Arabistanlı Turizmci Samsun'da Tatil Köyü Kuracak - Son Dakika
Ekonomi

Arabistanlı Turizmci Samsun'da Tatil Köyü Kuracak

Arabistanlı Turizmci Samsun\'da Tatil Köyü Kuracak

Suudi Arabistanlı turizmci Hassan Ashoor, Samsun’un Ayvacık ilçesinde tatil köyü kuracak.

28.08.2014 10:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Suudi Arabistanlı turizmci Hassan Ashoor, Samsun'un Ayvacık ilçesinde tatil köyü kuracak.

Samsun'un "Saklı Cennet" lakaplı ilçesi Ayvacık, Arap yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Ayvacık Kaymakamlığı Proje Ekibi ve Ayvacık Turizm Kültür Doğa Koruma ve Geliştirme Derneği (AYTUDER) tarafından yürütülen turizm tanıtım çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Arap turizmciler Ayvacık'ta tatil köyü yapmak için arazi satın alarak resmi yatırım işlemlerini başlattı. Medineli turizmci Hassan Ashoor, oğlu Soohaib Ashoor ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren ortağı iş adamı Ahmet Uygun, Ayvacık'taki yatırım planları ile ilgili bilgiler verdi.

"AYVACIK'I İKİ SENEDİR BİLİYORUZ"

Medineli turizmci Hassan Ashoor turizm acentesi sahibi olmaları dolayısı ile bölgeye turist getirdiklerini, Ayvacık'ı iki senedir bildiklerini ve yakından takip ettiklerini belirterek, "Ayvacık, Araplar için keşfedilmeyi bekleyen bir yer. Ayvacık Kaymakamlığı'nın tanıtım çalışmaları yapan ekibinde yer alan Onur Bilgin ile sosyal medya üzerinden sürekli görüşüyorduk. Ayvacık'ın fotoğraflarını kendisinden alıp Suudi Arabistan'da firmamızın reklamlarında kullandık. Araplardan ciddi beğeni ve talepler aldık. Bölgedeki bir otelde müşterilerimiz için yıllık ortalama 300 yatak satın alıyoruz. Ancak Araplar tatil köyü seviyor. Arap aileler kalabalık ve rahat etmek istiyor. İlk önce 'Ayvacık'ta apart otel yapmak için küçük bir arsa satın alabilir miyiz' diye düşündük ancak yaptığımız istişareler sonucu tatil köyü yapmaya karar verdik. Zira Ayvacık, Arapların çok hoşuna gitti ancak turistleri ağırlayacak ve isteklerine cevap verecek kapasitede bir tesis yoktu. Onur kardeşimizin daveti ile Ayvacık Kaymakamı Can Kazım Kuruca'yı ziyaret ettik. Kendisi bize her konuda fazlası ile destek oldu. İlçeye yatırım yapmamız için bizi teşvik etti. İlk incelediğimiz yeri de satın almaya karar verdik. Ayvacık AK Parti İlçe Başkanı Kadir Kızılkan bu yerin satın alınması ve diğer işlemler konusunda bize destek oldu. Bu yatırımın gerçekleşmesi Ayvacık Kaymakamı Can Kazım Kuruca ve AK Parti İlçe Başkanı Kadir Kızılkan'ın bizleri sahiplenmeleri sayesinde oldu. Onlara güvenimiz tam ve Ayvacık'ta gördüğümüz ilgi ve sevgi dolayısı ile kalbimiz çok rahat" dedi.

İLK YATIRIM 600 KİŞİLİK TATİL KÖYÜ

Ayvacık ilçesine bağlı Örencik Mahallesi'nde ilçeye ve Suat Uğurlu Baraj Gölü'ne hakim manzaralı bir tepeden 31 dönüm arazi satın aldıklarını belirten Hassan Ashoor, "Tatil köyü projemiz etaplar halinde gerçekleşecek. İlk olarak 40 daire inşa edeceğiz, sonra 40 + 40 şeklinde 120 daireye tamamlayacağız ve her bir daire 5 kişilik olacak. Toplamda tesisin kapasitesi 600 kişi olacak. İki yıl içerisinde tesisi tamamlamayı planlıyoruz. Tatil köyünün tamamlanmasının ardından Ayvacık'ta başka yatırımlar yapmayı da planlıyoruz. Bu Ayvacıklılar için de ilçenin kalkınması ve iş olanakları yaratması açısından ciddi bir yatırım olacak" diye konuştu.

BÜROKRASİ AŞILDIĞI ANDA İNŞAAT BAŞLIYOR

Ayvacık'ta inşa edilecek olan tatil köyünün kurulacağı arazinin hak sahiplerinden satın alınması ile ilgili tapu işlemleri tamamlandı. İkinci aşamada bölgenin turizm bölgesi olması nedeni ile gerekli imar planlarının hazırlanması ve yatırım işlemleri için çalışmalar sürdürülüyor. İş adamı Ahmet Uygun, "Bürokratik engellerin aşılması ve sürecin kısaltılması için yetkililerden destek bekliyoruz. İşlemler biter bitmez inşaat aşamasına geçeceğiz. Şu an sadece işlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"AYVACIK DÜNYA ÇAPINDA BİR TURİZM MERKEZİ OLACAK"

Uzun Göl'ün yapılan reklamlar sayesinde Araplar için meşhur olduğunu belirten Ashoor, "Uzun Göl reklam çalışmaları ile meşhur ama Ayvacık'ta reklam hiç yok. Tesis de yok. Biz yatırımları gerçekleştirdiğimizde yapılacak reklamlar ile Ayvacık Uzun Göl'ü unutturacak ve dünya çapında meşhur olacak. Biz buna talibiz yeter ki bürokratik engellerin aşılmasında yetkililerden destek görelim" açıklamasında bulundu.

Tesisin inşası ile bölgede turistlerin vakit geçirmesi için çeşitli tesis ve mekanlara da ihtiyaç duyulacağını belirten Ashoor, "Arap turistler için yemek yiyecekleri tesisler, şelalelerin yollarının yapılması, baraj gölünde gezinti tekneleri alınması ve turistik aktiviteler oluşturulması kaçınılmaz bir zorunluluk" ifadelerini kullandı.

Tesisin yöneticiliğini ise Hassan Ashoor'un oğlu Soohaib Ashoor yapacak. - SAMSUN

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Arabistanlı Turizmci Samsun'da Tatil Köyü Kuracak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Osmaniye'de 500 çiftçiye Ayçiçek tohumu dağıtıldı
  13:16 Osmaniye'de 500 çiftçiye Ayçiçek tohumu dağıtıldı

  Osmaniye'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz'ın katılımıyla düzenlenen programda, 500 çiftçiye 2825 kilogram olmak üzere toplam 250 torba ayçiçeği tohumu dağıtıldı. Ayçiçeği üretiminin ülkemizin yağ ve yağlı tohumlar ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere sahip olduğu belirtilirken, verimli toprakların doğru kullanılmasının önemi vurgulandı.

 • Konya Ticaret Odası, Kazan ve Basınçlı Kaplar Atölyesi'ni açtı
  13:13 Konya Ticaret Odası, Kazan ve Basınçlı Kaplar Atölyesi'ni açtı

  Konya Ticaret Odası (KTO) Mesleki Eğitim Merkezi, KTO Teknoloji ve Eğitim Kampüsü ve Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Derneği iş birliğiyle kurulan 'Kazan ve Basınçlı Kaplar' atölyesini faaliyete geçirdi. Atölye, sektöre özgü uygulamalı eğitimler sunarak kursiyerlere sertifikasyon imkanı da sağlayacak.

 • Türkiye'de Yabancılara Konut Satışında Düşüş, Yurtdışı Alımlarında Artış
  13:10 Türkiye'de Yabancılara Konut Satışında Düşüş, Yurtdışı Alımlarında Artış

  Emlak uzmanı Özkan Aydemir, Türkiye'de 2023 yılında yabancılara yapılan konut satışında yüzde 50 düşüş olduğunu belirtirken, yurtdışı alımlarının ise yüzde 163,7 arttığını ifade etti. Aydemir, büyük şehirlerdeki konut fiyatlarının artış hızının yatırımcıları yurt dışına yönlendirdiğini ve imarlı bölgelerin çoğaltılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, vize sorunları nedeniyle vatandaşların Avrupa ülkelerinden gayrimenkul yatırımı yaptığını da vurguladı.

 • Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: Teknoloji küresel büyüme için kapsayıcı olmalı
  13:09 Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: Teknoloji küresel büyüme için kapsayıcı olmalı

  Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, Antalya Diplomasi Forumu'nda yaptığı konuşmada, yerel teknoloji şirketlerinin küresel teknoloji güçleriyle rekabet edebilmesi için adil bir rekabet ortamının sağlanması gerektiğini belirtti. Doğan, teknoloji tabanlı küresel büyümenin kapsayıcı olması ve sorumlu teknoloji uygulamalarının küresel ticaret, entegrasyon, verimlilik, büyüme ve barış için temel olacağını vurguladı.

 • Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi BEL-SUN A.Ş'ye bağlı personellerin maaşlarına zam yapıldı
  12:56 Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi BEL-SUN A.Ş'ye bağlı personellerin maaşlarına zam yapıldı

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi BEL-SUN A.Ş'ye bağlı belediye personellerinin maaşları 14 bin liradan 30 bin liraya çıkarıldı. Personeller zam sevincini halay çekerek kutladı.

 • ATSO Başkanı Ali Bahar: Sigortacılık sektörü riskleri paylaşan bir ortak haline dönüştü
  12:47 ATSO Başkanı Ali Bahar: Sigortacılık sektörü riskleri paylaşan bir ortak haline dönüştü

  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, sigortacılık sektörünün girişimcinin, iş insanının ve vatandaşın üzerindeki riskleri paylaşan bir ortak haline dönüştüğünü söyledi. ATSO ve Sigorta İstihsalcileri İhtisas Derneği (SİİD) iş birliği ile gerçekleştirilen 'İş Dünyası Sigorta Buluşması ve Sigortadan Fazlası' paneli, sektör temsilcilerinin yoğun katılımıyla ATSO ev sahipliğinde yapıldı.

 • Düzce'de kırsal kalkınma yatırımlarından faydalanan iş adamının besi hanesi ziyaret edildi
  12:47 Düzce'de kırsal kalkınma yatırımlarından faydalanan iş adamının besi hanesi ziyaret edildi

  Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, iş adamı Behlül Çelebi'nin kırsal kalkınma yatırımlarından faydalanarak kurduğu besi sığırı işletmesini ziyaret etti. İşletme, Düzce ve çevre illere karkas et ihtiyacını karşılamaya katkı sağlıyor.

 • TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Küresel ticaret sistemi dünyadaki barış ortamını güçlendirir
  12:37 TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Küresel ticaret sistemi dünyadaki barış ortamını güçlendirir

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nda yaptığı konuşmada, öngörülebilir ve kurallara dayalı bir küresel ticaret sisteminin, dünyadaki barış ortamını güçlendireceğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, ticaretin ekonomik ve siyasi önemine vurgu yaparak, ticari engellerin kaldırılması ve serbest ticaretin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin kara gümrük kapılarını modernize etme çalışmalarını da anlattı.

 • Şubat Ayı İhracatı Yüzde 13,6 Arttı
  12:36 Şubat Ayı İhracatı Yüzde 13,6 Arttı

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve TİM Başkanı Mustafa Gültepe tarafından Adıyaman'da açıklanan verilere göre, şubat ayında Türkiye'nin ihracatı yüzde 13,6 artarak 21 milyar 86 milyon dolara ulaştı. Bu rakam, cumhuriyet tarihinin en yüksek şubat ayı ihracat rakamı olarak kaydedildi. İthalat ise bir gün fazla olmasına rağmen yüzde 8,5 azalışla 28 milyar 87 milyon dolara geriledi. Dış ticaret açığı ise ocak ayına göre yüzde 42,3 azalarak 7 milyar dolara düştü. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 75,1'e yükseldi.

 • Bakan Işıkhan Mardin'de İş Adamları ve STK Temsilcileriyle Buluştu
  12:27 Bakan Işıkhan Mardin'de İş Adamları ve STK Temsilcileriyle Buluştu

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Mardin'de iş adamları ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ile bir araya geldi. Bakan Işıkhan, Mardin'in sorunlarını çözme sözü verdi ve sık sık Mardin'e gelip çalışmaları yerinde görmeye devam edeceklerini belirtti.

 • Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Sarıgöl'e Yeni Dönem Projelerini Açıkladı
  12:27 Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Sarıgöl'e Yeni Dönem Projelerini Açıkladı

  Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Sarıgöl'e yeni dönem projelerinin müjdesini verdi. İlçede gerçekleştirilen yatırımların yanı sıra yeni otobüs terminali, köprüler, dolusavarlar ve atıksu arıtma tesisinin yapılacağı açıklandı.


Advertisement