Putin, BAE Devlet Başkanı Al-Nahyan ile tavan fiyat uygulamasını görüştü - Son Dakika

Putin, BAE Devlet Başkanı Al-Nahyan ile tavan fiyat uygulamasını görüştü

07.12.2022 15:16
Putin, BAE Devlet Başkanı Al-Nahyan ile tavan fiyat uygulamasını görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed Al Nahyan arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Batılı ülkelerin Rus petrolüne getirdiği tavan fiyat uygulaması ele alınarak OPEC+ çerçevesinde dünya petrol piyasasında...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed Al Nahyan arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Batılı ülkelerin Rus petrolüne getirdiği tavan fiyat uygulaması ele alınarak OPEC+ çerçevesinde dünya petrol piyasasında istikrarın sağlanmasına yönelik ortak çalışmaların önemine vurgu yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kremlin Basın Servisi'nden görüşmeye dair yapılan açıklamada, "11 Ekim'de St. Petersburg'da düzenlenen zirvede varılan anlaşmalar dikkate alınarak Rusya-BAE iş birliğinin daha da geliştirilmesine ilişkin güncel konular ele alındı. Ulaştırma, lojistik ve enerji sektörleri de dahil olmak üzere ticari ve ekonomik iş birliğinin teşvik edilmesi tartışıldı" ifadeleri kullanıldı.

Küresel petrol piyasasının istikrarını sağlamak için birlikte çalışma vurgusu

Putin ve Zayed Al Nahyan'ın küresel petrol istikrarının sağlanmasına yönelik ortak çalışmanın önemine dikkat çektiği belirtilerek, "OPEC Plus çerçevesinde küresel petrol piyasasının istikrarını sağlamak için birlikte çalışmanın önemine vurgu yapıldı. Alınan kararların tüm katılımcı ülkeler tarafından tutarlı bir şekilde uygulanmasından memnuniyet duyulduğu dile getirildi" ifadeleri kullanıldı. Putin ve Al Nahyan'ın bu kapsamda Rus petrolüne Avrupa Birliği ve G7 ülkeleri getirilen tavan fiyat uygulamasını da ele aldığı belirtilerek, "Batılı ülkenin dünya ticaretinin ilkelerine aykırı olarak Rus petrolüne piyasa karşıtı kısıtlamalar getirme girişimleriyle bağlantılı duruma değinildi" denildi.

OPEC+ grubu, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşuyor. - MOSKOVA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Macaristan Devlet Bakanı Gulyas: 'Putin, Macaristan'a gelirse tutuklanmayacak' Macaristan Devlet Bakanı Gulyas: 'Putin, Macaristan'a gelirse tutuklanmayacak' Rusya Devlet Başkanı Putin, Umman Sultanı Bin Tarık ile telefonda görüştü Rusya Devlet Başkanı Putin, Umman Sultanı Bin Tarık ile telefonda görüştü Medvedev: 'Almanya'nın Putin'i tutuklaması, Rusya'ya savaş ilanı olur' Medvedev: 'Almanya'nın Putin'i tutuklaması, Rusya'ya savaş ilanı olur'

Son Dakika Ekonomi Putin, BAE Devlet Başkanı Al-Nahyan ile tavan fiyat uygulamasını görüştü - Son Dakika


Advertisement