Son dakika Opec haberleri, Opec son dakika, son dakika Opec

Son Dakika Opec Haberleri

Son dakika Opec haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son opec haberleri anında burada.


 • 16:43 Suudi Arabistan, petrol üretimi kesintisini yıl sonuna kadar sürdüreceğini açıkladı Suudi Arabistan, petrol üretimi kesintisini yıl sonuna kadar sürdüreceğini açıkladı

  Suudi Arabistan, temmuz itibarıyla uyguladığı günlük 1 milyon varil gönüllü petrol üretimi kesintisini yıl sonuna kadar sürdüreceğini yineledi. Suudi Arabistan'ın nisan ayında açıkladığı karara ek olarak, kasım ve aralık aylarında yapılacak kesintilerle günlük petrol üretiminin yaklaşık 9 milyon varil olması bekleniyor. Bu gönüllü kesintiyle petrol piyasalarındaki istikrarın korunması hedefleniyor.

 • 16:07 Brent Petrolü Talep Endişeleriyle Düşüşe Geçti Brent Petrolü Talep Endişeleriyle Düşüşe Geçti

  ABD Merkez Bankası yetkililerinin faiz artışına devam edilebileceği yönündeki açıklamaları sonrası Brent petrolün varil fiyatı, talep endişelerinin artmasıyla son bir ayın en düşük seviyesine gerileyerek 88,79 dolara düştü. OPEC'in üretim kararına odaklanan piyasalar, Rusya ve Suudi Arabistan'ın mevcut kesintilerde değişiklik yapmayacaklarını açıklamasıyla beklemeye geçti.

 • 09:43 Brent Petrolü 90,68 Dolardan İşlem Görüyor Brent Petrolü 90,68 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 90,68 dolardan işlem görüyor. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de dünkü veri akışının ardından Fed'in faizleri beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde tutacağına dair artan endişeler fiyatları etkiledi. ABD dolarının değer kazanması ve OPEC'in toplantısı da petrol fiyatları üzerinde baskı yaratıyor.

 • 03.10.2023 03 Eki 09:51 Brent Petrolü 90 Dolara Geriledi Brent Petrolü 90 Dolara Geriledi

  Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 90 dolardan işlem görüyor. Fiyatlardaki düşüşte, ABD dolarının değer kazanması etkili oldu. Güçlü doların petrolü daha pahalı hale getirmesi talebi düşürebilir. OPEC'in üretim kesintilerinde değişiklik yapmayacağı beklentisi fiyatların düşüşünü kısıtlıyor.

 • 02.10.2023 02 Eki 10:25 Brent Petrolü Yükselişte Brent Petrolü Yükselişte

  Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 92,56 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta yılın en yüksek seviyelerine çıkan petrol fiyatları, haftanın son günü düşüş kaydetmişti. Ancak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretim kesintilerinde değişiklik yapmayacağı beklentisiyle fiyatlar yükselişe geçti. Ayrıca Rusya'nın dizel ihracatını yasaklaması ve Çin'den gelen ekonomik verilerin toparlanma sürecinde sona gelindiğini göstermesi de fiyatları destekliyor.

 • 29.09.2023 29 Eyl 09:40 Brent Petrolü Yatay Seyirde Brent Petrolü Yatay Seyirde

  Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 93,03 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatları, yatırımcıların kar amaçlı satışları ve Suudi Arabistan'ın üretim kesintilerini azaltabileceğine ilişkin haber akışıyla geriledi. Arz talep dengesinde açığın giderek artacağı endişeleri fiyatların seyrinde etkili olmayı sürdürüyor. Uzmanlar, petrol fiyatlarının yüksek seyretmesi durumunda, arz tarafında Suudi Arabistan başta olmak üzere OPEC+ grubunun üretim kesintilerini planlanandan daha erken hafifletmeye başlayabileceği beklentisinin oluşabileceğine işaret ediyor.

 • 25.09.2023 25 Eyl 11:49 Emtia piyasası, Fed'in 'şahin' açıklamalarının baskısı altında kaldı Emtia piyasası, Fed'in "şahin" açıklamalarının baskısı altında kaldı

  Emtia piyasasında, geçen hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) şahin açıklamalarıyla satış baskısı görüldü.

 • 23.09.2023 23 Eyl 13:43 Goldman Sachs: Petrol fiyatı gelecek yıl 100 doları aşabilir Goldman Sachs: Petrol fiyatı gelecek yıl 100 doları aşabilir

  Goldman Sachs, arz-talep makasındaki daralmayı işaret ederek petrolün varil fiyatının gelecek yıl 100 doları aşabileceğini bildirdi. Rapora göre, OPEC+ grubunun arz kesintileri ve talepteki artış, piyasadaki arz yönlü sıkışıklığı artırarak fiyatları yukarı yönlü destekliyor. Suudi Arabistan ve OPEC+ ülkelerinin arz kesintilerinin fiyatların artış eğilimini desteklediği belirtilirken, OPEC grubunun en büyük üreticisi Suudi Arabistan'ın, üretim kesintilerine rağmen gelecek yıl kazancını artıracağı öngörüsünde bulunuldu.

 • 22.09.2023 22 Eyl 11:13 Rusya'nın Benzin ve Motorin İhracatını Kısıtlama Kararı Küresel Piyasalarda Sorunları Derinleştirebilir Rusya'nın Benzin ve Motorin İhracatını Kısıtlama Kararı Küresel Piyasalarda Sorunları Derinleştirebilir

  Rusya'nın benzin ve motorin ihracatını kısıtlama kararı, küresel piyasalardaki arz sıkıntısını daha da derinleştirebilir. Rusya, günlük olarak yaklaşık 100 bin varil benzin ve 900 bin varil motorin ihraç etmektedir. Bu kararın ardından Brent petrolün varili fiyatı yükselmiştir. Rus hükümeti, iç piyasada artan fiyatlar nedeniyle benzin ve motorin ihracatına geçici kısıtlama getirmiştir. Ancak bu kısıtlamaların iç pazarda arz fazlasına yol açacağı ve yasağın uzun sürmeyeceği öngörülmektedir.

 • 20.09.2023 20 Eyl 15:30 İran, Petrol Üretimini Artıracak İran, Petrol Üretimini Artıracak

  İran Petrol Bakan Yardımcısı Muhsin Hocestemehr, ülkenin günlük ham petrol üretiminin 3 milyon 300 bin varil olduğunu ve 10 gün içinde üretimi 100 bin varil artıracağını açıkladı. İran'ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'ndeki üretim payının yaptırımlar öncesine döndüğünü belirten Hocestemehr, hedeflerinin 8 yıl içinde petrol üretimini 5,7 milyon varile çıkarmak olduğunu ifade etti.

 • 19.09.2023 19 Eyl 09:51 Brent Petrolü 94,83 Dolardan İşlem Görüyor Brent Petrolü 94,83 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 94,83 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatları, yılın son çeyreğinde küresel arz sıkıntısı endişesiyle yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor. Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim kesintilerinin arz talep dengesindeki açıklığı artıracağı tahmin ediliyor.

 • 18.09.2023 18 Eyl 11:36 Emtia piyasasındaki satış baskısı yerini ralliye bıraktı Emtia piyasasındaki satış baskısı yerini ralliye bıraktı

  Emtia piyasasında, geçen hafta ralli yaşandı.

 • 16.09.2023 16 Eyl 11:35 Küresel piyasalar Fed'in faiz kararına odaklandı Küresel piyasalar Fed'in faiz kararına odaklandı

  Küresel piyasalar, ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin ardından geçen hafta karışık bir seyir izlerken, gözler ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına çevrildi.

 • 14.09.2023 14 Eyl 10:00 Brent Petrolü 92,50 Dolardan İşlem Görüyor Brent Petrolü 92,50 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 92,50 dolardan işlem görüyor. Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kesintisi kararını sürdüreceğini açıklaması fiyatları desteklemeye devam ediyor. OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın raporlarına göre, küresel arzda daralma beklentisi fiyatların daha da yükseleceğini gösteriyor. Ancak ABD ve Çin'deki ekonomik yavaşlama endişeleri fiyatları baskılıyor. ABD'de açıklanan enflasyon verisi, Fed'in faiz artışına gitme ihtimalini artırdı. Ayrıca, ABD'deki petrol talebinin düşmesiyle stoklar arttı ve bu da fiyatları aşağı yönlü baskıladı.

 • 14.09.2023 14 Eyl 09:09 Küresel piyasalarda gözler ECB'nin faiz kararına çevrildi Küresel piyasalarda gözler ECB'nin faiz kararına çevrildi

  Küresel piyasalar, dün ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin ardından karışık bir seyir izlerken, bugün gözler, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararının yanı sıra karar sonrası ECB Başkanı Christine Lagarde'ın yapacağı konuşmaya çevrildi.

 • 13.09.2023 13 Eyl 21:33 Çin ve Venezuela, ilişkilerinin seviyesini 'her koşulda stratejik ortaklığa' yükseltti Çin ve Venezuela, ilişkilerinin seviyesini "her koşulda stratejik ortaklığa" yükseltti

  Çin ve Güney Amerika ülkesi Venezuela, ilişkilerinin seviyesini "her koşulda stratejik ortaklığa" yükselttiklerini bildirdi.

 • 13.09.2023 13 Eyl 15:07 ABD Enerji Enformasyon İdaresi, Petrol Fiyatı Tahminini Yükseltti ABD Enerji Enformasyon İdaresi, Petrol Fiyatı Tahminini Yükseltti

  ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), küresel petrol stoklarında beklenen azalmaya işaret ederek, bu yıl ve gelecek yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini yükseltti. EIA'nın raporuna göre, Suudi Arabistan'ın üretim kesintisi kararı küresel petrol stoklarının azalmasına neden olacak ve petrol fiyatlarında yukarı yönlü baskı oluşturacak. Bu çerçevede, Brent türü ham petrolün varil fiyatının bu yıl 84,46 dolar olması bekleniyor. Ayrıca, ABD'nin günlük ham petrol üretiminin artması da öngörülüyor.

 • 13.09.2023 13 Eyl 12:44 Dünya Petrol Üretimi Ağustosta Arttı Dünya Petrol Üretimi Ağustosta Arttı

  Dünya genelinde günlük petrol üretimi ağustosta bir önceki aya göre 280 bin varil artarak 101,5 milyon varil seviyesine yükseldi. OPEC+ grubunun üretimi ise aynı dönemde günlük 200 bin varil artışla 51 milyon varile ulaştı. Rusya, Suudi Arabistan'ı geride bırakarak en büyük ham petrol üreticisi oldu. Öte yandan, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim kesintilerini yıl sonuna kadar uzatacağını açıklaması piyasalarda arz açığı endişelerine neden oldu.

 • 13.09.2023 13 Eyl 09:33 Brent Petrolü Yükselişte, Uluslararası Piyasalarda 92,22 Dolardan İşlem Görüyor Brent Petrolü Yükselişte, Uluslararası Piyasalarda 92,22 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 92,22 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatları, küresel arz endişelerinin etkisiyle yılın en yüksek seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. Fiyat artışında, Suudi Arabistan ve Rusya'da kesintilerin devam etmesi ve üretici bazı ülkelerde yaşanan olumsuzluklar etkili oldu. OPEC üyesi Libya'da fırtına nedeniyle petrol ihracat terminallerinden 4'ü kapatıldı. Kazakistan ise bakım nedeniyle günlük petrol üretimini azalttığını duyurdu. Uluslararası Enerji Ajansının aylık raporu bekleniyor.

