Son dakika Alerji haberleri, Alerji son dakika, son dakika Alerji

Son Dakika Alerji Haberleri

 • Egzamadan Kaynaklı Uyku Problemi Yaşayan Çocuk, Kayseri Şehir Hastanesinde Tedaviyle Sağlığına Kavuştu
  14:39 Egzamadan Kaynaklı Uyku Problemi Yaşayan Çocuk, Kayseri Şehir Hastanesinde Tedaviyle Sağlığına Kavuştu

  Nevşehir'de 8 yaşından bu yana ağır egzamadan kaynaklı vücudunu saran yaralar ve kaşıntı nedeniyle ciddi uyku problemi yaşayan Batuhan Akbal, immün yetmezliği ön teşhisi konulan Kayseri Şehir Hastanesinde uygulanan tedaviyle sağlığına kavuştu. Batuhan'ın bağışıklığının da zayıf olduğunu öğrenen ailesi, tedavi için Kayseri Şehir Hastanesine başvurdu. Çocuk İmmünoloji ve Alerji Uzmanı Doç. Dr. Murat Cansever'in uyguladığı tedavilerle yaralarından kurtulan Batuhan, artık rahat uyuyabiliyor ve yaşam kalitesi yükseldi.

 • Akraba evlilikleri balon çocuk hastalığının en önemli nedeni
  11:11 Akraba evlilikleri balon çocuk hastalığının en önemli nedeni

  Halk arasında "balon çocuk" hastalığı olarak da anılan, özellikle bebeklerde ciddi hayati riske, geçmeyen enfeksiyonlara yol açan kalıtsal bağışıklık sistemi yetersizliğinin (ağır kombine immün yetmezlik) en önemli nedenini akraba evlilikleri oluşturuyor.

 • Devlet hastanesi ilaçları bakkal dükkanından çıktı
  29 Şub Devlet hastanesi ilaçları bakkal dükkanından çıktı

  Adana'da polis tarafından düzenlenen operasyonda, çoğunluğu kanser tedavisinde kullanılan 35 bin 206 kutu ilaç ele geçirildi. İlaçların usulsüz yollarla temin edildiği ve yurt içi ve dışında satıldığı belirlendi. İlaçların önemli bir bölümünün farklı devlet hastanelerine ait olduğu tespit edildi. İlaçları temin eden Erdal B. ve eşi Hicran B. gözaltına alındı fakat daha sonra adli kontrol kararı ile serbest bırakıldılar.

 • Robot süpürge seçiminde ilk 11 kriter!
  29 Şub Robot süpürge seçiminde ilk 11 kriter!

  Robot süpürge alırken aranacak 11 özellik neler? Seçim yaparken nelere dikkat etmeliyiz? İşte tüm detaylar...

 • Adana'da Kanser İlaçlarını Bakkal Görünümlü Depoda Satan Çift Gözaltına Alındı
  29 Şub Adana'da Kanser İlaçlarını Bakkal Görünümlü Depoda Satan Çift Gözaltına Alındı

  Adana'da bir karı koca, temin ettikleri kanser ilaçlarını bakkal dükkanı görünümlü depoda satarken polis tarafından yakalandı. İlaçların yurt dışına satıldığı tespit edildi ve operasyonda 35 bin 206 kutu ilaç ele geçirildi. Şüpheliler serbest bırakıldı.

 • Adana'da hastalara ait ilaçları kullanılmış gibi göstererek satan çift gözaltına alındı
  29 Şub Adana'da hastalara ait ilaçları kullanılmış gibi göstererek satan çift gözaltına alındı

  Adana'da, hastalara ait ilaçları kullanılmış gibi göstererek yurt içinde ve dışında satan bir çift, polis tarafından gözaltına alındı. Yapılan aramalarda, faturasız ve başkası adına reçete edilmiş 35 bin 206 kutu ilaç ele geçirildi. Şüpheliler, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Diyaliz merkezinde engelli kadına yumruk iddiası
  26 Şub Diyaliz merkezinde engelli kadına yumruk iddiası

  Antalya'da zihinsel engelli bir kadın, diyaliz merkezinde sol gözüne atılan yumrukla yaralandığını iddia etti. Ablası sağlık raporu alarak suç duyurusunda bulundu. Diyaliz merkezi ise olayın kendilerinde yaşanmadığını ve güvenlik kamerası görüntüleriyle bunu ispatlayacaklarını belirtti.

 • Antalya'da Zihinsel Engelli Kadın Diyaliz Merkezinde Yaralandı
  26 Şub Antalya'da Zihinsel Engelli Kadın Diyaliz Merkezinde Yaralandı

  Antalya'da zihinsel engelli bir kadın, diyalize gittiği merkezde sol gözüne atılan yumrukla yaralandığını iddia etti. Yumruğun şiddetiyle yere düşen kadının sağ ve sol kolunda morarma meydana geldi. Ablası, durumun iyi olmadığını belirterek suç duyurusunda bulundu. Diyaliz merkezi ise olayın kendilerinde yaşanmadığını ve güvenlik kamerası görüntüleriyle bunu ispatlayacaklarını açıkladı.

 • Gluten Hassasiyeti Migren Ataklarını Tetikleyebilir
  11 Şub Gluten Hassasiyeti Migren Ataklarını Tetikleyebilir

  Avrupa Tıp Uzmanları Birliği Nadir ve Tanısız Hastalıklar Komisyonu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Ceylaner, gluten hassasiyetinin bazı kişilerde migren ataklarını tetikleyebildiğini ve gluten kesildiğinde şikayetlerin azaldığını bildirdi. Gluten hassasiyeti kaynaklı migrenin tespiti için ayırt edici testlerin yapılması gerektiğini vurgulayan Ceylaner, migrenin sebebinin anlaşılması gerektiğini belirtti. Gluten hassasiyeti ile çölyak hastalığının birbirine karıştırıldığını ifade eden Ceylaner, gluten hassasiyetinin gebelik kayıpları, migren, alerji, cilt hassasiyeti gibi birçok rahatsızlıktaki etkisinin rehberde paylaşıldığını söyledi.

 • Tütün Kullanımı ve Dumana Maruz Kalmanın Çocuklarda Astım ve Alerji Riskini Artırdığı Belirtildi
  09 Şub Tütün Kullanımı ve Dumana Maruz Kalmanın Çocuklarda Astım ve Alerji Riskini Artırdığı Belirtildi

  Kanser ve kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın gelişiminden sorumlu olan tütün kullanımı ve dumana maruz kalmanın, özellikle çocuklarda astım ve alerji riskini 2-4 kat arasında artırdığı belirtildi. Tütün kullanımının ve dolaylı etkilenimin, hava yolunda aşırı duyarlılığa yol açtığına işaret eden uzmanlar, tütün kullanımı ve dumana maruziyetin hem hastalıkların gelişiminde hem de mevcut hastalıkların alevlenmesine zemin hazırladığı uyarısında bulundu.

 • Çocukların TikTok ve YouTube Videoları Yüzünden Kullandıkları Kremler Ciltlerine Zarar Verebilir
  27 Oca Çocukların TikTok ve YouTube Videoları Yüzünden Kullandıkları Kremler Ciltlerine Zarar Verebilir

  Uzmanlar, çocukların TikTok ve YouTube’da izledikleri videolar yüzünden kullandıkları kremlerin ciltlerinde geri dönülemez etkiler yaratabileceğine dair uyarıda bulunuyor. İngiliz Dermatologlar Birliği, çocukların bu ürünleri kullanmasının ciddi cilt sorunlarına yol açabileceğini vurguluyor. Bazı çocuklar, yetişkinlerin kullanması gereken kimyasal peeling benzeri zararlı maddeler içeren lüks cilt ürünlerini talep ediyor. Bu durum alerji ve egzamaların oluşmasına neden olabilir. Aileler, çocuklarının cilt ürünlerine olan ilgisinden ve sosyal medya ünlülerinin etkisinden endişe duyuyor.

 • Çocukların TikTok ve YouTube Videoları Yüzünden Kullandıkları Kremler Ciltlerine Zarar Verebilir
  27 Oca Çocukların TikTok ve YouTube Videoları Yüzünden Kullandıkları Kremler Ciltlerine Zarar Verebilir

  Uzmanlar, çocukların TikTok ve YouTube’da izledikleri videolar yüzünden kullandıkları kremlerin ciltlerinde geri dönülemez etkiler yaratabileceğine dair uyarıda bulunuyor. İngiliz Dermatologlar Birliği, çocukların bu ürünleri kullanmasının ciddi cilt sorunlarına yol açabileceğini vurguluyor. Bazı çocuklar, yetişkinlerin kullanması gereken kimyasal peeling benzeri zararlı maddeler içeren lüks cilt ürünlerini talep ediyor. Bu durum alerji ve egzamaların oluşmasına neden olabilir. Aileler, çocuklarının cilt ürünlerine olan ilgisinden ve sosyal medya ünlülerinin etkisinden endişe duyuyor.

 • Kuşadası'nda hastaneden taburcu olan genç hayatını kaybetti
  25 Oca Kuşadası'nda hastaneden taburcu olan genç hayatını kaybetti

  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde iki gün üst üste hastaneye başvuran ve reçete yazılarak taburcu edilen 23 yaşındaki genç, evine döndükten sonra hayatını kaybetti. Cumhuriyet Savcısı, şüpheli bulduğu ölüm olayıyla ilgili soruşturma başlattı.

 • SGK'nın karşıladığı ilaçlarda hastalar yüksek fiyat farkı ödüyor
  24 Oca SGK'nın karşıladığı ilaçlarda hastalar yüksek fiyat farkı ödüyor

  Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bedeli ödenen ilaçlarda hastaların yüksek fiyat farkı ödemek zorunda kaldığını belirtti. Antibiyotikler, kanser ilaçları, ağrı kesiciler, tansiyon ilaçları gibi birçok ilaçta fiyat farkı çıktığını vurgulayan Üney, hastaların ilaca erişiminde sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

 • Anne Sütü Alternatiflerinin Pazarlanması Tartışılıyor
  22 Oca Anne Sütü Alternatiflerinin Pazarlanması Tartışılıyor

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), anne sütü alternatiflerinin istismar derecesinde pazarlanmasına karşı kampanya başlattı. WHO, bebeklerin altı aylık olana dek sadece anne sütüyle beslenmesini tavsiye ediyor. Ancak mama endüstrisi bu kampanyaya karşı çıkıyor. Sosyal medyada yapılan reklamların anne kararlarını etkilediği belirtiliyor. DSÖ, hükümetlere bu tür pazarlamaları denetlemesi tavsiyesinde bulunuyor.

 • Pürmüz Kullanımı İnsan Sağlığına Zararlı Olabilir
  21 Oca Pürmüz Kullanımı İnsan Sağlığına Zararlı Olabilir

  Restoran ve kafelerde sıkça kullanılan pürmüzün, yiyeceklerde karamelizasyon elde edilirken ortaya çıkan akrolein maddesi nedeniyle insan sağlığına zararlı olabileceği belirtiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, akroleinin fazla tüketilmesinin ağız ve boğazda yanmalara, yaralara ve akciğer sorunlarına yol açabileceğini ifade ediyor. Uzmanlar, doğal yöntemlerle pişirilen yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

 • Pürmüz Kullanımı İnsan Sağlığına Zararlı Olabilir
  21 Oca Pürmüz Kullanımı İnsan Sağlığına Zararlı Olabilir

  Restoran ve kafelerde sıkça kullanılan pürmüzün yiyeceklerde kullanılması insan sağlığına zararlı olabilir. Pürmüzle karamelizasyon elde edilirken ortaya çıkan akrolein maddesi fazla tüketildiğinde ağız ve boğazda yanmalara, yaralara ve akciğer sorunlarına neden olabilir. Uzmanlar doğal pişirme yöntemlerinin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından Kış Aylarında Gribal Enfeksiyonlara Karşı Önlemler
  17 Oca Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından Kış Aylarında Gribal Enfeksiyonlara Karşı Önlemler

  Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, kış aylarında yaygın seyreden gribal enfeksiyonların önlenmesi için anne ve babalara tavsiyelerde bulundu. Öneriler arasında el hijyeni, aşılama, sıcak soğuk dengesine dikkat etme, sigara içilmemesi gibi önlemler yer alıyor. Ayrıca, çocukların yeterli su tüketmesi ve dinlenmesi de enfeksiyon süresini kısaltmada etkili olabilir.

 • Tüm Eczacı İşverenler Sendikası: 'Eşdeğer İlaçların Birbirlerinin Yerine Kullanılmasında Hiçbir Sakınca Yoktur'
  15 Oca Tüm Eczacı İşverenler Sendikası: "Eşdeğer İlaçların Birbirlerinin Yerine Kullanılmasında Hiçbir Sakınca Yoktur"

  Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), eşdeğer ilaçların birbirlerinin yerine kullanılmasında sakınca olmadığını belirtti. Ülkemizde satılan ilaçların %45'i eşdeğer ilaçlardır ve bu ilaçlar güvenle kullanılmaktadır. Muadil ilaçların yan sanayi ya da ikinci kalite ilaçlar olmadığı vurgulandı. Eczanelerden eşdeğer ilaç olarak yanlış ilaç tedarik edilmesinin mümkün olmadığı ifade edildi.

 • Pankreas kanseriyle mücadele eden Tanyeli, canlı yayında gözyaşlarına hakim olamadı
  13 Oca Pankreas kanseriyle mücadele eden Tanyeli, canlı yayında gözyaşlarına hakim olamadı

  Uzun süredir pankreas kanseriyle mücadele eden Tanyeli, katıldığı canlı yayında gözyaşlarına hakim olamadı. 49 kiloya kadar düşen sanatçı, "Can pazarındayım, negatif şeyleri dile getirmiyorum" ifadelerini kullandı.

 • Kuaförlerde Mesleksel Alerjik Hastalıkların Değerlendirilmesi Projesi Tamamlandı
  11 Oca Kuaförlerde Mesleksel Alerjik Hastalıkların Değerlendirilmesi Projesi Tamamlandı

  ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) ile Ankara Üniversitesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bilim Dalları ortak projesi olarak 2021 yılında başlayan, 'kuaförlerde mesleksel alerjik hastalıkların değerlendirilmesi' projesi tamamlandı. Proje araştırmacılarından ERÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnsu Yılmaz, kuaförlerin solunumsal ve cilt hastalıkları açısından risk grubunda olduğunu belirtti. Proje sonucunda kuaförlerde en sık görülen hastalığın egzema olduğu ve kimyasallara maruziyetin önemli bir etken olduğu ortaya çıktı.

 • Kuaförlerde Mesleksel Alerjik Hastalıkların Değerlendirilmesi Projesi Tamamlandı
  11 Oca Kuaförlerde Mesleksel Alerjik Hastalıkların Değerlendirilmesi Projesi Tamamlandı

  ERCİYES Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nin ortak projesi olan 'kuaförlerde mesleksel alerjik hastalıkların değerlendirilmesi' projesi tamamlandı. Proje sonucunda, kuaförlerin solunumsal ve cilt hastalıkları açısından risk grubunda olduğu belirlendi. Kuaförlerde en sık görülen hastalık egzema olarak tespit edildi. Ayrıca, kuaförlerin kimyasallara maruz kalma oranı ve eldiven kullanımının da hastalıklara etkisi olduğu vurgulandı.

 • Skandal üstüne skandal! Suudi yetkililer, takımlarımızın soyunma odasına polis yığdı
  29 Ara Skandal üstüne skandal! Suudi yetkililer, takımlarımızın soyunma odasına polis yığdı

  Suudi Arabistan hükümeti, Süper Kupa finalinde mücadele edecek Galatasaray ve Fenerbahçe'nin Atatürk tişörtü ve pankartıyla sahaya çıkmasına izin vermedi. Bu durumu engellemek için takımların soyunma odasının önüne de polis yerleştirildi. Atatürk'ün siyasi bir mesaj olabileceğini savunan yetkililer, bu düşüncesini son ana kadar devam ettirdi. Bu skandal karşısında iki takım da sahaya çıkmadı ve dev final iptal oldu.

 • Uzmanlar, soğuk algınlığı belirtilerine karşı kullanılan ilaçlara dikkat çekiyor
  29 Ara Uzmanlar, soğuk algınlığı belirtilerine karşı kullanılan ilaçlara dikkat çekiyor

  Viral enfeksiyonların arttığı son günlerde soğuk algınlığı belirtilerine karşı tavsiye ve ikram ile kullanılan ilaçlara karşı uzmanlar uyarıyor.

 • Uzmanlar, soğuk algınlığına karşı kullanılan ilaçlara dikkat çekiyor
  29 Ara Uzmanlar, soğuk algınlığına karşı kullanılan ilaçlara dikkat çekiyor

  Viral enfeksiyonların arttığı son günlerde soğuk algınlığı belirtilerine karşı tavsiye ve ikram ile kullanılan ilaçlara karşı uzmanlar uyarıyor.

 • Uzmanlar, soğuk algınlığına karşı kullanılan ilaçlara dikkat çekiyor
  29 Ara Uzmanlar, soğuk algınlığına karşı kullanılan ilaçlara dikkat çekiyor

  Viral enfeksiyonların arttığı son günlerde soğuk algınlığı belirtilerine karşı tavsiye ve ikram ile kullanılan ilaçlara karşı uzmanlar uyarıyor.

 • Sandık Kokusu 4. Bölüm: Atilla ve Karsu Hastaneye Gider
  27 Ara Sandık Kokusu 4. Bölüm: Atilla ve Karsu Hastaneye Gider

  Atilla'nın eli yaralandığı baskında, Karsu ile karşılaşır ve birlikte hastaneye giderler. Karsu çocukları okula yazdırırken masrafların fazla olması sorun yaratır. Filiz ucuz estetikçiye gidince alerji olur ve hastaneye götürülür. Karsu, evdekilere çalışacağını açıklar. Atilla, Filizler'in evine girer ve dolaba saklanır, Karsu onunla karşılaşır.

 • Evcil Hayvan Alerjisi Olan Öğrenci, Veterinerlik Yaparak Alerjisini Yendi
  16 Ara Evcil Hayvan Alerjisi Olan Öğrenci, Veterinerlik Yaparak Alerjisini Yendi

  Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde öğrenim gören Seda Horum Mete, evcil hayvan alerjisi nedeniyle doktorların veterinerlik yapmamasını önermesine rağmen 5 yıl süren aşı tedavisiyle alerjisini yenerek veteriner olarak çalışmaya devam etti.

 • Hapşırığı Tutma Girişimi Boğaz Yırtılmasına Yol Açabilir
  14 Ara Hapşırığı Tutma Girişimi Boğaz Yırtılmasına Yol Açabilir

  İskoçya'da bir adamın hapşırığını tutmaya çalışırken boğazında bir yırtık oluşması üzerine doktorlar uyarıda bulundu. Hapşırma sırasında ağız ve burun kapatılırsa üst solunum yollarındaki basıncın artabileceği ve ciddi yaralanmalara yol açabileceği belirtildi. Hastanın yırtık, gözlem ve ilaç tedavisiyle iyileşti.

 • Gaziemir'de Sindirim Sistemi Sağlığı Ele Alındı
  12 Ara Gaziemir'de Sindirim Sistemi Sağlığı Ele Alındı

  Gaziemir Belediyesi ve Sağlıklı Yaşıyoruz Platformu iş birliğinde düzenlenen “Sağlıklı Yaş Alma” buluşmalarının ikincisinde “sindirim sistemi sağlığı” konusunda bilgiler paylaşan doktorlar, yurttaşlardan gelen soruları da cevapladı.

 • Burun Kanamalarının Altında Yatan Faktörler Açıklandı
  24 Kas Burun Kanamalarının Altında Yatan Faktörler Açıklandı

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları bölümünden Doç. Dr. Hasan Demirhan, burun kanamalarının altında yatan faktörlere dikkat çekti. Yaş, cinsiyet ve mevsimlerin kanama dönemlerinde etkili olduğunu belirten Demirhan, burun kanamasının hava şartlarına, alerjiye ve bazı ilaçlara bağlı olarak değişebileceğini söyledi.

 • Koruyucu İçeren Gıdalar Besin Alerjisi Riskini Artırıyor
  20 Kas Koruyucu İçeren Gıdalar Besin Alerjisi Riskini Artırıyor

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, koruyucu içeren gıdaların tüketimi besin alerjisi riskini artırıyor. Son 30 yılda besin alerjisi görülme sıklığı yaklaşık 3 kat arttı. Besin alerjisi sıklığının artmasının sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte, işlenmiş gıdaların tüketimi ve Batı tipi yaşam tarzının etkili olduğu düşünülüyor.

 • 17 Kasım Dünya Prematüre Günü'nde Bayındır Söğütözü Hastanesi'nde etkinlik düzenlendi
  18 Kas 17 Kasım Dünya Prematüre Günü'nde Bayındır Söğütözü Hastanesi'nde etkinlik düzenlendi

  17 Kasım Dünya Prematüre Günü dolayısıyla Bayındır Söğütözü Hastanesi'nde prematüre bebekler ve aileleri ile bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte prematüre bebeklerin bakımı ve önemi üzerine konuşmalar yapıldı.

 • Esenler'de sahipli köpeği lüks cipe bindirerek çaldılar... O anlar kamerada
  08 Kas Esenler'de sahipli köpeği lüks cipe bindirerek çaldılar... O anlar kamerada

  Esenler'de sahipli köpeği lüks cipe bindirerek çaldılar.

 • Esenler'de sahipli köpeği lüks cipe bindirerek çaldılar
  08 Kas Esenler'de sahipli köpeği lüks cipe bindirerek çaldılar

  Esenler'de şüpheli şahıslar, 6 yaşında eğitimli bir köpek olan Ares'i lüks cipe bindirerek çaldı.

 • Çocuklarda alerjinin kontrol altına alınabilmesinde en büyük görev ailelere düşüyor
  06 Kas Çocuklarda alerjinin kontrol altına alınabilmesinde en büyük görev ailelere düşüyor

  Bayındır Söğütözü Hastanesi Pediatri ve Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Müge Toyran, alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasında kişilerin genetik yapılarıyla gelen bir kalıtımsal yatkınlığın söz konusu olduğunu söyledi.

 • Uyuz Hastalığındaki Artış Uzmanları Uyarıyor
  04 Kas Uyuz Hastalığındaki Artış Uzmanları Uyarıyor

  Özel Eskişehir Anadolu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Olcay Korkmazel, son zamanlarda artan uyuz vakalarının epidemiyi andırdığını belirtti. Uyuz hastalığının kişi ve eşya temasıyla bulaştığını vurgulayan Korkmazel, temizliğe önem verilmesi gerektiğini söyledi.

 • İyi Parti'nin Altıncı Kuruluş Yıldönümü... Akşener: Hem 2024'te Başarı Sağlamayı Hem de 2028'e Uzanan Bir Büyük Toplumsal Değişim Rüzgarını Sadece ve...
  28 Eki İyi Parti'nin Altıncı Kuruluş Yıldönümü... Akşener: Hem 2024'te Başarı Sağlamayı Hem de 2028'e Uzanan Bir Büyük Toplumsal Değişim Rüzgarını Sadece ve...

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partinin altıncı kuruluş yıldönümünde “Demokratik Milli Yükseliş Beyannamesi’ni” açıkladı. Akşener, “Ülkemizin bugün içinde bulunduğu durum düpedüz bir demokrasi krizidir. Yeni bir düzen kurulmadan da bu krizin aşılması mümkün değildir. İşte biz, o yeni düzene giden yolu açıyoruz. Bu yeni yolun ilk adımı olarak da aynı hataları tekrarlayarak yeni sonuçlar beklemenin beyhude olduğunun bilinciyle önümüzdeki seçimlere, hür ve müstakil olarak tek başımıza giriyoruz. Hem 2024’te başarı sağlamayı hem de 2028’e uzanan bir büyük toplumsal değişim rüzgarını sadece ve sadece milletimizle birlikte oluşturmak için yola çıkıyoruz” dedi.

 • İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'den, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki Açıklaması
  28 Eki İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'den, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki Açıklaması

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Katil Netanyahu'nun yanında duranlar, dünyanın bütün devletleri, dünyanın demokrasi şampiyonları derhal bu haksızlığa, derhal bu soykırıma, derhal bu zalimliğe, derhal bu mezalime son verin.

 • Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan'dan Cumhuriyet'in 100. yılı için kutlama mesajı
  28 Eki Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan'dan Cumhuriyet'in 100. yılı için kutlama mesajı

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Cumhuriyet'imizin 100. yılına ulaşmanın sevincini, gururunu yaşarken; inanıyoruz ki ezeli değerlerimiz, Cumhuriyet'in kurucu kadrolarından devraldığımız emanetimiz her daim emin ellerde yaşatılacak, Cumhuriyet'in ikinci yüzyılı Türk asrı olacaktır" dedi.

