Son dakika: Benzin ve motorine yeni zam! Fiyatlar artık çift haneli - Son Dakika

Son dakika: Benzin ve motorine yeni zam! Fiyatlar artık çift haneli

08.12.2021 16:19
Son dakika: Benzin ve motorine yeni zam! Fiyatlar artık çift haneli

Son dakika: Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı benzinde 77 kuruş, motorinde 31 kuruş zamlanacak. Motorine bugün de 66 kuruş zam gelmişti.

Dolar kuru ve petrol fiyatındaki artış, akaryakıt fiyatlarında zam yağmuruna neden oldu. EPGİS'in duyurusuna göre, bugün 66 kuruş zamlanan motorinin litre fiyatı, bu geceden itibaren 31 kuruş daha zamlanacak. Benzinin litre fiyatına ise bu geceden itibaren 77 kuruş zam gelecek. Böylece hem benzin hem de motorinin litre fiyatı çift haneli olmuş olacak.

Motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak Ankara'da 10,05 TL'den 10,36 TL'ye, İstanbul'da 9,99 TL'den 10,30 TL'ye, İzmir'de 10,07 TL'den 10,38 TL'ye yükselecek. Benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak Ankara'da 9,60 TL'den 10,37 TL'ye, İstanbul'da 9,55 TL'den 10,32 TL'ye, İzmir'de 9,62 TL'den 10,39 TL'ye yükselecek.

Fiyatlar, il, ilçe ve bayilere göre değişebiliyor.

İKİ AYDA TOPLAMDA YÜZDE 41 ZAM

Merkez Bankası'nın Cumhurbaşkanı'nın talimatı doğrultusunda yüksek enflasyona rağmen seri faiz indirimlerine gitmesiyle Türk lirasında yaşanan tarihi değer kayıpları, akaryakıt ve birçok üründe zam yağmuruna neden oldu. Motorinin litre fiyatı sadece iki ayda 3 TL zamlanırken, iki aylık zam oranı yüzde 41'e ulaştı. Benzinde iki aylık zam oranı ise yüzde 32,5'e ulaştı.

ÖTV SIFIRLANMIŞTI

Hükümet, ekim ayı başına kadar zamları, özel tüketim vergisinden (ÖTV) düşerek akaryakıtta fiyatları kontrol etmeye çalışmıştı ancak litre başına benzinde 2,53 TL'lik, motorinde 2,05 TL'lik, LPG'de 1 TL'lik ÖTV sıfırlanınca, kur ve ürün fiyatı kaynaklı zamlar otomatik olarak pompaya yansımaya başladı. Türk lirasındaki değer kaybı hem vatandaşın ödediği akaryakıt fiyatlarını artırırken hem de devletin büyük vergi kaybına neden oldu.

YORUMLAR (3)
  • Kamil Toygar : Şayet bu akaryakıt fiyatı Avrupa’daki litre fiyatı 1 Euro yada dolara endekslenecek ise o zaman çalışan işçi memur maaşlarını da Avrupa’daki emsallerinin Euro ve dolar üzerindeki maaşlarını da eşitle aylık olarakta eş zamanlı güncelle yeter ya vatandaştan alacak olunca Avrupa’daki fiyat maaşa geldiği zaman Afrika daki fiyat isyan noktasına geldik bu nedir ya dolar 20 gündür aynı yerde zaten bu neyin zamcığı Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • m.yener arıkan: zamanında tl den 6 sıır atmıştık. o zaman durum iyi değildi şimdi daha iyiyiz 3 sıfır attıkmı dünya lideri oluruz nasılsa sıfır etkisiz eleman Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Ekonomi Son dakika: Benzin ve motorine yeni zam! Fiyatlar artık çift haneli - Son Dakika Ekonomi


Advertisement