 • 13.09.2023 13 Eyl 08:57 Küresel piyasalarda gözler, ABD'nin enflasyon verilerine çevrildi Küresel piyasalarda gözler, ABD'nin enflasyon verilerine çevrildi

  Küresel piyasalar, arz kısıtlamalarının ardından yükselen petrol fiyatlarının yarattığı endişenin devam etmesiyle negatif bir seyir izlerken, bugün gözler ABD'de açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi.

 • 12.09.2023 12 Eyl 16:06 OPEC Üretimi Ağustusta Arttı, Çin Ekonomisi Petrol Tüketimini Artıracak OPEC Üretimi Ağustusta Arttı, Çin Ekonomisi Petrol Tüketimini Artıracak

  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ağustos ayında günlük 113 bin varil artışla 27 milyon 450 bin varile yükselen petrol üretimi raporlandı. İran, Nijerya ve Irak'ta en fazla artış görülürken, Suudi Arabistan, Angola ve Venezuela'da azalış yaşandı. OPEC'in ham petrol üretiminin küresel üretimdeki payı ise yüzde 27,2'ye yükseldi. Çin ekonomisinde beklenen toparlanmanın 2024'te petrol tüketimini artırması öngörülüyor.

 • 11.09.2023 11 Eyl 18:36 Suudi Arabistan Veliaht Prensi: 'Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru'nun olumlu yansımaları olacak' Suudi Arabistan Veliaht Prensi: "Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru'nun olumlu yansımaları olacak"

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru'nun, Suudi Arabistan'ın "diğer ülkelerdeki ortaklarına ve küresel ekonomiye olumlu yansımalarının olacağını" söyledi.

 • 10.09.2023 10 Eyl 10:18 Haftanın tarihine bakış Haftanın tarihine bakış

  Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bazı general ve subayların oluşturduğu 38 kişilik Milli Birlik Komitesi, 27 Mayıs 1960'ta sabaha karşı yönetime el koydu.

 • 06.09.2023 06 Eyl 13:42 Putin ve Selman petrol piyasalarını ele aldı Putin ve Selman petrol piyasalarını ele aldı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, petrol piyasalarındaki gelişmeleri ele aldı. OPEC+ işbirliği ve enerji piyasalarındaki istikrar vurgulandı. Selman, Rusya'nın Suudi Arabistan'ın BRICS'e katılma başvurusuna verdiği destek için teşekkür etti.

 • 05.09.2023 05 Eyl 17:04 Suudi Arabistan ve Rusya petrol üretim kesintisini uzatıyor Suudi Arabistan ve Rusya petrol üretim kesintisini uzatıyor

  Suudi Arabistan ve Rusya, petrol üretim ve ihracatındaki kesintileri yıl sonuna kadar devam ettireceklerini duyurdu. Suudi Arabistan'ın günlük petrol üretimi 9 milyon varile düşecek ve toplam kesinti miktarı 1,5 milyon varile ulaşacak. Bu kararın ardından Brent petrolün varil fiyatı 90 doları aştı.

 • 05.09.2023 05 Eyl 09:48 Brent Petrolü 88,75 Dolardan İşlem Görüyor Brent Petrolü 88,75 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 88,75 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşte yatırımcıların kar amaçlı satışları etkili oldu.

 • 02.09.2023 02 Eyl 01:00 Brent petrol son 10 ayın zirvesinde! Akaryakıta yeni zamlar yolda Brent petrol son 10 ayın zirvesinde! Akaryakıta yeni zamlar yolda

  Brent petrolün varil fiyatı, Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kesintilerine ekimde de devam edeceği endişeleriyle 88,92 dolara yükselerek geçen yıl kasım ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bu gelişmenin önümüzdeki günlerde akaryakıta zam olarak yansıması bekleniyor.

 • 01.09.2023 01 Eyl 10:37 Brent Petrolü Yükselişte: Varil Fiyatı 87,19 Dolara Ulaştı Brent Petrolü Yükselişte: Varil Fiyatı 87,19 Dolara Ulaştı

  Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 87,19 dolardan işlem görüyor. Suudi Arabistan ve Rusya'nın petrol üretimlerinde planladığı kesintilerin etkisiyle arz sıkıntısı yaşanabileceği endişeleri petrol fiyatlarını yükseltiyor.

 • 31.08.2023 31 Ağu 10:21 Brent Petrolü 85,16 Dolardan İşlem Görüyor Brent Petrolü 85,16 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 85,16 dolardan işlem görüyor. Çin'den gelen zayıf ekonomik veriler ve negatif haber akışı fiyatlardaki düşüşte etkili oldu. ABD'nin petrol stoklarındaki düşüş ise talebin güçlü kalmaya devam ettiğine işaret ederek fiyatları yukarı yönlü destekledi. Gabon'daki askeri darbe ise piyasalarda arz endişelerine yol açıyor.

 • 30.08.2023 30 Ağu 14:04 Gabon'da binlerce insan başkentte ordunun yönetime el koymasını kutluyor Gabon'da binlerce insan başkentte ordunun yönetime el koymasını kutluyor

  Ali Bongo Ondimba'nın zaferini ilan etmesinin ardından askeri yetkililer iktidarı ele geçirdi. Darbeciler, ''Gabon Savunma ve Güvenlik Güçleri Yurtsever Cephesi'' adı altında hareket ederek mevcut rejimi eleştirdi. Ordunun iktidarı ele geçirdiğini açıklamasından sonra başkentte binlerce insan kutlama yaptı

 • 30.08.2023 30 Ağu 08:10 Son Dakika: Orta Afrika ülkesi Gabon'da askeri darbe girişimi Son Dakika: Orta Afrika ülkesi Gabon'da askeri darbe girişimi

  Son dakika: Orta Afrika ülkesi Gabon'da darbe girişimi! Bir grup asker yönetimi ele geçirdi

 • 29.08.2023 29 Ağu 11:47 İran, BRICS üyeliğiyle neyi hedefliyor? İran, BRICS üyeliğiyle neyi hedefliyor?

  Dr. Mehmet Koç, 15. BRICS Zirvesi'nde üyeliğe davet edilen İran'ın üyelikten olası ekonomik ve diplomatik kazanımlarını AA Analiz için kaleme aldı.

 • 28.08.2023 28 Ağu 19:20 Nijerya'da yasa dışı petrol boru hattı tespit edildi Nijerya'da yasa dışı petrol boru hattı tespit edildi

  Petrol ve doğal gaz zengini Nijerya'nın ekonomisini ayda 7,2 milyon dolar zarara uğratan yasa dışı petrol boru hattının ortaya çıkarıldığı bildirildi. Nijerya Ulusal Petrol Şirketi (NNPC) tarafından yapılan açıklamada, Abia eyaletine bağlı Owaza bölgesinde, şirketi ayda 7,2 milyon dolar zarara sokan yasa dışı petrol boru hattının tespit edildiği belirtildi.

 • 26.08.2023 26 Ağu 11:38 BRICS'e kabul edilen Orta Doğu'nun petrol devleri yaklaşık 2,5 trilyon dolarlık ekonomik gücü elinde tutuyor BRICS'e kabul edilen Orta Doğu'nun petrol devleri yaklaşık 2,5 trilyon dolarlık ekonomik gücü elinde tutuyor

  Batı ittifaklarına karşı kendini bir güç odağı olarak konumlandırmaya çalışan BRICS grubu, Orta Doğu bölgesinin en büyük ekonomilerine sahip petrol zengini Suudi Arabistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın da aralarında olduğu 6 ülkeyi gruba dahil ederek hem 2010'dan bu yana...

 • 25.08.2023 25 Ağu 11:05 15. BRICS Zirvesi: Alternatif blok güçleniyor 15. BRICS Zirvesi: Alternatif blok güçleniyor

  Doç. Dr. Mürsel Bayram, 22-24 Ağustos tarihlerinde Güney Afrika'da toplanan 15. BRICS Zirvesi'nin gündemini, uzun vadede küresel düzleme olası yansımalarını ve zirvede alınan kararları, AA Analiz için 3 soruda kaleme aldı.

 • 21.08.2023 21 Ağu 09:52 Brent petrolün varil fiyatı 85,47 dolar Brent petrolün varil fiyatı 85,47 dolar

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 85,47 dolardan işlem görüyor.

 • 15.08.2023 15 Ağu 10:43 İran'ın Günlük Petrol Üretimi 3 Milyon 190 Bin Varile Ulaştı İran'ın Günlük Petrol Üretimi 3 Milyon 190 Bin Varile Ulaştı

  İran Petrol Bakanı Cevad Ovci, ülkenin günlük petrol üretiminin 3 milyon 190 bin varile ulaştığını açıkladı. Ovci, enerji güvenliğinin önemine vurgu yaparak, hükümetin petrol ve gaz üretimini artırmak için planlar hazırladığını belirtti. İran'ın petrol üretim kapasitesi ise günlük 3 milyon 850 bin varil olarak açıklandı. ABD'nin yaptırımları nedeniyle petrol satışında zorlanan İran, üretimini düşürmüş ve ihraç miktarını azaltmıştı. Ancak son verilere göre, İran'ın petrol üretimi tekrar artış göstermiştir.

 • 14.08.2023 14 Ağu 11:25 Emtia piyasasında geçen hafta yön arayışı öne çıktı Emtia piyasasında geçen hafta yön arayışı öne çıktı

  Emtia piyasasında geçen hafta resesyon endişelerinin etkisiyle yön arayışı öne çıktı.

 • 13.08.2023 13 Ağu 23:57 Libya, yerli özel şirketlere petrol üretimi için yatırım fırsatı tanıyor Libya, yerli özel şirketlere petrol üretimi için yatırım fırsatı tanıyor

  Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC), ülke tarihinde ilk defa yerli özel şirketlere petrol üretimi alanında yatırım yapma fırsatı tanıdığını açıkladı. NOC, petrol üretimini artırmak ve küçük petrol sahalarını geliştirmek amacıyla Libyalı özel şirketleri bu sahalarda yatırım yapmaya çağırdı. Yatırım tekliflerinin alınması için ihale açılacak ve teknik olarak değerlendirildikten sonra onay alınmak üzere NOC'a sevk edilecek. Bu karar, Libya petrol sektöründe büyük bir dönüşüm olarak değerlendiriliyor ve yerli özel şirketlerin petrol ve gaz üretimine dahil olmasıyla uluslararası enerji devlerinin tekelinden çıkılacağı öngörülüyor.

 • 11.08.2023 11 Ağu 12:24 Dünya Petrol Üretimi Azaldı Dünya Petrol Üretimi Azaldı

  Dünya genelinde günlük petrol üretimi geçen ay, bir önceki aya göre 910 bin varil azalarak 100 milyon 900 bin varil seviyesinde gerçekleşti. OPEC+ grubunun üretim seviyesi günlük 1,2 milyon varil azaldı. Küresel petrol üretimi azalırken OPEC+ dışı ülkelerin üretimi ise arttı. Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kesintilerini uzatmasıyla üçüncü çeyrekte piyasaların daha da daralması bekleniyor. Küresel petrol talebi ise rekor seviyelere çıkacak.

 • 10.08.2023 10 Ağu 17:01 Suudi Arabistan'ın Üretim Kesintileri Petrol Fiyatlarını Yükseltiyor Suudi Arabistan'ın Üretim Kesintileri Petrol Fiyatlarını Yükseltiyor

  ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Suudi Arabistan'ın üretim kesintilerinin petrol fiyatlarında yukarı yönlü baskı oluşturduğunu belirterek, bu yıl ve gelecek yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini yükseltti. EIA'nın raporuna göre, Suudi Arabistan'ın üretim kesintileri küresel petrol stoklarının düşmesine neden olacak ve bu durum yıl sonuna kadar petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturacak. Ayrıca, ABD'nin günlük ham petrol üretiminde de artış bekleniyor.

 • 10.08.2023 10 Ağu 15:47 OPEC Üretimi Temmuzda Azaldı OPEC Üretimi Temmuzda Azaldı

  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC), petrol üretimi temmuzda bir önceki aya göre günlük 836 bin varil azalışla 27 milyon 310 bin varile geriledi. OPEC'in aylık petrol piyasası raporuna göre, üretimde en fazla azalış Suudi Arabistan, Libya ve Nijerya'da görüldü. Öte yandan, İran'da petrol arzı artarken, OPEC'in ham petrol üretiminin dünyadaki toplam üretim içindeki payı ise yüzde 27,1'e geriledi. Küresel petrol üretimi geçen ay azalırken, OPEC dışı ülkelerin üretimi ise arttı. Ayrıca, Çin'deki ekonomik büyümenin gelecekte petrol talebini artırması bekleniyor.

 • 10.08.2023 10 Ağu 09:23 Brent Petrolü Yükselişte Brent Petrolü Yükselişte

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 87,81 dolardan işlem görüyor. OPEC+ kesintileri ve küresel petrol arzında düşüş beklentisi fiyatları desteklerken, ABD'deki petrol talebinin düşmesi fiyat artışını kısıtlıyor.

 • 07.08.2023 07 Ağu 09:46 Petrol fiyatlarının son 4 ayın zirvesine çıkmasıyla akaryakıta yeni zam göründü Petrol fiyatlarının son 4 ayın zirvesine çıkmasıyla akaryakıta yeni zam göründü

  Vergi artışları, petrol fiyatları ve dövizdeki yükselişle birlikte akaryakıt fiyatları hızlı bir yükseliş gösterdi. OPEC+ ülkelerinin kesintiye gitmesiyle petrol fiyatları son 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu durum önümüzdeki günlerde akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyabilir.

 • 07.08.2023 07 Ağu 09:16 Brent Petrolü Düşüşle İşlem Görüyor Brent Petrolü Düşüşle İşlem Görüyor

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 86,14 dolardan işlem görüyor. Cuma gününü 86,24 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.01 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,11 düşüşle 86,14 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 82,75 dolardan alıcı buldu. Geçen hafta OPEC+ ülkelerinden Suudi Arabistan ve Rusya'nın mevcut kesintilerine eylülde de devam edeceklerini açıklamalarının ardından son birkaç ayın en yüksek seviyelerine tırmanan Brent, güne kısmi düşüşle başladı. Söz konusu düşüşte, yüksek fiyatlardan faydalanmak isteyen yatırımcıların kar amaçlı satışları etkili oldu. Öte yandan, Çin ekonomisinin toparlanma hızıyla ilgili belirsizlikler ve azalan küresel ham petrol stokları göz önüne alındığında, Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretimi ve ihracatı ne kadar süreyle kısmaya devam edeceğine yönelik endişeler fiyatların düşüşünü kısıtlıyor. Yatırımcıların bu haftaki yön arayışında OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) petrol piyasasının mevcut durumunu, petrol arz ve talebine yönelik verilerini ve piyasa öngörülerini açıklayacağı raporları etkili olacak. Brent petrolde teknik olarak 86,75 ile 86,85 dolar aralığının direnç, 85,98 ile 85,31 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