 • PROF. DR. KUTLUBAY'DAN SAHTE SAÇ BOYASI UYARISI
  19 Eki PROF. DR. KUTLUBAY'DAN SAHTE SAÇ BOYASI UYARISI

  İSTANBUL'da ele geçirilen binlerce sahte saç boyasıyla ilgili uyarıda bulunan Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, "Merdiven altı yerlerden bu tarz ürünleri almamaları lazım.

 • ABD'nin Kılıçdaroğlu'nu yönetebilme iddiası
  15 Eki ABD'nin Kılıçdaroğlu'nu yönetebilme iddiası

  Bitlis Eren Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ABD'nin, Kılıçdaroğlu'nun başkan olabileceği bir siyasal düzeni kolaylıkla yönetebileceğini iddia etti. Palabıyık, Kılıçdaroğlu'nun ABD destekli bir lider olarak Filistin'in karşısında konumlanabileceğini belirtti. Ayrıca Palabıyık, Kılıçdaroğlu'nun Türkiye için bir beka sorunu olduğunu savunarak, FETÖ ile ilişkili kişilere görev vereceğini söylemesi durumunda Türkiye'nin İsrail'in yanında olabileceğini ifade etti.

 • Toplu yaşam alanları ve konutlarda tahtakurusu şikayetinde artış
  13 Eki Toplu yaşam alanları ve konutlarda tahtakurusu şikayetinde artış

  Toplu yaşam alanları ve konutlarda tahtakurusu şikayetinde artış Geceleri saklanıyorlar, insanın uyumasını bekleyip kanını emiyorlar Tahtakurusunda, en çok şikayet toplu yaşam alanları ve konutlardan gelmeye başladı Böcek Profesörü olarak bilinen Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.

 • Meral Akşener: İttifak sistemlerinin hiçbir faydası yok
  13 Eki Meral Akşener: İttifak sistemlerinin hiçbir faydası yok

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kahramanmaraş'ta yaptığı konuşmada, ittifak sistemlerinin ve Millet İttifakı'nın faydasının olmadığını belirtti. Akşener, önemli olanın milletin düşüncesi ve seçim sonuçlarına göre kendilerine verilen değer olduğunu vurguladı.

 • Akraba evliliği yapan çiftin 4. çocuğuna kök hücre nakli yapıldı
  11 Eki Akraba evliliği yapan çiftin 4. çocuğuna kök hücre nakli yapıldı

  KONYA'da akraba evliliği yapan, 2 çocuklarını bağışıklık ve böbrek yetmezliğinden kaybeden Yılmaz çiftinin 4'üncü çocukları Yaşar Göktuğ'a, göbek kordonundan alınan kanla primer immün (bağışıklık sistemi) yetmezliği tanısı konuldu. Bunun üzerine 3'üncü ve sağlıklı olan çocuk Rüveyda'dan yapılan kök hücre ile Yaşar Göktuğ, hayata tutundu.

 • Ece Seçkin, İdiyopatik Kronik Alerji Hastalığıyla Mücadelesini Anlattı
  09 Eki Ece Seçkin, İdiyopatik Kronik Alerji Hastalığıyla Mücadelesini Anlattı

  Ece Seçkin, Sabah TV'de yaptığı röportajda idiopatik kronik alerji hastalığıyla mücadelesini anlattı. Hastalığının teşhisinin zor olduğunu ve doğru tedaviyle iyileştiğini belirten Seçkin, uzun bir süreç geçirdiğini ve desteklerin kendisine iyi geldiğini söyledi.

 • Ürtiker Hastalarında Enjeksiyon Tedavisi Etkin Sonuç Veriyor
  01 Eki Ürtiker Hastalarında Enjeksiyon Tedavisi Etkin Sonuç Veriyor

  Halk arasında "kurdeşen" olarak bilinen ürtiker hastalığında, ilaçların yanı sıra her ay vücuda yapılan enjeksiyon tedavisiyle etkin sonuç alınabildiği belirtildi. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Doğan ve aynı fakülteden Çocuk Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Murat Şahiner, ürtiker tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

 • Kovid-19 Tanısı Konulan Kişilerde Ürtiker Riski Uyarısı
  30 Eyl Kovid-19 Tanısı Konulan Kişilerde Ürtiker Riski Uyarısı

  Kovid-19 tanısı konulan kişilerde, halk arasında kurdeşen olarak bilinen 'ürtiker' gelişme riskinin görülebildiği, deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlerin olması halinde hekime başvurulması gerektiği uyarısında bulunuldu.

 • Ürtiker Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
  30 Eyl Ürtiker Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, ürtiker hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ürtiker, ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık ile seyreden bir deri rahatsızlığıdır. Çocukluk çağında acil başvuruya yol açan en sık cilt rahatsızlığıdır. Ürtikerin nedenleri arasında enfeksiyonlar, ilaçlar ve gıdalar yer alır. Aşırı hava değişiminden kaçınılması önerilir.

 • Yalova GETAT Kliniği'nde 9 ayda 5 bin kişi tedavi gördü
  29 Eyl Yalova GETAT Kliniği'nde 9 ayda 5 bin kişi tedavi gördü

  Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde açılan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kliniği, 9 ayda 5 bin kişi tarafından tercih edildi. Klinikte sunulan çeşitli tedavi yöntemleriyle hastalar şifa buluyor.

 • Çocuklarda Alerjik Astım Teşhisi Kolaylaşıyor
  28 Eyl Çocuklarda Alerjik Astım Teşhisi Kolaylaşıyor

  Medical Point Gaziantep Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. M. Erkan Altuncu, çocuk hekimleri veya çocuk alerji uzmanlarının deri testleri ya da kan testleriyle alerjik astım teşhisini kolay bir şekilde yapabildiğini belirtti.

 • Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Uzun, Medical Point Gaziantep Hastanesi'ne katıldı
  25 Eyl Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Uzun, Medical Point Gaziantep Hastanesi'ne katıldı

  Medical Point Gaziantep Hastanesi, dermatoloji kadrosunu güçlendirmek için Uzm. Dr. Mehmet Uzun'u kadrosuna dahil etti. Uzun, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olup, Türkiye'nin çeşitli hastanelerinde görev yapmış ve birçok bilimsel araştırma ve yayına imza atmıştır. Uzun'un ilgi alanları arasında mantar, alerji, saç, deri, ter, tırnak, dil hastalıkları ve kozmetik sorunlar yer almaktadır. Dermatoloji kliniğinde uygulanan tedavi yöntemleri ise kriyoterapi, koter, dikişle ben ve kist alımı, kısmi tırnak çekimi, tırnak ipi uygulaması, botoks, dolgu, gençlik aşısı, somon DNA, PRP ve mezoterapi olarak sıralanmaktadır.

 • Eksun Gıda Genel Müdür Yardımcısı Yıldız'dan 'Tahıl Koridoru Anlaşması'na ilişkin değerlendirme Açıklaması
  20 Eyl Eksun Gıda Genel Müdür Yardımcısı Yıldız'dan "Tahıl Koridoru Anlaşması"na ilişkin değerlendirme Açıklaması

  Eksun Gıda Genel Müdür Yardımcısı Sabri Yıldız, Ukrayna'nın tahıl ürünlerinin güvenli şekilde dünya ülkelerine ulaştırılmasına sağlayan Tahıl Koridoru'nun daha önce Türkiye'nin aracılığıyla 3 defa açıldığını belirterek, "Şu anda ara verildi.

 • 'Besinleri doğru tüketerek bağışıklığı güçlendirmek mümkün'
  18 Eyl "Besinleri doğru tüketerek bağışıklığı güçlendirmek mümkün"

  Bağışıklık sisteminin vücudu tüm hastalıklara karşı koruyan önemli bir savunma mekanizması olduğunu belirten Diyetisyen Seda Nasuhbeyoğlu, "Besinlerin doğru şekilde ve birlikte tüketilmeleri, vücuttaki kullanılabilirliklerini artırarak bağışıklık sistemini destekler.

 • 'Rosacea, kişiye özel uygulanacak doğru tedavilerle kontrol altına alınabilir'
  18 Eyl "Rosacea, kişiye özel uygulanacak doğru tedavilerle kontrol altına alınabilir"

  Yüzde yoğun kızarıklıkla kendini gösteren ve zaman zaman alerji ya da farklı bir cilt hastalığı ile karıştırılabilen Rosacea (Gül hastalığı) yaygın ve kronik bir sorun. Semptomları etkili bir şekilde kontrol edebilmenin mümkün olabileceğini söyleyen Deri Hastalıkları Uzmanı Dr.

 • Türkiye'de Her Üç Çocuktan Birinde Görme Bozukluğu Var
  15 Eyl Türkiye'de Her Üç Çocuktan Birinde Görme Bozukluğu Var

  Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Pınar Alkaya, Türkiye'de her üç çocuktan birinde görme bozukluğu olduğunu ve bu durumun çocukların derslerindeki başarılarına doğrudan etki ettiğini belirtti. Ailelerin çocuklarının derslerdeki başarısızlığını öğrenme yeteneğinin düşüklüğüne bağladığını ancak asıl sorunun çocuğun iyi görememesi olduğunu vurgulayan Alkaya, göz bozukluğunun zamanında tedavi edilmezse ilerleyen yıllarda tedavisi daha güç olan bir göz tembelliği tablosu oluşabileceğini söyledi. Ailelerin çocuklarının gözlerini korumak için düzenli göz muayenesi yaptırmaları gerektiğini belirten Alkaya, ayrıca çocuklarda görülen belirtiler hakkında da bilgi verdi. Çocuklarda kırma kusurları, şaşılık ve göz tembelliğinin sık görülen problemler olduğunu ifade eden Alkaya, gözlük takmanın yaşının olmadığını ve gözlük kullanımının daha iyi görmek için olduğunu söyledi. Göz tembelliğinin önlenebilir bir görme kaybı olduğunu belirten Alkaya, tedavi için kapama ve ortoptik yöntemlerin kullanıldığını ve bilgisayar destekli nörovizyon tedavisi ile görme keskinliğinde artış sağlanabileceğini ifade etti. Ayrıca dijital ekranların göz yorgunluğunun ana kaynaklarından biri olduğunu belirten Alkaya, çocukların ekran karşısında geçirdikleri süreyi sınırlamaları gerektiğini ve gözlerini dinlendirmeleri gerektiğini söyledi.

 • İznik'te Astım ve Alerjili Çocuklar İçin Eğitim ve Spor Kampı Gerçekleştirildi
  12 Eyl İznik'te Astım ve Alerjili Çocuklar İçin Eğitim ve Spor Kampı Gerçekleştirildi

  Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri tarafından İznik'te astım ve alerjili çocuklar için eğitim ve spor kampı düzenlendi. Kamp boyunca çocuklara astım ve astım ilaçları konusunda eğitim verildi ve çeşitli spor etkinlikleri yapıldı. Ayrıca, İznik'in tarihi değerleri ve Çini Vakfı gezisiyle İznik Çinisi'nin yapım aşamaları da tanıtıldı. Kampı ziyaret eden birçok öğretim üyesi, astımlı çocuklarla zaman geçirerek sorularını cevapladı.

 • Astım ve Alerjili Çocuklar Eğitim ve Spor Kampı Başarıyla Gerçekleştirildi
  12 Eyl Astım ve Alerjili Çocuklar Eğitim ve Spor Kampı Başarıyla Gerçekleştirildi

  Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Nihat Sapan ve Doç. Dr. Şükrü Çekiç sorumluluğunda İznik DSİ Tesisleri'nde düzenlenen Astım ve Alerjili Çocuklar Eğitim ve Spor Kampı, 4-9 Eylül 2023 tarihleri arasında başarıyla gerçekleştirildi. Kampta astım hastası çocuklar eğitildi, otonomi geliştirildi ve spor aktiviteleri yapıldı. Kampta Bursa'dan ve çevre illerden gelen çocuklar yer aldı. Kampı ziyaret eden birçok öğretim üyesi ve uzman da çocuklara destek verdi. Kampın başarılı geçmesinde emeği geçenlere teşekkür edildi.

 • Küresel ısınma mevsimsel alerjileri artırıyor
  11 Eyl Küresel ısınma mevsimsel alerjileri artırıyor

  Toplumda her 3 kişiden birinin alerjisi olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Melahat Bekir Külah, "Küresel ısınma, kış aylarının sert geçmemesi, baharın daha erken gelmesi bahar alerjenlerine maruziyet süresini uzatmakta, artık ağaç veya ot olsun polen sezonu daha erken başlamakta ve daha...

 • Göz Taşlarına Dikkat: Göz Yüzeyine Zarar Verebilirler
  09 Eyl Göz Taşlarına Dikkat: Göz Yüzeyine Zarar Verebilirler

  Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Başak Bostancı, göz taşlarının genellikle zararlı olmasa da zamanla göz yüzeyine zarar verebileceğini belirtti. Göz taşlarının tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Bostancı, hastaların deneyimli bir göz hekimine başvurması gerektiğini söyledi.

 • Uzmanından uyarı: Uyuz hastasıyla yakın temas kurulmamalı
  08 Eyl Uzmanından uyarı: Uyuz hastasıyla yakın temas kurulmamalı

  DÜNYA Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 'ihmal edilmiş tropikal hastalık' olarak tanımladığı uyuz hastalığının görülme oranında artış yaşandı.

 • Erzurum'a 31 uzman hekim ataması yapıldı
  08 Eyl Erzurum'a 31 uzman hekim ataması yapıldı

  AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, yapılan görüşmeler sonucu Erzurum'a bir çocuk hematoloji uzmanı olmak üzere 31 uzman hekim ve 173 pratisyen hekim ataması yapıldığını belirtti.

 • Okul Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
  06 Eyl Okul Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yeni öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala veliler için okul alışverişi telaşı başladı. Çocukların albenisi yüksek ürünler talep ettiğini ancak bazı kırtasiye malzemelerinin içeriğinde zararlı ürünler olduğunu ifade eden uzmanlar uyarıda bulundu.

 • Erdem Sağlık Grubu'ndan okul başarısı için ailelere öneriler
  04 Eyl Erdem Sağlık Grubu'ndan okul başarısı için ailelere öneriler

  Çakmak Erdem Hastahanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bekir Muhsin Arpaözü, çocuklarda görme bozukluklarının yavaş ilerlediğini belirterek, "Çoğu zaman çocuk net görememeyi normalleştirir ve önemini anlayamayabilir.

 • Sıcak çarpması vakaları artıyor
  03 Eyl Sıcak çarpması vakaları artıyor

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sebe, sıcak çarpması vakalarının tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Özellikle tek yaşayan veya bakıma muhtaç kişilerde fark edilmediği takdirde komaya kadar gidebilen sıcak çarpması, aşırı terleme, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Prof. Dr. Sebe, riskli grupların başında itfaiyeciler, inşaat işçileri, tarım işçileri, çocuklar ve yaşlılar olduğunu söyledi.

 • Egzamalı çocuklar için yaz döneminde dikkat edilmesi gerekenler
  31 Ağu Egzamalı çocuklar için yaz döneminde dikkat edilmesi gerekenler

  Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, egzamalı çocukların yaz döneminde cilt bakımı için nelere dikkat etmeleri gerektiğini açıkladı.

 • Polonya'da Lejyonella Bakterisi Nedeniyle 3 Kişi Hayatını Kaybetti
  23 Ağu Polonya'da Lejyonella Bakterisi Nedeniyle 3 Kişi Hayatını Kaybetti

  Polonya'nın Rzeszow kentinde lejyonella bakterisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3'e yükseldi. Hastanede yatan kişi sayısı ise 71'e çıktı. Lejyoner hastalığı tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

 • Isınan deniz suyu, 'Akdeniz'in ciğerleri'ni kavuruyor
  20 Ağu Isınan deniz suyu, 'Akdeniz'in ciğerleri'ni kavuruyor

  ISINAN deniz suyu, Akdeniz Körfezi'nin endemik tür ve oksijen kaynağı deniz çayırlarını vurdu.

 • Afrika Sıcakları Kronik Akciğer ve Alerjik Hastalıkları Tetikliyor
  19 Ağu Afrika Sıcakları Kronik Akciğer ve Alerjik Hastalıkları Tetikliyor

  Türkiye'de yaşanan Afrika sıcaklarının kişilerde kronik akciğer ve alerjik hastalıkları tetiklediği belirtiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu, geçen yaza oranla acil ve göğüs polikliniklerine başvuruların arttığını ve akciğer ve alerji sorunu olmayan kişilerde yükselen rakamların tespit edildiğini söylüyor. Aşırı sıcak hava dalgaları, yoğun nem, ısı değişimi ve tozun kronik akciğer ve alerjik hastalıkları tetiklediğini belirten Ofluoğlu, önlemler alınması gerektiğini vurguluyor.

 • Van'ın Gürpınar ilçesinde arı sokması sonucu vücudunda alerji olan kadın ambulans helikopterle hastaneye götürüldü
  12 Ağu Van'ın Gürpınar ilçesinde arı sokması sonucu vücudunda alerji olan kadın ambulans helikopterle hastaneye götürüldü

  Van'ın Gürpınar ilçesinde yaşayan Saniye Somer, arı sokması sonucu vücudunda alerjik reaksiyon gelişti. Yakınları sağlık ekiplerinden yardım istedi ve ambulans helikopter görevlendirildi. Somer, ambulans helikopterle Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

 • Güney Kore ve ABD, gelecekteki salgınlara karşı işbirliği yapacak
  10 Ağu Güney Kore ve ABD, gelecekteki salgınlara karşı işbirliği yapacak

  Güney Kore Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID) ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID), gelecekte ortaya çıkabilecek bulaşıcı hastalıklara karşı hazırlıklı olmak için birlikte çalışacak. İlk olarak Kovid-19 hastaları için yeni ilaçların inceleneceği klinik araştırma olan STRIVE, yerel hastaneler ve araştırmacılar tarafından desteklenecek. NIID Direktörü Jang Hee-chang, dünya çapındaki klinik araştırma merkezleriyle işbirliğine devam edeceklerini belirtti.

