Son dakika Antibiyotik haberleri, Antibiyotik son dakika, son dakika Antibiyotik

Son Dakika Antibiyotik Haberleri

 • Muş'ta 80 Küçükbaş Hayvan Telef Oldu
  01 Mar Muş'ta 80 Küçükbaş Hayvan Telef Oldu

  Muş'un Kıyıbaşı köyünde besicilik yapan Mehmet Aydoğdu'ya ait 80 küçükbaş hayvanın bilinmeyen bir sebepten dolayı telef olduğu bildirildi. Telef olan hayvanların yavruları ise köylülerin topladığı süt ile besleniyor. Olayın ardından Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı ve önlemler alınması için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Devlet hastanesi ilaçları bakkal dükkanından çıktı
  29 Şub Devlet hastanesi ilaçları bakkal dükkanından çıktı

  Adana'da polis tarafından düzenlenen operasyonda, çoğunluğu kanser tedavisinde kullanılan 35 bin 206 kutu ilaç ele geçirildi. İlaçların usulsüz yollarla temin edildiği ve yurt içi ve dışında satıldığı belirlendi. İlaçların önemli bir bölümünün farklı devlet hastanelerine ait olduğu tespit edildi. İlaçları temin eden Erdal B. ve eşi Hicran B. gözaltına alındı fakat daha sonra adli kontrol kararı ile serbest bırakıldılar.

 • Adana'da Kanser İlaçlarını Bakkal Görünümlü Depoda Satan Çift Gözaltına Alındı
  29 Şub Adana'da Kanser İlaçlarını Bakkal Görünümlü Depoda Satan Çift Gözaltına Alındı

  Adana'da bir karı koca, temin ettikleri kanser ilaçlarını bakkal dükkanı görünümlü depoda satarken polis tarafından yakalandı. İlaçların yurt dışına satıldığı tespit edildi ve operasyonda 35 bin 206 kutu ilaç ele geçirildi. Şüpheliler serbest bırakıldı.

 • Sosyal medyada Bursa'da köpek eti satışı iddiası gerçek dışı çıktı
  25 Şub Sosyal medyada Bursa'da köpek eti satışı iddiası gerçek dışı çıktı

  Bursa'da bir sosyal medya hesabının köpek eti satışı yaptığı iddiası gerçek olmadığı ortaya çıktı. Hesap, hayal ürünü olduğunu ve sadece sosyal deney kapsamında paylaşımlar yaptığını açıkladı.

 • Kızamık Vakalarında Artış: Aşı Reddi ve Kararsızlık Temel Neden
  23 Şub Kızamık Vakalarında Artış: Aşı Reddi ve Kararsızlık Temel Neden

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi, dünyada ve Türkiye'de kızamık vakalarında artış görüldüğünü ve bunun en temel nedeninin aşı reddi ve kararsızlığı olduğunu bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi'nin verilerine göre, kızamık vakaları 2022'ye göre 30 kat artış göstermiştir. Prof. Dr. Çiftçi, aşı kararsızlığı ve aşı reddi nedeniyle kızamık hastalığının sürekli görüleceğini ve aşılanmayan çocukların kızamık geçireceğini belirtti. Aşılanmanın kızamığa karşı en önemli koruyucu olduğunu vurgulayan Çiftçi, çocukluk çağı aşılarının eksiksiz yapılması gerektiğini söyledi.

 • Prostat Kanserinde Yaş ve Aile Öyküsü Risk Faktörleri
  21 Şub Prostat Kanserinde Yaş ve Aile Öyküsü Risk Faktörleri

  Bayındır Söğütözü Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Akan, prostat kanserinde en önemli risk faktörünün yaş olduğunu ve aile öyküsünün de bir risk faktörü olduğunu belirtti. Ayrıca, beslenme şekli ve PSA düzeyi de prostat kanseri riskini etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Prostat kanserinin tanısı için patolojik inceleme yapılması gerektiği vurgulandı.

 • Gazze'de doktorlar sınırlı malzemeyle yaralıları ameliyat ediyor
  20 Şub Gazze'de doktorlar sınırlı malzemeyle yaralıları ameliyat ediyor

  Gazze'deki doktorlar, sınırlı tıbbi malzemeyle çalıştıklarını ve yaralıları anestezisiz ameliyat ettiklerini söylüyor. Hastanelerin kapasitelerinin çok üstünde çalıştığı belirtilirken, kronik rahatsızlıkları olan hastaların tedavi edilemediği ifade ediliyor. Gazze'deki sağlık hizmetlerinin durumu Dünya Sağlık Örgütü tarafından 'kelimelerin ötesinde' olarak nitelendiriliyor.

 • Yeni araştırma: Kolon ve makat kanser riskini yüzde 35 düşürüyor
  20 Şub Yeni araştırma: Kolon ve makat kanser riskini yüzde 35 düşürüyor

  Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre, haftada 1 kez bakliyat tüketimi kalın bağırsak ve makat kanseri riskini yüzde 26 azaltıyor. Haftada 2 kez tüketildiğinde ise bu oran yüzde 35'e çıkıyor. Bakliyatın içerisinde bulunan flavenoit adlı maddelerin anti-kanserojen etkisi olduğu belirtiliyor. Ayrıca bakliyatın lifli yapısı da kalın bağırsak kanserini önlemede etkili oluyor. Bu nedenle, bakliyat tüketimi Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan bir besindir ve haftada 3 kez tüketilebilir.

 • Çocukluk Çağı Kanserlerinde Kalıtsal Etki Daha Azdır
  13 Şub Çocukluk Çağı Kanserlerinde Kalıtsal Etki Daha Azdır

  Çocuk Hematoloji ve Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, çocukluk çağı kanserlerinde kalıtsal etkilerin daha az görüldüğünü belirtti. Türkiye'de en sık görülen çocukluk çağı kanserlerinin lösemi, lenfoma ve beyin tümörleri olduğunu söyleyen Baytan, erken tanının tedavinin önemli bir kısmını oluşturduğunu vurguladı. Ayrıca multidisipliner tedavi yönteminin başarı oranlarını artırdığını ifade etti.

 • Uzmanlar sepsis hakkında uyardı: Erken tedavi hayat kurtarır
  09 Şub Uzmanlar sepsis hakkında uyardı: Erken tedavi hayat kurtarır

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Abdullah Umut Pekok, sepsis (kandaki enfeksiyon) hakkında açıklamalarda bulundu. Sepsis, vücutta bulunan bir enfeksiyonun zincirleme bir reaksiyon başlatması sonucu vücudun kendi hücre ve dokularına zarar vermesidir. Sepsis tedavisi antibiyotiklerle ve damar içinden verilen sıvı desteğiyle gerçekleştirilir. Erken tedavi bireyin hayatta kalma şansını artırır.

 • Atık Suların Halk Sağlığı Takibinde Kullanılması Önem Kazanıyor
  02 Şub Atık Suların Halk Sağlığı Takibinde Kullanılması Önem Kazanıyor

  Yaklaşık 4 yıldır süren koronavirüsün atık sulardaki varlığının araştırılma çalışmalarında yeni gelişmeler yaşandı.

 • Atık suların halk sağlığı takibinde kullanılması zaruri hale getirilecek
  02 Şub Atık suların halk sağlığı takibinde kullanılması zaruri hale getirilecek

  Yaklaşık 4 yıldır süren koronavirüsün atık sulardaki varlığının araştırılma çalışmalarında yeni gelişmeler yaşandı.

 • Atık sulardaki koronavirüs araştırmaları 'tek sağlık' projesine dönüştü
  02 Şub Atık sulardaki koronavirüs araştırmaları 'tek sağlık' projesine dönüştü

  Yaklaşık 4 yıldır süren koronavirüsün atık sulardaki varlığının araştırılma çalışmalarında yeni gelişmeler yaşandı.

 • 13 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
  02 Şub 13 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 11'i yerli üretim olmak üzere 13 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını duyurdu. Geri ödeme listesine alınan ilaçlar arasında; 2 kanser, 1 acil antihipertansif, 1 antibiyotik, 2 romatolojik hastalık ilacı, 1 antiromatizmal, 1 psikiyatri ilacı, 1 astım ilacı, 1 KOAH ilacı, 1 antibakteriyel ve 1 antiviral ilaç bulunuyor.

 • 2'si kanser olmak üzere 13 ilaç geri ödeme listesine alındı
  02 Şub 2'si kanser olmak üzere 13 ilaç geri ödeme listesine alındı

  Sosyal Güvenlik Kurumunun Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde yapılan düzenleme ile 11'i yerli üretim olmak üzere 13 ilaç daha geri ödeme listesine alındı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın kategorilerini açıkladığı ilaçlar arasında 2 adet kanser ilacı da bulunuyor.

 • Uzmanından uyarı: Okulların açılması ile vakalar artabilir
  01 Şub Uzmanından uyarı: Okulların açılması ile vakalar artabilir

  Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Dr. Öğretim üyesi Cihan Yeşil, solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon hastalıklarının artış gösterdiği dönemde okulların açılmasıyla birlikte salgın hastalıklarda artış yaşanabileceği uyarısında bulundu. Özellikle yaşlı bakım evinde kalan, şeker hastaları, böbrek yetmezliği rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları gibi riskli grupların daha dikkatli olması gerektiğini belirten uzman, hijyen kurallarına uyulması ve bağışıklığı güçlendirecek davranışların önemini vurguladı.

 • Salgın pik yaptı! 7 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üzeri için ölümcül uyarı
  29 Oca Salgın pik yaptı! 7 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üzeri için ölümcül uyarı

  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Alper Şener, solunum yolu viral enfeksiyonların 65 yaş üstü ve 7 yaş altındaki çocuklar için ölümcül seyretme potansiyeli yüksek olduğunu belirtti. Şener, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı ve solunum yolu viral enfeksiyonların pik yaptığı dönemde olduklarını söyledi.

 • Dünya genelinde zatürre vakalarında artış yaşanıyor
  29 Oca Dünya genelinde zatürre vakalarında artış yaşanıyor

  As an unusual number of respiratory infections such as pneumonia have been documented around the world, here are five things you need to know about this largest infectious cause of death in children.

 • Kış Aylarında Paça Çorbasına Rağbet Artıyor
  24 Oca Kış Aylarında Paça Çorbasına Rağbet Artıyor

  Kocaeli'de havaların soğuk seyretmesiyle gribal enfeksiyon vakalarında artış görülmeye başlandı. Hastalıklara karşı doğal çözüm yollarına başvuran vatandaşlar ise paça çorbasına rağbet gösteriyor. Paça çorbası, kış aylarının vazgeçilmezi ve şifa deposu olarak gösteriliyor.

 • Bacağını kurtarmak için binlerce lira bıçak parası verdi, hem bacağından hem de parasından oldu
  21 Oca Bacağını kurtarmak için binlerce lira bıçak parası verdi, hem bacağından hem de parasından oldu

  Ankara'da trafik kazası geçiren Yusuf Çağlar, bacağında oluşan enfeksiyon nedeniyle uzvunu kurtarmak için bir doktorla anlaştı. Doktora ameliyat için 375 bin lira ödeyen Çağlar, ameliyata rağmen bacağını kaybetti. Ampute olan Çağlar, doktor hakkında suç duyurusunda bulundu.

 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından Kış Aylarında Gribal Enfeksiyonlara Karşı Önlemler
  17 Oca Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından Kış Aylarında Gribal Enfeksiyonlara Karşı Önlemler

  Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, kış aylarında yaygın seyreden gribal enfeksiyonların önlenmesi için anne ve babalara tavsiyelerde bulundu. Öneriler arasında el hijyeni, aşılama, sıcak soğuk dengesine dikkat etme, sigara içilmemesi gibi önlemler yer alıyor. Ayrıca, çocukların yeterli su tüketmesi ve dinlenmesi de enfeksiyon süresini kısaltmada etkili olabilir.

 • Yozgat'ta Gribal Enfeksiyon ve Solunum Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Artıyor
  16 Oca Yozgat'ta Gribal Enfeksiyon ve Solunum Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Artıyor

  Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi, son günlerde Yozgat'ta görülen gribal enfeksiyon ve solunum yoluyla bulaşan hastalıkların arttığını belirtti. Hastanelerdeki yoğunluğun viral bir salgına işaret ettiğini söyleyen başhekim, vatandaşlara bağışıklık sistemini güçlendirmeleri, su tüketimi ve meyve sebze tüketimine dikkat etmeleri çağrısında bulundu. Ayrıca, özellikle riskli gruplarda hastalığın daha ağır seyrettiği ve maske kullanımının toplu yerlerde faydalı olacağı vurgulandı.

 • Yozgat'ta viral üst solunum yolu şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısı arttı
  16 Oca Yozgat'ta viral üst solunum yolu şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısı arttı

  Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, viral üst solunum yolu hastalıklarının hava sıcaklığındaki değişkenliğe bağlı olarak arttığını söyledi. Yozgat'ta son bir ay içerisinde hastanelerin acil servislerine viral üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle başvuranların sayısı arttı. Uzmanlar ise vatandaşları vücut direncini güçlendirmeleri ve hijyen tedbirlerine uymaları konusunda uyardı.

 • Otizmli kızın muadil ilaç alerjisi: Baba suç duyurusunda bulundu
  13 Oca Otizmli kızın muadil ilaç alerjisi: Baba suç duyurusunda bulundu

  Kocaeli'de otizmli kızı soğuk algınlığından dolayı hastaneye götüren baba, doktorun yazdığı ilacın muadilini eczaneden aldı. Ancak muadil ilaç, kızında alerjik etki yarattı ve 15 gün tedavi görmesine sebep oldu. Baba, eczacı hakkında suç duyurusunda bulundu.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başka Bir Tarım Sertifikası'nı Fide ve Fidandan Üretilen Bitki Grubu İçin Vermeye Başladı
  13 Oca İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başka Bir Tarım Sertifikası'nı Fide ve Fidandan Üretilen Bitki Grubu İçin Vermeye Başladı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tunç Soyer'in Başka Bir Tarım Mümkün vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Mera hayvancılığı ve karakılçık buğdayı alanında başlatılan Başka Bir Tarım Sertifikası programı, artık fide ve fidandan üretilen bitki gruplarını da kapsıyor. İzDoğa ve İZTAM tarafından denetlenen üreticiler, doğayla uyumlu üretim yaparak uluslararası akreditasyona sahip sertifikayı alabilecekler.

 • Eczacının otizmli Zeynep'e verdiği muadil ilaç alerjik etki yaptı; baba şikayetçi oldu
  13 Oca Eczacının otizmli Zeynep'e verdiği muadil ilaç alerjik etki yaptı; baba şikayetçi oldu

  Kocaeli'de otizmli bir kız çocuğuna, soğuk algınlığı nedeniyle hastaneye götürülmesi sonrası eczacının verdiği muadil ilaç alerjik etki yaptı. Kız 15 gün tedavi gördü. Baba, eczacı hakkında suç duyurusunda bulundu.

 • Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa Bergusi, İngiliz Talk TV sunucusunun ırkçı tavrına rağmen Filistin halkının mesajını aktardı
  12 Oca Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa Bergusi, İngiliz Talk TV sunucusunun ırkçı tavrına rağmen Filistin halkının mesajını aktardı

  Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa Bergusi, programına katıldığı İngiliz Talk TV sunucusunun ırkçı tavrına rağmen, Filistin halkının mesajını ve İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçları hakkındaki gerçeği aktarmayı başardığını söyledi.

 • Alman Vatandaşı Türkiye'de Yapay Mesane Tedavisiyle Sağlığına Kavuştu
  11 Oca Alman Vatandaşı Türkiye'de Yapay Mesane Tedavisiyle Sağlığına Kavuştu

  Alman vatandaşı Hilmar Dageförde, ülkesinde teşhis konulamayan şikayetlerinin ardından Türkiye'de yapılan tetkikler sonucunda mesanesinde tümör tespit edildi. Dageförde, Alman ürolog Dr. Richard Hautman tarafından tanımlanan yapay mesane tedavisiyle sağlığına kavuştu.