 • 04.08.2023 04 Ağu 22:33 Cezayir, Ağustos Ayında Günlük Ek 20 Bin Varil Petrol Üretimi Kesintisine Gidecek Cezayir, Ağustos Ayında Günlük Ek 20 Bin Varil Petrol Üretimi Kesintisine Gidecek

  Cezayir, OPEC ülkeleri çevrim içi Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısında yapılan açıklamada, ağustos ayında günlük ek 20 bin varil petrol üretim kesintisine gideceğini duyurdu. Cezayir Enerji Bakanı Muhammed Arkab, üretimin 940 bin varil seviyesinde sabitleneceğini belirtti. OPEC+ ülkelerinin aldığı kararlar sayesinde petrol fiyatlarındaki düşüş eğilimi tersine dönmüş ve petrol piyasası istikrara kavuşmuştur.

 • 04.08.2023 04 Ağu 15:37 ATSO Başkanı Bahar: 'Para politikasının devamlılığı yıllık enflasyonu düşürecek' ATSO Başkanı Bahar: "Para politikasının devamlılığı yıllık enflasyonu düşürecek"

  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, "Birçok mal grubuna yapılan zamlar, hem yıllık hem de aylık enflasyonda hızlı bir artışa neden olmuştur.

 • 04.08.2023 04 Ağu 11:03 Suudi Arabistan, petrol üretim kesintisini Eylül'e kadar uzatma kararı aldı Suudi Arabistan, petrol üretim kesintisini Eylül'e kadar uzatma kararı aldı

  Suudi Arabistan, gönüllü olarak uyguladığı günlük 1 milyon varillik petrol üretim kesintisini Eylül ayına kadar uzatma kararı aldığını açıkladı. Enerji Bakanlığı, kesintinin daha fazla uzatılma ihtimalinin olduğunu belirtti ve Eylül ayında günlük 9 milyon varil petrol üreteceklerini duyurdu. Bu kesinti, daha önce açıklanan günlük 500.000 varillik kesintiye ilaveten uygulanacak ve OPEC+ ülkelerinin petrol piyasalarını istikrara kavuşturma çabalarını desteklemeyi amaçlıyor.

 • 04.08.2023 04 Ağu 10:01 Brent Petrolü Yükselişte: Varil Fiyatı 85,19 Dolara Çıktı Brent Petrolü Yükselişte: Varil Fiyatı 85,19 Dolara Çıktı

  Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 85,19 dolardan işlem görüyor. Suudi Arabistan ve Rusya'nın petrol üretim kesintisi kararının ardından arz endişeleri etkili oldu. Suudi Arabistan, günlük 1 milyon varil kesinti uygulamasını eylül ayına kadar uzattı. Rusya ise eylülde günlük 300 bin varillik kesinti yapacağını duyurdu. Piyasalar OPEC+ toplantısına odaklanırken, talep endişeleri fiyatları sınırlıyor.

 • 03.08.2023 03 Ağu 17:07 Suudi Arabistan, petrol üretimi kesintisine devam edecek Suudi Arabistan, petrol üretimi kesintisine devam edecek

  Suudi Arabistan, temmuzda başlattığı günlük 1 milyon varil petrol üretimi kesintisini eylül ayında da sürdürme kararı aldı. Eylülde toplam günlük üretimi 9 milyon varile düşürecek olan Suudi Arabistan, kesintiyi eylül sonrasında artırarak devam ettirebileceğini belirtti. Bu kesinti, Suudi Arabistan'ın OPEC+ ülkeleriyle koordinasyon halinde aldığı günlük 500 bin varil azaltma kararına ek olarak yapılmaktadır. Ayrıca, kesinti kararı, petrol piyasalarındaki istikrarı desteklemek amacıyla OPEC ve OPEC+ grubunun daha önce aldığı kesinti kararlarını desteklemek için alınmıştır.

Advertisement