Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Türkmenistan'da Kültür Haftası Başladı - Son Dakika

Türkmenistan'da Kültür Haftası Başladı

Türkmenistan'da tiyatro, sahne oyunları, konserler ve şiir dinletisi gibi çeşitli etkinliklerin yapıldığı kültür haftası başladı. Başkent Aşkabat'taki Mukamlar Sarayı'nda yapılan açılış törenine Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mehricemal Mammedova, medya kuruluşlarının yöneticileri, sanatçılar ve ülkenin çeşitli yerlerinden davetliler katıldı. Ülke genelinde düzenlenen kültür haftasını, 'Türkmen kültürü ve sanatının bayramı' olarak değerlendiren Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Türk Devletleri Kültür Haftası'nın da eş güdümlü düzenlenecek olmasının, kültürel etkinliklerin önemini daha da artırdığını ifade etti. Etkinlik, ülkenin ünlü sanatçılarının verdiği konserler ve dans gruplarının gösterileriyle sürdü ve 29 Haziran'a kadar devam edecek.

Türkmenistan\'da Kültür Haftası Başladı
22.06.2023 - 12:33,

Türkmenistan'da tiyatro, sahne oyunları, konserler ve şiir dinletisi gibi çeşitli etkinliklerin yapıldığı kültür haftası başladı.

Kültür haftasının açılışı, başkent Aşkabat'taki Mukamlar Sarayı'nda yapıldı.

Açılış törenine Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mehricemal Mammedova, medya kuruluşlarının yöneticileri, sanatçılar ve ülkenin çeşitli yerlerinden davetliler katıldı.

Törenin açılışında konuşan Mammedova, Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov'un kutlama mesajını okudu.

Ülke genelinde düzenlenen kültür haftasını, "Türkmen kültürü ve sanatının bayramı" olarak değerlendiren Berdimuhamedov, Türk Devletleri Kültür Haftası'nın da eş güdümlü düzenlenecek olmasının, kültürel etkinliklerin önemini daha da artırdığını ifade etti.

Bu sene 11'inci kez düzenlenen etkinlikte katılımcılar, Mukamlar Sarayı'nda açılan güzel sanatlar, Türkmen yöresel kıyafetleri, Türkmen milli müzik aletleri ve kitapların yer aldığı sergiyi gezdi.

Etkinlik, ülkenin ünlü sanatçılarının verdiği konserler ve dans gruplarının gösterileriyle sürdü.

Kültür haftası, 29 Haziran'a kadar devam edecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Türkmenistan'da Kültür Haftası Başladı - Son Dakika


Advertisement