 • Alman Vatandaşının Mesanesindeki Tümör Türkiye'de Tedavi Edildi
  11 Oca Alman Vatandaşının Mesanesindeki Tümör Türkiye'de Tedavi Edildi

  Alman vatandaşı Hilmar Dageförde, ülkesinde teşhis konulamayan idrarda yanma ve kanama şikayetleriyle Türkiye'ye gelerek yapılan tetkikler sonucunda mesanesinde 6,5 santimetrelik bir tümör olduğu tespit edildi. Yapay mesane tedavisiyle sağlığına kavuşan Dageförde, başarılı bir ameliyat geçirdi ve sağlığına kavuştu. Uzmanlar, mesane kanserinin yaygın bir hastalık olduğunu ve belirtiler görüldüğünde mutlaka bir üroloğa başvurulması gerektiğini belirtiyor.

 • Soğuk ısırığına dikkat: Yanaklar, kulaklar, burun, el ve ayak parmakları etkileniyor
  10 Oca Soğuk ısırığına dikkat: Yanaklar, kulaklar, burun, el ve ayak parmakları etkileniyor

  Prof. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, erken çocukluk dönemi ve yaşlılarda soğuk ısırığı riskinin daha yüksek olduğunu belirtti. Soğuk ısırması sonucunda deride yanmalar oluşabileceğini ifade eden Prof. Dr. Demir, soğuk ısırmasından korunmak için uygun koruyucu giysi ve ekipman kullanmanın önemini vurguladı. Ayrıca, tedavi yöntemlerinin hastanın durumuna göre değiştiğini ve multidisipliner bir yaklaşım gerektirebileceğini söyledi.

 • İzmir'de gribal enfeksiyon başvurularında artış yaşanıyor
  10 Oca İzmir'de gribal enfeksiyon başvurularında artış yaşanıyor

  İzmir'de Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne gribal enfeksiyon şikayetleriyle başvuruların yüzde 50'den fazla arttığı belirtildi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güneş Şenol, hastaların kapalı alanlarda bulunmaması ve toplumsal sorumluluk gereği sağlıklı insanlardan uzak durulması çağrısında bulundu.

 • İzmir'de gribal enfeksiyon başvurularında artış yaşanıyor
  10 Oca İzmir'de gribal enfeksiyon başvurularında artış yaşanıyor

  İzmir'de gribal enfeksiyon bulgularıyla hastane başvurularında yüzde 50'den fazla artış olduğu belirtildi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güneş Şenol, hastaların kapalı alanlarda bulunmaması ve toplumsal sorumluluk gereği sağlıklı insanlardan uzak durulması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, grip benzeri hastalıkların artış gösterdiği ve risk grubundaki kişilere grip aşısı yapılması gerektiği ifade edildi.

 • İzmir'de Influenza ve Soğuk Algınlığı Vakalarında Artış
  06 Oca İzmir'de Influenza ve Soğuk Algınlığı Vakalarında Artış

  İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Medical Point Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ersin Aksay, influenza ve soğuk algınlığı vakalarında ciddi bir artış olduğunu belirtti. Maske kullanımının azalmasıyla birlikte hastaların burun akıntısı, yüksek ateş ve öksürük şikayetleriyle hastaneye başvurduğunu ifade etti.

 • MAKÜ, yerli jel ile hayvanların ayak ve tırnak yaralarını tedavi ediyor
  06 Oca MAKÜ, yerli jel ile hayvanların ayak ve tırnak yaralarını tedavi ediyor

  Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), hayvancılıkta karşılaşılan sorunlara çözüm olarak yerli jel üretmeye başladı. Antibiyotik içermeyen bitkisel içerikli jel, hayvanların et ve süt verimliliğini etkileyen ayak ve tırnak yaralarının iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Jel, Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvurusu yapılan ve patentleşme sürecinde olan bir ürün olarak piyasaya sunuldu. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, üniversitenin hayvancılık alanında birçok projeyi hayata geçirdiğini ve Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltacak çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

 • Mevsimsel Grip Vakalarında RSV İyileşme Sürecini Uzatıyor
  04 Oca Mevsimsel Grip Vakalarında RSV İyileşme Sürecini Uzatıyor

  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, mevsimsel grip vakalarında iyileşme sürecinin uzadığını ve hastaların önemli bir bölümünün RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) kapmış olabileceğini belirtti.

 • Türkiye'de Solunum Yolu Enfeksiyonunda Artış: Mikoplazma Enfeksiyonu
  02 Oca Türkiye'de Solunum Yolu Enfeksiyonunda Artış: Mikoplazma Enfeksiyonu

  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye'de 7 yaş üstü çocuklarda solunum yolu enfeksiyonunda mikoplazma enfeksiyonunda artış olduğunu belirtti. Avrupa ülkelerinde de benzer bir artış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şener, mikoplazma enfeksiyonunun solunum yolu enfeksiyonlarında önemli bir etken olduğunu ifade etti.

 • Malatya'da depremden etkilenen besicilere 213 büyükbaş hayvan dağıtıldı
  29 Ara Malatya'da depremden etkilenen besicilere 213 büyükbaş hayvan dağıtıldı

  Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya'da, afette hayvanları telef olan besicilere 213 büyükbaş hayvan dağıtıldı. Malatya Valisi Ersin Yazıcı, devletin tüm kurum ve kuruluşlarıyla üreticilere destek verdiğini belirtti. İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar ise hayvanları telef olan yetiştiricilere 213 besilik büyükbaş hayvanın yanı sıra çeşitli ekipmanların da dağıtılacağını açıkladı.

 • Filipinler'de bir adam, kendisine saldıran pitonu ısırarak öldürdü
  28 Ara Filipinler'de bir adam, kendisine saldıran pitonu ısırarak öldürdü

  Filipinler'de bir adam, kendisine saldırıp beline dolanan 3 metrelik piton yılanını ısırarak öldürdü.

