Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde 'Ulu Bozkırın Altını' sergisi açıldı - Son Dakika
Güncel

Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde 'Ulu Bozkırın Altını' sergisi açıldı

Anadolu Medeniyetleri Müzesi\'nde \'Ulu Bozkırın Altını\' sergisi açıldı

Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde 'Ulu Bozkırın Altını' sergisi açıldı. Sergiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ve akademisyenler katıldı.

15.12.2023 18:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

"Ulu Bozkırın Altını" sergisinin açılışı ve Kazak arkeolog Zainolla Samashev'in "Eski Türk Betim Sanatı" kitabının tanıtımı, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde yapıldı.

Etkinliğe, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Doğu Kazakistan Eyaleti Vali Yardımcısı Darhan Sapanov, akademisyenler ve Ankara'da görev yapan diplomatik misyon temsilcileri katıldı.

Yazgı, serginin Kazakistan'ın tarihi ve zengin kültürel mirasını gösterdiğine işaret ederek, katılımcıları ağırlamaktan mutluluk duyduğunu vurguladı.

Sergide çok eski eserlerin gösterileceğini belirten Yazgı, "Bu sanat eserleri sahip oldukları maddi değerlerin yanında Türk halklarının ortak tarihini, ortak kültürünü ve ortak sanatsal mirasını gözler önüne sermesi açısından da bizim için çok önemli." dedi.

Büyükelçi Sapiyev, davetlilerin katılımlarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Kazakistan'ın "güzel ve özel mekanlarla dolu bir ülke" olduğuna dikkati çeken Sapiyev, ülkesinin arkeolojik zenginliklere sahip olduğunu söyledi.

Sapiyev, etkinliğin amacının Türkiye ile Kazakistan arasındaki "kardeşlik" ilişkilerini belirginleştirmek olduğunu vurgulayarak, "Bugün, biz burada hepimiz bir kardeşlik havasında yaşıyoruz." dedi.

Etkinlik, karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde 'Ulu Bozkırın Altını' sergisi açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Aydın'da Hızlık Şüphelisi Operasyonla Yakalandı
  11:54 Aydın'da Hızlık Şüphelisi Operasyonla Yakalandı

  Aydın'ın Çine ilçesinde düzenlenen operasyonda, otluk alanda gizlenen hızlık şüphelisi jandarma ekipleri tarafından yakalandı. Operasyonda, uyuşturucu madde ve çalıntı bakır kablolar ele geçirildi. Şüpheli tutuklandı.

 • Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 'Sırdaşın Olayım' projesi ile vatandaşlara psikolojik destek sağlıyor
  11:52 Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 'Sırdaşın Olayım' projesi ile vatandaşlara psikolojik destek sağlıyor

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren KAYMEK'in Huzur Çınarı Aile Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi'nin 'Sırdaşın Olayım' projesi, vatandaşların kişisel, sosyal ve akademik gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla uzman psikolog ile psikolojik destek vermeye devam ediyor.

 • Asker eğlencesinde ortalık karıştı; gençler yumruk yumruğa birbirine böyle saldırdı
  11:51 Asker eğlencesinde ortalık karıştı; gençler yumruk yumruğa birbirine böyle saldırdı

  Esenyurt'ta asker eğlencesinde iki grup arasında çıkan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Polis müdahalesiyle ayrılan tarafların kavga anları ise cep telefonu kamerasına yansıdı.

 • Bilecik'teki miniklerden Filistin'e anlamlı bağış
  11:51 Bilecik'teki miniklerden Filistin'e anlamlı bağış

  Bilecik'te TOKİ Kuruluş 4-6 Yaş Kur'an Kursu öğrencileri, 'Özgür Filistin'in Yanındayız' kampanyası kapsamında biriktirdikleri harçlıkları Filistin'e ihtiyaç sahibi ailelere vermek üzere bağışladı. Ayrıca, ramazan kolilerini Türkiye Diyanet Vakfı Bilecik Şubesine teslim ettiler. İl Müftüsü Ali Erhun, minik öğrencilerin bu örnek davranışlarından dolayı memnuniyetini ifade etti.

 • Bilecik'te 'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' Konulu Yetenek Yarışması Ödül Töreni Düzenlendi
  11:51 Bilecik'te 'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' Konulu Yetenek Yarışması Ödül Töreni Düzenlendi

  Bilecik'te, öğrencilerin bağımlılık konularına duyarlılığını artırmak ve yeteneklerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen 'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' konulu yetenek yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Yarışmaya bin 409 eser katıldı ve edebi ve görsel kategoride birinci olan öğrencilere toplamda 30 bin ödül dağıtıldı. Ayrıca, yarışmaya katkı sağlayan ilçe milli eğitim ve okul müdürlükleri ile dereceye giren öğrencilerin okul müdürlüklerine de hediye çekleri ve başarı belgeleri verildi. Tören sonunda toplu fotoğraf çektirildi.

 • Direksiyon başında bilincini kaybetti, 3 otomobile çarptı
  11:49 Direksiyon başında bilincini kaybetti, 3 otomobile çarptı

  Bursa'da seyir halinde olan bir sürücü, direksiyon başında bilincini kaybederek 3 otomobile çarptı. Kazada, ikisi çocuk 5 kişi yaralandı. Olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi ve yaralılar hastaneye kaldırıldı. Polis ekipleri kazayla ilgili soruşturma başlattı.

 • İzmir'de Emekliler ve Esnaf Hayat Pahalılığından Şikayetçi
  11:49 İzmir'de Emekliler ve Esnaf Hayat Pahalılığından Şikayetçi

  İzmir'de Ramazan Bayramı'nda tatile ve memlekete gidemeyen emekliler hayat pahalılığından, Kemeraltı Çarşı esnafı da vatandaşın alım gücünün giderek daha da düşmesinden dert yandı. Emekliler ve esnaf, geçim sıkıntısının arttığını ve fiyatların yüksek olduğunu dile getirdi.


Advertisement