Pku ve Çölyak Hastalıkları İçin Yürüyor - Son Dakika
Yerel

Pku ve Çölyak Hastalıkları İçin Yürüyor

Pku ve Çölyak Hastalıkları İçin Yürüyor

Fenilketonüri (PKU) ve çölyak hastalıklarına dikkati çekmek için Kocaeli'nden İzmir'e yürüyüşe başlayan Hakan Pekzorlu, Yalova'ya ulaştı.

11.08.2014 15:58

Fenilketonüri (PKU) ve çölyak hastalıklarına dikkati çekmek için Kocaeli'nden İzmir'e yürüyüşe başlayan Hakan Pekzorlu , Yalova'ya ulaştı.

Hakan Pekzorlu, yürüyerek geldiği Yalova'da Yeni Yaşam Engelliler Derneği'ni ziyaret etti. Pekzorlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, her gün 20 ile 25 kilometre arasında yol kat etmeyi hedeflediğini söyledi. Geçtiğimiz Cumartesi günü yola çıktığını belirten Pekzorlu, "Sağlığım ve hava şartları el verirse 3 haftada İzmir'e varmayı öngörüyorum. Bursa ve Manisa'da yine çölyak ve PKU Dernekleri bir karşılama yapacak. İzmir zaten varış noktamız. Orada da güzel bir karşılama olacak. Türkiye'de çapında ses getirmek istiyoruz. Bu rahatsızlığa karşı bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Çoğu insan bunu bilmiyor" diye konuştu.

PKU ve çölyak hastalığına sahip insanların her şeyi yiyemediğini dile getiren Pekzorlu, "Çölyaklıların ömür boyu diyet yapması gerekiyor. PKU'luların işi daha zor. Onlar süt ve süt ürünleri tüketemiyorlar. Ömür boyu diyetlerine uymaları gerekiyor. Tükettikleri ürünler de çok pahalı. İnsanlara faydalı olmak için böyle bir seyahat yapmayı planladım" ifadesini kıllandı.

Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneği Başkanı Murat Arslanhan ise "Bu hastalıkları toplumumuza duyurabilmek adına arkadaşımız bu yolculuğa çıkmış. Bu yolculuk bizleri sevindirdi. Çok güzel bir proje olmuş. Kendisini Yalova'da karşıladık. Hiçbir problem yaşamadan hedefine ulaşmasını istiyoruz. Kendisine hayırlı yolculuklar diliyoruz" dedi.

Pekzorlu, ziyaretin ardından yürüyüşüne devam etti. - Yalova

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Pku ve Çölyak Hastalıkları İçin Yürüyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement