Bdt Dönem Başkanlığını Devralan Aşkabat'ı Yoğun Bir Diplomasi Hareketi Bekliyor - Son Dakika

Bdt Dönem Başkanlığını Devralan Aşkabat'ı Yoğun Bir Diplomasi Hareketi Bekliyor

09.01.2012 10:40
Bdt Dönem Başkanlığını Devralan Aşkabat'ı Yoğun Bir Diplomasi Hareketi Bekliyor

1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT)dönem başkanlığını üstlenen Türkmenistan'ı bu yıl yoğun bir diplomasi hareketi bekliyor.

1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT)dönem başkanlığını üstlenen Türkmenistan'ı bu yıl yoğun bir diplomasi hareketi bekliyor.

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un başkanlığında toplanan geniş katılımlı Bakanlar Kurulu toplantısında, 2012 yılının yol haritası çizildi. 2011 yılında büyük başarılara imza atıldığını, dış politikada önemli gelişmelerin yaşandığını söyleyen Berdimuhamedov, ikili ve bölgesel işbirliğine önem vereceklerinin altını çizdi.

Aşkabat, BDT dönem başkanlığında önemli zirvelere ev sahipliği yapacak.

Mayıs ayında BDT hükümet başkanları, Aralık ayında ise devlet başkanları zirvesi Aşkabat'ta düzenlenecek.

2012 yılının ikinci yarısında Aşkabat'ta Orta Asya ve Hazar Havzası'nda güvenliğin güçlendirilmesi konulu uluslararası toplantı yapılacak. Aşkabat yönetimi, Mayıs ayında Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa mültecilerin sorunlarıyla ile ilgili toplantı düzenlenecek.

Türkmenistan, 2012'de Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleşecek olan Rio+20 Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'na katılacak. Aşkabat yönetimi, bu konferansta bir dizi tekliflerde bulunmaya hazırlanıyor.

Bu arada dışa açılma politikası izleyen Berdimuhamedov'un geçen yıl 10 ülkeyi ziyaret ettiği ifade edildi. Ayrıca 11 ülke devlet ve hükümet başkanı da 2012'de Aşkabat'ı ziyaret etti.

Bdt Dönem Başkanlığını Devralan Aşkabat'ı Yoğun Bir Diplomasi Hareketi Bekliyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Bdt Dönem Başkanlığını Devralan Aşkabat'ı Yoğun Bir Diplomasi Hareketi Bekliyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Beşiktaş'ın grubunda tarihe geçen skor! Dortmund, Ajax karşısında neye uğradığını şaşırdı 00:02 Beşiktaş'ın grubunda tarihe geçen skor! Dortmund, Ajax karşısında neye uğradığını şaşırdı Öğrencisini istismardan yargılanan müdür yardımcısından rezil savunma: Kılık kıyafeti çok şık ve dikkat çekiciydi 23:36 Öğrencisini istismardan yargılanan müdür yardımcısından rezil savunma: Kılık kıyafeti çok şık ve dikkat çekiciydi Burcu Biricik, şalvar giyip tülbent taktı! Makyajsız hali dikkat çekti 22:57 Burcu Biricik, şalvar giyip tülbent taktı! Makyajsız hali dikkat çekti
ABD'de yapılan araştırma, Pfizer-BioNTech aşısının gençlerde etkinliğini kanıtladı 21:57 ABD'de yapılan araştırma, Pfizer-BioNTech aşısının gençlerde etkinliğini kanıtladı Almanya'da rekor kıran akaryakıt fiyatları, sürücüleri komşu ülkeye yönlendiriyor 19:14 Almanya'da rekor kıran akaryakıt fiyatları, sürücüleri komşu ülkeye yönlendiriyor Tıp dünyasının favorisi at nalı yengeci! Yemek yemeden 1 sene yaşıyor, mavi kanının litresi 15 bin dolara satılıyor 17:48 Tıp dünyasının favorisi at nalı yengeci! Yemek yemeden 1 sene yaşıyor, mavi kanının litresi 15 bin dolara satılıyor
Kiralık oda ilanı için görüşmeye giden genç kız dehşeti yaşadı! İçeceğine ilaç katılıp gece boyunca tecavüz edilmiş 17:10 Kiralık oda ilanı için görüşmeye giden genç kız dehşeti yaşadı! İçeceğine ilaç katılıp gece boyunca tecavüz edilmiş Amazon, ABD genelinde 150 bin mevsimlik işçi alacak 16:43 Amazon, ABD genelinde 150 bin mevsimlik işçi alacak
Advertisement