İzzetbegoviç: "Erdoğan İslam Alemine Ait Bir Şahsiyet" - Son Dakika

İzzetbegoviç: "Erdoğan İslam Alemine Ait Bir Şahsiyet"

15.02.2012 17:27
İzzetbegoviç: "Erdoğan İslam Alemine Ait Bir Şahsiyet"

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için "Başbakanımız" diyerek, Erdoğan'ın sadece Türkiye'ye değil, bütün İslam alemine ait bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için "Başbakanımız" diyerek, Erdoğan'ın sadece Türkiye'ye değil, bütün İslam alemine ait bir şahsiyet olduğunu söyledi.

AA Editör Masası'na konuk olan İzzetbegoviç'i AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Anadolu Ajansı'nın kapısında karşıladı.

Öztürk, İzzetbegoviç AA Editör Masası'nda soruları yanıtlamadan önce yaptığı konuşmada, "İslam dünyasının bilge kralı Aliya İzzetbegoviç'in oğlunu ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. 20. yüzyılın en büyük liderlerinden ve en büyük bilgelerinden birini görme fırsatımız maalesef olmadı. Ama şimdi kendisini gördüğümüzde, en az onun kadar heyecanlandık. Kendisini babasının bir yadigarı olarak bu Ajansta ağırlamaktan büyük şeref duyduk ve Bosna'nın Cumhurbaşkanı'nı görmekten ayrıca şeref duyduk" dedi.

Türk milletinin gönlünde İzzetbegoviç isminin ayrı bir yeri olduğuna işaret eden Öztürk, Türk milletinin bu ismi hiçbir zaman unutmayacağını söyledi.

Daha sonra, AA Editör Masası'na konuk olan İzzetbegoviç'e, yurt dışı ve Türkiye'den AA editörleri ve temsilcileri soru sorma imkanı buldular.

Saraybosna temsilcisinin Saraybosna'da güneşli bir gün yaşandığını belirtmesi üzerine İzzetbegoviç, "Burada kar var, ama karşılama çok sıcaktı" dedi.

Türklerin hissiyatının Bosnalılara karşı çok farklı olduğunun farkında olduklarını ifade eden İzzetbegoviç, kendisinin de ağır bir soyadı taşıdığı için çok büyük sorumluluk duyduğunu söyledi.

Saraybosna temsilcisinin Türkiye'deki ziyareti ile ilgili neler söyleyebileceğini sorması üzerine İzzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile bir araya geldiğini söyledi.

İzzetbegoviç, "Yarın da çok heyecanlı bir buluşmamız olacak. Sayın Türkiye Cumhuriyeti Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da inşallah buluşacağız ve görüşeceğiz. Gördüğünüz gibi 'Başbakanınız' demedim,

'Başbakanımız' dedim. Çünkü o sadece size değil, bütün İslam alemine ait bir şahsiyet" diye konuştu.

Türkiye ile ekonomik ilişkilerin düzeyinin ivme kazanacağını umduğunu dile getiren İzzetbegoviç, iki ülke arasındaki bağların sadece duygusal ve kardeşlik bağları olmadığını, aynı zamanda halklar arasında kan bağı bulunduğunu söyledi.

İkili ilişkiler düzeyinde mevcut olan bu hissiyatın daha da üst düzeylere taşınması gerektiğini ifade eden İzzetbegoviç, ekonomik alanda da bunu destekleyerek güçlendirmek gerektiğini kaydetti.

İzzetbegoviç, "Bizim ziyaretimiz ikili ilişkilerimizde yeni bir sayfa açtıracaktır ve özellikle tarım alanındaki ilişkilerimiz yeni bir boyut kazanacaktır" dedi. - ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya İzzetbegoviç: 'Erdoğan İslam Alemine Ait Bir Şahsiyet' - Son Dakika


Advertisement