 • Yeni Yıl Kutlamalarında Koronavirüs Uyarısı
  28 Ara Yeni Yıl Kutlamalarında Koronavirüs Uyarısı

  Prof. Dr. Vedat Turhan, yeni yıl kutlamalarında kalabalık ve kapalı ortamlardan kaçınılması gerektiğini belirterek, aşırı kalabalığa girilmeden mümkünse çekirdek aile ile yeni yıl gecesinin geçirilmesini önerdi.

 • 'Pandeminin en yoğun dönemlerindeki kadar salgın var': Hekimler hasta yoğunluğunun artmasını nasıl yorumluyor, neler öneriyor?
  25 Ara "Pandeminin en yoğun dönemlerindeki kadar salgın var": Hekimler hasta yoğunluğunun artmasını nasıl yorumluyor, neler öneriyor?

  Hekimler, son haftalarda Covid-19, influenza ve diğer mevsimsel virüsler nedeniyle hasta yoğunluğunun ciddi biçimde arttığını ve hastanelerin yoğun bakım birimlerinde yatak ihtiyacı yaşandığını söylüyor.

 • Balıkesir'deki İlkokul Öğrencileri Hasta Kediyle İlgileniyor
  25 Ara Balıkesir'deki İlkokul Öğrencileri Hasta Kediyle İlgileniyor

  Faruk Kızıklı İlkokulu 4/B sınıfı öğrencileri, okul bahçesinde buldukları hasta kediye Burhaniye Belediyesi'nin desteğiyle bakım sağlıyor. Kedi, veterinerlik birimi tarafından tedavi edilerek sokak hayvanları bakımevinde gözlem altına alındı.

 • Okul çağı çocuklarında solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat
  24 Ara Okul çağı çocuklarında solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat

  Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Yeni Doğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Özdemir, okul çağı çocuklarında yaygın görülen solunum yolu enfeksiyonlarının viral olabileceğini ve antibiyotik tedavisinde ısrarcı olunmaması gerektiğini bildirdi. Özdemir, semptomatik tedavi, dengeli beslenme ve yeterli sıvı tüketiminin önemine dikkat çekti. Ayrıca, maske kullanımının enfeksiyonlardan korunmada etkili olduğunu vurguladı.

 • Çocuklarda mevsimsel enfeksiyonlar artıyor
  22 Ara Çocuklarda mevsimsel enfeksiyonlar artıyor

  Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Kaman, çocuklarda mevsimsel etkiyle üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşandığını ve en sık, özellikle 0-2 yaş aralığındaki bebekler açısından risk oluşturan Respiratuar Sinsityal Virüsle (RSV) karşılaştıklarını bildirdi.

 • CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı: Sağlık sistemi çöktü
  20 Ara CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı: Sağlık sistemi çöktü

  CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, sağlık sisteminde yaşanan sorunları ve vatandaşların hastanelerden randevu alamama şikayetlerini dile getirdi. Ocaklı, sağlıkla ilgili sorunların hala iletilmeye devam ettiğini ve iktidarın kulaklarını tıkadığını belirtti. Ayrıca, üreticilerin ürünlerini satamadığını ve tarım alanlarının küçüldüğünü savundu. Ocaklı, 31 Mart'ta vatandaşların AK Parti iktidarına antibiyotik tedavisi uygulayarak belediyeleri değiştireceğini ve gerektiğinde erken seçim operasyonu ile iktidarı uzaklaştıracağını söyledi.

 • Çin'den dünyaya yeni bir salgın tehdidi! Çocuklarda lezyon oluşturan hastalık
  17 Ara Çin'den dünyaya yeni bir salgın tehdidi! Çocuklarda lezyon oluşturan hastalık

  6 milyondan fazla kişinin öldüğü koronavirüsü dünyaya bulaştıran Çin, günlerdir gizemli bir salgınla baş etmeye çalışıyor. Hastanelerin dolup taşmasına neden olan ve Avrupa ülkelerine de sıçrayan yeni salgında korkulanın olduğunu belirten uzmanlar, özellikle çocukları etkileyen esrarengiz hastalığın antibiyotiklere karşı dirençli olduğunu ve ilaçlar etki etmediği için bebeklerin ciğerlerinde lezyonlar oluşmaya başladığını duyurdu.

 • Ünlü Şef Tahir Tekin Öztan: Gribe karşı soğan tüketin
  14 Ara Ünlü Şef Tahir Tekin Öztan: Gribe karşı soğan tüketin

  Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Ünlü Şef Tahir Tekin Öztan, gribe karşı korunmanın en lezzetli yolu olan soğan tüketimini önerdi. Soğan kebabının doğal antibiyotik özelliğiyle dikkat çektiği belirtilerek, vücut direncini arttırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal besin maddelerinin tercih edilmesi gerektiği vurgulandı.

 • Zatürre hastalığı hala ciddi riskli bir hastalık
  12 Ara Zatürre hastalığı hala ciddi riskli bir hastalık

  Medical Point Gaziantep Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Demet Çetin, zatürre hastalığının dünyadaki hastalıklar içerisinde ölümle sonuçlanan beşinci hastalık olduğunu belirtti. Antibiyotik kullanımı ve aşılamanın hastalığın görülme sıklığını ve ölüm oranını azalttığını vurgulayan Çetin, zatürrenin hala ciddi riskli bir hastalık olduğunu söyledi.

