Giresun'da Fındık Fiyatı İstikrarını Sürdürüyor - Son Dakika
Ekonomi

Giresun'da Fındık Fiyatı İstikrarını Sürdürüyor

Giresun\'da Fındık Fiyatı İstikrarını Sürdürüyor

Giresun'da serbest piyasada haftaya 107 liradan başlayan fındık fiyatı istikrarını sürdürüyor. Batı Karadeniz illerinde fındık fiyatı 100 ila 105 lira arasında satılırken, Giresun kalite 54 randıman fındık ise Giresun'da 107 liradan alıcı buluyor. Fındık fiyatının düşme eğiliminde olduğu belirtilirken, üreticilerin fındığı ihtiyacı kadar azar azar satması durumunda fiyatın yeniden yükselişe geçebileceği ifade ediliyor.

02.10.2023 13:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Giresun'da serbest piyasada haftaya 107 liradan başlayan fındık fiyat istikrarını sürdürüyor.

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli gelir kaynaklarından birisi olan fındığın fiyatı illere göre farklılık gösterirken, en pahalı fındık satış fiyatı ise Giresun'da gerçekleştiriliyor. Batı Karadeniz illerinde fındık fiyatı 100 ila 105 lira arasında satılırken, Giresun kalite 54 randıman fındık ise Giresun'da 107 liradan alıcı buluyor.

Giresun'da serbest piyasada sezona 61 liradan başlayan ve kısa sürede TMO'nun 84 lira olarak açıklanan fiyatının üzerine çıkan fındık fiyatı, 110 lira seviyesinin gördükten sonra düşüşe başladı.

Fındık fiyatının geçen hafta 107 lira seviyesine düştüğünü hatırlatan Keşap Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şahin, "Bir süre daha fındık fiyatı bu istikrarını koruyacaktır diye öngörüyoruz. Bilindiği gibi her sezon bu zamanlarda pazara yoğun şekilde fındık indiği için fiyatlar düşme eğiliminde oluyor. Bunun yanı sıra serbest piyasa fiyatının TMO fiyatının üzerinde olması nedeniyle TMO'nun bütün randevuları iptal edilmiş, üretici TMO yerine serbest piyasayı tercih etmiştir. Bu durumunda serbest piyasada fındık fiyatının düşme eğilime girmesinde etkili olmuştur. Bundan sonra üretici emanete fındık vermezse, fındığını ihtiyacı kadar azar azar satarsa yıl sonuna doğru yeniden yükselişe geçebilir. Ancak bir süre daha fındık fiyatının bugünkü serbest piyasadaki fiyat istikrarını koruyacağını söyleyebiliriz" dedi. - GİRESUN

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Giresun'da Fındık Fiyatı İstikrarını Sürdürüyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement