Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti 750 TL oldu - Son Dakika

Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti 750 TL oldu

02.07.2022 09:23

Kartlar ve mobil cihazlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden ödeme yapmaya imkan sağlayan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 1 Temmuz'dan itibaren 750 TL'ye yükseltildi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) açıklamasına göre, artık temassız ödemeler 750 TL'ye kadar şifresiz, bu tutar üzerindeki işlemler ise temassız ve şifreli olarak yapılabiliyor. Bu sayede kullanıcılar artık daha yüksek tutarlı ödemeleri de çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

10 KART İŞLEMİNİN 7'Sİ TEMASSIZ GERÇEKLEŞİYOR

Temassız ödemeler hızlı ve güvenli olmasının yanı sıra hijyenik bir ödeme deneyimini de beraberinde getiriyor.
BKM verilerine göre, cüzdanlardaki her 5 kredi kartından 4'ü temassız özelliği taşıyor. Bu verinin alışverişlere de yansıdığı gözlemleniyor. Buna göre yüz yüze yapılan her 10 kredi kartı işleminden yaklaşık 7'si temassız olarak gerçekleşiyor.

YILIN İLK 5 AYINDA 12 MİLYON TEMASSIZ İŞLEM YAPILDI

Ayrıca Mayıs 2022 verilerine göre her 5 iş yerinin 4'ünde temassız ödeme kabul edilebiliyor. Sadece kartlarla değil, mobil cihazlarla yapılan temassız işlem adedinde de artış gözlemleniyor. BKM verileri 2022 yılının ilk 5 ayında 12 milyon adet mobil temassız işlem yapıldığını, bu rakamın geçen senenin aynı dönemine göre 2 kat arttığını gösteriyor. Bu yılın başından bu yana mobil cihazlarla temassız olarak yapılan alışveriş tutarının ise 1,3 milyar TL'yi geçtiği görülüyor.

YORUMLAR
500
Çin, Yaz Seyahat Furyası İçin Tren ve Uçak Yolculuğu Hizmetlerinde İyileştirmeler Yaptı Çin, Yaz Seyahat Furyası İçin Tren ve Uçak Yolculuğu Hizmetlerinde İyileştirmeler Yaptı Dışişleri yetkilisi: 'Türkiye-Ermenistan doğrudan ticareti başlarsa kazan-kazan olur' Dışişleri yetkilisi: 'Türkiye-Ermenistan doğrudan ticareti başlarsa kazan-kazan olur' Üst düzey yetkili Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinde eylül ayını işaret etti Üst düzey yetkili Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinde eylül ayını işaret etti
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti 750 TL oldu - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement