Vural Çakır: "Suriyeli Girişimcilerin Türkiye'ye Ekonomisine Yarım Milyonluk Yatırım Oldu" - Son Dakika
Ekonomi

Vural Çakır: "Suriyeli Girişimcilerin Türkiye'ye Ekonomisine Yarım Milyonluk Yatırım Oldu"

Vural Çakır: "Suriyeli Girişimcilerin Türkiye\'ye Ekonomisine Yarım Milyonluk Yatırım Oldu"

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) Başkanı Vural Çakır, Türkiye ekonomisine olan katkıyı büyütebilecek noktaları yakalayabilirsek önemli meseleleri de halledebileceklerini belirterek “Suriyeli girişimcilerin Türkiye’ye ekonomisine katkısı yarım milyon oldu” dedi.

28.09.2017 10:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) Başkanı Vural Çakır, Türkiye ekonomisine olan katkıyı büyütebilecek noktaları yakalayabilirsek önemli meseleleri de halledebileceklerini belirterek "Suriyeli girişimcilerin Türkiye'ye ekonomisine katkısı yarım milyon oldu" dedi.

INGEV'in IPM işbirliği ile düzenlediği Sosyal Kapsama inisiyatifi Suriyelilerin Türkiye ekonomisine katkısı konferansta masaya yatırıldı. Bir dizi araştırma ve çalıştaya bağlı olarak yürütülen incelemeler yapılan konferansa konu oldu. Konferansa İNGEV Başkanı Çakır, İstanbul Politikalar Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman, Adnan Keçeci, Suriye Ekonomi Forumu Direktörü Rami Sharrack katıldı.

Konferansta Suriyeli mültecilerin Türkiye ekonomisine ve istihdama çok büyük katkılarının olduğunu söyleyen İnsani Gelişme Vakfı başkanı Vural Çakır, "Türkiye'de yabancı sermaye statüsü ile kurulan 8 bin 100 Suriyeli şirket bulunuyor ve 100 bin civarında informal çalışma durumunda olan girişimci var. Bu şirketler yaklaşık yarım milyon dolar yatırım yapmışlardır. Eğer bu potansiyeli yakalarsak ekonomik zemini güçlü halde tutan bir uyum sürecinde katkı sağlamış oluruz. Suriyeli girişimcilerin Türkiye'ye ekonomisine ve istihdama katkısı oldu. Türkiye çok büyük işler yaptı. Çok büyük sayıda insanın içeride tutmaya çalıştı. Bir Avrupa ülkesinde filantrop derneğinin yöneticisi ile konuştum. Dediği şu oldu: "Biz mülteci sayısını yüzde 150 filan arttırdık". Bunu büyük bir başarı ve enformasyon kriteri olarak söyledi. Sayı bin kişiyi aşmış. 3 milyon ve bin kişi arasında ilişkiyi bir düşünün, büyük bir başarı olarak gözüken sayı bin kişinin üzerinde. Bizim için ise büyük bir başarı söz konusu ancak birçokta sorun ve ilgilenmemiz gereken konu mevcut. Bu konulara ne kadar pozitif bakabilirsek herkesin yararına olacaktır. Suriyeli girişimcilerin Türkiye ekonomisine bir katkısı ve dinamizm taşıyor. Türkiye ekonomisine olan katkıyı büyütebilecek noktaları yakalayabilirsek önemli meselenin önümüzde ki yıllarda daha pozitif bir durumda ilerlemesin de katkı sağlamış oluruz" dedi.

Konferansın açılış konuşmalarını yapan Prof. Dr. Fuat Keyman da "Sınırlarımızda dostlarımızın kardeşlerimizin yaşamış olduğu zorunlu olarak kendi evlerinden terk etmek durumda oldukları ve farklı ülkelerde yaşamaya başlamıştı oldukları bir mülteci krizidir. Göçten bahsetmiyoruz bir mülteci krizinden bahsediyoruz. Türkiye son 4-5 yıldır sadece ağırlıklı olarak Suriye, Irak, Afganistan ve Afrika'nın belli yerlerinden gelen 4 milyona varan bu dostlarımıza misafirperverlik yapıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye de Mart 2017 istatistiklerine göre 3.3 milyon Suriyeli yaşıyor. Burada eğitim, kadın, sosyal travma, iyi iletişim çok önemli bir alanda yer almak zorunda. Burada en başta olması gereken ise ekonomi alanı var. Ekonomik alanda başarı elde edilirse eğer diğer alanlarda başarı elde etmek daha kolay olacaktır" dedi.

Suriyeli girişimcilerin özellikle yatırım ve istihdam temelinde katkılarını geliştirmemiz gerektiğini belirten Keyman, "Önemli bir kavram olan birlikte yaşama kavramı burada biz beraberiz. Suriye'den buraya gelen dostlar misafirperverler olarak değil Türkiye ekonomisine eşit ortakları olarak düşünmemiz gerekiyor. Türkiye'nin kendi çabalarıyla misafirperver temelinde yapmış olduğu bu girişimden bunu yapma şansı var. Türkiye bunu yaparsa dünyaya da çok önemli bir örneği de göstermiş olacaktır. Bu girişimlerin Türkiye ekonomisine, istihdamına ve özellikle Arap ülkeleri başta olmak üzere ihracatına katkılarının artırılması önemli bir konu. Bu sayede, Türkiye'nin bu insani sorun karşısında üslendiği büyük maddi ve manevi sorumluluğa Suriyeli girişimcilerin katkısı da alınmış olabilecek. Suriyelilerin iş gücü piyasasındaki durumu üzerinde düşünülecek konulardan birisi. Halen çalışma izni olan Suriyeli sayısı 20 bini geçmiyor. Ancak fiili çalışan sayısı çok daha yüksek. Çalışanların yaklaşık dörtte biri Suriyeli işveren yanında çalışırken, dörtte üçünü Türkiyeli işverenler istihdam ediyor. Konferans boyunca sürecek arayışlarda hem mevzuat açısından ve hem de iş dünyası örgütleri açısından yapılabilecekler tartışılacak. Ayrıca, Avrupa'da Türk girişimciliğinin nasıl geliştiği ve ilgili ülkelerin buna nasıl yaklaştığı da değerlendirilecek" ifadelerini kullandı.

Yapılan geniş kapsamlı konferansta başarılı olan Suriyeli girişimcilerde yer aldı. Asmaa Joha, Mojahed Akil, Mounis Akkad ve M.Said Sülayman hayat hikayelerini ve girişimlerini konuklar ile paylaştı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Vural Çakır: 'Suriyeli Girişimcilerin Türkiye'ye Ekonomisine Yarım Milyonluk Yatırım Oldu' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor
  00:19 Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor

  Survivor All Star'da Acun Ilıcalı, efsane futbolcu Ronaldinho'nun yarışmaya konuk olacağını duyurdu. Ronaldinho, Sercan Yıldırım ile gösteri maçında yer alacak.

 • Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak
  00:13 Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak

  Resmi Gazete'de yer verilen ilana göre Sağlık Bakanlığı 15 bini hemşire, 2 bini ebe olmak üzere 27 bin personel alacak.

 • CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi
  20 Şub CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'li Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in, yeniden aday gösterildiği ilçedeki adaylık başvurusu YSK'ya geç teslim edildiği gerekçesiyle kabul edilmedi. Parti yönetimi elektrik kesintisi nedeniyle listenin 17.08'de girildiğini öne sürerek itirazda bulundu.

 • Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı
  20 Şub Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı

  Ankaragücü-Galatasaray maçında tribünlerden çekilen bir görüntü infial yarattı. Söz konusu videoda Icardi'nin rakip tribünlere skandal bir hareket yaptığı görülürken, Ankaragücü kulübü TFF'ye başvuru yapacaklarını açıkladı. Sarı Kırmızılı bazı taraftarlar ise görüntünün montaj olduğunu ileri sürdü. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan ise hareketin seviyesizlik ve tribünleri sahaya indirme çabası olduğunu söyleyerek TFF'ye Icardi'nin PFDK'ya sevk edilmesi çağrısında bulundu.

 • İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı
  20 Şub İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı

  AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, İstanbul için yapılan son anketlerdeki durumu anlatarak, ''Anketlerde 1.5-2 puan öne geçtik.'' ifadelerini kullandı.

 • İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı
  20 Şub İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı

  İsrail ordusu, yüzlerce Filistinli ailenin yerlerinden edilmesinin ardından Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı. Hamas'ın altyapısına odaklanılacağı belirtilirken, binlerce Filistinli tekrar yollara düştü.

 • Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız
  20 Şub Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk'ta 3 ayda hastane inşa ettiklerini söyleyen Erdoğan, ''Bu konuda sayın Rama'yla iddiaya girmiştik. Hamdolsun 3 ay gibi rekor sürede hastanemizi inşa ettik.'' dedi. Rama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ''Sizin söylediğiniz söz gerçekleştirilir. Verilen sözler tutulur. Arnavutlarla yaptığınız bu iddiayı kazandınız. Size alenen teşekkür etmek istiyorum.'' yanıtını verdi.

 • Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz
  20 Şub Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz

  YRP lideri Fatih Erbakan'ın, AK Parti'yle ittifak temaslarının kesilmesiyle ilgili olarak sarf ettiği ''Bize il ve ilçe adaylıkları yerine 2-3 Belediye Meclisi üyeliği teklif ettiler. Anketlerde binde 6-7 civarında oyu görünen BBP'ye teklif ettikleriyle aynı.'' sözlerine BBP'den tepki geldi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Güney yaptığı açıklamada, ''Kardeşlerimizin partisi olarak gördüğümüz YRP Genel Başkanı Sayın Fatih Erbakan'ı, partimiz ve mensuplarından özür dilemeye davet ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.


Advertisement