Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow, üçüncü dönem için aday olabileceğini ima etti - Son Dakika
Dünya

Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow, üçüncü dönem için aday olabileceğini ima etti

Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow, üçüncü dönem için aday olabileceğini ima etti

Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, 2026'da yapılacak seçimde üçüncü dönem için aday olabileceğini ima etti. Barrow, ülkenin kuzeyinde düzenlenen bir toplantıda, iktidarı bırakmasını bekleyenlerin biraz daha beklemesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı görev süresi sınırının olmadığı Gambiya'da önceki 2 cumhurbaşkanı 20 yıldan fazla görevde kalmıştı. Barrow, 2017'da sadece üç yıl görev yapıp ardından istifa edeceği anlaşmasıyla iktidara gelmişti ancak seçim kampanyasında verdiği bu sözü tutmadı.

13.06.2023 00:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, 2026'da yapılacak seçimde üçüncü dönem için aday olabileceğini ima etti.

Ulusal basındaki haberlere göre, Barrow, ülkenin kuzeyinde düzenlenen bir toplantıda, iktidarı bırakmasını bekleyenlerin biraz daha beklemesi gerektiğini belirtti.

Barrow, Gambiyalılara istifa etmek istediğini ve yakında hükümeti devralacaklarını söyleyen insanlar olduğunu iddia ederek, kendisinin hiçbir yere gitmediğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı görev süresi sınırının olmadığı Gambiya'da önceki 2 cumhurbaşkanı 20 yıldan fazla görevde kalmıştı.

Barrow, 2017'da sadece üç yıl görev yapıp ardından istifa edeceği anlaşmasıyla iktidara gelmişti ancak seçim kampanyasında verdiği bu sözü tutmadı.

Ülkede 2019'da hazırlanan yeni anayasa taslağı iki dönem sınırını içeriyordu ancak parlamento tarafından kabul edilmemişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow, üçüncü dönem için aday olabileceğini ima etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mısır, Gazze'ye havadan insani yardımlar gönderiyor
  15:59 Mısır, Gazze'ye havadan insani yardımlar gönderiyor

  Mısır, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bölgelere havadan yeni insani yardımlar atıldığını duyurdu. Mısır Ordu Sözcüsü Albay Garib Abdulhafız, ülkesinin Filistin halkının zaruri temel ihtiyaçlarının karşılanması için acil insani yardımları ulaştırmayı sürdüreceğini belirtti. Yardımların içeriği ve miktarı hakkında bilgi verilmedi. İsrail'in saldırıları sonucunda binlerce Filistinli hayatını kaybetti ve sivil altyapılar tahrip oldu.

 • Fransız Aile, Filistin'e Bisikletle Yolculuk Yapıyor
  15:37 Fransız Aile, Filistin'e Bisikletle Yolculuk Yapıyor

  Fransa'dan bisikletleriyle yola çıkan 4 çocuklu aile, Bulgaristan'da tanıştıkları bir kişinin de katılımıyla sürdürdükleri yolculukları kapsamında Kocaeli'ye geldi. Aile, Türkiye, Irak ve Ürdün'ü geçerek Filistin'e ulaşmayı hedefliyor. Filistin'de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek isteyen aile, İsrail'in saldırılarını durdurmasını ve Filistin'in özgür olmasını istiyor.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Göç Sınamalarına Karşı Sürdürülebilir Politikalar Paneli Düzenlendi
  15:27 Antalya Diplomasi Forumu'nda Göç Sınamalarına Karşı Sürdürülebilir Politikalar Paneli Düzenlendi

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen 'Göç Sınamalarına Karşı Sürdürülebilir Politikalar' başlıklı panelde, dünyada artan göç sorunu ve buna ilişkin çözümler tartışıldı. Panelde, göçün sebepleri, göçmenlerin entegrasyonu, göç sorununun çözümü için beraber hareket etme gerekliliği gibi konular ele alındı.

 • Moda İkonu Iris Apfel 102 Yaşında Hayatını Kaybetti
  15:18 Moda İkonu Iris Apfel 102 Yaşında Hayatını Kaybetti

  Amerikan tasarımcı ve moda ikonu Iris Apfel, 102 yaşında hayatını kaybetti. Beyaz saçları, büyük boy gözlükleri ve kalın boncuklu kolyeleriyle tanınan Apfel, moda dünyasında tarihe geçecek bir isimdi. Ölüm haberi, Apfel'in Instagram hesabından duyuruldu. Birçok ünlü isim de taziye mesajları paylaştı.

 • Kamboçya'da yaşayan Ufuk Öntürk'ün cenazesi İzmir'e getirilecek
  14:09 Kamboçya'da yaşayan Ufuk Öntürk'ün cenazesi İzmir'e getirilecek

  Kamboçya'da yaşayan ve uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Ufuk Öntürk'ün cenazesinin Dışişleri Bakanlığının girişimleriyle İzmir'e getirileceği belirtildi. Öntürk'ün ablası Yıldız Eyiçalış, Kamboçyalı yetkililerin cenazenin nakli için 15 bin dolar istemesiyle ikinci bir acı yaşadıklarını söyledi. Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle irtibat kurulduğu ve cenazenin gelecek hafta Türkiye'ye getirileceği bilgisi verildi.

 • İsrail'in yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan Filistinlilerde kurşun yaraları tespit edildi
  13:53 İsrail'in yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan Filistinlilerde kurşun yaraları tespit edildi

  Birleşmiş Milletler (BM) Gazze'de İsrail'in bir yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan ve tedavi altına alınan Filistinlilerin çoğunda kurşun yaraları olduğunu açıkladı. BM gözlemcileri Şifa Hastanesi'ni ziyaret ederek tedavi altında olan yaklaşık 200 kişiden bazılarını gördü. Gazze Sağlık Bakanlığı ise İsrailli askerlerin ateş açması sonucu en az 112 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Olayın geniş kapsamlı bir biçimde soruşturulması için pek çok dünya lideri çağrıda bulundu.


Advertisement