Gıda krizinin çözümüne katkı sağlayacağını söyleyen Putin'in tek bir şartı var: Yaptırımları kaldırın - Son Dakika

Gıda krizinin çözümüne katkı sağlayacağını söyleyen Putin'in tek bir şartı var: Yaptırımları kaldırın

26.05.2022 23:13

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaş, buğday fiyatlarını son 14 yılın en yüksek seviyesine yükseltti. Ukrayna'nın ürettiği tahıl ürünlerinin dünya pazarlarına çıkarılmasında zorluk çekilirken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptırımlar kaldırılırsa gıda krizinin çözümüne katkı sağlayacağını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İtalya Başbakanı Mario Draghi, telefonda görüştü. İtalya'nın son günlerde Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın sonlandırılması yönünde girişimlerinin ardından gerçekleşen telefon görüşmesinde Putin, Draghi'ye Ukrayna'da sürdürdükleri askeri operasyonlar hakkında bilgi verdi.

DONBASS'TAKİ SON DURUM GÖRÜŞÜLDÜ

Kremlin Basın Servisi tarafından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Vladimir Putin özellikle kurtarılan Donbass bölgesi şehirlerinde barışçıl bir yaşam kurulması için sürdürülen çalışmalardan bahsetti. Ukrayna tarafından Azak Denizi ve Karadeniz limanlarından çıkışı engellenen sivil gemilerin çıkışı ve insani koridorların günlük olarak açılması da dahil seyrüsefer güvenliği tartışıldı. Ayrıca Kiev tarafından durdurulan müzakerelerin temel değerlendirilmesi de yapıldı" denildi.

PUTİN SUÇLAMALARI REDDETTİ

Putin ile Draghi'nin küresel gıda güvenliği konusunu da ele aldığı aktarılan açıklamada, "Küresel gıda güvenliği alanındaki durum ayrıntılı olarak ele alındı. Rusya'nın tarım ürünlerinde dünya pazarına arzıyla ilgili ortaya çıkan sorunlarda, Rusya'nın suçlanmasının asılsız olduğuna dikkat çeken Vladimir Putin, ortaya çıkan sorunların üretim ve lojistik zincirlerinin işleyişiyle ilgili aksamalar olduğuna dikkat çekti" denildi.

KRİZİN AŞILMASI İÇİN YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI KOŞULU

Açıklamada, "Korona virüs salgını sırasında batılı ülkelerin mali politikalarının yanı sıra ABD ve AB tarafından uygulanan Rusya karşıtı yaptırımlar nedeniyle ağırlaştığına dikkat çeken Vladimir Putin, Rusya'nın, batıdan gelen siyasi kısıtlamaların kaldırılması koşuluyla tahıl ve gübre ihracatı yoluyla krizin aşılmasında önemli bir katkı sunmaya hazır olduklarını söyledi" ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR
500
Ukrayna'nın işgali: Severodonetsk'ın düşüşü savaşın geleceği için ne anlatıyor? Ukrayna'nın işgali: Severodonetsk'ın düşüşü savaşın geleceği için ne anlatıyor?
Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Gıda krizinin çözümüne katkı sağlayacağını söyleyen Putin'in tek bir şartı var: Yaptırımları kaldırın - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement