Anneler Günü'nde Zübeyde Hanım anıldı - Son Dakika
Güncel

Anneler Günü'nde Zübeyde Hanım anıldı

Anneler Günü\'nde Zübeyde Hanım anıldı

İZMİR'de büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, 'Anneler Günü'nde mezarı başında anıldı.

10.05.2020 15:54  Güncelleme: 06:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İZMİR'de büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, 'Anneler Günü'nde mezarı başında anıldı. Anma törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bugün en büyük anamızın manevi huzurundayız" dedi. Anneleri sadece bir gün anmanın yeterli olmadığını vurgulayan Soyer, annelerin ve tüm kadınların eşit bireyler olması için canla başla çalışacaklarınI söyledi.

Anneler Günü('nde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi kabri başında anıldı. CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer ile beraber ilçe belediye başkanları ve eşlerinin de katıldığı törende Zübeyde Hanım Anıt Mezarı'na çiçek konulduktan sonra İstiklal Marşı okunup, saygı duruşunda bulunuldu. Sosyal mesafe kuralları gözetilerek düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Tunç Soyer, "Her Anneler Günü'nde kaybettiğimiz annelerimiz için içimiz buruktur. Bugün en büyük anamızın, en büyük kaybımızın manevi huzurundayız. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunu bize armağan etmiş bir annenin huzurundayız. İzmir Türkiye Cumhuriyeti'nin hem kurucusu hem kurtuluşu olmuştur. İzmir her daim bunun sigortası ve güvencesi olmaya devam edecektir. İzmir'in en büyük gurur kaynaklarından biri de Atamız'ın emaneti olan annesinin kabrinin Karşıyaka'da, İzmir'de olmasıdır" dedi.

Anneleri bir gün anmanın yeterli olmadığını vurgulayan Soyer, "Annelerimizin ve tüm kadınların bu toplumda eşit bireyler olduğunu hatırlamamız ve hatırlatmamız gerekiyor. Kullandığımız dilden başlayarak bu konuda çok geride olduğumuzu bilmemiz gerek. Işığımız, aydınlatıcımız Mustafa Kemal Atatürk. Yine onun ışığından faydalanarak kadın erkek eşitliği konusunda yapacağımız çok iş var" diye konuştu.ELİ ÖPÜLESİ ANNELERTürk Anneler Derneği Karşıyaka Şube Başkanı Feyza Işıklı ise "Bu sene dünyayı saran salgın dolayısıyla evlatlarımız ve eli öpülesi annelerimizle fiziksel mesafeyi koruyarak anneler gününü kutluyoruz. Annelerimizin, yüreğinde annelik duygusu yaşayan tüm kadınların, hayatını kaybetmiş tüm annelerimizin ve kısacık ömründe dünyanın en güzel vatanını yüce Türk milletine armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesinin önünde saygıyla eğiliyoruz" dedi. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay da "Türk ulusunun tüm annelerini en iyi temsil eden kişi olduğunu düşündüğümüz Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın anıt mezarında bu anlamlı günü kutluyoruz. Kurtuluş ve kuruluşumuzun özverili kahramanları olarak çağdaşlığın, demokrasinin, laikliğin, bilim ve aydınlığın simgesi haline dönüşmüş kadınları unutmak kendimizden vazgeçmektir. Biz anneler gününü bu toprakların kadim değerleri ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kadınlara gösterdiği saygı ve önemin ne olduğunu bilerek yaşıyor ve kutluyoruz" dedi.ANNE- KIZ KOŞTU

Karşıyaka Belediyesi'nin 20 yıldır geleneksel olarak düzenlediği Zübeyde Hanım Koşusu'na ise bu yıl sembolik olarak iki kişi katıldı. Anne kız Karşıyaka İnsan Hakları Anıtı'ndan başladıkları 4 kilometrelik koşuyu Zübeyde Anıt Mezarı'nda tamamladı. Madalya töreninde Serap Güllü ile kızı Dilara Bukova'ya madalyalarını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay takdim etti. Törenden sonra Soyer ve Tugay Karşıyaka'da annelere sardunya dağıttı. Sardunya dağıtımına eşlik eden Roman müzisyenler de balkonlara çıkan yurttaşlara eğlenceli anlar yaşattı. Kültür Sanat Daire Başkanlığı'nın koordinasyonunda üstü açık araçlarla dolaşan müzisyenler sokakları şenlendirdi. Anneler sevinirken sokak ekonomisinin önemli bir parçası olan seyyar çiçekçiler ve müzisyenler de projenin parçası oldu. Sosyal Projeler Daire Başkanlığı'na bağlı Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında İzmir'de sokak ekonomisini güçlendirmeye devam edecek.


Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Anneler Günü'nde Zübeyde Hanım anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bakan Özhaseki'ye kameralar önünde açıkça soruldu: İliç'e neden günler sonra geldiniz?
  12:29 Bakan Özhaseki'ye kameralar önünde açıkça soruldu: İliç'e neden günler sonra geldiniz?

