Araştırma sonuçlarına göre günde sadece 5 saat hareket, kanseri bertaraf ediyor - Son Dakika

Araştırma sonuçlarına göre günde sadece 5 saat hareket, kanseri bertaraf ediyor

16.10.2021 13:15
Araştırma sonuçlarına göre günde sadece 5 saat hareket, kanseri bertaraf ediyor

Doktorlar, artış gösteren kanser vakalarına karşın vatandaşları uyarıyor. Uzmanlar, günde en az 5 saat hareket etmek, tüm kanser türlerinden ciddi oranda koruyor. Çalışmada, yüzde 11 ile en çok mide kanseri hastalarında hareketsizlik görüldü.

Yeni çağ'ın "veba"sı olarak adlandırılan kanserle ilgili her gün yeni araştırmalar gerçekleştiriliyor. Medicine & Science in Sports & Exercise bülteninde yayımlanan bir araştırmada, hareketsizlik ve kanser arasındaki ilişki gözler önüne serildi. Raporda, günde en az 5 saat hareketin 46 bin kanser vakasının önüne geçebileceği detayı yer aldı.

KADINLARDA DAHA ETKİLİ

Bilim insanları, 30 yaş ve üstü yetişkinlerde 2013'den 2016'ya kadar görülen kanser vakalarını inceledi. Sonuçlara göre vakaların yüzde 3'ü kesinlikle hareketsizlikle ilgili. Bu sayı erkeklerde 14 bin 277'ken, hareketsizliğin de etkisiyle kansere yakalanan kadınların sayısı 32 bin 89.

EN ÇOK MİDE KANSERİ

Çalışmanın yazarları arasında yer alan Halk Sağlığı Uzmanı olan Adair Minihan, hareketsizliğin en çok mide kanserini tetiklediğini belirterek şunları söyledi:

"Kanser bölgelerine (meme, uterus, kolon, mide, böbrek, yemek borusu adenokarsinomu ve mesane) göre fiziksel hareketsizliğe atfedilebilen kanser vakası sayısının tahmin edildiği ilk araştırma. Belli kanser bölgelerine odaklanıldığında veriler, mide kanserlerinin yüzde 16,9'unun, uterus kanserlerinin yüzde 11,9'unun, böbrek kanserlerinin yüzde 11'inin, kolon kanserlerinin yüzde 9,3'ünün, yemek borusu kanserlerinin yüzde 8,1'inin, kadınlardaki meme kanserlerinin yüzde 6,5'inin ve mesane kanserlerinin %3,9'unun egzersiz eksikliğiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor"

Araştırma sonuçlarına göre günde sadece 5 saat hareket, kanseri bertaraf ediyor

Son Dakika Dünya Araştırma sonuçlarına göre günde sadece 5 saat hareket, kanseri bertaraf ediyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

MasterChef yarışmasında elenen yarışmacılara ikinci şans verildi 08:40 MasterChef yarışmasında elenen yarışmacılara ikinci şans verildi Hazal Kaya yeni projelerini anlattı 08:02 Hazal Kaya yeni projelerini anlattı AK Partili Mehmet Özhaseki'den dikkat çeken LGBT yorumu: Madem ki Allah yaratmış, hepsinin başımızın üstünde yeri var 07:43 AK Partili Mehmet Özhaseki'den dikkat çeken LGBT yorumu: Madem ki Allah yaratmış, hepsinin başımızın üstünde yeri var
Bakan Bilgin'den AK Parti MKYK'da asgari ücret sunumu: Tüm kesimlerin talepleri alındı 07:17 Bakan Bilgin'den AK Parti MKYK'da asgari ücret sunumu: Tüm kesimlerin talepleri alındı Son Avrupa şampiyonu İtalya'ya Dünya Kupası şaşkınlığı! Dünya Kupası biletini play-off'lardan yakalayacak 00:58 Son Avrupa şampiyonu İtalya'ya Dünya Kupası şaşkınlığı! Dünya Kupası biletini play-off'lardan yakalayacak Ünlü sanatçı Ferdi Özbeğen'in yeğeni bıçaklandı! 52 yaşındaki Hakan Özbeğen hayatını kaybetti 22:39 Ünlü sanatçı Ferdi Özbeğen'in yeğeni bıçaklandı! 52 yaşındaki Hakan Özbeğen hayatını kaybetti
Canlı yayında kavga eden Nihat Doğan ve Tuğba Ekinci'nin mesajları ortaya çıktı 19:49 Canlı yayında kavga eden Nihat Doğan ve Tuğba Ekinci'nin mesajları ortaya çıktı Bu kadar bilenmesine kimse anlam veremedi! Hollanda'nın tarafını tutan Karadağ'ın hocasından Türkiye'ye yeni bir tehdit 18:56 Bu kadar bilenmesine kimse anlam veremedi! Hollanda'nın tarafını tutan Karadağ'ın hocasından Türkiye'ye yeni bir tehdit
Advertisement