 • Trabzon'da üretilen güzellik kremi sırra kadem bastı
  10 Ara Trabzon'da üretilen güzellik kremi sırra kadem bastı

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) önderliğinde üretilerek piyasaya sürüleceği açıklanan güzellik kremi hakkında bilgi alınamıyor. Trabzon Biyoteknoloji, İnovasyon ve Yazılım Merkezi'nde (BİOİNOVAS) üretimi için milyonlarca lira harcanan krem ile ilgili akıbeti belirsiz.

 • Ziraat Mühendisleri: Gübreleme Hataları Uzmanlar Tarafından Giderilebilir
  05 Ara Ziraat Mühendisleri: Gübreleme Hataları Uzmanlar Tarafından Giderilebilir

  Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Mehmet Ali Ünal, üreticilerin gübreleme konusundaki hatalarının, işin uzmanı ziraat mühendislerince verilecek 'gübre reçeteleri' ile giderilebileceğini bildirdi. Ünal, gübre kullanımının bilinçsiz ve bilim dışı yöntemlerle yapıldığını belirterek, bu durumun ekonomik ve çevresel kayıplara neden olduğunu vurguladı. Ayrıca, organik gübre kullanımının desteklenmesi ve kompost yapım tekniklerinin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

 • İSTANBUL-?LENFOMA TEDAVİSİNDE ERKEN TANIYLA YÜZ GÜLDÜRÜCÜ SONUÇLAR ALMAK MÜMKÜN?
  04 Ara İSTANBUL-?LENFOMA TEDAVİSİNDE ERKEN TANIYLA YÜZ GÜLDÜRÜCÜ SONUÇLAR ALMAK MÜMKÜN?

  Lenfomanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve tedaviyle yüz güldürücü sonuçlar alınabileceğini söyleyen Hematoloji Uzm. Prof. Dr. Elif Birtaş Ateşoğlu, "Lenfoma tedavi edilebilir bir hastalıktır.

 • 'Lenfoma tedavisinde erken tanıyla yüz güldürücü sonuçlar almak mümkün'
  04 Ara "Lenfoma tedavisinde erken tanıyla yüz güldürücü sonuçlar almak mümkün"

  Lenfomanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve tedaviyle yüz güldürücü sonuçlar alınabileceğini söyleyen Hematoloji Uzm. Prof. Dr. Elif Birtaş Ateşoğlu, "Lenfoma tedavi edilebilir bir hastalıktır.

 • Sağlık Bakanlığı Türk halkının sağlık okuryazarlığını ölçecek
  02 Ara Sağlık Bakanlığı Türk halkının sağlık okuryazarlığını ölçecek

  Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelinde 15 bin 430 hanede yüz yüze görüşmelerle başlattığı araştırma ile Türk halkının sağlık okuryazarlığını ölçecek. Araştırma sonuçları, sağlık okuryazarlığının mevcut durumunun belirlenmesi ve toplumu bilgilendirmeye yönelik atılacak yeni adımlara ışık tutacak.

 • Veteriner: Türkiye'de şap hastalığı tedavi edilmeye çalışılıyor
  28 Kas Veteriner: Türkiye'de şap hastalığı tedavi edilmeye çalışılıyor

  Aksaray'da veterinerlik yapan Cumali Asal, Yeşilova'da görülen şap hastalığıyla ilgili açıklama yaparak, Türkiye'de ekonomik şartlardan dolayı hayvanların vitamin, mineral, ağrı kesici ve antibiyotik gruplarıyla tedavi edilmeye çalışıldığını belirtti. Şap hastalığının nadir görülen ve korkulacak bir hastalık olmadığını söyleyen Asal, hastalığın kontrol altına alınabileceğini ifade etti.

 • Bursa Hayvanat Bahçesi'nde Kış Hazırlıkları Başladı
  25 Kas Bursa Hayvanat Bahçesi'nde Kış Hazırlıkları Başladı

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde havaların soğumasıyla birlikte kış hazırlıkları başladı. Hayvanlara verilen yem miktarı artırılırken, UV lambalarıyla güneş ışığı desteği sağlanıyor.

 • Bursa Hayvanat Bahçesi'nde Kış Hazırlıkları
  25 Kas Bursa Hayvanat Bahçesi'nde Kış Hazırlıkları

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde havaların soğumasıyla birlikte kış hazırlıkları başladı. Hayvanlara verilen yem miktarı artırılırken, UV lambalarıyla güneş ışığı desteği sağlanıyor.

 • 'Komşunun antibiyotiği' yarardan çok zarar verebilir
  24 Kas "Komşunun antibiyotiği" yarardan çok zarar verebilir

  Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Nurgül Ceran, hastaların doktora danışmadan ve kendisine reçete edilmeden, tanıdığından antibiyotik alıp kullanmasının yarardan çok zarar oluşturma riskinin yüksek olduğu uyarısında bulundu.

 • Eczacılardan ilaç firmalarına 'iskonto' tepkisi
  23 Kas Eczacılardan ilaç firmalarına "iskonto" tepkisi

  Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, bazı ilaç firmalarının kamu kurum iskontolarını uygulamaması nedeniyle eczacılar ve ilaca ulaşamayan hastaların mağdur olduğunu belirterek, bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) harekete geçme çağrısında bulundu.

 • Antibiyotiklerin Uygun Kullanımı Önemli
  22 Kas Antibiyotiklerin Uygun Kullanımı Önemli

  ESOGÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Bilge, antibiyotiklerin uygun şekilde kullanılmasının önemini vurgulayarak, gereksiz kullanımının zararlarından korunmanın önemli olduğunu belirtti.

 • Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı sağlık sorunlarına yol açıyor
  22 Kas Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı sağlık sorunlarına yol açıyor

  Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Cem Özuğuz, antibiyotiklerin gereksiz ve yaygın kullanımının bakterilerin direnç geliştirmesine ve yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtti.