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, günler sonra maden faciasının yaşandığı İliç'e giderek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Soru-cevap kısmında Bakan Özhaseki'ye "İliç'e neden günler sonra geldiniz?" sorusu da yöneltildi. Özhaseki bu soruya, "1 ay kadar önce 8 saat süren bir operasyon geçirdim. Olayın olduğu gün 2 saatlik bir operasyon daha geçirdim. Gelmeme nedenim özel sağlık sorunlarım. Özür dilemem gerekirse bütün kamuoyundan özür dilerim" yanıtını verdi.

 • Bakan Yerlikaya: Maden sahasında güvenli çalışma imkanı sağlanıncaya kadar arama faaliyetlerine ara verildi
  12:13 Bakan Yerlikaya: Maden sahasında güvenli çalışma imkanı sağlanıncaya kadar arama faaliyetlerine ara verildi

  Türkiye, Erzincan'da toprak altında kalan 9 işçiden gelecek habere kilitlenmiş durumda. Arama çalışmalarına ilişkin açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Yerlikaya, "Kaymaya vesile olan yerdeki stabilite hiçbir şekilde durmadı. Arama işini yapan arkadaşlarımızın güvenliğini önceliyoruz, onun için çalışmalara ara veriyoruz" dedi.

 • Pompalı tüfekle 4 kişiyi öldüren sanığa 4 kez müebbet
  11:41 Pompalı tüfekle 4 kişiyi öldüren sanığa 4 kez müebbet

  Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinde dünürünün 3 çocuğunu ve dünürünün damadını pompalı tüfekle öldüren 71 yaşındaki Hayrettin Tekeli, 4 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

 • Arnavutluk'ta Hükümet binasına saldırı düzenlendi
  11:40 Arnavutluk'ta Hükümet binasına saldırı düzenlendi

  Arnavutluk'ta eski Başbakan ve ana muhalefetteki Demokratik Parti lideri Sali Berisha'nın ev hapsine karşı protesto gösterileri düzenlendi. Muhalefet destekçileri, başkent Tiran'da bulunan hükümet binasına molotof kokteyli ve taşlarla saldırdı. Göstericiler, hükümet yetkililerini organize suç ve yolsuzlukla suçladı. Berisha, video konferans yöntemiyle göstericilere seslenerek hükümetin diktatörlük istediğini belirtti. Berisha, yolsuzluk suçlamalarını reddederken, Demokratik Parti ise Başbakan Rama'yı adam kayırma ve yolsuzlukla suçlayarak gençlerin göç etmesine neden olduğunu savundu.

 • Galatasaray taraftarının uykularını kaçıracak haber! Muslera sezon sonu gidiyor
  11:32 Galatasaray taraftarının uykularını kaçıracak haber! Muslera sezon sonu gidiyor

  Galatasaray'da sayısız başarıya imza atan ve performansıyla büyük beğeni kazanan Muslera'ya İtalyan ekibi Parma'nın teklif yaptığı öğrenildi. Sarı-kırmızılılardaki geleceği merak konusu olan Muslera'nın bu teklife ne yanıt vereceği ise büyük merak konusu.

 • Faciayı getiren detay! Madendeki liç yığınının 257 metreye ulaştığı tespit edildi
  11:24 Faciayı getiren detay! Madendeki liç yığınının 257 metreye ulaştığı tespit edildi

  Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden bilim insanlarının yer aldığı bir heyet, Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında insansız hava aracı ile ölçüm ve incelemelerde bulundu. Ekipte yer alan Prof. Dr. Hakan Ersoy, "Dünya literatüründe, maksimum 150 metre olan 'liç yığını'nın burada 257 metreye ulaştığını tespit ettik; bu inanılmaz bir rakam. Dünyada böyle bir 'liç'e rastlamadık" diye konuştu.

 • Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Yüksel Kocamış'ı 10. Ceza Dairesi Başkanı olarak seçti
  11:18 Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Yüksel Kocamış'ı 10. Ceza Dairesi Başkanı olarak seçti

  Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından yapılan seçim sonucunda, Yüksel Kocamış aynı daire üyesi olarak 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Kırşehir doğumlu olan Kocamış, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur ve mesleğe Ankara hakim adayı olarak başlamıştır.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı: Ülkemizin hayvan ithalatına değil, üretim maliyetlerini düşürmeye ihtiyacı var
  11:15 CHP Genel Başkan Yardımcısı: Ülkemizin hayvan ithalatına değil, üretim maliyetlerini düşürmeye ihtiyacı var

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, et fiyatlarına ilişkin, ülkemizin hayvan ithalatına değil, üretim maliyetlerini düşürmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. Adem, hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülkenin hayvan ithal eden bir ülkeye dönüştüğünü ve bu durumun üreticileri zor durumda bıraktığını ifade etti. Üretim maliyetlerinin düşmesi gerektiğini vurgulayan Adem, aksi takdirde et fiyatlarında artışın devam edeceğini ve vatandaşların ete erişiminin zorlaşacağını söyledi.


Advertisement