 • Tüketicilerin Çamaşır Deterjanı Tercihleri Araştırıldı
  10 Ağu Tüketicilerin Çamaşır Deterjanı Tercihleri Araştırıldı

  Araştırma şirketi Areda Piar, tüketicilerin beğeni, güven, satın alma ve sadakat kriterlerini ele alarak geliştirdiği 'Benim Markam' modeli ile çamaşır deterjanlarına yönelik bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 44,4'ü toz, yüzde 40,5'i hem toz hem sıvı, yüzde 15,1'i ise sıvı deterjanı tercih ediyor. Tüketicilerin toz deterjanı kullanım nedenlerinin en başında temiz yıkama geliyor. Sıvı deterjan kullanım nedenleri arasında ise ilk sırada kalıntı bırakmaması bulunuyor. Araştırmada tüketicilerin çamaşır deterjanlarına yönelik yaşadığı sorunlarda fiyat ve leke çıkarma durumu öne çıkıyor.

 • Yaşlı Balıkların Beyin Yaşlanmasını Durdurmak İçin İlaç Karışımı Kullanıldı
  09 Ağu Yaşlı Balıkların Beyin Yaşlanmasını Durdurmak İçin İlaç Karışımı Kullanıldı

  Belçika'nın KU Leuven Üniversitesi araştırmacıları, yaşlı balıkların beyinlerindeki yaşlanmayı durdurmak için kanser tedavisinde kullanılan Dasatinib ve alerjiler için reçete edilen Quercetin ilaçlarının karışımını uyguladı. Yapılan deneylerde, ilaç karışımının yaşlı balıkların beyin hücrelerinde yenilenme sağladığı ve beyin onarım kapasitesini artırdığı tespit edildi.

 • Kireç tozu içinde poz veren küçük çocuk saniyeler sonra hayatını kaybetti
  08 Ağu Kireç tozu içinde poz veren küçük çocuk saniyeler sonra hayatını kaybetti

  Brezilya'da yaşayan 7 yaşındaki Arthur Emanuel Bitencourt isimli çocuk, kireç tozunun içinde poz verdi. Küçük çocuk pozu verdikten saniyeler sonra hayatını kaybetti. Arthur'un kireç tozunun içinde bulunan maddelere karşı ciddi alerjisi olduğu ortaya çıktı.

 • Uzmanı burun ameliyatında en çok merak edilen 8 soruyu yanıtladı
  05 Ağu Uzmanı burun ameliyatında en çok merak edilen 8 soruyu yanıtladı

  Burun ameliyatı yaparken burnun estetik bir şeklinin olmasının yanında nefes alma fonksiyonunun da önem taşıdığını söyleyen Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ceren Durgun, burun ameliyatı olacak hastaların en merak ettiği konular hakkında bilgi verdi.

 • Anne Sütü Çocuğun En İyi Armağanıdır
  04 Ağu Anne Sütü Çocuğun En İyi Armağanıdır

  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pakize Elif Alkış, anne sütünün çocuğa verebilecek en güzel armağan olduğunu söyleyerek, ilk 6 ay tek başına anne sütünün bebeğin bütün gereksinimlerini karşıladığını ve 2 yaşa kadar tamamlayıcı besinlerle anne sütüne devam edilmesinin en ideal olduğunu belirtti. Anne sütünün faydalarının sadece alındığı dönemde değil, erişkin dönemde de devam ettiğini vurgulayan Dr. Alkış, anne sütünün enfeksiyonlara karşı koruma sağladığını, kanser riskini azalttığını, zihinsel gelişimi desteklediğini ve obezite gibi hastalıkların görülme ihtimalini azalttığını ifade etti. Ayrıca, emzirme döneminde annenin dengeli ve düzenli beslenmesinin önemli olduğunu ve destekler almasının uygun olduğunu belirtti.

 • Havuzlarda Kullanılan Kimyasallar Kanserojen Olabilir
  03 Ağu Havuzlarda Kullanılan Kimyasallar Kanserojen Olabilir

  AKDENİZ Üniversitesi'nden (AÜ) Prof. Dr. Coşkun Usta, havuzları dezenfekte etmek için kullanılan kimyasalların kanserojen reaksiyonlara neden olabileceğini belirtti. Prof. Dr. Usta, ozon kullanımını önererek, havuz ve su parklarının yerine denizin tercih edilmesini söyledi. Havuzlarda kullanılan kimyasalların vücut sıvıları, dışkı ve idrarla birleştiğinde kanserojen maddelere dönüşebileceği ifade edildi. Tatilcilerin havuz yerine denizi tercih ettiği ve havuzların hijyenik olmadığı düşüncesinin yaygın olduğu belirtildi.

 • Havuzlarda Kullanılan Kimyasallar Kanserojen Olabilir
  03 Ağu Havuzlarda Kullanılan Kimyasallar Kanserojen Olabilir

  AKDENİZ Üniversitesi'nden (AÜ) Prof. Dr. Coşkun Usta, havuzları dezenfekte etmek için kullanılan kimyasalların kanserojen reaksiyonlara neden olabileceğini belirtti. Prof. Dr. Usta, ozon kullanımını önererek, havuz ve su parklarının yerine denizin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Havuzlarda kullanılan kimyasalların güneşle birleşerek cilt lekelerine yol açtığını ve idrarla birleştiğinde kanserojen maddeye dönüştüğünü ifade etti. Ayrıca, havuzlardan yayılan tehlikeler arasında kulak enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar ve cilt hastalıklarının bulunduğunu belirtti. Tatilcilerin çoğunlukla denizi tercih ettiği ve havuzların hijyenik olmadığı düşüncesinde olduğu da haberde yer aldı.

 • Kastamonu'da Kene Vakalarında Artış
  31 Tem Kastamonu'da Kene Vakalarında Artış

  Kastamonu'da Taşköprü sarımsağının hasadının başlamasıyla birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına sebep olan kene, vatandaşlar için risk oluşturmaya devam ediyor. Son 1 ayda kentte kene ısırmasından dolayı 6 kişi hastaneye sevk edildi. Uzmanlar vatandaşları sık sık vücutlarını kontrol etmeleri konusunda uyarıyor.

 • Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğrencileri Yaratıcı Projelerini Sergiledi
  28 Tem Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğrencileri Yaratıcı Projelerini Sergiledi

  Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri, hayatı kolaylaştıracak çözümler getiren projelerini sergiledi. Alerji hastaları için robot süpürge, gıdaların posa ve suyunu ayrıştırarak posadan hamur yapan mutfak robotu, sürdürülebilir davlumbaz tasarımı gibi ilginç projeler dikkat çekti.

Advertisement