128 milyar dolar hakkında tartışma yaratacak iddia: ''Erdoğan, seçime doğru bir kısmını Türkiye'ye getirecek'' - Son Dakika

128 milyar dolar hakkında tartışma yaratacak iddia: ''Erdoğan, seçime doğru bir kısmını Türkiye'ye getirecek''

02.12.2021 15:54
128 milyar dolar hakkında tartışma yaratacak iddia: ''Erdoğan, seçime doğru bir kısmını Türkiye'ye getirecek''

Merkez Bankası'nın satılan 128 milyar dolar rezervi hakkında tartışmalar devam ediyor. CHP eski millet vekili ve Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, 128 milyar dolar hakkında yeni bir iddiayı gündeme getirdi.

Türk lirasında durdurulamayan değer kaybı, artan enflasyon ve ekonomik kriz gündemden düşmüyor. AK Parti iktidarı ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 19 yıldır süren aralıksız yönetim nedeniyle eleştirilerin hedefinde.

Merkez Bankası'nın 128 milyar dolar rezervine ne olduğu sorusu da ekonomik krizin etkileri artarken yeniden akıllara geldi. Konu hakkında CHP eski millet vekili ve Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay yeni bir iddiayı gündeme getirdi.

128 milyar dolar hakkında tartışma yaratacak iddia: ''Seçime doğru bir kısmını Türkiye'ye getirecek''

"TÜRKİYE YABANCILAR İÇİN UCUZLADI"

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, ekonomik gidişata ilişkin olarak, "Türk Lirası'nın değer kaybı, Türkiye'nin ucuzlaması demek. Sakın yanlış anlaşılmasın; ucuzlama, bu ülkenin yurttaşları için değil, yabancılar için. Onlar için ucuzlayınca ne oluyor? İstedikleri varlığı, istedikleri fiyata satın alabiliyorlar. Mevcut durum devam ettiğinde Türkiye'nin bütün altın yumurtlayan tavukları, teneke fiyatına düşecek. Kim alacak? Cebinde dolar olan!" dedi.

"PARANIN ÜSTÜNE ÇÖKTÜLER"

Balbay, "Millet, Erdoğan'ın hayatı ucuzlatmasını istiyor ama Erdoğan Türkiye'yi ucuzlatıyor. Böylece değerinin çok altında satılacak varlıklar için şunu demeye hazırlanıyor: Bakın Türkiye'ye güven arttı, yatırımcılar kuyrukta! Uzun süredir gündemde olan 128 milyar dolar konusunda da şu dedikodu hâkim: Parayı yurtdışına kontrollü olarak çıkardılar, üstüne çöktüler, seçime doğru bir kısmını Türkiye'ye getirecek, 'Bakın bize olan güven arttıkça dünyadan dolar yağıyor' diyecekler." ifadelerini kullandı.

Son Dakika Ekonomi 128 milyar dolar hakkında tartışma yaratacak iddia: ''Erdoğan, seçime doğru bir kısmını Türkiye'ye getirecek'' - Son Dakika Ekonomi


Advertisement