Mesam, Davayı 6 Yılda Kazandı, Kültür Bakanlığı Msg'de Sahte Üye Araştıracak - Son Dakika
Ekonomi

Mesam, Davayı 6 Yılda Kazandı, Kültür Bakanlığı Msg'de Sahte Üye Araştıracak

Mesam, Davayı 6 Yılda Kazandı, Kültür Bakanlığı Msg\'de Sahte Üye Araştıracak

Müzik Eserleri Sahiplerine Ait İki Meslek Birliğinin 6 Yıldır Süren "Sahte Üye" Kavgasına Son Noktayı Danıştay Koydu.

19.08.2009 06:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Müzik eserleri sahiplerine ait iki meslek birliğinin 6 yıldır süren “sahte üye” kavgasına son noktayı Danıştay koydu.

Danıştay, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (MESAM) Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açtığı davada Müzik Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’nin (MSG) faaliyeti için gerekli üye yeter sayısına ulaşmadığı, üyelerinin eser sahibi olmadığı iddialarının araştırılması gerektiğine hükmetti ve istemi reddeden Kültür Bakanlığı işlemini iptal etti. Danıştay 10. Dairesi 3 Temmuz 2009’da kararı onadı.

Kelle hesabı yapmışlar

Yüksek Mahkeme bu kararına Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın yaptığı incelemede dava tarihi itibariyle sayısı 1223 olan MSG üyelerinden 829’unun “hiç eseri olmadığı” tespitini gerekçe gösterdi. MESAM Başkanı Ali Rıza Binboğa, “Kelle hesabıyla yoldan geçeni çevirip üye kaydetmişler. Bu karar, bakanlığın görevini yapmadığı, illegal bir meslek birliği yapısına gözyumduğu anlamına geliyor” dedi. MSG Genel Sekreteri Barış Şensoy ise, kararın muhatabının Bakanlık olduğunu hatırlatarak, “Bizim üye yapımızda sorun yok, denetime hazırız” dedi.

Neler olmuştu

2001 yılında telif hakları tek elden toplansın anlayışıyla iki meslek birliğinin birleşmesi gündeme geldi. Uluslararası Telif Hakları Konfederasyonu genel sekreteri Türkiye’ye geldi ve 16 maddelik yol haritası sundu. Maddelerden biri, bağımsız bilirkişi tarafından her iki birliğin üyelerinin yapısı ve sayısının incelenmesini öngörüyordu. İki birlik Naim Dilmener hakemliğinde uzlaştı. Dilmener sunduğu raporda “MSG’nin üyelerinin büyük bölümünün eser sahibi olmayan kişiler olduğunu tespit etti. Biz de Bakanlığa başvurarak MSG yapısının illegal olduğunu, 5846 sayılı yasanın uygulanıp birliğin dağıtılması gerektiğini savunduk. Mahkeme süreci haklılığımızı ortaya koydu” dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Mesam, Davayı 6 Yılda Kazandı, Kültür Bakanlığı Msg'de Sahte Üye Araştıracak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ümit Özdağ: Türkiye'nin menfaatlerinin aleyhinde bir gelişme olarak görüyoruz
  19:57 Ümit Özdağ: Türkiye'nin menfaatlerinin aleyhinde bir gelişme olarak görüyoruz

  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, hükümetin Dünya Bankası ile temaslarını değerlendirerek Türkiye'nin menfaatlerinin aleyhinde bir gelişme olarak gördüklerini belirtti. Özdağ, İzmir Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştu ve kitaplarını imzalayıp sohbet etti. Ayrıca, Dünya Bankası ile yapılan anlaşmada sığınmacı istihdamının yüzde 50'ye kadar çıkmasının Türkiye'ye yönelik büyük bir komplo olduğunu ifade etti.

 • Kütahya Belediye Başkanı: Borçlarımızı Açıkladık, Seçim Yatırımlarından Kaynaklanıyor
  19:17 Kütahya Belediye Başkanı: Borçlarımızı Açıkladık, Seçim Yatırımlarından Kaynaklanıyor

  Kütahya Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, belediyenin 1 milyar 700 milyon TL borcu olduğunu açıkladı. Kahveci, borç yükünün kısa vadede bir seçim kazanmak amacıyla yapılan yatırımlardan kaynaklandığını belirtti.

 • Samsung Yönetimi Haftada 6 Gün Çalışmaya Başlıyor
  19:10 Samsung Yönetimi Haftada 6 Gün Çalışmaya Başlıyor

  Samsung yönetimi, artan rekabet ve askeri gerginliklerden dolayı haftada 6 gün çalışmaya başlayacak. Şirket, çalışma verimliliğini artırmayı hedefliyor. Kararın sadece yönetim kadrosunu etkileyip etkilemeyeceği ise merak konusu. Firma, finansal durumunu iyileştirmek için bu adımı atmış gibi görünüyor.

 • Ordu Büyükşehir Belediyesi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  18:49 Ordu Büyükşehir Belediyesi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Ordu Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Mehmet Hilmi Güler, yeni dönemin hayırlı olmasını temenni ederek Ordu halkına teşekkür etti. Güler, fırsat eşitliği ve uyum içinde çeşitlilik ilkesine dikkat edeceklerini belirtti. Ayrıca, Ordu'yu yaşanılabilir bir kent yapmak için çalışmaların iki ana gruba ayrıldığını ve afete dirençli bir kent olacaklarını vurguladı.

 • Trabzon Ortahisar Belediyesi'nin Borç Yükü 853 Milyon TL
  17:59 Trabzon Ortahisar Belediyesi'nin Borç Yükü 853 Milyon TL

  Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, belediyenin toplam borcunun 853 milyon olduğunu belirtti. Kaya, borç yükünün ağır olduğunu ancak şikayetçi olmanın bir hakkı olmadığını söyledi.

 • Helal Gıda Bakımından Hayvanların Beslenmesi ve Kesim Yöntemleri Çalıştayı Düzenlendi
  17:44 Helal Gıda Bakımından Hayvanların Beslenmesi ve Kesim Yöntemleri Çalıştayı Düzenlendi

  Dünya Helal Birliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Helal Gıda Bakımından Hayvanların Beslenmesi ve Kesim Yöntemleri Çalıştayı'nda, akademisyenler, uzmanlar ve yetkililer sunumlar yaptı. Çalıştayda hayvanların beslenmesi ve kesim yöntemlerinin helal gıda bakımından tartışıldığı vurgulandı. Çalıştayın sonuçları kitapçık halinde yayınlanacak ve ilgili birimlere rapor olarak sunulacak.

 • Kimyagerler Derneği, özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti
  17:40 Kimyagerler Derneği, özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti

  Kimyagerler Derneği İç Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Oltulu, dernek üyeleri adına yaptığı açıklamada, kimyagerlerin özlük haklarının diğer mesleklere göre geri kaldığını belirtti. Oltulu, kimyagerlerin aynı yetki ve sorumluluğa sahip olmalarına rağmen düşük ek gösterge ve ücretle çalıştıklarını ifade etti. Kimyagerlik mesleğinin cazip hale getirilmesi ve kamu kimyagerlerinin özlük haklarındaki sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.

 • Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde üretilen peynir helvası coğrafi işaret tescili aldı
  17:39 Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde üretilen peynir helvası coğrafi işaret tescili aldı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde üretilen peynir helvası, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret olarak tescil edildi. Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Erkan Kaya, helvanın tescili için başlattıkları girişimin olumlu sonuçlandığını belirtti. Coğrafi işaret tescili, Gelibolu'nun kültürel mirasının ve tarımsal ürünlerinin değerinin tanınması anlamına geliyor.

 • Manisa Belediye Başkanı Lüks Makam Odası Hakkında Konuştu
  17:29 Manisa Belediye Başkanı Lüks Makam Odası Hakkında Konuştu

  Manisa Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, AKP'li eski başkan Mehmet Çerçi'nin yaptırdığı lüks makam odası hakkında açıklamalarda bulundu. Balaban, imkanlarının olduğu an daha mütevazı bir makam odasına geçmeyi istediğini söyledi.


Advertisement