 • Fiyatı cep yaksa da ıhlamurdan vazgeçilmiyor
  21 Kas Fiyatı cep yaksa da ıhlamurdan vazgeçilmiyor

  Kış ve sonbahar aylarının vazgeçilmezi ıhlamurun kilogram fiyatı 800 TL'yi buldu. Pandemi dönemi sonrası artan salgın hastalıklarıyla birlikte vatandaşlar hastaneden önce aktarlara giderek ıhlamur tercih etmeye başladı. Ihlamurun antibiyotik özelliği ve soğuk algınlığına iyi gelmesi nedeniyle satışlarında patlama yaşandı.

 • Antibiyotik Direnci ve Doğru Kullanımı Hakkında Uyarı
  21 Kas Antibiyotik Direnci ve Doğru Kullanımı Hakkında Uyarı

  Bursa Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Karakaya, antibiyotiğe bağlı yan etkilerin azaltılması ve direncin önüne geçilebilmesi için doktorun muayene ve tetkiki sonucu reçete ettiği ilacın eczacının danışmanlığında kullanılması gerektiğini bildirdi.

 • Enfeksiyon hastalıkları uzmanı uyardı: 'Antibiyotiğe karşı direnç oluşuyor'
  21 Kas Enfeksiyon hastalıkları uzmanı uyardı: 'Antibiyotiğe karşı direnç oluşuyor'

  Kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanımının antibiyotik direnci meydana getirdiğini vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Karakaya, toplumsal farkındalık oluşmaması durumunda yakın gelecekte organ nakli, kalp damar ve protez cerrahisi gibi büyük ameliyatların bu dirençli bakteriler nedeniyle yapılamayacak hale geleceğini belirtti.

 • Faranjit nedir, neden olur? Faranjit belirtileri neler?
  21 Kas Faranjit nedir, neden olur? Faranjit belirtileri neler?

  Faranjit, boğazın arka kısmını kaplayan dokunun iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu durum genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlar sonucu gelişir. Peki, Faranjit nedir, neden olur? Faranjit belirtileri neler? İşte detaylar...

 • Türkiye'de Antibiyotik Tüketimi Yüzde 19 Azaldı
  19 Kas Türkiye'de Antibiyotik Tüketimi Yüzde 19 Azaldı

  Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) öncülüğünde yürütülen çalışmalar sonucunda, 2011'den bugüne antibiyotik tüketimi yüzde 19 azaldı. Antibiyotik direnci, uluslararası kuruluşlar ve uzmanlar tarafından önemli bir sorun olarak görülüyor.

 • Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde Durum Vahim
  19 Kas Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde Durum Vahim

  Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) bağlı ekip, Gazze'deki Şifa hastanesine giriş yaparak değerlendirmede bulundu. Hastanenin durumu vahim ve enfeksiyon riski yüksek. DSÖ, ateşkes çağrısını yineledi.

 • Gaziantep'te Mangal Ateşiyle Buluşan Kış Lezzetleri
  17 Kas Gaziantep'te Mangal Ateşiyle Buluşan Kış Lezzetleri

  Gaziantep'te havaların soğumasıyla birlikte mangal ateşiyle buluşan soğan kebabı ve ayva kebabı gibi lezzetler damakları çatlatıyor. Kış aylarının yöresel kebapları olan bu lezzetler, özel soslarla servis ediliyor.

 • Antibiyotik Direnci Halk Sağlığını Tehdit Ediyor
  17 Kas Antibiyotik Direnci Halk Sağlığını Tehdit Ediyor

  Antibiyotik direnci, insan ömrünün uzamasını sağlayan ilaçlara karşı önemli bir sorun olarak dünyayı tehdit ediyor. Antibiyotik direncinin ekonomik kayıplara da neden olduğu belirtiliyor. Çözüm için multidisipliner yaklaşım gerektiği vurgulanıyor.

 • Gazze'deki El Şifa Hastanesi'nde 36 prematüre bebeğe nasıl bakılıyor?
  16 Kas Gazze'deki El Şifa Hastanesi'nde 36 prematüre bebeğe nasıl bakılıyor?

  Gazze'nin en büyük hastanesi El Şifa'da bulunan prematüre bebekler, hastane çevresindeki çatışmalar ve elektrik kesintisinin yarattığı riskten doğrudan etkilendi. 39 prematüre bebekten 3'ünün hayatını kaybettiğini belirten Dr. Abu Saada, bebeklere nasıl baktıklarını anlattı. Saada "Isıtılmış battaniyeler kullanıyoruz. Bunları normalde ameliyatta kullanırdık. Bebeklerin altına yerleştiriyoruz. Oksijen tüpleri kullanıyoruz" dedi.

 • Diş çekimi sonrası ölen Deniz'in ailesi ifade verdi: Oğlumun canı bu kadar ucuz olmamalıydı
  15 Kas Diş çekimi sonrası ölen Deniz'in ailesi ifade verdi: Oğlumun canı bu kadar ucuz olmamalıydı

  BURSA'da, diş ağrısı nedeniyle götürüldüğü özel klinikte 1 dişi çekilip, 1'i kanal tedavisi olmak üzere 4 dişine dolgu işlemi uygulanan Deniz Sönmez'in (5) ölümüyle ilgili Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma sürüyor.

 • Antibiyotik Direnci Dünya İçin Büyük Bir Sorun
  15 Kas Antibiyotik Direnci Dünya İçin Büyük Bir Sorun

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok, antibiyotik direncinin dünya için büyük bir sorun olduğunu ve akılcı antibiyotik kullanımının yaygınlaşması gerektiğini belirtti.

 • Zonguldak'ta ölmek üzereyken bulunan köpek sağlığına kavuştu
  12 Kas Zonguldak'ta ölmek üzereyken bulunan köpek sağlığına kavuştu

  Zonguldak'ta ölmek üzereyken bulunan köpek, alt çenesinin bir kısmının alındığı operasyonların ardından sağlığına kavuştu. Köpeğe 'Mucize' adı verildi.

 • İYİ Parti Milletvekili Fakıbaba: Şehir hastanelerine gidilmesi için mi kapatıldı?
  09 Kas İYİ Parti Milletvekili Fakıbaba: Şehir hastanelerine gidilmesi için mi kapatıldı?

  İYİ Parti Ankara Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda şehir hastanelerinin açılmasına karşı olmadıklarını ancak mevcut kamu hastanelerinin neden kapatıldığını sorguladıklarını belirtti. Fakıbaba, şehir hastanelerinin rahatlaması ve vatandaşların daha iyi sağlık hizmeti alabilmesi için kapatılan hastanelerin derhal açılması gerektiğini vurguladı.

 • Arpacık nedir, neden oluşur? Arpacık nasıl geçer?
  23 May Arpacık nedir, neden oluşur? Arpacık nasıl geçer?

  Arpacık, göz kapağında oluşan ve genellikle bakteriyel bir enfeksiyon sonucu meydana gelen bir iltihaptır. Göz sağlığınızı korumak için düzenli kontrol ve hijyen önemlidir. Peki, Arpacık nedir, neden oluşur? Arpacık nasıl geçer? İşte detaylar...

 • İSTANBUL-VETERİNER KLİNİĞİNDE İHMAL İDDİASI; ÖLEN KEDİSİNİ POLİS EŞLİĞİNDE TESLİM ALIP OTOPSİYE GÖNDERDİ
  09 Kas İSTANBUL-VETERİNER KLİNİĞİNDE İHMAL İDDİASI; ÖLEN KEDİSİNİ POLİS EŞLİĞİNDE TESLİM ALIP OTOPSİYE GÖNDERDİ

  Burak KESKİNCİ / Bakırköy'de Gurbet Altıparmak'ın veteriner kliniğine tedavi için götürdüğü 7 aylık british shorthair cinsi kedisi, işlemlerden bir süre sonra öldü.

 • Vatandaşların İsrarcı Antibiyotik Talepleri Dirençte Büyük Tehlike
  09 Kas Vatandaşların İsrarcı Antibiyotik Talepleri Dirençte Büyük Tehlike

  Türkiye Acil Tıp Vakfı, vatandaşların ısrarlı antibiyotik taleplerinin dirence yol açtığını ve dirençli olmayan antibiyotiklerin sayısının azaldığını açıkladı.

 • Psikolojik sorunları olan şahıs köpeğini bıçakladı
  08 Kas Psikolojik sorunları olan şahıs köpeğini bıçakladı

  Adıyaman'da psikolojik sorunları olduğu iddia edilen bir kişi, evinin önünde bulunan köpeğini bıçakladı. Güvenlik kameralarına yansıyan olayda köpek 13 yerinden bıçaklandı ve 150 dikiş atıldı. Köpeğin tedavisi devam ederken, şahıs gözaltına alındı. Köpeğin iyileşmesinin ardından sahiplendirilmesi planlanıyor.

 • Adıyaman'da Psikolojik Sorunları Olan Şahıs Köpeğini Bıçakladı
  08 Kas Adıyaman'da Psikolojik Sorunları Olan Şahıs Köpeğini Bıçakladı

  Adıyaman'da psikolojik sorunları olduğu iddia edilen bir şahıs, köpeğini bıçakladı. Güvenlik kameralarına yansıyan olayda köpek 13 yerinden bıçaklandı ve 150 dikiş atıldı. Şahıs gözaltına alınırken, köpeğin tedavisi devam etmektedir.

 • Annesinin vefatına yol açan hastalığa karşı geliştirdiği tedavi 2 yılda 40 kişiye şifa oldu
  04 Kas Annesinin vefatına yol açan hastalığa karşı geliştirdiği tedavi 2 yılda 40 kişiye şifa oldu

  Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Cengiz Köksal, annesini hayattan koparan romatizmal mitral kapak darlığına eşlik eden triküspit kapak yetmezliğine karşı geliştirdiği ve dünya tıbbına kazandırdığı tedaviyle 2 yılda 40 hastayı iyileştirdi.

 • Türkiye'de 4 solunum yolu enfeksiyonunda belirgin artış yaşanıyor
  31 Eki Türkiye'de 4 solunum yolu enfeksiyonunda belirgin artış yaşanıyor

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, son günlerde solunum yoluyla bulaşan virüs enfeksiyonlarında belirgin artış yaşandığını belirterek, "Rhinovirüs dediğimiz, nezle ve soğuk algınlığı yapan virüs ilk sırada,...

 • Siirt'in Zivzik narı hasadı başladı
  31 Eki Siirt'in Zivzik narı hasadı başladı

  Siirt'in Şirvan ve Pervari ilçelerinde yetiştirilen Zivzik narının hasadı başladı. Aşırı sıcaklar nedeniyle rekoltenin düşük olduğu belirtilirken, kilogram fiyatının 20-25 lira arasında olduğu ifade edildi. Zivzik narı organik olarak yetiştirilip kurutulduktan sonra piyasaya sürülüyor ve yüksek antibiyotik oranına sahip bir meyvedir.

Advertisement