İşadamlarına Hereke Uyarısı - Son Dakika
Ekonomi

İşadamlarına Hereke Uyarısı

İşadamlarına Hereke Uyarısı

Rifat Hisarcıklıoğlu, Hereke Halısı markasının Çinliler tarafından ele geçirmesiyle ilgili olarak, uyarılarda bulundu.

12.01.2012 10:34

Performans Değerlendirme Ödülleri töreni için Sapanca'ya gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hereke Halısı markasının Çinliler tarafından ele geçirmesiyle ilgili olarak, "Elinizdeki değerlere de sahip çıkın. Hereke, buna en güzel örnek. Yabancı taklit ediyor. Biz Hereke'nin farkında değiliz. Para çok olunca farkında olmayız" dedi.

Sapanca Güral Otel'de Kocaeli Sanayi Odası'nın (KSO) önderliğinde PWC Türkiye ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı işbirliğinde Bolu, Düzce, Sakarya ve Yalova Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından düzenlenen 'Çizgiüstü Sektörel Performans Değerlendirme Ödülleri' törenine katılan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, yatırımlarda en fazla gelişen bölgenin Doğu Marmara bölgesi olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

"Bu bölge Türkiye'nin gözbebeğidir. Burası insana moral veriyor. Keşke Türkiye'nin tamamı Doğu Marmara gibi olsa. Buradaki meseleler, Türkiye meselelerinden çok farklı. Burası Türkiye'nin dinamosu. Bu bölge, Türkiye'nin imalat sanayinin yüzde 20'sini yapıyor. Bütün yatırımcıların en çok tercih ettikleri nokta, Türkiye'de en hızla gelişen bölgelerin başında Doğu Marmara bölgesi geliyor."

'YENİ ANAYASA UZLAŞMAYLA YAPILMALI'

Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu da belirterek, "Sistem yamalı bohça haline geldi. Cezadan kurtuluş yok. Bu sistemi değiştirmenin yolu yeni bir anayasadır" dedi. Yeni anayasada uzlaşma olması gerektiğini vurgulayan TOBB Başkanı, "Yeni anayasa, anayasa profesörlerinin yazmasıyla olmaz. Herkesin fikri alınmalı. Dört siyasi parti, anayasayı kavga etmeden yapacaklarına dair bize söz verdi" diye konuştu.

ÇİN'İN 'HEREKE HALISI' MARKASI

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çinli'lerin 'Hereke Halısı' markasıyla halı üretmeleriyle ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Sizlerden ricam, siz ne kadar zenginseniz Türkiye o kadar zengin. Elinizdeki değerlere de sahip çıkın. Zaten biliyorduk Hereke halısı kalmamıştı. Çin'de bir bölgenin adını Hereke yapmışlar. Çinli 'hereke.com'u almış. Sonradan 100 bin dolar verip geri almışız. Elimizin altındaki değerlere iyi sahip çıkmanız lazım. Hereke buna en güzel örnek. Yabancı taklit ediyor. Biz Hereke'nin farkında değiliz. Para çok olunca farkında olmayız."

Rifat Hisarcıklıoğlu'na daha sonra, Hereke'de üretilen el dokuması ipek Hereke halısı hediye edildi. - Sakarya/ Sapanca

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi İşadamlarına Hereke Uyarısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement