ikili arasında tartışma başladı. Vehbi Köse, Hasan Ören'e, "Sen yalancısın, dünyanın en yalancı adamısın" diye tepki gösterdi. Bu sırada bazı partililer arasında gerginlik yaşandı. Saruhanlı teşkilatından üyelerin bulunduğu kısımda başlayan tartışma kavgaya dönüştü. Yumrukların konuştuğu

salonda, bir partilinin pet şişe fırlatmasıyla gerginlik iyice tırmandı. Kavgayı diğer partililer güçlükle önledi. Kavga esnasında kürsüde bulunan İl Başkanı Vehbi Köse, sık sık "sakin olun" çağrısında bulundu. Bu arada çıkan olaylar kongreyi takip eden basın mensuplarına da sıçradı. Bir yerel gazete muhabiri, çıkan kavgayı görüntülemeye çalışırken bir partilinin saldırısına uğradı. Karşılıklı itişmeler sonrası partili, görevliler tarafından salondan çıkarıldı.

Vehbi Köse'nin konuşmasını tamamlamasının ardından eski CHP İl Sekreteri Ahmet Çiftçi bir konuşma yaptı. Çiftçi, 288 delege belirlenirken haksızlık edildiğini, ayrıca toplam 400 delege belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmalardan sonra seçimlere geçildi. Ancak bazı üyelerin iki adayın listesinde bulunması üzerine divan başkanı Ali Rıza Bodur, söz konusu isimlerin tek listede yer alabileceğini söyledi. Buna itirazlar olunca özellikle divan üyeleriyle partililer arasında bağrışmalar yaşandı. Tartışmalar nedeniyle oylamaya geçilemedi. Bazı partililer divanın bulunduğu platformdan güçlükle uzaklaştırıldı.

Yoğun tartışmaların ardından taraflar arasında uzlaşma sağlanınca seçimlere geçildi. 288 delegeden 197'si oy kullandı. Seçimlerde 154 oy alan mevcut başkan Hamza Kopal kongrenin galibi oldu. Diğer aday Cahit Kaplan ise 52 oy alabildi.

(MY-ÖA-HO-Y)

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel CHP'nin Manisa Kongresinde Yumruklar Konuştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram göreve başladı
  04 Nis Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram göreve başladı

  31 Mart yerel seçimlerinde Doğanşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Bayram mazbatasını alarak göreve başladı. Bayram, devir teslim töreni sonrası görevine başladığını açıkladı.

 • Ardahan'da Seçim Sonuçlarına İtiraz
  04 Nis Ardahan'da Seçim Sonuçlarına İtiraz

  Ardahan'da CHP'li Faruk Demir'in seçimi kazandığı ancak AK Partili Yunus Baydar'ın seçim sonuçlarına itiraz ettiği bildirildi.

 • İYİ Parti'deki istifaların perde arkası! İlk rakibi belli oldu
  04 Nis İYİ Parti'deki istifaların perde arkası! İlk rakibi belli oldu

  31 Mart yerel seçim sonuçlarına göre yüzde 3.77'lik oy oranıyla 6. olan İYİ Parti'de peş peşe yaşanan istifalar dikkat çekerken Akşener'in karşısına çıkacak ilk aday da belli oldu. Partinin Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz, olağanüstü kurultayda aday olacağını duyurdu. Partideki son istifalarda kongre vurgusu öne çıkarken Akşener'in parti liderliğinde ısrar edeceği öne sürülüyor.

 • Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca Göreve Başladı
  04 Nis Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca Göreve Başladı

  31 Mart Yerel seçimlerinde Altınova Belediye Başkanlığını kazanan Yasemin Fazlaca, mazbatasını alarak görevine başladı. Fazlaca, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Altınova'ya hizmet etmek için gece gündüz çalışacaklarını belirtti.

 • İstanbul'da yerel seçimlerde itiraz süreci devam ediyor
  04 Nis İstanbul'da yerel seçimlerde itiraz süreci devam ediyor

  İstanbul'da yerel seçimlerle ilgili itiraz süreci devam ederken, CHP adaylarının önde bitirdiği Gaziosmanpaşa ve Beykoz'da yeniden sayım süreci başladı. AKP'nin itirazı sonucu Beykoz'da yeniden sayım başlarken, CHP de Arnavutköy, Ümraniye ve Fatih ilçeleri için İl Seçim Kurulu'na başvuru yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu'na giderek, 'Gaziosmanpaşa'da sandıktan çıkan iradenin masa başında değiştirilmesine izin vermeyiz' dedi.

 • Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç Göreve Başladı
  04 Nis Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç Göreve Başladı

  Yerel seçimlerde seçilen Koray Kıraç, mazbatasını aldıktan sonra görevine başladı. Devir teslim töreni gerçekleştirildi.

 • Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, eser ve hizmet belediyeciliğini sürdürecek
  04 Nis Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, eser ve hizmet belediyeciliğini sürdürecek

  Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, mazbatasını alarak ilçede eser ve hizmet belediyeciliğini devam ettireceklerini belirtti. Sandıkçı, Canik halkıyla birlikte çalışarak ilçeye değer katacak projeleri hayata geçireceklerini vurguladı.

 • Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Göreve Başladı
  04 Nis Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Göreve Başladı

  Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, seçimlerin ardından mazbatasını alarak resmi olarak göreve başladı. Tuncer, Mezitli'yi daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için çalışacaklarını belirtti.

 • YSK Başkanı Ahmet Yener: İtirazlar bugün görüşülecek
  04 Nis YSK Başkanı Ahmet Yener: İtirazlar bugün görüşülecek

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, itirazların bugün kurulda görüşüleceğini ve Van Büyükşehir Belediyesi seçimine ilişkin alınan kararın da bugün yazılacağını söyledi. Türkiye geçen hafta sonu yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Seçimin ardından yurt genelinde bazı noktalarda seçime itirazlar yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, seçim sonuçlarına yapılan itirazları bugün kurulda görüşeceklerini ifade etti. Van seçimlerinde YSK tarafından verilen son karara ilişkin de konuşan Yener, 'Van ile ilgili verilen karar bugün yazılacak' açıklamasında bulundu. - ANKARA

 • Hatay'da Kadın Aday 5 Erkek Rakibine Karşı 300 Oy Farkla Muhtar Seçildi
  04 Nis Hatay'da Kadın Aday 5 Erkek Rakibine Karşı 300 Oy Farkla Muhtar Seçildi

  Hatay'da yaşayan Hilda Cöcen Koku, yerel seçimlerde 5 erkek rakibine karşı verdiği kıyasıya mücadeleyi en yakın rakibine 300 oy fark atarak 1. sırada bitirdi. Pirireis Mahallesi'nde seçilen ilk kadın muhtar oldu.

 • Erzurum'da Tortum ve Uzundere ilçelerinde turizm projeleri masaya yatırıldı
  04 Nis Erzurum'da Tortum ve Uzundere ilçelerinde turizm projeleri masaya yatırıldı

  Erzurum'un turizm açısından önemli merkezlerinden Tortum ve Uzundere ilçesindeki projeler, Vali Mustafa Çiftçi tarafından değerlendirildi. Tortum Kaymakamı Fatih Bayram, Vali Çiftçi'ye, 2025 Turizm Başkenti etkinlikleri kapsamında Tortum ve Uzundere vadilerinde doğa sporlarının canlandırılması için uygulanabilecek projeler hakkında bilgi verdi.

 • CHP MYK, yerel seçim sonrası ilk toplantısını yaptı: İlk gündem ekonomi
  04 Nis CHP MYK, yerel seçim sonrası ilk toplantısını yaptı: İlk gündem ekonomi

  CHP'nin 31 Mart Yerel Seçim zaferinin ardından ilk MYK toplantısında yeni dönem yol haritası belirlendi. Seçim sonuçları değerlendirildi ve sonuçlara itiraz edilen bölgelerdeki gelişmeler ele alındı. CHP kurmayları, öncelikli gündemin ekonomi olacağını ve 4 yıl boyunca sahada aktif çalışma yürütüleceğini belirtti.


Advertisement