Elektrik Tesisatlarının Denetimsizliği Ülke Ekonomisine Zarar Veriyor - Son Dakika
Ekonomi

Elektrik Tesisatlarının Denetimsizliği Ülke Ekonomisine Zarar Veriyor

Elektrik Tesisatlarının Denetimsizliği Ülke Ekonomisine Zarar Veriyor

İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Haluk Bozali, elektrik iç tesisat yönetmeliğine uygun olmayan tesisatların ciddi zararlara yol açtığını belirterek, denetim ve düzenlemelerin önemini vurguladı. Raporda, yapı denetim firmalarındaki elektrik kontrol mühendislerinin aktif olarak görev alması gerektiği ifade edildi.

18.11.2023 17:01  Güncelleme: 17:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası (İSTETO) Başkanı Haluk Bozali, elektrik iç tesisat yönetmeliğine uygun olmayan tesisatların saatli bomba gibi ne zaman patlayacağının belli olmadığını belirterek, "Kuralsız ve denetimsiz yapılan tesisatlar, vatandaşımızın can ve mal kaybına neden olmasının yanı sıra ülke ekonomisine de ciddi zararlar vermektedir." ifadesini kullandı.

İSTETO'dan yapılan açıklamaya göre, Oda tarafından "İnşaatlarda Elektrik Tesisatı Denetimi ve Ekonomiye Etkileri" başlıklı bir rapor hazırlandı.

Raporda, yönetmeliklere uygun ve kaliteli elektrik tesisatları için bakanlıklara, belediyelere, denetleme şirketlerine önemli görevler düştüğü vurgulandı. İnşaatların elektrik tesisatı uygulamasını yapacak olan kişilerin yasa gereği, işletmeye kayıtlı yetkili fen adamları olması gerektiği kaydedilen raporda, ilgili kişilerin yasal olarak, "Serbest Tesisatçı Belgesi", "Ustalık Belgesi", "Oda Kayıt Belgesi" ve vergi dairesinden alınan mükellefiyet yazısına sahip olmasının önemi vurgulandı.

Elektrik iç tesisat uygulamalarının belediye onaylı elektrik ruhsat projeleri ve yönetmelik maddelerine göre yapılmasının zorunlu olduğu hatırlatılan raporda, tesisatların kontrolünde 5361 sayılı kanuna göre meslek odası ve 4708 sayılı kanuna göre yapı denetim kuruluşlarındaki elektrik kontrol mühendislerinin görevli olduğu kaydedildi.

İSTETO, "Elektrik Kontrol Mühendisleri"ni sahaya davet etti

Elektrik tesisatlarının temel topraklamasından montaj aşamasına kadar kontrol edilmesinin önemine işaret edilen raporda, elektrik tesisatı yapanlar ile yapılan görüşmelerde yapı denetim firmalarındaki elektrik mühendislerinin sahada kontrol yapmadığının teyit edildiği belirtildi.

Raporda, tüm yapı denetim firmalarındaki elektrik kontrol mühendislerinin sahada aktif olarak görev alması ve mühendislik yetkilerini kullanması sonucunda sorunların en aza ineceği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İSTETO Başkanı Haluk Bozali, İstanbul'un deprem tehlikesi yüzünden eski yapıların yenilenmesi ve kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanması ile on binlerce inşaat işinin devam ettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"4708 sayılı yapı denetim kuruluşlarına ilişkin kanun insanların sağlıklı ve kaliteli binalarda oturması amacıyla çıkartılmıştır. İnşaatlarda belgesi bulunan ustalar tarafından yapılması ve denetlenmesi şart koşmuştur. Elektrik tesisatlarının yanlış ve bilinçsizce yapılmasının devlete ve topluma zararlarına dikkat çekmek ve çözüm yolları önermenin meslek odası olarak sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz. Yapı denetim firmaları ile yaptığımız toplantılarda, yapılan kontrollerde tesisatların proje ve yönetmeliğe uygun yapılmadığı, kayıt dışı çalışanlar tarafından iç tesisat yönetmenliğine aykırı yapıldığı görülmekte olup bu durumun önüne geçmek için çaba sarf etmeliyiz."

"Yangınların yüzde 30'u elektrik kontağından yüzde 12'si elektrikli ev aletlerinden çıkıyor"

Haluk Bozali, 2022'de meydana gelen yangınların yüzde 30'unun elektrik kontağından yüzde 12'sinin elektrikli ev aletlerinden çıktığının altını çizdi.

Bozali, "Maalesef sektörümüzde denetimsizlikten ve görevli kurumların kontrol elemanı yetersizliğinden dolayı kayıt dışı çalışan sayısı oda üyelerimizin on misli kadardır. İstanbul Elektrik Teknisyenleri Meslek odası olarak yaptırım gücümüzün ve denetleme yetkimizin kısıtlı olması gerekli müdahaleleri yapmamıza engeldir. Elektrik iç tesisat yönetmeliğine uygun olmayan tesisatlar saatli bomba gibi olup ne zaman patlayacağı belli değildir. Kuralsız ve denetimsiz yapılan tesisatlar vatandaşımızın can ve mal kaybına neden olmasının yanı sıra ülke ekonomisine de ciddi zararlar vermektedir. Elektrik tesisat işlerinde çalışanların vergiye tabi olmaması vergi kaybına ve sigortalı çalışmadıkları için de prim kaybına sebep olmakla birlikte ekonomiye de katkısı olmamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Evlerdeki beyaz eşyaların ve elektrikli ev aletlerinin alt yapı sistemi kurulmamış tesisatlar nedeniyle bozulduğuna dikkati çeken Bozali, şunları kaydetti:

"İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası olarak önerimiz, tüm kurum ve kuruluşların bu tehlikeleri ve yaşanan can kaybıyla sonuçlanan olayları önlemek için hep birlikte hareket etmelidir. Sektörümüzde yaşanan sorunlardan bir tanesi de elektrik tesisat işleri ile projelerin abonelik muayene işlemlerinin ayrılmamasıdır. Günümüzde dijital ortamda yapılan abonelik işlemleri ile tesisatı yapan kişilerin farklı olması da düzeltilmesi gereken en önemli sorunlardan birisidir. İşe başlama ve iş bitimi evraklarında projeyi ve tesisatı yapan kişilerin imzalarının birlikte olmasının kayıt dışı çalışanlarında önüne geçeceği kanaatindeyiz. Elektrik tesisatlarını yapan kişilerin çoğu kayıt dışı, belgesiz ve sigortasız çalışan, STB belgesi olmayan kişilerdir."

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Elektrik Tesisatlarının Denetimsizliği Ülke Ekonomisine Zarar Veriyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran'ın İsrail'e yönelik saldırısının ardından gelişmeler
  09:14 İran'ın İsrail'e yönelik saldırısının ardından gelişmeler

  İran'ın İsrail'e yönelik füze ve İHA saldırısının ardından, Türkiye'de yerel seçim itirazları görüşülmeye devam ederken, İsrail ile ticaretin durdurulması talebiyle eş zamanlı kitlesel eylemler gerçekleştirilecek.

 • İran İsrail'e saldırdı, Bitcoin sert düştü
  03:41 İran İsrail'e saldırdı, Bitcoin sert düştü

  İran'ın İsrail'e hava saldırısı başlatması sonrası Bitcoin'in fiyatında sert düşüş kaydedildi. Son 24 saatte yüzde 5'ten fazla düşüş gösteren Bitcoin, 63 bin 306 dolar seviyesine kadar geriledi. Yaşanan gerilim diğer kripto para birimlerine de olumsuz yansıdı. Kripto para piyasasının değerinde son 24 saatte yüzde 6,22'lik düşüş görüldü.

 • A101 APEC APX5 150 cc Maxi Scooter Özellikleri ve Fiyatı
  01:09 A101 APEC APX5 150 cc Maxi Scooter Özellikleri ve Fiyatı

  Türkiye'nin önde gelen zincir marketleri, son dönemlerde elektronik ürünler bir yana motosiklet ile de dikkat çekmeye devam ediyor. Son olarak birkaç gün önce APEC APS2 Elektrikli Moped getiren A101, şimdi ise APEC APX5 150 cc Maxi Scooter satmaya hazırlanıyor. A101 tarafından 18 Nisan Perşembe gününden itibaren satılmaya başlanacak APEC APX5 150 cc Maxi Scooter, fiyatı ile dikkat çekti. L3e-A2 kategorisindeki motosikletin azami hızı saatte 95 kilometre. Motor kapasitesi 149,6 cm iken, azami net gücü ve net torku ise sırasıyla 7,6 kW ve 10,7 Nm. A101 tarafından satılacak APEC APX5 150 cc Maxi Scooter'ın fiyatı ise 64 bin 990 TL olarak belirlendi.

 • Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi
  23:09 Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi

  Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ülkenin önde gelen telekomünikasyon şirketlerine Intel ve AMD gibi ABD'li yarı iletken şirketlerine ait çipleri, sistemlerinden kaldırmalarına yönelik bir talimat verdi. Bu adım, Amerika Birleşik Devletleri'nin Huawei'ye uyguladığı yaptırımlara tepki olarak atıldığı düşünülüyor.

 • 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması Sonuçları Açıklandı
  21:10 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması Sonuçları Açıklandı

  Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), 2023 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre, geleceğin meslekleri arasında yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı ve bilişim uzmanı yer alıyor. En fazla çalışan temininde güçlük çekilen meslekler ise makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası, inşaat işçisi, akaryakıt satış danışmanı ve çelik kaynakçısı olarak belirlendi.

 • Esenyurt'ta bir ATM sahte 100 TL verdi
  17:51 Esenyurt'ta bir ATM sahte 100 TL verdi

  İstanbul Esenyurt'ta bir ATM, para çekmek isteyen birçok vatandaşa sahte para verdi. Sadece 100 TL'lerin sahte olduğunu belirten vatandaşlar o anları kayıt altına alınırken, vatandaşlar çevrede bulunan farklı ATM'lerin de farklı dönemlerde sahte para verdiğini söyledi.


Advertisement