Mevlana'yı Anma Haftası - Son Dakika

Mevlana'yı Anma Haftası

11.12.2014 13:44
Mevlana'yı Anma Haftası

Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nca Mevlana’yı Anma Haftası etkinlikleri kapsamında, biri merkez, 6 ilçede düzenlenecek etkinliklerin ilki Ceyhan’da yapıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'nca Mevlana'yı Anma Haftası etkinlikleri kapsamında, biri merkez, 6 ilçede düzenlenecek etkinliklerin ilki Ceyhan'da yapıldı.

Devlet Bahçeli Spor Tesisleri'nde gerçekleştirilen etkinliğe Adana Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü İsmail Taymaz, Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Mehmet Ali Arslan, Ceyhan Belediyesi Meclis Üyeleri ve bürokratları ile çok sayıda konuk katıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün selamlarını salonda bulunanlara ileten Mehmet Ali Arslan'dan sonra söz alan Adana Büyükşehir Belediyesi 1. Bölge Müdürü Ahmet Sevimli, Mevlana'nın öğretilerine insanlığın ihtiyacı olduğunu söyledi ve Hz. Mevlana'yı anlamanın önemine değindi.

Konuşmaların ardından Fatma Beyza Gündoğan'ın sunum ve şiir dinletisi, Yunus Çoban Tasavvuf Dinletisi, Konya Mevlevi Ekibi Sema Ekibi gösterisi sunuldu. Gösteriye Kayseri Erciyes Üniversitesi ve Haliç Üniversitesi'nden müzik hocaları enstrümanlarıyla eşlik etti.

Ceyhan'da yapılan etkinliğin ardından 11 Aralık 2014 Perşembe günü Pozantı'da, 12 Aralık 2014'te Sarıçam'da, 13 Aralık 2014'te Kozan'da, 14 Aralık 2014'te Karaisalı'da ve 15 Aralık 2014'te Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda anma törenleri gerçekleştirilecek. Etkinlikler saat 19.30'da başlayacak.

ŞEB-İ ARUS

Şeb-i Arus Mevlevilik'te 'Mevlana Celaleddin Rumi'nin öldürüldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi, bu geceyi Rabbine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak adlandırır. Rumi'nin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında "Şeb-i Arus" olarak da anılmaktadır. - ADANA

YORUMLAR
500
CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Iraklının aldığı mezar yerlerini iptal ettirdim CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Iraklının aldığı mezar yerlerini iptal ettirdim ABD Başkanı Biden'dan Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımına resmi onay ABD Başkanı Biden'dan Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımına resmi onay Fenerbahçe'den ayrılan Jose Sosa futbola başladığı kulübe döndü Fenerbahçe'den ayrılan Jose Sosa futbola başladığı kulübe döndü
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Mevlana'yı Anma Haftası - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement
Haberi Paylaş